PROVINCIALE VVV IS OPTIMISTISCH gaat zich beteren toerist REISDOEL STEEDS MEER: RUST, NATUUR EN CULTUUR Zuid-Holland: een uitspringer SMALLER STRAND Delft' De toerist gaat het eindelijk doorkrijgen. Met •een zichzelf tot blozen brengend lachje beseft hij dat het ronduit idioot is om honderden kilometers buiten dé baas z'n tijd af te leggen om patat en hamburgers te eten. Niet op de eerste plaats omdat deze twintig- ste-eeuwse calorieënkluiten „om de hoek" toch beter en goedkoper zijn. Zelfs niet omdat de tot consump tie aansporende buitenlandse lucht de afslankingsge dachten tijdelijk uitbannen. V Nee de vakantieganger moet vol schaamte erkennen dat de aard en kwaliteit van de plaatselijke consump ties hem sneller deden lopen dan de bezienswaardig-, heden overeenkomstig de kleurenfolder. „Na"' een hamburger op de. Ramblas in Barcelona, zijn we via een zak patat in Valencia bij de biefstuk in Tanger beland. Het eten ging wel", moest tot voor kort menig reisverhaal samenvatten. Het belooft anders te worden. De jaarlijkse volksverhuizingen krijgen volgens directeur Bob Bui-meister van de Zuidhol landse Vereniging voor Vreem-" delingen Verkeer steeds meer de rust, de natuur en de cul tuur tot reisdoel. De toerist zoekt meer naar ontastbare maar niet minder kostbare waar voor zijn vakantiegeld. Hij is daarbij steeds meer be reid om zijn eigen potje te- koken en nog wel op vader landse bodem. Als hij in zijn privékantoor van de toeristische vraagbaak aan de Del ft se Markt een blik voor-* vit werpt, kan hij optimistisch zijn. Hij ziet een wat langer toeristisch jaar dan anders,* dankzij de vroege Pasen (14 en 15 april), die steeds de ouvertu re van het vakantieseizoen vormt. Na de versoepeling van het sjeikenstandpunt begon menig automobilist weer zijn vakantieplannen te verstevigen. ..Heel belangrijk zijn deze evene- De WV's in Nederland hadden menten voor wat je het achter- ter dit jaar nog niet van in vloed op het bezoek aan de badplaatsen. Naast een druk bezoek aan Scheveningen, Noordwijk en Katwijk, ver wacht hij ook veel bedrijvig heid aan de stranden van Hoek van Holland, 's-Cravenzande, Monster, Oostvoome en Roe kan je. Zowel het dagtoerïstne als het verblijfstoerisme brengt veel mensen op de been. Die mensen, dat zijn naast de 'oosterburen dit keer opmerke lijk veel eigen inwoners. De voor het toeristisch bedrijf uitermate belangrijke paasda gen beloven weer enorme aan tallen bezoekers uit Engeland, Frankrijk, België en Duitsland naar de Keukenhof te brengen, dat er door zijn zilveren jubi leum dit jaar kleurrijker dan- ooit bij zal staan. Eveneens wordt het volgens de provincia le WV-directeur dringen langs het parkoers van. het bloemen corso. 'tk Wandelend trekken de binnen-en buitelgndse toerist steeds vaker de oude steden dan ook meer en meer landelij ke betekenis te krijgen. een toenemende interesse voor de natuur. De factor groen krijgt een belangrijke plaats op het verlanglijstje van de re- VAKANTIEGELD creant. Een natuurgebied als de Delftse Hout dat naast wande- Verrast is Burmeister door de toeneming van het kamperen, wat hij beschouwt als een 3en nog tal van. andere ontspan- ningsvnrmen etaleert, begint meer prijsbewust worden van de vakantieganger, „Op de campings ziet men de laatste jaren steeds weer bekende ge zichten terug. Het bevalt de kampeerder hier kennelijk goed. Hij komt over het alge meen graag terug. Daarnaast bespeur ik dat de familieva kanties zich hoe langer hoe meer op campings plegen af te spelen". Duurde de energiecrisis dan te kort om de toeristenstroom te kunnen stuiten; voor enige ver andering in de vakantiebewe- ging heeft hij toch wc] gezorgd. Door het besef dat de vliegva kanties door extra belastingen te duur e de bekende buiten- iandse toeristenplaatsen door benzinebesognes onbereikbaar werden, trad er een econoom in menig Nederlander. Velen r wel weet van. „Het aantal boekingen voor va kanties aan de Noordzee is enorm groot. De jaarlijks toch al grote run op de Hollandse kustplaatsen lijkt dit jaar gro-, ter te worden dan ooit. Ik ge loof dat een zich eventueel voortzettende benzinedistribu-- tie daar weinig aan had kunnen veranderen. Het Ruhrgebïed is f Ook verwacht ik in de verschil- met ver weg. unze kust moet -j i-at a .......ij, lende oude plaatsen in Zuid bet daardoor nog steeds van de - - -- - Holland veel toeristen die in de land zou kunnen noemen. Vele v bezoekers