'IK DACHT DAT HIER EEN KAPSALON WAS...' 'Ik ben een scheppend mens; weinigen geloven dat...' Route:? Afstand 82 km Nu eens een tocht met Onbekende bestemming Verkenningen in Nederland (2) KAPPER KOK VERKOOPT 'KUNSTWERKEN': C? SPEKTAKELS STOOFJE FILOSOOF RIVIER Landelijk Kapper Kapper Kok aan do Singel is van die mensen die gewoon Is en toch een beetje ongewoon. Zijn „ongewoon zijn" zal echter niet iedereen opvallen. Een passant van zijn winkeltje zal hoogstens na een blik in de etalage de wenkbrauwen fronsen en denken: „Ik dacht dat hier een kapsalon was?" - Kapper Kok knipt rustig door. In bloempotten-stijl of een Beatle- coupe, de klant heeft het voor het zeggen. Na afloop het stereo tiepe: „Nog scheermesjes genoeg thuis?" En dan zou het afgelopen moeten zijn. Echter niet bij kapper Kok. Bij hem hoor je dan nog zeggen: „Hebt u misschien interesse in een schilderijtje?" Onze verslaggever Willem van der Post liet zich door deze „onge wone" kapper knippen en scheren. En daar heeft hij toen een verhaaltje van gemaakt. KAPPER KOK: 9 Kapper Kok met zijn vrouw en zijn „ifcurvsf" Schiedam Een kapper die „kunstwerken" te koop aanbiedt. Reden genoeg om eens bezoek te brengen aan deze kunstzinnige barbier die zijn nering gevestigd heeft in een negentiende eeuws pandje aan de SingeL Bij het zien van de etalage is al direct te merken dat er iets vreemds is. Nergens staan de bekende reclameplaatjes met daarop de „tandpasta-glimlach", ook geen beelden'van indringend kijkende mooie dames die je er als man op wijzen da tdie-en-die scheercrème toch wel het zachtst is voor de huid. U Sterker nog, zelfs de op vrijwel iedere coiffeur-deur geplakte sticker vandatartik e I dat met „the best there is" wordt om schreven, ontbreekt hier, In de etalage hangen een paar ge schilderde stillevens en land schapjes en in een kleine vitrine naast de deur liggen nog een paar non-figuratieve tekeningen. Van de gemakkelijke kapstoeï uit zijn in een ooghoek nog twee naar adem happende getekende vissen zichtbaar. Jacobus Kok zegt de schilderijen even tussen het knippen door. gemaakt te hebben. Om zich af te reageren. „Ik ben een schep pend mens", vertelt de 58-jarige kapper. Hij vervolgt iets minder; vrolijk: „dat geloven er helaas maar weinigen. De verschillen maar weinigen. De Schiedam mers willen niet veel geld voor kunst uitgeven, Het liefst zou hij in zijn winkeltje een soort kunstboetiek, beginnen waar ook -jonge, kunstenaars kunnen exposeren. De kapper komt echter weinig in contact 'met andere schilder.'Zijn kunst minnende broeders lopen im- merd de duer niet plat bij een „haarsnijder". 'De enige „criti- cus" van wie hij aandacht krijgt is zijn vrouw. „Vroeger was ik een echte boe mel ar", zegt bij, „mijn vrouw heeft mij echter omgeturnd: Door baar en mijn gezin ben ik eindelijk vast werk gaan zoe ken. Op mijn twaalfde jaar stond ik al in Rotterdam op een stoofje als knechtje van een kapper de klanten in te zepen. Daarna ben ik kapper geweest op schepen van de Holland-A- merika Lijn. Later ook nog eens muzikant en kelner. In de oorlog heb ik in Berlijn en München artiesten voor de UFA-film- maatschappij geknipt. Tien jaar geleden ben ik tenslotte'de zaak op de Singel begonnen. Het was in die begintijd niet gemakke lijk. De" kappersstoelen moesten op afbetaling worden gekocht. In die tijd vond ik ook een boek over filosofie en sindsdien ben lik er erg in geïnteresseerd. Een grijze man die gedwee wacht om geknipt te worden, kijkt een beetje .vreemd naar een groot rood-groen abstract schilderij, „Aan dat schilderij kun je bij voorbeeld zien dat ik filosoof ben", legt jacobus Kok u!it, „dat stelt de opbloeiende mens