Bewoners Oost: 'Rubberen 'Alleen metro garandeert 'n snelle reis? Sociale werkplaats verhuist iiaa CJP-BLAD BEDREIGD MET OPHEFFEN Nieuwe bijstands- regeling bezorgt GSD veel werk M Vlaai-dingen wil meer Tijdstip invoering wordt opgeschoven p- 3 publiceren De Hoek houdt invloed op recreatie Jubilerende bedrijfsschool zoekt meisjes Verbouwing kost ruim één min gulden JA zoals I hoor bij I to hoo't dc Schiedamsche Courant o-j r.« Roilerdamsch M;«y«sbt»d. scweoamsc] Schiedam Vrijdag 14 juni 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT J pagina's 99ste jaargang no. 25042 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL SC-voorzvfler Warner Meinen: "De «amenwenjying was door al fret «geharrewar'niet bevredigend".' - v" Schiedam/VIaardlngcn/Maassluis Het informatiekrantje „De inkijkar", bedoeld voor jeugdige cultuurminnaars in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord, dreigt te worden op geheven. Onenigheid over het blaadje tussen enerzijds de Scbiedamsc Gemeenschap en de Maassluise Gemeen schap en anderzijds de Vlaardingse Culturele Raad is er de oorzaak van dat het krantje, dat maandelijks behoort te verschijnen, op zijn minst een belangrijke wijziging zal.ondergaan Twistpunt voor de drie culturele ■BSMBBBBSBRRBBBBBBHI instellingen is d3 inhoud van „De inkijker", In Schiedam en Maassluis meent men dat het krantje uitsluitend - informatie moet verstrekken over, culturele voorstellingenen andere cul tuur-aangelegenheden, bij de Vlaardingse CultureleRaad is men van mening dat „I)e inkij ker" ook een politieke stelling moet innemen. Het blaadje is bedoeld voor hou ders, van een Cultureel Jonge renpaspoort (CJP). Vorig jaar werd roet de uitgave'van het: krantje gestart om de CJP'ers achtergrondinformatie te ver strekken overprogramma's op kunstgebied, maar steeds meer ging blijken./dat Vlaardïngen haar gekleurde visie op actuele .gebeurtenissen kenbaar wilde maken in het blaadje. De ..Schiedamse Gemeenschap is echter een onafhankelijke instel ling; zonder politieke of religieu ze overtuiging", aldus SG-voor zitter. WarneT 'Meinen. ',',En Maassluis is het met ons eens dat' we eenvpolitieke visieuit het blaadje moeten houden". Schiedam De nieuwe rijksrege ling met betrekking tot de bij standsverlening die officieel per 1 juli van kracht wordt, zal in Schiedam pas in oktober in wer king treden. Dat is het resultaat van een ver zoek van de Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) aan het mi nisterie. Men ziet op het ogen blik geen kans op korte termijn dc nieuwe bijstandsnormen door te voeren, vanwege bet vele werk. Ondanks dat het tijdstip is opge schoven blijven er voor de So ciale Dienst bezwaren aan het regeringsbesluit kleven. In de komende maanden moet men liefst 4000 gevallen van bijstand gaan bekijken en wijzigen. Dat betekent dat er extra personeel moet worden aangenomen. Hoewel wethouder G. Kaptein tij dens een gisteren gehouden ver gadering van de Sociale Advies Commissie niets wilde zeggen i over het aantrekken van perso neel, zouden er volgens ingewjj- den tenminste twaalf mar. extra 1 moeten worden aangeaomen. Wel had de heer J. F. G. Haye, onderdirecteur van de GSd en hoofd Maatschappelijk Zorg het over het aantrekken van vakan tiekrachten. „Het werk kan niet gebeuren door het personeel dat er nu zit", aldus de heer Haye. „Wc moeten er mensen bij heb ben, misschien in de vorm van vakantiewerkers". Noodgedwon- ;gen .zal het onderzoek schrifte lijk plaats moeten vinden, aldus de onderdirecteur. Over de inhoud van de regeling bestonden ook 'enige bezwaren. De voornaamste was wel dat bij de verreking van de 'inkomsten van degenen die bijstand rek ken nogal wat