Leden geloven er niet meer in Er is al zoveel hulp voor minder-validen Jaarlijks offert het Nederlands publiek zo'n half miljoen gulden aan een vereniging, die volgens haar eigen leden kunstmatig in leven wordt gehouden. Een ver eniging die, zoals een plaatselijk voorzitter het uitdrukt: haar kaarsje brandende houdt voor een eigen heilige". AVO-Nederland is de naam van deze vereniging, die zich het be-' vorderen van het welzijn van gehandicapten ten doel stelt. In een. enthousiast rondschrijven heeft de AVO zeer onlangs ge vraagd om de jaarlijkse collecte, die in de derde week van mei wordt gehouden, van harte aan te bevelen bij het publiek. Niet temin zijn de meeste AVO-afde lingen in Zuid-Holland allesbe-' halve van plan om met de col-- lecte-bus rond te gaan. Eén aantal telefoontjes naar die' plaatselijke afdelingen leert dat de AVO vrijwel alleen nog op papier een bloeiende vereniging heet. Onafhankelijk van'elkaar geven de voorzitters toe dat hun afdeling „al jaren slapende is" of „op sterven na dood is". Ani mo voor het werk dat deze in stelling zich een halve eeuw ge leden ten doel stelde, is er niet. VEROUDERD Het algemeen geldend argumen- t: „Och,- op sociaal gebied wordt al zoveel gedaan, dat een instel ling als de AVO zich maar het beste zou kunnen opheffen". NATUURLIJKE DOOD Een van die AVO-mensen/die eerlijk toe geeft hel allemaal niet meer zo te zien zitten is de voorzitter van de Delftse .afdeling, de heer Mors, tevens direkteur van het. arbeidsbureau.Ik zou het aüe- rucMu graag positief willen zien", zegt hij. -•maar ais «k nel nuchter bekijk dan moet ik toegeven dat het AVO-werk niet meer zo noodzakelijk is". „Het klinkt misschien hard, maar als we geen fonds hadden, dan hadden we het allang een natuurlijke dood laten sterven." Voor Delft' betekent dat echter niet dat men het bijltje er bij neer heeft gegooid. De heer Mors beredeneert dat als volgt* „We hebben nu eenmaal wat geld en we proberen om dat zo goed mogelijk te besteden". Dat houdt in: speciale koop avonden voor de gehandicapten in sint en kersttijd en toerritten door het ver lichte Delft. „Maar", geeft de voorzitter toe, „ons AVO- werk richt zich thans wel op andere gebieden dan waarvoor de vereniging destijds is opgericht". De Drifts? afde- ling is dan ook niet van plan on inn.n ALS N PIER .te collecteren. „Je krijgt er geen sterve ling-meer voor. Ik weet trouwens niet „Zo dood als een pier" is de omschrijving eens wat voor doeleinden ik de collectan- die gemeente-secretaris R. J. Smooker in ten zou moeten voorspiegelen", aldus de. Goudswaard gebruikt als voorzitter van heer Mors. de afdeling Hoeksche Waard. „Jaren ge in de loop der tijd heeft AVO-Nederland leden hebben we nog eens een propagan- haar naam tot twee maal toe veranderd, da-avond georganiseerd. Uit de hele omdat de vlag de lading niet langer dekte.„Dat illustreert het feit dat de doelstellingen niet meer dezelfde zijn aLs vijftig jaar geleden. Aanvankelijk stonden de letters AVO voor Arbeid Voor Onvohvaardigen. In 1954 werd dat geschrapt omdat men de benaming „oii- volwaardïgen" te discrin ïnerend begon te vinden. Gekozen werd: „Actio'Vincit Omnia", wat zoveel wil zeggen1 als: Arbeid overwint alles. Thans echter voelt men meer voor dë 'vertaling ''Arbeid,.Vervoer, "Ontspan-' ning, ómdat arbeidsbemiddeling voor ge handicapten steeds meer wordt overge nomen door andere instellingen, zoals de 'plaatselijke arbeidsbureaus. Toch heeft AVO-Nederland de arbeidsbe- middeling nog.hoog in het vaandel ge schreven staan. Tn een zeer uitgebreide folder schrijft men Öat de AVO zich beijvert voor „Het verwerkelijken van; een aantal wensendie belangrijk zijn' voor de integratie van gehandicapten in. de samenleving, zoveej mogelijk met mc-. dewerking van -de gehandicapten zelf'. De AVO wil, aldus de folder, het welzijn van de gehandicapten bevorderen. Pas sende werkgelegenheid, onderwijs en. vorming, deskundige begeleiding, hulp op 'vrijwel elk gebied vormen de ant woorden, op de vraag: -Hoe doet de AVO dat dan. Toch zijn; dat tamelijk vage omschrijvingen voor zo'n vereniging. Zo vaag zelfs dat een plaatselijk voorzitter verzucht: ;lEr zijn- al zóveel instellingen-' die dezelfde doelstellingen nastreven".