voor van Lorentzplein veiliger BIJ OvJ eist opsporing van drie weggelopen kinderen Kunst de lucht in Einde van ellende Bethelkerk in zicht Aktiecomité Rijnmond geeft handtekeningen aan wethouder Collé PASTIJ m DE AKS PARTIJ m K KBBBS II Snel succes actiegroep Mysterieuze aulü-iinbraak Open-huis bij padvinders LSJST 1 LIJST LIJST 1 LIJST AFSPRAAK Vertrouwensrelatie tot kinderen geschaad Brommers snel weg Autowrak in brand Vergadering bibliotheken Ivantekening Spelen met 'ballons' op museumplein JA; Donderdag 16 mei 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's 99ste jaargang no. 25019 —ONAFHANKELIJK DAGBLAD Bro:rsvest 3 - telefoon administratie 2S8081 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL 1 -4# Ook de buhen'kom toont 'de problemen vcwi de kerfc. Schiedam De Bethelkerk op de hoek van de Oude en de Nieuwe Maasstraat wordt naar alle waar schijnlijkheid gesloopt. Het kerkbestuur van de Nederlands Hervormde ge meente heeft aan B. en W. van Schiedam het voorstel gedaan om in ruil voor de grond de kerk te laten slo pen. De gemeente Schie dam zou op deze plek dan een wijkcentrum, gefinan cierd uit de watermiljoen- nen, kunnen bouwen. De nu 58-jaar oude Bethel kerk heeft al lange, tijd last van gebreken. Reeds dn 1959, 33 jaar nadat de kerk gebouwd was, open- baarden zich de eerste mankementen. Duidelijk werd toen dat de paal- fundering niet in staat was het geheel te schragen. Een herstel had de hervormde gemeente toen ruim 100.000 gulden gekost ware het niet dat het kerkbe stuur niet het risico wilde ne men dat het kerkgebouw, na de restauratie van het fundament en de ontstane scheuren, verder weg zou zakken. Twee jaar later besloot men wel zogenaamde trekstangen aan te brengen om verdere scheurvor ming te voorkomen. Maar ook dit mocht niet,baten. Het kerkgebouw is tot op de dag van vandaag verder blijven scheuren en zakken. Merkwaar digerwijs geldt dit alleen voor het, eigenlijke, .kerkgebouw de bijgebouwen rondom de kerk hebben geen last van de gebre ken waaronder het moederge bouw lijdt. Voorlopig worden de kerkdiensten van de hervormde gemeente dan ook in deze zaaltj es gehou den. Lange tijd is onzeker geweest wat er met het kerkgebouw zou ge beuren, Hoewel het kerkbestuur niet langer de verantwoording voor het gebouw wilde dragen en daarom besloot de kerk voor onbepaalde tijd te sluiten wist men nog niet welke maatrege- 'en te treffen. Restauratie van de kerk zou de Nederlands Hervormde gemeen te te duur gevonden hebben om dat nog steeds niet gegaran deerd kan warden dat na even tuele herstelwerkzaamheden de kerk definitief stopt met gelei delijk aan in de grond weg te zakker. Over de oorzaak van het zakken en de slechte paalfundering heb ben de deskundigen tot op he* 'den nog geen oordeel kunnen geven. Gevraagd naar comraenta'ar zei de heer Kappetein president kerkvoogd van de Nederlands Hervormde gemeente: „Mij is niets bekend. We gaan. de kerk in géén geval slopen. Wel is het kerkgebouw in een dus danig slechte staat dat herstel te duur zou komen. Wij zijn echter van plan het gebouw nog zo'n vijf tot tien jaar te blijven gebruiken. De kerke raad-heeft over eventue le maatregelen nog geen beslis sing genomen maar het. kerkbe zoek is de laatste jaren sterk afgenomen en dat maakt het mogelijk om in de in goede slaat.verkerende..bijgebou-, wenvoorlopig - kerkdieris'en té blijven houden". Schiedam