KAM vers voor Voor Larvikreis 27 gelukkigen Stedenbanden leveren ook huwelijken op FOTOBOEK OVER V-7 Joop in de bocht Afscheidstoemee begonnen I „Leefmilieu toch al beneden peil Door wegvallen SRJJ: Bouw woningwetwoningen loopt fors achteruit Jongen valt Duits schoolkoor in Schiedam JA spelen Predikbeurten Zaterdag 15 juni 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's 99ste jaargang no. 25043 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het wegvallen van de Sch'tedamse Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ) heeft waarschijnlijk tot gevolg dat Schiedam in de naaste toe- komst een jeugdambtenaar gaat aanstellen. Dat onthulde wet houder Bert Kaptein tijdens een vergadering van de Sociale Ad- viesctiiumissie. „Mijn--istandpunt is." aldus de wethouder van Sociale Zaken, „dat door het aannemen van de SRJJ-nota de gemeenteraad in principe „ja" heeft gezegd te- gen het instituut Jcugdambte- :V naar. Hierdoor zal men het ont- stane vacuum kunnen vullen'. ;Hij deelde dit mee naar aanlei- - ding van een discussie over het I Jongeren Opvang Project (JOP), een onderdeel van de SRJJ, dat eveneens is „overie- den". Wethouder Kaptein zei dat er op het ogenblik driftig wordt gewerkt om het JOP in een andere vorm te laten voort bestaan. Hij was het met drs. Smits, direc teur Sociale Dienst eens. dat verschillende elementen van het JOP. nog steeds levensvatbaar zijn. "„Zoals het JOP heeft ge functioneerd kan het niet meer", aldus drs. Smits ;,maar er zijn genoeg onderdelen waar op we verder kunnen gaan. Er is al een heleboel tot stand ge komen, De ïdeëen zijn niet mét komen. De ideeën zijn niet mét Singel afgebrand". De staf en de participanten van het JOP-project willen in sa menwerking met de Sociale Dienst, De Sociale Werkvoorzie ning en de Federatie van Instel lingen mogelijkheden ontwikke len om voor de opvang van de jongeren-zonder-werk te zorgen. Men wil ook graag samenwer ken met de sociale raadsman. Het aanstellen van een jeugd ambtenaar bij de gemeente zal ook als positief punt worden aanvaard. MEDEDELING AAN ABONNEES Met verwijzing naar de speciale vakantieopgavebon, die u vandaag in de andere krant kunt vinden, maken wij u erop attent, dat toezending van de krant uitsluitend mogelijk is tn 'kombinatie met dit nieuwsblad. Aan portokosten zal 1 1/2'X het tarief dat in de bon staat vermeld worden gerekend.. administratie SCHttDAMSCj Ja. ook u kunt deze ideale kranter.komblnatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrij olij vend. in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Scniedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! P.S. Mocht o *n leuke vergelijking lajftnen bedenken als aanvulling ©p onderstaande zin in cc bon. dan maast U kans op een exclusieve gAsaanjiekerdiewj wekelijks uitloven vcordomeest crig.r.eie inzen ding. stuur de bon 1 in öpen «nvalop, zonder postzegel, naar anlwoordrv. 834, fi'dam. stuur mij gratis en vrijblijvend he! RfJ plus Schiedamsche Courant toe. naam; 8 «dros; I I I - i 1 I I - I - I I I 8 zo hoort dc Scniedamsche Courant bï het Roitcdamscrt Neuwsblad. I hoort b«J Schiedam - "Het kleine beet je groen dat we nog heb ben halen ze nu ook al weg. Het leefmilieu met die stïnkwagens van de Gusto is toch al ver bene den peil". Verontwaardig de reacties van bewoners van de Maasdijk op het be richt dat de gemeentelijke plantsoenendienst in de na bije toekomst de 23 grote bomen - platanen - op de middenberm gaat verplaat sen naar de binnenstad. Volgens de gemeente Is dit nodig cmdat men spoedig gaat begin nen met de houw van een nieu we buitensluis. De omringende "dijken" - waaronder de Maas dijk - zullen dan tegelijkertijd worden opgehoogd om het ni veau weer op deltahoogte te krijgen. Het groen op de Maas dijk zal daardoor moeten ver dwijnen. Omdat de straten dan moeten worden opgebroken, wil de ge meente, de bomen redden door ze