- Hoeksche Waard kwamen misschien tien of twaalf mensen". „We kunnen er net zo goed" mee stoppen", gelooft de heer Smooker, „van rijks- en gemeentewege wordt, al voldoende ge daan. Het enige waar in de AVO nog zou kunnen voorzien van die kleine aan- .-/• vullende dingen.Ik denk bijvoorbeeld aan een pick-up of een televisietoestel voor cèn gehandicapte die altijd thuis •n pet zitten. De franje dus. Volgens mij hebben de plaatselijke afdelin gen geen .enkele.-zin meer.: Misschien dat' "'er'provinciaal nog iets'te regelen.is. Zelfs in streekverband zie ik het niet meer zitten. Mijn persoonlijk advies zou zijn: gooi het allemaal op een hoop, dat werkt bovendien kostenbesparend. En wat die collecte betreft, men geeft er nog wel aan, maar in feite spreekt het niemand aan. Men denkt: het zal wel een goed doel zijn, maar men denkt er toch niet bij na waarvoor men geeft. ook op plaatselijk niveau. Het bevorde ren van goede oversleekmogelijkheden door het aanbrengen van trottoirveria-, gingen, het propageren van de bouw van aangepaste woningen, èn zeker niet in de laatste plaats het scheppen van re creatiemogelijkheden vind jk een taak voor de afdelingen. Ter plaatse de zaak stimulerèn, invloed uitoefenen 'op de lagere overheden en die gevallen, die er net buiten vallen, opvangen". fDe AVO, speelt met de gedachte de vereni ging een nieuwe structuur te geven. De* zaken op provinciaal niveau bundelen lijkt een oplossing voor het verminderd enthousiasme onder de leden ter plaatse;. Deze schaalvergroting stuit echter' óp financiële bezwaren, aldus de heer Fa- vier. „Ik kan dan ook op stukken na niet zeggen of dat volgend-jaar rond SUBSIDIE OP PAPIER [Overigens ontvangt de AVO-Nederl and ier der jaar een rijkssubsidie van een mil joen vóór haar arbeidszorgbureau. Een instelling die zoekt naar nieuwe arbeids mogelijkheden voor gehandicapten. Die adviseert bij;een omschakeling van het eigen bedrijf als een gehandicapte" dat jn de huidige vorm niet meer. kan uitoe- fenen en vóór het heroriënteren.van bedrijven voor gehandicapten. Het bureau stelt zich tevens ten doel het realiseren van aangepaste woningen, ze helpt bij het vertrekken van invaliden- wagens en andere vervoermiddelen, en- treedt op als pleitbezorger iri beroepsza^ ken bij aanvragen ingevolge'de Algeme ne bijstandswet, de wet op de Arbeidson geschiktheid en de tijdelijke rijksgroep- regel ing mindervaliden, Een .werkterrein, waarop het" „normale" arbeidsbureau zich immers ook beweegt VANTWEE KANTEN Over het ióerk van AVO-Néderland cancïu- deert een woordvoerder van het ministe rie voor sociale zaken: „Jè kan zoiets vanuit tweeinvalshoeken benaderen- Aan de ene kant kunnen we zeggen, dat er inderdaad veel gerealiseerd is van de doelstellingenHet is dan aan AVO zelf om te beslissen of ze de zaak liquideren of niet. Aan de andere kant geloof ik dat het toch wel nuttig is dat mer. pro beert om een stuk particuber initiatief mobiel te houden. Er wordt zo vaak gezegd: O, daar zorgt het rijk wel voor". „De subsidie die het 'rijk verleent is uit-, sluitend voor het bureau arbeidszorg, de vereniging op zich krijgt geen steun", stelt de woordvoerder van het n iniste- rie. „Wat ze met de opbrengsten van de elzen collectes doen is hun zaak". Niettemin wijst de AVO-di- rekteur Favier iedere discussie over het be staansrecht van zijn ver eniging van de hand met de opmerking: „Het feitr dèt we een rijksbijdrage krijgen lijkt me gènoeg zeggen. Dat zouden ze toch niet doen als we zijn?" Het komt hier op neer", aldus.de heer' Smooker, „dat de vereniging op papier nog we! bestaat, maar in feite niets meer doet. Het spreekt niemand meer aan. fk wil er dan ook geen kapsones over maken. Gewoon laten laten dood bloeden lijkt mij het beste. Het is toch niet meer wat het vroeger was". 