Het moet wel kunnen je kind 'n beetje failliet I M ij ÏNSTUIFSYSTEEM IS MOOI, MAAR, m mmjwmmmsssmm W~~- ÏIÏSIIM»!]» at w&WS SSttf?^ Ouders liefst kind aan huis bij kind in zieken) huis SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG II MEI 1574 Als er slechts t ^alde tij den voor bezoekzijn dan kuii je in een ziekenhuis de kinderen gemakkelijk in en bij hun bed houden als de familieleden koraen op draven. Bij glijdende be zoektijden is er plotseling veel méér ruimte nodig. Ouders moeten even er gens kunnen zitten als de dokter net met hun kind bezig is. Als vader of moe der met „Jantje" willen spelen dan moet daar plaats voor zijn. Er be staan in de verschillende ziekenhuizen nogal wat speelruimten die bij ou- der-bezoek overvol zouden raken. Daarnaast brengen langere bezoektijden extra werk voor bet personeel met zich, véél extra werk. De zuster moet er tegen kun nen dat de moeder mee loopt. naar de onderzoekka- iner, dat er ouders zijn die hun kind graag eens zelf in bad willen doen, dat er voorgelezen wordt terwijl het „bedrijf" toch normaal door moet gaan, dat er;... In principe is daar allemaal weinig bezwaar tegen, maar het mnet wei kunnen. Daarbij is uer een duidelij ke zaak' de "oude vertrouw de vorm van .de verpleeg kundige air auwiteit en de familie als orcr tiende bui- tenstaander wel het ge makkelijkste werkt. Je zou het "zelfs enigszins kunnen goedpraten met de opmer king dat het allemaal toch maar voor tijdelijk is. De verpleegtijden lopen steeds verder terug. Op kinderafdelingen ligt dat echter allemaal gevoeliger dan bij volwassenen. Daar om beginnen maar 'al te vaak van daaruit de her vormingen. Enkele direc ties van ziekenhuizen durf den de'stelling aan dat de kinderartsen in dit soort zaken hun collega's jaren vooruit zijn, omdat zij de patiëntjes beschouwen te gen hun natuurlijke omge ving. De kinderartsen wij zen erop dat moderniserin gen alleen maar kunnen slagen als het verplegend personeel er vóór is. Het staat of valt soms met de hoofdzusters. j\ET ALS THUIS Tijdens twee discussie-bij eenkomsten in Dordrecht met artsen, ouders en ver plegend personeel van de verschillende ziekenhuizen heeft'de hoofdzuster van de kinderafdeling in het V.U - ziekenhuis te Amsterdam een inleiding gehouden, waarbij zij stelde dat het ouders soms veel moeite kost om op de gang van za ken in het ziekenhuis in te spelen. .In principe moet het zo zijn dat je zoveel mogelijk net zo reageert als thuis. Als vader of moeder ga je thuis ook met het kind mee naar de dokter, dus zou je dat in het ziekenhuis ook moeten '(kunnen doen. Je geeft thuis ook je kind zelf te eten,-dus zou dat in het zie kenhuis ook moeten kun- \ne. Het verwisselen van een luier of het baden van een kind kan net zo goed door ouders als door zus ters gedaan worden. Eigen- lijk zelfs beter omdat dan de huiselijke band in stand blijft. ten-y.i kinderarts rc* ge Mc ^tijdens de discussie ?Ut de "^opmerking dat er wez ouderszijn die overai bi] •>.sh-*■ v" aiWBJSB-nwiWBWIiWMW De huisarts belt aan 'net einde van de middag nog even op: ,,Ik heb aan een andere specialist gevraagd of hij even naar die foto's wil kijken, omdat ik het niet langer aan durf om op dokter V..J te wachten. Hij heeft het gedaan; .en hij wil Jantje eyen zelf zién. Gaat u er nog maar heen. Hij blijft op u wachten". Ouders pakken een hard. zïek kind in een deken en gaan op weg naar het ziekenhuis. De specialist is aan zijn laatste patiënten bezig,terwijl het toch al dik half zeven Is. Als Jaiitjê aan: de beurt-is, dan wordt het al gauw duidelijk: if.Opnamen4; 'A'd'-'-ff' V-V"; a.