n In Oost en West spelen kinderen nog niet best Nieuwiand koint neg III IJsselmondese- straat zet buiten... ■SSL te druk' SPEELSTRATEN: VOOR VEILIGHEID VAN KINDEREN m I Alleen nog in Mariastraat Splifttg! -l f. Si' Spiegeltjes- vernieler aangehouden Kamp-film' in De Doele Het spelen staat op het spel Schiedam Een veelal toegejuicht, maar toch ook wel verguisd plan van Schiedam is het aanleggen van zogenaamde speelstraten. Daartoe worden straten, die voorheen druk door allerhande verkeer werden bezocht en daardoor (of ondanks dat?) een koud en on sympathiek karakter droegen (die wegen be vinden zich in de al oudere delen van Schie dam) veranderd in „gezellige" stroken tus sen de overigens onveranderde huizenblok ken. Zo'n speelstraat een uit Delft overgewaaid begrip wordt gekenmerkt door een aantal middelen, die het doorgaand verkeer liit de straat moeten weren, ter bevordering van de veiligheid van de op de vroe gere rijbaan spelende kinderen. Die middelen kunnen zijn: drempels (dat zijn verho gingen in het wegdek die de snelheid van de voertui gen moeten beperken); bomen en/of hekjes en der gelijk wegversperringen, die het verkeer moeten „omleiden". Behendig manoeuvrerend moet de auto mobilist zich door de straat begeven; en om in de vrij nauwe straten de genoemde obstakels te ontwij- ken, zal ook de snelheid weer moeten worden be perkt. Slimme automobilisten en natuurlijk ook motorrij ders en (brom)fietsers die nog een lange weg voor de boeg hebben, zullen ongetwijfeld zoveel mo gelijk de speelstraten mijden. Voor de bewoners var een speelstraat blijft er wel de mogelijkheid tot het parkeren van hun voertuigen; „haaks" op de rij- richting zijn parkeerstroken aangebracht, bovendien is de speelstraat voorzien van een aantal fiets rek ken. De spelende kinderen zullen dus veel minder gestoord worden in zo'n speelstraat. Door verkeer althans, want mogelijk wonen er in die straten cok natuur liefhebbers. die de kinderen voortdurend manen om toch vooral te denken om de ook al in een speel straat aangebrachte plantenbakken en nog zo tere boompjes, In Schiedam worden do speelstraten aangelegd in Oost (enkele straten ten noorden van de Lorentz- laan), in West (de Mariastraat) en in Zuid (een aantal straten tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk, en tussen de G roenel aan en de Dwars straat). De verandering van het karakter van de straten zal spoedig gaan beginnen, of, in sommige gevallen, is die al begonnen. Voorlopig telt Schiedam echter nog skchts één speel straat Die ligt in de Gorzen: de Ridderkerks estraat. Over de meningen van bewoners van die straat, en over de behoefte aan speelstraten In andere wijken kunt u op deze pagina Iets meer lezen. Schiedam In Groenoord blijken steeds meer mensen warm te lopen voor de speelstraten, die in enkele delen van de stad zullen worden aangelegd. Naast verbetering van de slechte wegen In de wijk, zou den zij ook graag speelstraten in Schiedam-Noord zien. „Om de veiligheid van de op straat spelende kinderen te be vorderen", zeggen zij. „Want onze wijk is, ondanks alle gras velden voor de spelende jeugd, echt niet zo ongevaarlijk voor de kleintjes". Integendeel, menen zij. Wegen als de Laan van Bol'es, de Eduard van Beinumlaan en de Mozart- laan vinden zij niet alleen slecht afgewerkt, maar van het vele verkeer ondervinden vooral de kleintjes veel last, „Aan de Eduard van Beinumlaan. bijvoorbeeld staan twee scholen, aan weerszijden van de weg en. recht tegenover elkaar- Wanneer de peuters -willen oversteken om hun vriendjes te begroeten, lo pen zij.het grote gevaar dat zij worden gegrepen door het voorf- I: razende snelverkeer" De wijkverenïging Groenoord en Omstreken organiseerde kort geleden een 'Politiek café' (hoe wel; van 'café' was geen spra- ke: alleen in de pauze kon een 'kopje koffie worden genut- tigd...). Op vragen van bewo ners reageerde de tn het forum zitting hebbende PvdA'er Joop de Jong: RACEBAAN „Wanneer de sfraten in Groenoord worden geasfalteerd", meende hij, „bestaat het gevaar dat au tomobilisten die wegen gaan be schouwen als racebanen". Hier over klaagden overigens ook be woners van de recentelijk geas falteerde Boerhaavelaan. Joop de Jong vond wel dat de af werking van de straten snel moet worden verwezenlijkt. Naar