José Bergmans] en Jeanne Besse 'In hoofdklasse ben je marionet' Benaderen van graafdier? S-B-S oftbal meer kijkspel ivorden" TEN TIJE/KIPPING 'LAATSTE Végé Centrale West Nederland j ASSISTENT® Végé Centrale West Nederland EEN ASSISTENTE Adverteren doet verkopen Chauffeur gevraagd Ervaren vrachfautochauffeur LASSER/RjUnWEMEl OX DEMONS- METSELAAR VRACHTWAGER- GMIFFEIK JEUGD "f:SCHEIDSRECHTERS Nationale met Javanlis //Groothandel in Levensmiddelen tot ca. 20 jaar J. J. VOLWERK ZN. AFSCHRIJVER/ WZERWERRBR5 Van der Oost B.V. H.P.C. Engineering B.V. 5 pijpfitters elektrisch lasser machinebankwerker Baartmans Transport B.V. ervaren draaiers en bankwerker ook 65-1- Gevraagd: C. KLEIN Graafwerktuigen B.V. Aannemingsbedrijf WERNER B.V. 4e industriestraat 33 Vlaardingen Aanmelden aan bovenstaand adres. BB SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1974 Schiedam Als het aan Jem meemaakten waren veel José Bergmann en Jeanne ouder, daar hoefde Je heus geen Besse liet, verovert de gebbetje bij uit te halen." softballsport in recordtijd De b'i"a amateuristische arbitra- T o/» 5« Hof /iririeliiV «a» een plaats in de „toptien". Beide speelsters, afkomstig Tan de Haagse hoofdklas ser VODO, vroegen enige tijd geleden overschrijving aan naar „Schiedam", de club waarmee zij thans vol op aan de slag zijn om het .kampioenschap te verove ren. Twee routinières, gehard in seft- ball op nationaal topni veau. die in staat zijn te relati veren. ..Softball is", zo benade ren zij deze in Schiedam en om- streken nog schaars beoefende sport, „een sport die er eigen lijk maar een beetje bijhangt." Of zoals José Bergmann verdui delijkt: „Jammer, want daar door is het een sport geworden, dié vooral beoefend wordt door vrouwen van honkballers." Waarmee niets ten nadele van 'deze rond de knuppelsport ver weven gezinsrecreatie wordt be doeld, maar de grote toeloop /yan. vooral jeugd van bui tenaf, blijft achterwege. „Mis- "schien omdat", zegt Jeanne Besse. nadenkend, „softball overwegend weinig professioneel yyprdt bedreven." Ongetwijfeld speelt in hun. be- 3achtzame, benadering van de softballsport en de beie entoura ge rondom de sport in het alge- meen, hun dagelijkse bezigheid een overheersende rol. Beiden 'zijn werkzaam als, zoals zijzelf herhaaldelijk zeggen, „gymnas- - tiekers". Bedoeld wordt lerares lichamelijke opvoeding en van- uit die positie wordt niet alleen -de verrichting in het veld, maar „vooral ook het „hoe en waar- ge is, dat wordt duidelijk, een doom m het oog van de beide speelsters. De recente wedstrijd tegen Antillian Stars op Harga bewees hun gelijk, want inder daad maakte het arbitrale duo er bij vlagen een „komische" act van. „We hadden het. geluk dat Antillian Stars vreselijk sportief was, maar voor hetzelf de geld loopt het uit de hand. Door die slechte leiding krijg je spanningen", onderstreept José, die als catcher een vlijmscherpe blik heeft op de inderdaad vele scheidsrechterlijke mis sers. Het bevestigt het vermoeden dat de softballsport er niet alleen een beetje bijhangt, maar dat er bovendien weinig aan gedaan wordt om deze volwaardige da- messport wat uit de malaise te tillen. „Softball moet meer een kijksport worden", benadert Jeanne de situatie van dit mo ment, „want zoals het nu meestal gaat, lijkt het meer cp een concours hippique