veranderingen gasm optreden. De mer.sen die eerst van een „eigen Schiedam se regeling" profiteerden zullen nu de rijksregeling in acht moe ten nemen. Wat veelal een ver mindering van de bijstand zal gaan betekenen. Hst Rijk za! dit opvangen via een zogenaamde overbruggingsregellng. De grootste vooruitgang van de nieuwe regeling is dat de bij stand wordt gekoppeld aan het minimumloon. Eerst kreeg een echtpaar via de bijstand 95 pro cent daarvan, per 1 oktober wordt cat 100 procent. De Socia le Dienst zal zich de komende tijd in overleg met haar Rotter damse collega's beraden over hoe men de nodige voorlichting kan geven aan de mensen die voor bijstand in aanmerking ko men. VCR, „dat tussen de drie instel- langen voor het blaadje alüeen nog zal worden samengewerkt, om een zelfde .kunstagenda te publiceren. De verdere inhoud zal in de. drie steden gaan ver-, schillen: het lijkt mij wenselijk dat de drie culturele raden hun eigen, krantje maar gaan ma ken"."- Eert andere oplossing van de .one nigheid' lijkt een blijvende sa menwerking van de drie cultu rele 'instellingen, waarbij in Vlaardïngen een bijlage bij „De inkijker" 'zal' verschijnen, waar in een visie op actualiteiten. Toen de VCR toch .enkele keren Om Jbovendien meer bekendheid kopij voor het blaadje' inleverde"' "aan het'ihïorih'atiékranrjé t'e ge-" ven. zou dan in het volgend sei zoen. kunrien worden gestart met een huis-aan-huis-versprei- ding van het blad, „Ik zou het liefst;willen dat elke jongere op ,de hoogte wordt ge steld van culturele aangelegen heden in het Rijnmondgebied", zegt SG-voorzitter Meinen. „Maar daarover heb ik nog geen concreet voorstel gedaan. Voorlopig wil1 ik eerst het resul taat afwachten van besprekin gen, die volgende week worden gevoerd tussen onze stichting, de Vlaardingse Culturele Raad, de Maassluise Gemeenschap en de Rotterdamse Culturele Raad over het blad „De inkijker". waaruit een eigen politieke me ning naar voren kwam, barstte de kruik. „Door al het geharrewar over de inhoudelijke vorm van de krant was de totstandkoming ervan bepaald niet bevredigend ge weest", vindt Warner Meinen. „Daarom zullen we ons ernstig gaan beraden of: de samenwer king, wat het blad betreft, vol gend seizoen zal -worden gecon tinueerd". „Het gevolg van Eet meningsver schil zal waarschijnlijk zijn", meent Wim Jansen, Vlaardings gemeenteambtenaar bij culture le zaken en medewerker van de „Voorkomen is beter dan genezen'*, vinden de ouders en.de leraressen van de jeugd uit Oost. Zij willen rubberen te gels onder de speelinstrumenten aan het Maxconiplein, zodat de kinderen minder hard vallen en geen verwondingen oplopen. Eén van de buurtbewoners: „De peuters vallen regelmatig uit de stellages en kletteren dan op de grond". Ouders van de scholier tjes aan de St. Janschool, St. Aloysiusschool én kleuterschool Het Koepeltje klagen steeds meer over de gevaarlijke situa tie op de speelplaats. Ik kan de kinderen ook niet uit de rekken sturen, want ze moe ten zich toch zo nu en dan kun nen uitleven", aldus mevrouw W. Huizinga, lerares op één van de scholen. Zij meent dat rub bertegels de enige oplossing van het probleem zijn. De verontruste moeders willen geen zandbak onder de speelin strumenten, omdat het terrein dan ideaal is om de honden er uit te laten. Met de nodige ge volgen. Hoek van' Holland Nu de strand- en kampeercommissie formeel is opgeheven, probeert de Hoekse deeïgemeenteraad op een andere manier toch de nodi ge inspraak op het recreatiege bied te houden. Hiervoor wordt een recrealiecom- missie in het leven geroepen die alle activiteiten op dit gebied moet coördineren. Ir. A. At- berts;^directeur van de dienst "voor sport en recreatie in