aanleiding van de ivensen van bewoners, wat betreft speelstraten in Noord, merkte hij op: .Dagelijks verlaat eèn grote stroom automobilisten de wijk, op weg naar hun werk. Het aan tal. uitvalswegen is niet zo groot. Wanneer nu ook nog eens speelstraten worden; aangelegd, zullen veel straten worden over belast". De druk in de kleinere straten van Groenoord blijkt trouwens best mee te vallen, vinden ande re bewoners. „In veel van die straten is eenrichtingsverkeer, en dat scheelt, wat betreft de drukte, aanmerkelijk". GEBOORTE Ook deze bewoners vinden wel, dat aan de slechte toestand van de wegen in de wijk snel een einde moet komen- KVP'er (of liever: CDA-man) Cees Lans bergen vergeleek Groenoord met een twaalfjarig kind, dot vanaf de geboorte ïonder kleer tjes zit. „Groenoord moest destijds snel ontstaan door woningnood", ver duidelijkte hij. „De wijk is haastig ontstaan en daardoor raakten de wegen een beetje in het vergeetboekje. Tot nu töe zijn de meeste wegen slecht ge bleven. Voor Schiedam-Noord zijn de onbehoorlijke straten een groot gebrek". Binnen enkele maanden zal de ge meente beginnen niet verbete ring van straten in Groenoord. als eerste straten zijn de Laan van Bol'es, da Churchülweg en de Zwaluwlaan aan de beurt. De Eduard van Beinumlaan zal later worden opgeknapt. De Eduard van Beinumlaan is één van de meest bekritiseerde wegen Yan Groenoord: zowel vanwege de. drukte als om het slecht afgewerkte wegdek. Schiedam Na enkele be zwaren van de bewoners besloot de gemeente Schie dam enkele maanden gele den óm ook straten ten noorden van de Lorentz- Iaan te herprofileren, en wel op een dusdanige ma nier dat zo weinig moge- Jïjk bewoners last van de speelstraten zouden heb ben. Tot nog toe Is de dienst Gemeen tewerken echter nog steeds niet begonnen met een aanleg van de speelstraten binnen de vier hoek Hogebanweg-Lorentzlaan- F ahrenhellstraat-Horvathweg. De heer Janson (ambténaar bij de gemeentelijke dienst) ver wacht dat er zo spoedig moge- lijk zal worden gestart met de werkzaamheden In de straten. „Toeh-zal het nog wel een tijdje duren voordat dé straten zullen zijn veranderd in echte speel straten", meent-hij. Wel is Gemeentewerken.-al opge schoten in de Westschïedamse Mariastraat. Tpt de Hulsman straat is de speelstraat er vol tooid, en dat is duidelijk te mer ken: de kinderen spelen er naar hartelust en de meeste bewo ners zijn tevreden over hun „nieuwe" straat. Alleen het stukje Mcrrïcstrciat lussen de Nieuwe Havei den le worden genomen door Gemeentewerken. t de Hulsmansfraat hoeft nog onder han- Op 18 maart begon men ,met de werkzaamheden, over enkele weken, verwacht de heer Jan son, zal de dienst Gemeentewer ken ér klaar zijn: En hoewel Schiedam dan een zeer geslaagde speelstraat rijker- is, zeggen de. kinderen uit de Ma riastraat: „We spelen liever in het zand, waarop die mannen nu aan het bouwen zijn, dan op straat. Kunnen we fijn tunnels graven!" Schiedam - Een onderzoek van de Schiedamscbe Courant leerde,, dat veel Nieuwlanders niet af wijzend staan tegenover speel straten In huif wijk. Vooral straten tussen de Vlaardin- gerdijk, de Burgemeester van Haarealaan en de Nieuwe Dam- laan, alsmede straten tussen de Mgr. Molenslaan en de BVH- laan zouden hiervoor, volgens de ondervraagde bewoners, in aanmerking moeten komen. Voorlopig blijkt het onmogelijk te zijn voor de gemeente om speel straten te creëren in deze wijk. Gemeenteambtenaar Donkers; „Eerst komen straten in West, oost en 2uid aan de berurt. Daarna zal worden begonnen met de aanleg van speelstraten in Nieuwiand". „Bij de Parkweg, is men bezig met herbestrating, bovendien zullen, er in die buurt meer plantenbakken worden ge plaatst. Een deel van Nieuw iand staat dus al onder onze be- handeling". Schiedam In het vrij lange rijtje Zoidsduedamse straten, die over niet al te lange tijd volgens de Goraenaren moeten worden „omge turnd" tot speelstraten, komt ook de IJsselmondesestraat voor. Een straat, die bij de gemeente echter nog lang niet aan de beurt Is: voorlopig komen eerst andere straten in Zuid, West en Oost In aan merking voor de ingrijpende verandering in het karakter van de straat. 