op de honken." De uitslagen meest al veroorzaakt door een te groot krachtverschil worden te simpel naar ded ubbele cijfers getild. „Die zijn te groot", zegt José. „In de hoofdklasse worden ze vaak niet hoger dan bij voor beeld 2I. Daardoor komt er veel meer spanning." Begrijpelijk speelt in hun benade ring van de softballsport in het waterweggebied de vergelijking met de hoofdklasse een grote rol. Typerend voor de afstand die beiden van de top hebben genomen, js dat de meter niet op elk punt in het voordeel van de achter hen liggende periode doorslaat. Een mol van gigantische af metingen? Een naar frisse Jucht snakkend graafdier? Op de wielerbaan „Schiedam" in sportpark Harga tastte men dezer dagen in het duister, want toen een van de be stuursleden nietsvermoedend een kijkje ging nemen trof hij op het middenterrein „mols hopen" van forse afmetingen. De verklaring is simpel, want omdat al sinds enige tijd op het door het wielerovaal om zoomde stukje gras wordt ge- voetbald, Is wat ondërhoud vereist. De vraag is natuur lijk wel of men niet even had kunnen wachten tot na de na tionale baanwedstrijden van komende dinsdagavond om belangrijk. Softbal!, jeugd, Belangrijker is dan ook de vraag «taa.aI Ja .aj.i: maar vooral de sport in totali- teit, speelt in het doen en laten •van José en Jeanne een voor aanstaande ro! Opvallend is overigens, dat het tweetal zichzelf volledig wenst 'weg te cijferen; eigenlijk hele maal niet zo ingenomen is met die onverwachte publiciteit. Het lokwoord heet: „Softball promo- rion"; een momentje de schijn werpers op een tak van sport, waaromheen talloze taboes zwe ven. En omdat zowel José als .Ueanne In talloze gesprekken ■zochten naar dé mogelijke oor- zaken van die „drempelvrees", ""/ontwikkelt het interview zich ook nu weer in die richting. hoe de softballsport hier ter ste de wat uit de vergetelheid kan worden weggerukt. José daar over: „Om de een of andere re den komt het jeugdige talent, in tegenstelling tot elders, hier In de omgeving niet van de grond. Dat moet een oorzaak hebben." Onbekendheid? „Misschien, maar dan zou er bij voorbeeld op de scholen meer aan gedaan moeten worden. Misschien ook komt het omdat er hier te weinig sterke clubs zijn. In Haarlem bestaat bij voorbeeld de mogelijkheid om tegen sterke ploegen tè oefenen, een mogelijkheid die hier niet is. Als er vier clubs van gelijke sterkte zouden zijn, dan heb je de kans om omhoog te komen." f^eem bijvoorbeeld de scheids- Waarmee gedoeld wordt op het rechters", zegt Jeanne, opmer- - -kelijk fel, „dat is in feite een blunder, want die zijn vaak punr slecht. Misschien komt het .-.omdat het vaak van die jonge /jongens zijn." Ten bewijze dat het ook anders kan: „De .I/scheidsrechters die we In Haar- krachtverschil dat merkbaar naar voren treedt, zodra de kampioen van het rayon moet strijden om promotie. „Schie dam", onbetwist de sterkste softballformatïe uit de omge ving, mist daardoor de boot naar een hogere klasse. Toch geven, zowel José als Jeanne volmondig toe dt bij henzelf de „must" wel wat verdwenen is. „Op dit moment is het meer de gezelligheid die'me trekt", verklaart José eerlijk, „en wat dat betreft hadden we het bij „Schiedam" niet beter kunnen treffen. Een zalige sfeer, waar in je gemakkelijk wordt opgeno men." Betekende de overschrijving