van bollenvelden trekken „de provincie" in. Ze maken ritjes door hei polder-* land. het plassengebied en wan delen door historische plaatsen ais Delft. Gouda. Dordrecht en Leiden. Ik krijg de indruk dat de toeristen en dagjesmensen steeds meer willer. zien. Duitsers hebben", grote steden en in de badplaat sen slapen. Het is ook een goe de combinatie om zonnebaden af te wisselen met een kijkje in een interessante omgeving." Berichten over een door de stor- De heer Burmeister ervaart aan men smaller wordend strand de hand van de :nformaties die zijn volgens de heer Burmeis- dagelijks wordt verstrekt ook door Peter l'Ami kochten een caravan, die zowel de geneugten van het kamperen als gemakken van het luxe ho- tei in zich bergt. „Er ontstond vooral in december en januari een enorme stijging in de verkoop van sla-caravansa In de plaats Ouddorp op Goe- ree is daarvan een voorbeeld te zien. Het is er al barstensvol geboekt. Er is vrijwel geen me ter grond meer beschikbaar voor een caravan. Brie!se Maas, Rockanje en Oostvoornein al die plaatsen wordt het gewel dig druk. Vooral als het weer eer. beetje meezit", aldus de her Burmeister, die de animo voor de Zuidhollandse badplaatsen altijd als een betrouwbare graadmeter voorde vakantie- drukte heeft beschouwd. Het toeristisch-recreatieve be drijfsleven zal aan de groeien de vraag naar vervoers- en ver- blijfsaccommodatie in binnen- en buitenland kunnen voldoen, is de verwachting van de Na tionale Commissie van Overleg voor Toerisme en Recreatie. Maar dringen wordt het reeds met Pasen voor een slaap plaats, voorspelt de directeur van de VVV. „Aan het einde van de winter is iedereen hard toe aan een paar dagen eruit. Dat merk je bij de bollen. Vooral uit de Duitse fa briekssteden komt men graag naar'de Hollandse bloemen kij ken. En ook op 1 mei, de dag van de arbeid, die veel Duit sers, Belgen en Fransen met meer vrije dagen omringen, wordt vaak naar ons land ge koerst. In plaatsen met een be- scheiden bttelaecommodatie le vert dat wel eens moeilijkheden op. Door gebruik te maken van bij de WV bekende pensiona dressen kunnen we er dan nog heel wat te slapen leggen". j Grote wijzigingen in de horeca se ctor G.m. sluitingen van hotels hebben zich in de provincieplaatsen nauwelijks voorgedaan. Tegenover een ge ring aantal opheffingen van. restaurants en hotels stonden toch weer een uitbreiding van het beddenbestand door. nieuw bouw en een wildgroei van met „bistro" aangeduide eethuisjes. Een romantisch avondetentje wordt ook zakelijk gezien een favoriete afsluiter van een dagje zonnebaden of cultureel bezig zijn. Vakantievogels van uiteen lopende pluimage zullen op Zuidhollands zalighe den neerstrijken. „De Duitsers zullen de over hand hebben. Het Britse bezoek zal door de wan kele economie van het land aanmerkelijk min der zijn. Uit het aantal gedane boekingen ma ken wij op dat er twintig procent minder Engelse toeristen naar Nederland komen. Van de Franse markt venvachten we veel. De valutaverhou ding met Frankrijk ligt niet zo ongunstig", l meent de heer Burmeis ter ten slotte. „Mits 'er' zich niet op nieuw benzineproble- .men voordoen, kunnen 'we een gunstig toeris- tisch jaar tegemoet zien". Deze prognose geeft Bob Burmeister, De directeur van de provinciale VW in Zuid-Holland ontleent zijn optimisme aan de vele vragen om infor matie en boekingen uit binnen- en buitenland. In zijn bespiegelingen over het komende va kantieseizoen is de heer Burmeister'.opgewekter dan zijn collega's van. de andere provincies.' Met uitzondering van de WV-directeur in Limburg vinden zij dat het toeristisch beeld op het ogenblik weinig verschilt van dat in an-, dere jaren. Maar allen constateerden dat de maand december af gaande op het aantal boekingen door de ben- zineschaarste rustiger was dan in voorgaande jaren. Bij het gunstiger worden van de energie vooruitzichten, herstel de de vraag naar va kantiereserveringen zich tot het gemiddelde jaarlijkse peii. Zuid-Holland is met Lim burg een uitzondering. Burgeister voorziet 'in zijn provincie een gro tere vakantiedrukte, vooral aan de Noord zeestranden. Ook op andere punten houdt hij rekening met hogere cijfers. WV-directeur Bob Burmeis ter wijst een van de vele toeris- tantrekpleisters in zijn gebed De Picknicken aan de oever van de Brieise Maas. Het kan nog, al wordt het dit jaar erg vol.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3