2 bewoners van de IJsselmondesestraal zorgen uitstekend voor i blommetjes en plantjes in klompen, plantenbakken en Irottoirs. Eén bewoner van de IJsselmonde- sestraat wil niet wachten tot de gemeente eens gaat bezien, wat er aan de straat valt te doen. Cor Valkenburg, 54 jaar, wil ztjn straat, vooruitlopend op de plannen van de gemeente, „ge woon gezellig" maken. Met een voudige hulpmiddelen: bloem bakken, klompen en verf Vorig jaar, in het begin van de herfst/ kwam hij al In het nieuws. De „opbouwwerker" van de IJsselmondesestraat had het. te waarderen initiatief geno men om aan da gevels van. de waningen plantenbakken te be vestigen. Daarna reageerden de bewoners spontaan: zij plaats ten leuke plantjes in de bakken, en dat gaF de straat al een ge zelliger karakter. Cor Valkenburg had daarop gere kend. „De mensen zijn altijd „in" voor een leuk plannetje", zei hij. Dus ging hij verder: hij schilderde alle lantaarnpalen (ook al vonden sommige oudere mensen dat de straat door de vele felle kleurtjes „wel op een hoerenbuurt leek") en bevestig de vervolgens klompen aan de muren, naast de deurposten. Met de opening naar. boven, zo dat men ook in het houten schoeisel wat groen kon plan ten. Om de straat nog gezelliger en groener (dus: fleuriger) te ma ken, is Cor onlangs begonnen met het op kleine schaal „open breken" van het wegdek. Voor elk pand wipte hij, vlak langs de gevels,- een. tegel uit het rot- toir, waardoor de aarde aan de oppervlakte kwam. Zo kon een voudig een kuiltje worden ge graven om er daarna wederom plantjes en nog zeer jonge boompjes te planten. De bewoners van de IJsselmonde sestraat zijn Cor er dankbaar voor, Want voorlopig hebben zij een straat met een zeer aange naam karakter. De Ridderfcerksestraat; nog geen échte speelstraat.. Schiedam Voor de Gorzen was 5 december 1972 een ge denkwaardige dag. De ge meente begon toen in de Ridderkerksestraat met het invoeren van eenrichtings verkeer. Om dit Sinterklaascadeau wat meer reliëf te geven, werd in de 6traat een spCeltulntje aangelegd. Bovendien kwam er voor fietsen de mogelijk heid om „haaks" te parke- ren door het verbreden van de trottoirs. En als klapstuk werd de Ridderkerksestraat van de Nieuwe Maasstraat „gescheiden" door het ver lengen van de stoep in de Nieuwe Maasstraat Zo was Schiedams eerste speelstraat geschapen. Hoe wel, speelstraat? „Het werd med het invoeren van een richtingsverkeer. nauwelijks minder druk. in de straat", aldus mevrouw De Vries, een bewoonster van de straat. ,-,De kinderen hadden wel een speeltuin, maar ze moes ten nog goed uitkijken met al die auto's.'*. Mevrouw Jansen zegt over dat verkeer: „Veel bewoners we ten nu nog niet dat zij deze straat uit de richting Nieuwe Maasstraat moeten ingaan. Dan komt door-die gekke af scheiding, die daar is aange- bracht," Het speeltuintje is inmiddels alweer verwijderd. Op ver zoek van de bewoners. „Het eenrichtingsverkeer heeft niets geholpen", aldus rae- vrouw De Vries. „Auto's ko-, men, omdat ze geen tegenlig- gend verkeer verwachten, de hoek ontscheuren, de straat in. Daardoor is al een keer een jongetje aangereden dat bij de speeltuin speelde." „Bovendien was die speeltuin vlak voor mijn deur. De kin deren vloekten er en schol-; den er elkaar uit, het was., een rotzooi hoor. Laat;de ge meente er een bredere straat" voor uitzoeken!" De kinderen denken er anders; over. Toen de speeltuin er nog was,- kwamener vélen naar de straat. De elfjarige Tonny van Brakel: „Ik. vind dat de glijbaan in de speel tuin moet terugkomen. En ook staan er veel te weinig bomen in de straat en te veel auto's. Het is hier nog veel te druk!'' Schiedam In de Hulsmanstraat zijn een aantal ruitewissers en spiegeltjes van geparkeerde au to's door de 20-jarige Schiedam mer K, H. vernield. Een buurtbewoner d:é de man in de vroege morgen de ruitewïs- ser van zijn auto zag afbreken, waarschuwde de poVt'é. De Schiedammer werd daama in zijn huis aangehouden, Schiedam In het clubhuls De Doele aan het Doeleplejn wordt vanavond het 25-jarig bestaan van de stichting St. Joris Doele nog één maal herdacht. Ouders, en kinderen zullen nog wat kunnen, napraten over het jubileumfeest dab enkele weken geleden werd gehouden. Boven dien zullen er dia's en een film worden vertoond over het va kantiekamp van de stichting; De bijeenkomst begint om zeven uur 's .avonds.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3