van te voren, over te brengen naar een andere plaats. Enkele bewoners, van de Maasdijk den- 1 ken daar echter anders over: "Het is gewoon een smoesje. Ze willen, die bomen alleen graag bij die nieuwe woningen in de binnenstad zetten. De Maasdijk gaat toch dé pijp uit, denken ze dan". Hoewel een woordvoerder van de plantsoenendienst aarzelend vertelt, dat het wel de bedoeling is dat het groen na de verho- ging terugkeert, zegt een bewo ner: "Er gaan aL een hele tijd geruchten dat de huizen hier worden gesloopt. Waarschijnlijk zal het nog een jaartje of vijf duren. Waarom zou de gemeente hier weer groen gaan plaatsen als de huizen toch weggaan? Boven dien kunnen die grote bomen nietworden vervangen. Aan jonge boompjes heb je eigenlijk niets. De platanen zorgden er voor dat je nog een redelijk uit- zicht had. Met wat beginnend groen zijn we niet geholpen". Volgens de bewoners kleven er nog meer bezwaren aan het .weghalen van het groen. De kinderen hebben zeer weiniar. speeigelegenheid. Ze zijn ge dwongen op straat te spelen, waardoor vaak levensgevaarlij ke situaties ontstaan. Eén van de redenen waarom ze op straat moeten spelen is, dat een uiter mate geschikt stukje gras door de personenwagens van werkne mers van de Gusto in beslag is genomen. "Hier vlak bij heeft de Gusto een groot eigen stuk grond als par keerterrein voor die wagens'', aldus een Maasdijker. "Maar ze moeten per sé dat ene stukje groen gebruiken. Ze ruïneren dat kleine stukje gras, waar onze kinderen zouden moeten kunnen spelen. Maar niet alleen daar zetten ze de auto's: Ge woon midden op straat kom je ze' tegen. Onze eigen auto's kun nen we vaak helemaal niet kwijt". Wanneer de 20 h 30 jaar oude bo men zuilen verdwijnen is nog niét bekend. De plantsoenen dienst gaat in ieder geval vol gende week al beginnen met de voorbereidende maatregelen. Er wordt rond de boom een diepe sleuf gegraven, waarbij de aan wezige boomwortels worden weggesneden. SNOEIEN De plataan zal dan nieuwe wor tels moeten gaan vormen, maar dan in een soort "kluit". Het geheel kan dan later makkelijk worden verplaatst. Het gevolg is echter wel dat de bomen min* der houvast hebben in de grond. "Vandaar", aldus de plantsoe nendienst „dat de bomen flink gesnoeid zullen worden, om d« kans op omwaaien te verminde 'Dat is erg leuk", zegt eer bewoner schamper., "Wanl dan zien we weer dat prachtige silhouet van de Gusto. Maar we zullen hef er niet bij laten zitten. De bomen geven ons nog eer beetje uitzicht en dat dé gemeente ons dat afneeml nemen we niet". Vlaardingen Er komt toch een boek uit over het V-7 feest van vorig jaar, het feest dat maan denlang Vlaardingen af en toe wat vrolijker maakte dan nor maal. Aad Tetteroo, die zijn pon ging zag strandéh' eën üitgë- tbreid dagboek over defeesten uit te brengen, heeft nu een fo toboek samengesteld. Het zal „Glimlach van een stad" heten, 200 foto's bevatten en bijna een tientje kosten. Bij voorinteke ning is de prijs. 7,70. Ais on dertitel krijgt het fotoboek „V- zervenfeest in woord en beeld", waarbij in tegenstelling tot de jeigenlijke (dagboek-) opzet het beeld nu overheerst. Voor do uitgave van de „Glim lach" is een uitgeverijtje ge sticht, waarin naast Tetteroo de prominente Vlaardingers P. de Goede (markant V-7 feestneus en meer dan actief In het comité nationale gedenkdagen) en M. Bot zitten. De opbrengst van het dagboek, zo was de bedoe- ling, zou voor Kameroen zijn. In de nieuwe opzet zalwat over- blijft 'fcnmar K'èt is géeh'goud-' mijn, „'we hoeven het geen van drieën hiervan te hebben") naar het Koningin WÏHielmma- fonds gaan. Onderzocht gaat worden of er inderdaad belang stelling is voor een dergelijk fo toboek, dat de drie ook zien als prima relatiegeschenk". In het fotoboek zullen de meeste- foto's (alle zijn voor het goede doel gratis en zonder rechten afgestaan door deverschillende fotografen die. de feesten mee