Wethouder C. J. M. Bolmers heeft het aktiecomité Lorentzplein toege zegd binnen zes h acht weken maatrege len te treffen om de situatie rond het plein te verbeteren. Tijdens een lang ge sprek, waarbij ondermeer commissaris C. van der Haagen, verkeersdeskimdige H. van der Vlist en wethouder B. E. Col- le, aanwezig waren, heeft de heer Bol mers het aktiecomité tevreden gesteld. Beloofd werden verlichte waarschuwingsborden boven de oversteekplaatsen, knipperlichten, verbodsborden, koehekken en een nieuw verfje voor de zebrapaden. Commissaris Van der Haagen zal er bovendien op toezien dat er een verscherpte snelheidscontrole wordt ingesteld. Het is volgens de commissaris niet mogelijk om de voorrangskruisingen op te heffen, omdat dan bromfietsers het slachtoffer zouden worden. Veel kinderen uit de omgeving van het Lorentz plein moeten het kruispunt van'de Lorentzlaan, Professor Kamerlingh Onneslaan en Boerhaave-" laan oversteken om de Theo Thyssensehooï, de Zevensprong o! het Centrum Oost te bereiken. Buurtbewoners, menen dat deze kruising veel te gevaarlijk is. Enkele weken geleiden stelden zij een ultimatum op dat voor zes mei beantwoord moest zijn. In genieur Chris Zijdeveld roerde het onderwerp nog eens op de commissievergadering voor Ver keer en Vervoef aan, maar wethouder Bolmers hield zich hierbij nog afzijdig en wilde eerst met de buurtbewoners praten. Aktieleidster mevrouw Hendriks vond. het .ant woord echter maar een „zoethoudertje"' en be sloot toch tot de bezetting van het kruispunt en de zebrapaden over te gaan. Dat gebeurde vori ge week vrijdag. De scanderende uitroep bij deze bezetting: „Wij willen stoplichten;; wordt waarschijnlijk pas over twee jaar uitgevoerd, omdat het volgens de verkeersdeskundigen bijzonder moeilijk is een schema voor het wisselen van de lichten op te stellen. Het comité heeft besloten nu de har dere akties niet door te laten gaan. De Bethelkerk in 'de Gorzen, hoe lang zal de kerk -nog blijven Het Centraal Aktöecomüté ■Rijnmond heeft "gisteren aan wethouder B. E. Collé vierhonderd hendtekenfrigen tegen hel milieu-overlast wan de Bolsfalbrïek overhandigd. Behalve wooi'dvoer'der Ger Beukelaar was ook de heer Boere «If de Nolensloan aanwezig, die een doekje met vuilneerslag van de ra men-toonde. De wethouder beloofde er-zorg voor te dragen dat het protest in. de voegende raadsvengaderïng wordt.behandeld,.wanneer de me- itingen van Rijnmond op hef stadskantoor bekend zijn; De heer Collé liet ki een gesprekje met het comité weten, dat de werkloze chemici misschien bij milieu-onderzoek betrokken kunnen worden. Schiedam Uit de auto van de Schiedammer J. P. H. is op het parkeerterrein na») de. Horvath- weg een autoradio gestolen. Het is voor de politie en de eige naar van de auto nog een-raadsel hoe men de wagen ia binnengeko men. Schiedam De padvtndersgroep St. Franciscus-Lodewijk houden 2ondag 19 mei open-huis aan de Lange Haven II. De welpen, kabouters, verken ners, rowans en stamleden zullen die dag htm akt-iviteUen tonen Jongens van 7 tot 20 jaar en meisjes van 7 tot 10 jaar die be- langstelling voor het padvinders- werk hebben, zijn zone' .van 1 tot 5 uur welkom Viaardingen - Op vier adressen tegelijk heeft de Vlaar- dingse politie gistermorgen vroeg om acht nur een inval gedaan: De huiszoeking werd verricht bij medewerkers van het JAC. De politie handelde in opdracht van de offi