'De meest duidelijke reactie komt uit Zoe- termeer: Zuster Vork antwoordt op de vraag „hèbt u iets te maken met het AVO-werk":'; „Ja ik heb er de spullen van"; Nadat de voorzitter door. ziekte het werk moest laten liggen en de secretares- se naar het. buitenland vertrok heeft de Zoeterrnëerse wijkverpleegster van In- térkruis de AVO-besognes tot zich geno- men. Maar'dat wil [niet zeggen, dat zij overloopt van geestdrift. Haar houding varieert van „nog even aanzien of het iiog een kans op leven heeft" tot. „wat wij op dit gebied kunnen doen is niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat". Dat het enthousiaste hoofdbureau In Am sterdam nauwelijks notie heeft van het verminderd anirao bij haar „werkers In het veld" lijkt duidelijk.. Contact met die afdelingen lijkt geen. overbodige lu xe. De telefoonnummers van de plaatse lijk. voorzitter in Dordrecht die het hoofdbureau doorgeeft, blijken "zeer ver- ouderd... In Dordrecht reageert de secretaris-pen- nïngmeéstèr op het verzoek om iets te vertellen over het AVO-werk met: „'Och, ikwil wel een enthousiast verhaal afste- ken,-maar dan [praatik Avel van ::j aren terug, want ónze vereniging is al jaren- slapend". Erwordt de laatste tijd óp dit gebied al zoveel gedaan dat er nog maar moeilijk een terrein overblijft voor de. AVO". Hij en de voorzitter zijn rioig de enige overblijfselen van ..vruchtbaarder tijden'; .u-r1* Een tweede telefoontje, naar Vlaardingen,": levert niet meer geestdrift op. De klacht, daar: „Dezë instelling is niet meer van; deze tijd. We willen echt wel"wat doen,; maar er zijn diverse van deze. verenigin gen en allemaal werken ze langs elkaar heen. De fut is er uit. In naam bestaan wè nog wél, maar daar houdt het wel mee op". Hier geldt: géén nieuwe activi teiten. Waehten tot het hoofdbureau mét nieuw plannen kómt JUISTE DEURTJE Ze zegt ook: „Er wordt al zoveel hulp geboden aan hinder validen,..allés is- wettelijk geregeld. Als je het juiste deurtje maar weet te vinden". In Zoeter-, meer zal dan ook vermoedelijk geen collecte plaats vinden. Zuster Vork daarover: „Als je als de AVO een be paald karwei op je neen t zit het risico er in dat men van rijks- of gemeentewe ge zegt: dat is prima, dan trekken wij' onze handen daar van af. Ik bedoel: je moet het dan ook waarmaken ook. En,' als we eerlijk zijn, wat kunnen we uitrichten? Het probleem is, dat de AVO een vacuu-m wil opvullen dat:er. nlct is". Een totaal ander geluid kont uit Amster- dan-, waar AVO-dirêkteur A. L. Favier wel degelijk de vlag wil. hooghouden. Hij' zegt: „Het is waar dat. onze doelstellingen in de loop der tijd zijn veranderd, maar' ons uiteindelijk doel streven we nog steeds na, Er is inderdaad al veel gereali seerd maar nietten in is. er nog.een hele' grote groep gehandicapten die tussen: wal. en schip raken. Om maar een voor-1 beeld te noemen,: een huisvrouw valt niet: onder de wet op de arbeidsongeschikt-. held. Kinderen en .bejaarden evenmin." Als je niet eerst iri loondienst bent ge- weest hoef je daar niets van te verwach- ten". -v Het oog gericht houden op die gevallen is volgens de heer Favier de taak van de' AVO. Die lacunes opvullen. Favier:„Er.is een aantal verenigingen dat zich beweegt op dit gebied, maar. eerder adviserend dan uitvoerend. Wij zijn in feite het enige vrij grote apparaat dat uitvoerend te werk gaat. Dat kost nogal- wat en daarvoor zijn de collectes hard 1 nodig,- De SOO.QpO gulden, die we ér n ee ophalen zijn niet genoeg. Om een.invali- de een aangepaste auto te geven kost al. zeker acht tot tienduizend gulden". TAAK Over het verminderd animo bij de plaat selijke afdelingen zegt de AVO-direk- teur: „Ik kan me indeuken dat er men sen zijn die hel een aflopende zaak- vinden. Door al die voorzieningen heeft men me ook al eens gezegd dat de dagen van de AVO geteld zijn. Toch geloof ik dat we wel degelijk een taak hebben,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3