maakten) afkomstig zijn van Sijfhoff-Pers-fotografen, die ook het Vlaardmgs Dagblad tiental len prima sfeervolle feestpren ten leverden. Schiedam —.Schiedam is tot op de vijfde plaats gezakt op de bouwstatistiek van woningwet- wonïnen in Rijnmond. Van de in totaal 2657 in aanbouw zijnde woningwetwoninten liggen er slechts 195. op Schüedams grond gebied. In' 23 gemeentes is in april een begin gemaakt met de 'bouw van, 132 woning wethuizén. Dat. is ruim driemaal zoveel als het jaar daarvoor. Het aantai gesubsidieerde particu. liere huizen daalde hierbij met 66 en kwam zo op 116. In april steeg de hoeveelheid te bouwen niet-gesubsidieerde hutzen iets, namelijk van 75 naar 97. De plotselinge stijging van de bouwaktfviteiten in het Rijn mondgebied wat betreft de wo- nïngwetwonlingen kunnen tach nit beletten dat er in.mei in het gewest maar 2,657 in aanbouw waren. Dat is ruim duizend minder dan vorig jaar. Ook de gesubsidieerde particulie re huizen daalden fors tot op 2.4S2. Zen zeer lichte stijging is er voor de niet gesubsidieerde huizen merkbaar. Zij stegen met 83 tot 1.061. Drievierde deel van de woningwe- thuizen en gesubsidieerde parti culiere hulzen met een maand, huur beneden de 42 6 guld en is bestemd vor de houders van het „Rijnmondpaspoort". Schiedam Op het sportpark Harga is gisteren in het kader van het negentigjarige jubileum van Hermes DVS een cricket wedstrijd gespeeld tussen een veteranen-team van Hermes DVS en een team van Oud-Holland. Het stond dan ook bol van de roemruchte namen uit het verleden In het Hermes-team speelde onder anderen Manus Stoik, Gerrit Meijer, Hirub Meurs en Willem van der Sloot. Bij de oud-teterna- tionals stonden onder anderen Waïly van W-eelde, Dick de Baare, Hans van Weelde, Lou Barranï en Koos Osterholt opgesteld. Een opvallende verschijning was de oud-Haarlem speler Joop Voogd, thans beter bekend als lid van de PvdA-Tweede Kamer fractie. De politicus, die onder meer hekend is van de Veronica- debatten, tooonde zich een uitermate sterke wicket keeper. De ka lende socialist Meek het criketen nog niet verkeerd. Het was let terlijk: Joop in de bocht. Schiedam Voor de hervormd gereformeerden worden zondag de volgende predikbeurten ge houden: Irene, 10 uur,- dr. J. Broekhuis' uit Schoonhoven; Grote kerk, 17 uur, ds. D. van de Ent Braat uit Scheipenzeel. Voor de hervormde gemeente Schiedam zijn de kerkdiensten: Grote kerk, 10 u., ds. M, C, Baart; Grote kerk, 17 u., ds. D. van de Ent Braat; Bethelkapel 10 u., ds. A. D, Klaassen; Op- standingskerk 10 u. ds. J. Die- persloot uit Rotterdam (Heilige doop); Aula Pinasplein, 10 u. ds, H. W. Waardenburg uit Rotter dam. Voor de hervormde gemeente Ke- thel zijn de predikbeurten: St. Martinuskerk, 9.30 uur, ds. P. Magré, gezinsdie nst; Dorps kerk, 10 u. ds. W, Schouten uit Vlaardingen; Dorpskerk 19 u. ds. P. Magré; Huize Spaland, 15.30 uur, ds. P. Magré (H, A.}:. I Schiedam Burgemeester Harm Roelfsema is gisteren aan zijn afscheidstoernee begonnen. Niet minder dan negen maal jn de komende weken zal hij Schie dam van hoog tot laag bezoeken om er even gedag te zeggen als burgervader. De rit begon gisteren in ht Ge- meenteziekenuis waar de over enige tijd met pensioen gaande burgemeester afscheid nam van het personeel, Verpleegsters; doktoren en zelfs (lopende) pa tiënten waren daarbij aanwezig. Maandag en woensdag zal de heer Roelfsema in een aantal bejaardenhuizen de oudere Schiedammers bezoeken. Don derdag is' het de beurt aan de culturele organisaties. Vrijdag is hij bij de politie en zaterdag is de heer Roelfsema de gast bij de sportverenigingen in de Mar griet-sporthal. Vlaardingen - Op het schoolplein van de Professor Kohnstam- school aan de Van der Duyn van Maasdamlaan is donderdag ochtend Jan van Staalduinen on gelukkig ten val. De veertienjarige jongen Hep daarbij vermoedelijk een enkel- fractuur op. Hij is naar het Ho- lyziekenhuis