cier van justitie, die de opsporing had verzocht van drie weggelopen kinderen; een uit Viaardingen en twee uit Schiedam. Een kind werd gevonden bij JAC-medewerk- ster Carla Rikken. Het kind werd aan de ouders overge dragen. (ADVERTENTIE) EERLIJKE VERDELING VAN MACHT, INKOMEN EN KANSEN Tegen Carla Rikken werd proces verbaal opgemaakt. Drie uur lang werd zij gistermorgen op het politiebureau vastgehouden. Om vier uur werden nog vier medewerkers van het Jongeren Adviescentrum verzocht naar het politiebureau te komen voor verhoor. Het JAC is hevig ontstemd over -het gebeurde. Volgens het ad viescentrum. dat vaak bemidde ling verleent tussen het wegge lopen kind enerzijds en de ou ders óf de raad van de kinder bescherming en politie ander zijds, lag er voor de drie kinde ren (twee van vijftien- én een van zeventien jaar)/een'Oplos sing iri hét verschiet. Er. zou on der toezichtstelling geschieden, een oplossing waarvan ook de raad van de kinderbescherming- op de hoogte zou zijn. Enige tijd geleden werd het JAC door de officier van justitie dringend verzocht de tijdelijke opvangadressen van ae drie kin deren bekend te maken. Het JAC weigerde dit. "Er zijn dui delijke afspraken met de politie, dat wij die adressen niet hoeven bekend, te maken, zolang er nog wordt gezocht naar een oplos sing", aldus een medewerker van het adviescentrum. "Zou den we dat'wel dóen, dan on dergraven we onze eigen posi tie, die toch al zwak is. Want wat blijft er dan over van de vertrouwensrelatie tussen de medewerkers van het JAC en de weglopers?" Hoofdinspecteur Van Slooten van de politie gaf gisteren toe dat die afspraak bestaat. "Maar wanneer de zaak op justitioneel vlak komt" dan moeten we aan de eisen van de officier gehoor geven. Ook dat weet het JAC", zei Van Slooten die het jammer vond dat het JAC de zaak zo op de spits heeft gedreven. "De sa menwerking, is altijd goed ge weest tussen het adviescentrum en de kinderpolitie". Van Sloo ten. verder: „De officier heeft opsporing verzocht op aandrang van de ouders"; Over de arrestatie van de JAC- medewerkers zei Van Slooten: „Ik neem ogenblikkelijk aan dat ze te goeder trouw hebben ge handeld, En ik neem aan, dat de officier er ook zo over. den ken zal. Maar minderjarigen verbergen, die zich aan het ou derlijk gezag hebben onttrokken mag niet". Hot JAC: „Noch dat de officier van. justitie, er m mee gemoeid Is, noch dat het Is gebeurd pp aandrang van de ouders mag een argument voor de huiszoe king zijti. Het Is alleen maar een bewijs dat In deze zaken nog altijd de kant van de 'ou ders wordt gekozen." Behalve dat er.een kind werd overgedragen aan de ouders, gaf de Vlaardingse politie, giste ren ook het opvang adres van een van de twee anderen door aan de raad van de kinderbe scherming. De vier medewerkers van het JAC dat verder bezwaar maak te tegen de Intimiderende ma nier waarop Carla Rikken werd verhoord) die gistermiddag op het bureau moesten verschijnen legden daar alleen een verkla- ring af, dat ze als hulpverleners met een vertrouwensrelatie tot de kinderen de opvangadressen niet konden geven. Schiedam - Twee bromfietsen, waarop het volgens de politie onverantwoord is te rijden, zijn op de Rotterdamsedijk. in beslag genomen. Bij de politiecontrole bleken de brommers een snelheid te kun nen. bereiken van 85 tn. 55 kilo meters. Een van de twee brom mers had bovendien geea rem men. Schiedam