voor. Ik schilder het liefst ab- stacte kunst, hoewel ik ook wel met olieverf of pastelverf vele stillevens en landschappen ge maakt heb." Trots laat hij een paar schilderijen uit de etalage zien en geeft er een uitleg bij. „Ik kan mijn mond nu eenmaal niet houden", meent hij. Met een serieus gezicht zegt hij zichzelf een filosoof te noemen. Terwijl door zijn schaar de lok ken haan van de langharige Schiedammers op de grond val len, wil Jacobus Kok maar al te graag een lijst van wereldbe roemde wijsgerigen spuien. Niét elke klant wil echter behalve de handen van de kapper ook zijn theorieën aan het hoofd hebben en daarom polst Jacobus eerst elke klant naar 's mans interes se alvorens hij losbrandt. Een enkele keer wil een klant 2ijn persoonlijke moeilijkheden be praten. De zichzelf filosoof noe mende kapper houdt dan de rij van overleden geleerden voor zich en luistert alleen aandach tig. Blijkbaar door deze klach ten geensptireerd heeft bij een logboek over frustraties ge schreven. In dit werk verkon digt hij onder meer dat ieder een liegt. De wereld berust z.i. op een leugen. De aantekenin gen hebben een poëtisch begin. „Het is een menselijk verhaal om hebzucht en geweld te ver pakken, een lege hemel, stame lende wereld en een onderwe reld vol spoken." Ook zijn eigen ambacht benadert hij op zijn eigen wijze: „Een historisch gegroeide treurwilg. Het zal niet lang meer duren of er gaan nag maar een paar mensen naar de kapper." De volgende klant komt binnen en werpt een blik op het grote schilderij van de „opgroeiende mens". Vijf minuten later zit hij doodstil in de hoge kappers stoel en laat het haar boven zijn oren wegknippen, terwijl de kapper vol geestdrift over „de eeuw van de spektakels en de eenheid van het leven" praat. ^,Ik had hoogleraar moeten wor den", bekent kapper Kok en hij peinst verder: „Misschien ben ik wel mijn vak misgelopen." Beginpunt is terdam. Ko men vóór e kerk. Maar daar gaan we niet heen! We hebben u alleen ir.aar even buiten rechts. De dijk kronkelt me rvier, waarover men naar we naar rechts Alleen de afstand ditmaal. Geen lange tocht dus, maar wel een waarop het opletten is geblaze- jn.Want we noemen slechts wei nig plaatsnamen en dan nog zo, dat ze niets of niet veel verraden van de richting waarin we u zullen sturen. De aanduiding van de te volgen route is op een andere manier gegeven dan we gewend zijn en wel door middel van bepaalde herkenningspun ten of de mededeling „bij weg wijzer richting 2, 6, 4, 1, 3, en 25". De cijfers duiden dan op de afstanden naar vier plaatsen die op één van de wegwijzerarmen staan vermeld. Enfin u zult het wel zien. Veel.succesl de Brienehoordbrug in Rot- Komende uit. het noorden kiest vóór en komende uit het zuiden na de brug achtereenvolgens '"^hting Capel- le, Capelle-West en (na het passeren van een brug over een smalle rivier) Lekker- het stedelijk gebied gebracht. Maar links van de weg manifesteert zich in het polderland wel duidelijk de nabijheid van de grote stad in de gedaante van een „woud van masten", bij het eindsta tion van een hoogspanningsbovenleiding. Voorbij dat station en een vierkant ver keersbord rechts van de weg gaat men naar links, waar een wegwijzer links „3" vermeldt. Op dit punt ziet men links van de weg tussen het groen, een metalen, watermolentje. Na de drie kilometer heeft men het dorpje bereikt, dat zich aandient als op de foto, die als bijschrift heeft „Nieuwbouwwijken doen dorpen uitgroeien tot stadjes". In het dorp rijdt .men rechtuit de dorpsstraat door en aan het eind daarvan wordt men door middel van eenaanwijsbord naar rechts ge stuurd. Op dat punt ziet.men rechts een telefooncel en op een grasgazon