VVV zet mooie route uit Het Proveniershuis stamt uit de achttiende eeuw en was oor spronkelijk een leprozenhuis, later werd het gebruikt als een bejaardentehuis. De be- jaerden woonden niet bij et* kaar, mcar ieder afzonderlijk in kleine huisjes, in het midden van het Proveniershuis was een ontmoetingscentrum. De geve! van het gebouw, dat zijn oor spronkelijke bestemming nu heeft verloren, is een blanke roeocogevel. De afgelopen ja ren namen in het Provemers- huis de WV, de Culturele Raad, de SRJJ, hef JAC, ver enigingen en kunstenaars hun intrek. Maurice Nelwan Harry Verktiylen. De Maasboulevard is een mooi aangelegde pro rienade langs de Nieuwe Waterweg. Er passeerden vorig jaar 38.150 schépen, die in grootte variee rden van'kléine kustvaarders tot vrachtschepen van 200,000 ton. Naast het prachtig gelegen restaurant Europoort ligt de 5chiedamse jachthaven, die binnenkort helemaal gemoderniseerd zal worden en. dan een watersportcentrum'van belekenis zai velijn. De.grasvelden langs de Maasboulevard zijn het recreatiegebied bij uitstek voor de Gorzen, De Appelmarktbrug over de lange 'Haven is één van1 de drie nog in Schiedam aanwe zige gietijzeren ronde klap— bruggetjes. Deze bruggetjes worden door de bruggewach- ♦ers mét de hand opengetrok-. ken. De ondere twee klap'-, bruggetjes vindt men over dë Korre Haven (bij de Koren beurs) en over de Westerha ven (bij de Nieuwe Haven). 1 O Het Zakkendrogeishuisje ui! 1725 was vroeger het gitdehiris voor zakkendragers, werkmensen die zakken uit binr.engelop'en schepen droegen en ze in pakhuizen-stouwden.-.'s/Aafgens. kwaf: men de arbeiders in het huisje bij elkaar en werd er gedobbeld wie de zakken mocht tossen (tegen een vergoeding van maximaal I Aan de Nieuwe Haven staat de molen De Watvisch uit 1794. Deze korenmolen is met zijn hoogte van 33 meter de hoogste van Europa. Schiedam telde vroeger zeventien walmolens, die ap de stadswallen warén gebouwdVan diie zeventien zijn er rtu nog maar vier over: De Waivisch (uit i ^794), de Vrijheid (1785), de Drie Koornbioemen (1770) en De Noord (18031.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3