Op het parkeerter rein aan de Grofbaan is een au towrak in brand gevlogen. De brandweer bluste het vuur met een hogedrukstraal. Schiedam - ïn het filiaal aan de Parkweg 218 wordt vanavond een vergadering gehouden van de commissie voor de gemeen schappelijke Openbare Biblio theek. Tijdens deze bijeenkomst, die be gint om 20.00 uur, wordt onder meer gesproken over de toe komstige structuur -'van. de Schïedamse. bibliotheken. Er wordt nog eens_ teruggegrepen op wat er dé afgelopen vérgadè- •ri-ng met vertegenwoordigers van het Rijk is besproken. Verder komt de begroting voor het volgend jaar. aan de orde. Na afloop zal er gelegenheid be staan tot het stellen van vragen. Het is voor de buurtbe woners bij het Lo rentzplein natuurlij k erg plezierig dat hun actie zo sneJ succes •h eeft gehadMaar het geeft wel te denkén. J Veel Seh iedammers, ondermeer groepen Groenoordexs, die on tevreden zijn over een of andere situatie in hun buurt, kloppen zeer lang te vergeefs, aan. bij het college van burgemeester en wethouders. Deze de mocratische weg vol gen kost tijd, want ook het college kan niet alles tegelijk. De actiegroep van het Lorentzplein bereikte in 2eer korte tijd zijn doel. Twee mogelijk heden:; Of de situatie was daar onhoudbaar gevaarlijk en dan hadde gemeente al veel. eerder moeten, «reageren of de gfirr- m een te zwicht eerder voor harde acties;dan. voor overleg zoeken de groepen. In het eerste; geval is d.e^ge- meente in gebreke ge bleven. in het tweede is Schiedam een ge-: vaarlijke weg inge slagen. Schiedam - Howard Woody, een waf excentrieke Amerikaan, lanceert morgen op het museumplein aan de Hoogstraat zijn „atmosferische luchtsculpturen". Merkwaardig gevormde ballons zullen mét he- Jïumgas worden opgeblazen en zullen vervolgens gedurende het weekeinde blijven hangen boven het plein (touwtjes zullen verhinde ren dat de ballons wegvliegen). - - Om zéven uur 's avonds worden de luchtsculpturen opgeblazen, ver-- moedeHjk met behulp van de bedrijfsscftool Wllton-Fijenoord.' De lancering van de vreemdsoortige voorwerpen is de enige in ons land. In het weekeinde worden in het Stedelijk een film en dia's ver toond. Na de opiating treedt op het plein het Amsterdams blaasoctet op'(om ongeveer half acht). Het concert wordt later vervolgd in de aula' van het museum (tegen betaling van lage toegangsprijzen kan dat concert worden bijgewoond). Howard Woody is professor aan een kunstfaculteit in South Carolina (Columbia, VS). Hij is specialist op" het gebied van atmosferische luchtsculpturen, die zijn gebaseerd op wind- een luchteigenschappen van de natuur. De „ballons" met helium stijgen op tot het gewenste evenwicht tus sen wind en lucht is bereikt en spelen dan hun spel met. dé lucht- stroom. scHitafcWsd mm Ja. ook kunt deze ideale krantenkombïnatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamse!"» Nieuwsblad met nationaal-en Internal ionaal nieuws; de Schiedarrische Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervat^ P.S. Mocht tl 'n leuks vergelijking kunnen bedenken als aarwtfHng op onderstaande zin in de bon, dan maakt U kans op een e*ciusi«'j« gasaansiaker dta wij wekelijks uitloven voor de moest originele'inzeiv ding. ."stuur de bon in open envelop, ïoncei postzegel. naar antwoofdnr. 834, R'dam. 1 I I 1 woonplaats: telefoon: 1 1 zoals 1 B hoort b I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1