van het Haagse VODO naar de ploeg van trainer Falentijn voor José een hernieuwde kennisma king, voor Jeanne was het een compleet nieuwe «ervaring. „En een bijzonder plezierige", zegt ze nu. „Het was onmiddellijk: „Kom er bij zitten, wat wil je drinken. Erg gezellig". En in die ongedwongen sfeer, vrijgelaten, maar niettemin strak In handen van trainer Fa lentijn, voelt het tweetal zich thuis. „Het is allemaal heel an ders, want je eigen mening speelt ineens weer een rol. An ders dan in: de hoofdklasse, waarin je precies moet doen wat de coach zegt, je hangt ge woon aan touwtjes", verklaart José. Een mening die door Jeanne krachtig wordt onder streept: „Je bent er eigenlijk niets meer dan een marionet," En juist die eigen inbreng Is voor de beide geroutineerde speel sters zo belangrijk. José, net als Jeanne ooit deel uitmakend van de nationale softballselectie, vindt het dan ook fijn, dat ze bij „Schiedam" zelf haar plaats in het team mocht kiezen. „Ik wil graag voortdurend bezig zijn, veel aan de bal zijn. Als catcher kan dat en bovendien regel ik graag en vind. ik het heerlijk om uit te zoeken hoe de tegenstander slaat." Jeanne kreeg bij haar nieuwe club een plaatsje op het eerste honk, „maar", zegt zij eerder eerlijk dan beschuldigend, „het komt, dan wel voor dat je naar gaan staan kijken, dat vind ik wel een nadeel. Als korte stop de fouten van anderen moet heb je bij voorbeeld veel meer te doen." Vóór alles staat bij J-osé en Jean ne echter de aandacht voor de jeugd. Veel softballteams •draaien al jarenlang op dezelfde ikem van speelstrs, terwijl de doorbraak vanuit de jeugd ach terwege blijft. Niet dat de leef tijd een grote xol speelt,- „want", verklaart José, „in Amerika komt het wel voor dat grootmoeder nog op de plaat staat, dus wat dat betreft geen problemen. Maar toch moet er Jean Besse (links) en José Bergmann softbal promo tion gezocht wordennaar een ma nier om het jeugdige talent van de grond te krijgen. Maar hoe?. Amsterdam Omdat het duo Cor Vrolijk—Koos Trompert resp. door militaire dienst en ziekte niet aan de start kon verschij nen, nam slechts het koppel Ten Tije-Kipping als Schiedamse af vaardiging deel aan het zes-ba- nen-toemooi, dat deze keer werd verreden op de wielerbaan van Sloten! Hoewel het duo een goe de wedstrijd reed, terwijl Ben Ten Tije bovendien niet fit aan de start verscheen, bleek tegen het geweld van de koppels Slot- Kind en Ponsteen-Nieuwenhuis geen enkel koppel bestand. De uitslag, van deze tweede ronde in het zes-ban en-toernooi luidt: 1 Herman Ponste en/P eter Nieu- wenhuis, 2 Gër Slot/Jos de Kind^ 3 Berend Huveneers/Louis Rui-.' ter, 4 Leo dej Veld/Rod de Vries, 5 Martin. Pronk/Peter Ruiter, 6 Rinus Langkruis/Sil- vester Aarts, 7 Ben ten/. Tije/ Chris Kipping. De totaalstand luidt: 1 Slot/Kind .18 pt. 2 Aarts ,15 pt. 3 Pronk 14 pt. 4 Do Veld/De Vries 13 pt. 5 Ten Tije/Kipping 11 pt. 6 Pon- steen/Nieuwenhuis/Venix 10 pt. 7' Alles/L; Ruiter/Huveneers S P. Ruiter 6 pt! 9 Vrolijk/Trom- pert/Langkruis 5 pt j Schiedam De nationale baan wedstrijden die komende dins dagavond op de wielerbaan in sportpark Harga worden gehou den krijgt als hoofdschotel een uit drie manches bestaande der- nle- koers. De baancommissïe selecteerde voor dit altijd weer spectaculaire onderdeel negen renners: Gaby Minneboo uit Geervliet (kampioen van Ne derland), Theo van de Leis* (Rotterdam), Martin Venix (Ze- venbergschenhoek), Jos de Kind, Ger Slot (beiden uit Alkmaar), Ben ten Tije, Chris Kipping, Koos Trompert en Cor Vrolijk (allen Den Haag). Deze renners strijden achter de Javanti's om de Grote Prijs aannemingsbe drijf De Waard. De Amerikaan Jira Stillmaker en de Engelsman Mick Morisson zorgen in het omlijstingspro- gramma voor eon internationaal tintje. De amateurs rijden om do Grote prijs Transportbedrijf Van Vliet uit Maasland, ter wijl het omnium voor junioren wordt gesponsord door café Pleinzicht en Ear Atlantic uit Rotterdam. Café restaurant Mayflower uit Rotterdam de Grote prijs voor de nieuwelin gen. De wedstrijden beginnen 's avonds om zeven uur. Toegang twee gul den, terwijï kinderen tot 14 jaar en 65-plussers een gulden moe ten betalen. Dé Javanti's hoofdschotel tijdens de nationale Onze modem georganiseerde Groothandel In ^^Levensmiddelen heeft door steeds toenemende •/•omzet versterking in de administratie nodig. Wij "hebben daarom een vacature als voor de Chef van onze bedrijfseconomische afdeling (tot 20 jaar). Onder deze afdeling ressorteert tevens het .administratieve toezicht, op onze d och ter- ondernemingen, zodat een goed gevoel voor cijfers wel gewenst is. Ook zij die het eindexamen HAVO/MAVO net achter de rug hebben, kunnen solKci- ■teren. Met vakantieafspraken wordt reke- ning gehouden. *n.'_ Wjj bieden een goed salaris met 7,2%- vakaotiegeld. Wilt u meer weten, belt u dan onze heer Van de Ven, tel. 010-372077, toestel 4. "Verhoeff's Handeimij. R.H.M. b.v., Dost Sideling© 15, Rotterdam (Overschle) Groothandel in Levensmiddelen Onze modem georganiseerde Groothandel in Levensmiddelen heeft door steeds toenemende omzet versterking nodig voor de order-acceptatie. Wij zoeken daarom vóór het bedryfskantoor die mee wil helpen, de orderstroom zo snel mogelijk te verwerken. Juist zij, die het eindexamen. MAVO net achter de rug hebben zouden wjj willen vragen te solliciteren. Met vakantieafspra- ken wordt rekening gehouden. Wij bieden afwisselend werk in een goede sfeer tegen een goed salaris rnet 7,2% vakantiegeld.. Wilt u er meer van weten, belt u dan onze heer van de.Ven, tel. 070 - 372077, tel. 4. Verhoeff's Handeimij. R.K.M. b.v., Oost Sideling© 15 - Rotterdam töverscilie) met groot rijbewijs: Groente en fruitvervoer binnenland. INDUSTRIEWEG 40 - (Hal 61) TELEFOON 37 44 77. Gevraagd voor fabriek: - Jan v. Riebeeekweg li/Schiedam, tel. 010-154877, na 18.00 uur 010-800329. vraagt voor direkt: Allen zelfstandig kunnende werken. Voor sollicitaties -8,00 tot 17.00 uur: FULTON STRAAT 54 - 60 - VLAARDINGEN TELEFOON 010- 34 04 04. SCHIEDAM vraagt- Leeftijd boven 21 jaar. Sollicitaties na telefonische afspraak van 8Ï8 u. Tel. 70.52.22, Schiedamsetveg 225. MACHINEFABRIEK A, VAN HATTEM ZOON B.V. te Schiedam, Noordvest 135, vraagt: Telefoon 010-28 7871 en 010-3422 94. THURLEDEWEG 27 ROTTERDAM - SPAANSE POLDER TELEFOON 15 05 82 Telefoon 3508 32, vraagt VAN DER SCHUYT VAN DER BOOM STANFRIES B.V. vraagt i.v.'m. uitbreiding voor onmiddellijke Indiensttreding: In bezit van groot rijbewijs, leeftijd vanaf 21 jaar Sollicitaties te richten aan ons kantoor: VLAARDINGWEG 65 ROTTERDAM TELEFOON 010-376700, toestel 133,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4