-; De arts aarzelt met zijn con clusie. Hij zoekt even naar de goede argumentering omdat hij uit ervaring weet dat ouders in een der gelijke situatie enigszins in paniek zijn. Je praatzo- aanwezig willen, zijn, maar dat ze vaak niet overzien wat ze nu eigenlijk willen.; „Ik heb ze wel gehad die wegrenden toen het er wer kelijk op aankwam of die v gauw een 'glaasje water wilden hebben omdat ze dreigden flauw te vallen". Een .verpleegster uit een zie kenhuis in Dordt dat op de autoloze zondagen met lan gere bezoektijden was ge start, deelde mee dat de ouders omstreeks twee uur 's middags allemaal kwa men opdagen, maar dat ze_ weer verdwenen vóór het werkelijk op eten-geven aankwam. Voor bet verple gend personeel was het langere bezoek bepaald geen verlichting van het werk. Integendeel. Tekenend voor de gestemd heid van de aan de discus siegroepen deelnemende ouders was hun luide boe-- geroep toen- een hoofdzus ter zich afvroeg-of zij wel xn staat zouden zijn hun kinderen te begeleiden. ONDERSCHEID Vermoedelijk moet er onder scheid in ouders gemaakt worden, evenals dat ge beurt bij kinderen. In het gemeenteziekenhuis van'Schiedam is het hoofd principe dat de band met thuis zo goed mogelijk ge handhaafd moet. worden. De kinderen moeten een prettige tijd in het zieken huis hebben. Daarom zie je er ouders met baby's spelen, voorlezen, kinderen in bad doen, js morgens tussen half elf en half twaalf en is middags van twee tot zeven uur. Je ziet ouders in de speelkamer bezig, zodat het personeel daar zich alleen bezig be hoeft te houden met kinde ren die geen bezoek heb ben. In het Ifolyziekenhuis te Vlaardingen worden de kinderen ingedeeld in ver schillende groepen; Echt zieke, kinderen liggen apart in kamertjes. Zij mogen permanent bezocht wor den. Bij zuigelingen wordt afgesproken wanneer de ouders zelf. kómen voeden of baden. Bij de kleuters worden de ouders op be paalde tijden uitgenodigd en,pas' bij de wat grotere kinderen worden de officië le .bezoektijden min of meer aangehouden. Bij. hen gaat men' er namelijk vanuit dat zij er niet op gesteid zijn dat er perma nent bezoek is. Zij spelen met vriendjes en willen daar niet voortdurend uit gehaald worden. Heel individuele regelingen dus. Verplegend personeel moet in overleg met de ou ders tot oplossingen ko men. Permanent hebben zij ouders om zich heen. Zij moeten voortdurend letten op de snoèp-ver- strekking..om maar eens een heet hangijzer te vermelden. Een hoofdzuster in Schiedam' vertelde dat vooral de jon gere zusters er. soms erg tegenop zien dac er drom men ouders voor de ramen staan als zij met couveuse- kinderen bezig zijn. Het vriendelijke verzoek om door te lo'pen zou nauwe lijks effect sorteren. Je kunt er simpelweg een deur voor maken, of gor dijnen. Je kunt ouders er op wijzen dat ze geen snoep moeten geven. Je kunt ze weg-bonjouren als ze te lang blijven plakken. Je. kunt zelfs plotseling op de officiële bezoekuren gaan wijzen als ze erg las tig worden. Je kunt infor matie op papier geven. Je kunt ervoor zorgen dat er eenmaal in de week een kinderarts tijdens de be zoekuren aanwezig is. Je kunt er ais hoofdzuster voor zorgen dat je gemak kelijk aan te schieten bent. Je kunt het personeel machtigen of zelfs opdra gen om alles aan de ouders te vertellen wat ze van het tijd, ruimte, en inspanning. Als het echter eenmaal draait, dan schijnt het te wennen. Waar ze in Dordrecht werk- groeps-gewijs nog fronsend tegenaan kijken blijkt in Schiedam - en Vlaardingen soepel te lopen. Waar in het ene ziekenhuis nog ge zworen