gebracht. Vlaardingen Door middel van het lot is vastgesteld, welke jon geren de reis naar het Noorse Larvik mee mogen maken. Dit moest, omdat het aantal belang stellenden te groot was. Dertien jongens en veertien meisjes in de leeftijd van 15 tot 18 jaar zijn de gelukkigen geworden. Onder hen bevinden zich behalve scholieren ook werkende jonge ren. Zij worden begeleid door P. Boschman, ambtenaar jeugdza ken bij de gemeente. De réis wordt gemaakt per bus en de chauffeur blijft de gehele tocht ter beschikking van de groep.. Op 25 juni is er aen bijeenkomst in de burgerzaal van het stad huis-, De deelnemers kunnen daar met elkaar kennismaken. De burgemeester licht de groep in over het programma, zoals hij dat onlangs he&ft afgespro ken met het gemeentebestuur van Larvik. Het gezelschap ver trekt drie augustus uit Vlaardin gen en op de twaalfde keren „de gelukkigen" terug. Als bij drage in de kosten .betalende deelnemers een totaalbedrag van honderdvijftig gulden. I Warner Meinen (links), digtrenl Helmut Gramlich en waarnemend directeur J. begroeten elkaar bij aankomst van hef schoolkoor C. Valkenaars Schiedam - Drie huwelijken zijn er al gesloten door de uitwisselingen tussen Schiedam en de partner- stad Esslingen. De kans is groot dat het er binnenkort meer worden: een koor, bestaande uit 120 Duitse scholieren, bezoekt drie da gen lang de jeneverstad. Hoogtepunt van dit bezoek was een concert dat giste ren in de Heilige Hartkerk aan de Lekstraat werd. ge houden, Dit werd onder an deren bijgewoond door wethouder mevrouw Ver- wey-de Graaf. Richard Haupt, een Ib-jürige scholier, heeft het hier in Schie dam best naar zijn zin. Ondanks dat hij pas enkele uren in de stad is. is het hem al direkt op gevallen dat de gordijnen niet worden gesloten als het donker wordt. Hij vindt het ook een beetje eigenaardig dat er bij een concert in de kerk wordt geapplaudlseerd en koffie ge dronken. Veel van de stad heeft het koor echter nog niet gezien, maar daar hebben zij in het weekeinde genoeg tijd voor. Richard heeft wel gemerkt dat er hier minder belangstelling be staat voor koren dan in Beie ren. In vrijwel ieder Duits gezin is wel iemand die in een koor zingt. Koorconcerlen worden in Duitsland ook veel drukker door de jeugd bezocht dan hier. Dat betekent niet dat er geen in teresse voor moderne beatmu- ziek is. Integer deel, Richard Haupt bijvoorbeeld speelt zelf ook in een popgroep. Ter afwis seling zingt hij ia dit koor gees telijke volksmuziek uit Israël en. Mexico. Voor de reis naar Schiedam was grote belangstel ling. "Niet eens iedereen kon mee. Voor honderd gulden per man zijn nu honderd leden van het koor en. twintig muzikanten, in de leeftijd van 18 tot 19 aar drie dagen in ons land. Behalve een rondrit door Schie dam, staan er ook een bezoek aan Delft, Rotterdam en de hoofdstad op het programma. Dirigent Helmut Gramlich heeft vorig jaar dezelfde rit at met het Essling Philharmonischöi&' kest gemaakt. De ontvangst in de Nieuwe!aht Scholengemeenschap wag bij zonder goed. De Scholenge meenschap heeft de deuren, wijd open gezet voor de leerlingen van het Morike-gymnasium. Het is volgens adjunct-direkteur C. Valkenaars. bijna zeker dat volgend jaar het schoolkoor van' Nieuwe!ant een tegenbezoek brengt, "De uitwisselingen moe- ten meer gebeuren" vindt een andere leerling Thomas Wellef;; "Wij hopen dat het koor vol-, gend jaar inderdaad komt. Ie dereen houdt er goede contacten aan over". Warner Meinen, voorzitter van. de' Schiedamse Gemeenschap voegt er nog aan toe dat niet alleen met Esslingen wordt uitgewis seld maar ook met Vienne (Frankrijk), Nördköping (Zwe den), Udine (Italië) en Velenje (Joegoslavië). Het istien jaar geleden met jeugdgroepen be gonnen. Nu wordt er over ge dacht om ook ondermeer brand, weerkorpsen en informatie over stadssanering uit te wisselen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1