Rot terdam, heeft el gezegd geen bezwaar tegen zo'n commissie te hebben. Kinderen kunnen een fiirrke smuk «noken. chïedam Het gouden jubileum van de bedrijfsschool van de Dok- en Werfmaatschappij Wil- ton-FiJenoord was gisteren een pure mannen-aangelegenheid. AI jaren zoekt men op het bedrijf naar meisjes die ook de cursus sen zouden willen volgen, maar tot dusver is men daar niet in' geslaagd. De damestoiletten zijn er wel, maar worden nooit gebruikt", aldus chef vorming en oplei ding, de heer W. G. E. Valk, die er eerlijkheidshalve aan toe voegt dat er in het verleden eens twee vrouwelijke kandida ten zijn geweest. Van echt les geven aan dat duo is het echter nooit gekomen: de één wilde graag in een klas met alleen maar jongens zitten, de ander wilde alleen de lastechniek on der de knie krijgen, maar schrok juist van al die jongens. >e school heeft de afgelopen vijf tig jaar geen gebrek gehad aan belangstelling. Er zijn maar liefst 2021 jongens opgeleid voor een officieel Rijksdiploma. On geveer een derde gedeelte is daarvan nog in het bedrijf werkzaam. >c school heeft niet altijd in Schiedam gestaan. Dat is sinds 1929. Daarvoor stond het ge bouw op de oude werf van Wil ton in Rotterdam-Zuid. In die tijd moest men 't vak nog van 'n ervaren collega afkijken. Daar kwam in 1943 een eind aan, bij de opening van de huidige school. Per jaar halen zo'n 85 leerlingen een diploma, na eerst - drie jaar lang twee dagen per week les te hebben gekregen in deze op één na oudste bedrijfs school. Groenoórd vindt openbaar vervoer bar slecht In de socïaïe werkplaats ruften streks ruim 200 mensen terecht kunnen. Wei zal daarvoor een extra verdieping moeien worden Schiedam Het is de bedoeling dat op I juli volgend jaar de eerste mensen in de sociale werkplaats in het Wennekerpand terecht kun nen. In het nu al drie jaar leegstaande gebouw aan de Sint Anna- zusterstraat zal men op 1 september beginnen met het verbouwen van de voormalige distilleerderij. De kosten dle.de verbouwing met zich mee zal brengen, worden voorlopig geraamd op één miljoen gulden. kantine en keuken/ toiletten en douches. Bovendien 2ullen er nog twee trappenhuizen worden gebouwd. Ook komt er een tweede lilt. ,Eind volgend jaar zal de sociale werkplaats in de Boterstraat hele maal naar' het Wenneker-pand verhuisd moeten zijn", hoopt de heer Putter, „Er is in dit gebouw ruimte genoeg." NOG STEEDS In de sociale werkplaats zal plaats zijn voor ongeveer tweehonderd Drie jaar geleden verhuisde Wenneker vanuit Schiedam naar Rosen- arbeidskraebten. De oppervlakte waarop kan worden gewerkt, is daal, omdat men in Schiedam niet verder.mocht uitbreiden. Sindt- berëkend op 1400 vierkante, meter. Daartoe zal een extra verdieping dien staat het gebouw leeg, terwijl het terrein waar het bedrijf des- in het gebouw worden'aangebracht. tijds op wilde uitbreiden (bij het asiel) nog steeds braak ligt. „Het gebouw verkeert nog in goede staat", zo meent de heer J. C. Putter van Gemeentewerken, ;,maar er zal nog zeer veel aan moe- Wethouder Kaptein maakte.enkele weken geleden bekend, dat de so- ten worden opgeknapt. Het za! beslist onherkenbaar zijn na de ver- cicls werkplaats naar het Wenneker-pand zou gaan. Korte tijd later bouwingswerkzaatr.heden." dreigde ü-i zaak niet door te gaan. omdat het rijk geen subsidip In het pand komen onder meer werkplaatsen, magazijnruimtes, een voor v- verbouwing wilde verlenen. Volgens de wethouder zijn deze administratie- en documentatiecentrum, een medische afdeling, een moeilijkheden nu grotendeels opgelost. Schiedam Er moet toch een metro door Schiedam kernen, vindt de- wljkvereniging Groem- o'ord en Omstreken. In het wij- korgaan Noorder