een zon- newijzer. Men volgt heibord „doorgaand verkeer" en als men aan het eind van de weg op een dijk een reddingsboei van de EHBO voor zich ziel, gaat men naar kronkelt mee met een ruim en dikwijls boeiend uitzicht heeft. Nu goed opletten! Bij eer. blauw verkeers bord en een wit huis met rieten dak rechts van de dijk gaat men naar'rechte De bocht is afgebakend met witte paal tjes in de berm en als men de weg is opgereden ziet men direct aan de rech terkant een Essobord. Bij een ANWB-wegwijzer kiest men rich ting Utrecht en opnieuw bereikt men de .rivierdijk, waar aan de overkant een stompe toren in het gezichtsveld komt. Ais men rechts van de dijk het bord „Rietmatten fa. Henk Boers en Zn." heeft gezien bereikt men weldra een dorp waar men de weg rechtuit vervolgt. Aan het eind van de Dorpsstraat, tegen over een bankgebouw, rechts aanhouden en maar weerverder langs de kronkelen de dijk, ook als men verder langs de ook als men het plaatsnaambord van een bekende stadvoorbij is: Bij de pleister plaats „Oké (links van de weg)-gaat men nog rechtuit en als men vijftig meter. verder een rotonde heeft bereikt kiest men daar de richting Utrecht. Deze rich ting blijft men voorlopig volgen. De goed berijdbare weg voert langs kapi tale hoeven, boomgaarden, een mooi dorp (met aardig museum) en een oud stadje met bezienswaardigheden. Pas bij Hier zou men vele kanten uit kunnen, maar. ga naar links een ANWR-wegwijzer voorbij dat stadje dat men toch wel even moet gaan bekijken gaat men naar rechts; op de wegwijzerarm leest men onder elkaar de afstanden 3, 8,8 en 12. „De Haven" („Al onzedranken zijn ge koeld en de koffie is klaar"). Daar gaat men naar rechts en bij het eerstvolgende verkeersbord naar links. Dat is bij hot kruispunt, dat men 2:et op de foto, die als bijschrift heeft „Kier zou men vele kanten uit kunnen maarga naar De weg die men bij dit punt (foto „Hier gaan we naar rechts") inslaat is een leuke landelijke B-weg met pas op! - een zachte berm. De voorrangsweg. die men ontmoet, steekt men over en men vervolgt de smalle weg tot een wegwijzer, waar men links afslaat (af standen 2, 3, 7 en 5. 4 op de wegwijze rarm, die aan de keerzijde bovendien nog het getal 26 heeft). Op deze wegkrui- sing ziet men tegenover zich een heel duidelijk herkenningspunt. Bij eenvolgende wegwijzer gaat men naar rechts de Oene Steenbeekbrug over en volgt de Zijdeweg. Men passeert dan het al genoemde herkenningspunt, dat men rechts van zich. ziet Opnieuw steekt rr.en de voorrangsweg over om de weg rech tuit te vervolgen, totdat men een rivier dijk bereikt. Daar gaat men naar rechts; men kan dan genieten van een heerlijk landschap en prachtig riviergezicht. Na het bord „Welkom in gaat men de voorrangsweg (bordje met „stop") links op en komt men in een oud stadje, dat door bepaalde industriën bekendheid ge niet. In het centrum ervan is in een%,Men ka- nuit diverse soorten en de prijzen Varië ren van 2,75 tot 3,75. Op dinsdag is het huis gesloten. Maar dan kan men wel elders terecht, want er zijn meer goede gelegenheden in het stadje. Om de tocht te vervolgen kiest men in het centrum niet de richting, waarheen een wegwijzer wijst, maar rijdt men de straat recht tegenover het pannekoeken- huis uit. Aan het eind ervan gaat men rechts en volgt men de rivierdi jk tot café links". De wegwijzer vermeldt de naam van een grote stad. Men vervolgt deze weg en komt dan vanzelf op een punt, waar men die in hei begin van de tocht heeft verlaten. Daar waar men door. de wegwijzer met het cijfer 3 naar rechts werd gestuurd. Nieuwbouwwijken doen dorpen uitgroeien tot stadjes

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3