wórdt bij de ouder wetse regelmaat die heil zaam is voor kinderen, wijst men in Schiedam en Vlaardingen op een andere regelmaat die in samen spraak met de ouders tot stand komt. kind en de verpleegvorde- ringen weten. Je kunt voor De nadn)k d oppasdiensten en. crèches 2iekenhuis een beetjeJver. zorgen voor kinderen die - J mee naar het ziekenhuis genomen worden omdat er thuis geen opvang is. Er is heel wat mogelijk, maar het kost heel wal schoven naar de laatste lettergreep: huis. Ondanks, de steeds verdergaande1 specialisaties en het meer en meer bedrijfsmatige van het verpléeggèbeuren. "I i. i.| 9 (VTimK maar langs ze heen. Ze ne men niets ir, zich op.In zo'n situatie moet je erg duide lijk zijn zonder al teveel onrust te veroorzaken. Hij slaakt een zucht van ver lichting als de moeder zijn aarzeling feilloos goed beoordeelt: „Moet Jantje opgenomen worden? Nu, dat kan wat ons betreft, want we zagen de bui al hangen. We hebben hem bijna de hele dag voorgele zen uit een introductie boekje van de kinderarts. We "hebber, steeds tegen hem gezegd dat hij mis schien ook wel in een bed je moet, net zoals dat jon-, getje. in dat boekje,.." Het pleit is nu vlug beslecht. Er komt een zuster die, wat geruststellende opmerkin gen bij de hand heeft. Er is een bedje, een kamertje Eeen: uurtje na binnen komst staat Jantje in het raamkozijn, op de zuster geleund, zijn ouders uit te zwaaien die timide door de tochtdeuren verdwijnen: Ze voelen zich een beetje failliet-gegaan.-Soms; hub len ze. - Morgen komen ze ierug, -- Steeds mondjesmaat, 's f- Middags drie kwartier, 's avonds een half uurtje,, sDat is een schrale troost als je ,je kind nee „ingele verd" hebt, omdat je .er, als ouders niet langer de verantwoordelijkheid voor kunt dragen. Je voelt het als een falen van de ouder-; !f-, lijke .bescherming; hoe on redelijk dat gevoel ook is. Je wilt als ouders nog redt den wat er te redden-valt; Je komt in de komende da- gen met speelgoed aan, boekjes, snoep, vaak véél snoep... ONTWORTELING Aan beide zijden van deze kleine tragedie is sprake van een ontworteling. Ou ders ontwortelen uit hun normale leefpatroon omdat ze moeten koersen op de bezoektijden van het zie kenhuis. Kinderen ontwor telen uit hun vertrouwde leefmilieu. Aan beide zij den zouden besc wat wor teltjes intact gelaten kun nen worden die nu ook sneuvelen omdat het ODt- wortclingsproces verder en harder gaat dan strikt noodzakelijk is. Veel ouders sloren zich daar aan. Veel ziekenhuisdirec ties nemen proeven met eer groere openheid, een betere begeleiding van kin deren en ouders, betere en uitgebreider informatie vooraf. Je kunt het zelfs helemaal in een groter verband zien en spreken van een intogratis van de ziekenverpleging in het maatschappelijk ge beuren en het „doorlopen" van de maatschappij in de ziekenhuizen. In Dordrecht zijn enkele ge spreksgroepen aan het werk getogen onder (ge- spreks) leiding van de Volksuniversiteit, waar ou ders, verpleegkundigen en artsen zitting in hebben. In Schiedam en Vlaardingen is men al een stuk verder. Daar is men al heel lang bezig met verlengde be zoektijden. Wij zijn hier en daar eens gaan kijken en hebben wat meningen ge vraagd. Wat bij de een op onoverko melijke bezwaren lijkt te stuiten, is bij de ander heel gewoon. Wat jn het ene ziekenhuis als heel nor- maal en logisch wordt er varen, kan in een ander ziekenhuis door ruimtepro blemen soms niet gereali seerd worden. Voor'opige indruk is dat er veei meer mogelijk is als de betrek- kenen maar willen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4