Akkoorden schrijft C. A. P. Kortrijk, mede werker van het blad, weinig vertrouwen te hebben in een te verwachten sneltram of in het NS-station, dat volgend jaar zal verrijzen aan de Nieuwe Dara- laan. „Met de komt var» een sneltram of e&n treinstation, zal het open baar vervoer voor de Noord- schiedammers niet. worden ver- beterd", verwacht Kortrijk. „Het openbaar vervoer naar Rotterdam blijft, een. droevige geschiedenis"/.De - wijk veren ging veronderstelt dat er van de sneltram maar „o zo weinig te- recht zal komen, door het steeds toenemende verkeer on de vele stopplaatsen". Boven dien is -men bang dat het open baar vervoer vanuit Schiedam- Noord naar de nieuwe an dan dichtsbijzijnde NS*halte ook veel te wensen zal overlaten. De wijkvereniging struikelt vooral over de reiskosten, die naar men vreest nog hoger zouden worden in de toekomst en over de reistijd naar Rotterdam. „Om vanuit Schiedam-Noord met het openbaar vervoer Rotter dam te bereiken, moet je min stens een uur uittrekken", meent de vereniging. (Kt da frequentie van. de twee buslij nen 52- en 53 voor Groenoord schrijft Kortrijk: „Op zaterdag en zondag is het helemaal triest: een halfuurdlenst. Moet fe nog - peultjes. Andera bussen in andere .wijken gaan'om de aoht minuteh'ó" Alleen met- een metro Is een snel le verbinding met Rotterdam te verwezenlijken, beweert de wljkvereniging. Zij ?cht het be grijpelijk dat de gemeente Rot terdam boos is op Schiedam, omdat de laatste stad geen.me tro wenst. „Voorlopig is men min of meer gedwongen' om de auto le ne men, omdat de reistijden dan met minstens 75 procent worden bekort. Zo snel als met de auto zal men niet worden vervoerd met een sneltram of een trein, alleen een. metro garandeert de zo broodnodige snelle verbin ding met Rotterdam", aldus Kortrijk. Inmiddels heeft het initiatiefcomi- té Leefbaar Rotterdam er bij het college van b. cn w., de raadsleden en de wijkorganen van die stad op aangedrongen om zich te bezinnen over.de ontwikkeling van het openbaar vervoer van Rotterdam en om geving. Volgens het comité is het aan Volgens het comité is het aan te bevelen dat een puntje wordt gezet achter.de uitbouw van het metronet. Vooral vanwege de kostenbesparingen moet men overgaan op de aanleg van een fijnmazig tramnet, vindt het co mité. .Leefibaar Rotterdam' pleit voor ondermeer het doortrekken van de tram verbinding in Schiedam, vanaf de Koemarkt in Westelij ke richting. „Om bet gebruik van milieuvervuilende bussen te verminderen, zou deze tramlijn vanaf de Koemarkt via het NS- station. Vlaardïngen Oost naar Holy kunnen voeren", sugge reert het Comité. Door realisatie van aen derde tramlijn naar Schiedam zou ook Kethelj' en dus heel Schïedam- Noord, een betere verbinding krijgen met Rotterdam. De rou te van deze tram zal, volgens het comité moeten gaan van Crooswijk via de Beukelsdijk en waarschijnlijk de Horvathweg naar Kethel. Behalve de kosteribesparing, be perking van de milieuvervui ling, en een snellar en beter openbaar vervoer zou, besluit het comité haar advies, de tram nog als extra voordeel,de beper king van geluidsoverlast met zich meebrengen, vooral in de nieuwere wijken wöar flasts het geluid meerdere malen weer kaatsen. Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in da bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schledamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! P.S. Mocht u 'n leuke vergelijking kunnen bedanken ais aanvulling op ondersiaande zin in de bonöan (heakt U kans op een exclusieve gasaamtekerdie wi] wekaliiksuill oven voor de masstoriginale inzen ding. zonder postzegel. naar anhvoorcfnr, 634, ftdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1