SCHIEDAMSCHE COURANT Grote ongerustheid over invoering van nieuwe belasting op onroerend goed Gemeente gaat particuliere heggen snoeien m Voortbestaan van Kat ja definitief gegarandeerd iËH0 tussen wijkblaadjes BOUWEN MAG NU IN DE QUIBUS INBRAAK IN SPEELGOEDWINKEL Eigen huis-bezitters Bijdorp: „Zijn gegevens wel veilig?5' Scliiedamse gedood bij Apeld oom Toch weer gesprek JAC-poKtie Beveiliging kruispunt Provincie keurt krediet goed JA i Vrijdag a juli 1974 i pagina's 99ste jaargang no. 25060 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Eroersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst^eiail SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bij vele bewoners van Schiedam - vooral on der de bezitters van een eigen huis - is grote ongerustheid 1 ontstaan over de wijze waarop de gemeente de nieuwe! belasting op onroerend goed beeft geïntroduceerd. I Deze nieuwe belasting die per 1 januari 1975 van kracht' wordt, zal worden, berekend op basis van de waarde van bet in bezit zijnde onroerende goed. Zij komt in de plaats van de personele belasting, de straat- en de grondbelas-, ting. De gemeente heeft nu aan vrijwel alle bewoners en eigenaars (ongeveer 33.000) van huizen in Schie dam een brief gestuurd waarin wordt gemeld dat het huis inmiddels is ge taxeerd en dat men - wan neer men het er niet mee eens is - eventueel een an dere waarde op een bijge voegd formulier kan invul len. De ongerustheid die nu is ontstaan komt onder meer doordat de door de ge meente geschatte bedragen vaak veel lager liggen dan de „economische'1 waarde die deze panden hebben. Zo is er het voorbeeld van een woning in Bijdorp die door de gemeente op Apeldoorn Op de Amersfoortse- weg onder Apeldoorn is donder dagmiddag de 62-jarige me vrouw M. Hoogerwerf-Landzaad uit Schiedam om het leven ge komen toen de auto waarin zij zat werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door de 42-jarige J. R. uit Weesp. De echtgenoot van mevrouw Hoogerwerf reed volgens de politie zonder op het verkeer te Ietten de voorrangsweg op en ■werd daarbij door de vrachtau to gegrepen. De heer Hooger werf liep slechts enkele hoofd wonden op. Mevrouw Hooger werf-Landzaad werd in zeer ernstige toestand per ambulan ce naar het Julïanazïekenhuïs overgebracht, waar bleek dat zij reeds aan de opgelopen, ver wondingen was overleden. Vlaardingen - JAC en politie gaan weer praten. Toch. Er zijn zo veel raakpunten dat overleg, vooral ook over het opvangen van minderjarigen, noodzakelijk is. Hoofd van de polftie burge meester Heusdens heeft de zaak met politiecommissaris Van To ledo besproken; belden vonden mèt de JAC dat er contact moet blijven. Het Jongeren Advies Centrum had ook, in een laatste brief, gesteld "ondanïcs alles nog bereid te zijn om te komen tot een afspraak met de Vlaar- dingse politie inzake de hulpver lening aan weggelopen minder jarigen". In de gemeenteraad hadden zowel Bemelot (PvdA) als Kouds taal (CPN) aangedrongen op een herstel van het contact. Burge meester Heusdens: "Het JAC kan eventueel contact opnemen met juffrouw Ekels van de kin derpolitie, de politie wil het ook wel uitspraten met het JAC." 6000,- is geschat en die voor 18.000 werd ver kocht. De ongerustheid geldt vooral in die gebieden met buizen die eventueel op de nominatie staan om in het kader van een sane ring te worden gesloopt. De bewoners/eigenaars vrezen dat de gemeente dan gebruik zal maken van de gegevens die c.p het taxatie-formulier voor de be'asting op onroerend goed zijn vei meld. En dat zij dus een „habbekrats" voor hun huis te rug krijgen. Teiwijl velen - vaak jonge gezin nen hier kosten noch moeite hebben ge'spaard om hun oude huisje vaak middels doe-het-zelf werk aanzienlijk te verbeteren. Een facet waaraan bij de ge meentelijke taxatie nauwelijks aandacht wordt besteed. „VERKEERDE HANDEN" Maar niet alleen die eigenaars .Dran jiuizen dig. nqg „wel .eens zonden"kunnen"worden afgebro ken, zitten in de zorgen. Ook zij die getvoon htm huis wil len verkopen vrezen dat de ge gevens weieens in „verkeerde hap den" terecht zullen kunnen komen en dat een eventuele ko per daarvan „misbruik" zat kunnen maken. Intussen is de eerste bui in deze storm van ongerustheid al los- pebioken. De wijkvereniging Bijdorp riep vorige week een spoedvergadering bijeen om over deze" problematiek te pra ten. Daartoe waren ook twee ambtenaren van de belasting dienst, de heren W. Dinkelaar en P. Meijer gevraagd om tekst en uitleg te geven. En, indien mogelijk de zorgen weg te ne men. „ZWART OP WIT' Met hun hand op hun hart beloof den dese beide heren bijna plech tig* dat de gegevens nooit aan derden zouden worden gegeven. Zij konden zelfs mededelen dat dit „zwart op wit" zou worden gppubliceerd op de gemeentelij ke voorliehtmgspagina van een p'natselijk advertentieblad. „Dciden hebben geen toegang tot onze gegevens", aldus de beide Le'asting-ambtenaren die werk zaam zijn op de afdeling Finan ciën van de gemeente Scmc- dam. Een aantal bewoners/eigenaars kon nauwelijks worden over- luigd, temeer omdat zij maar moeilijk konden geloven dat er zo'n groot verschil bestaat tus sen de afdeling Financiën van de gemeente en andere afdelin gen van de gemeente die zich (ezijnertijd met een onteige ningsprocedure moet gaan be zighouden. „Perden zullen geen toegang heb ben tot onze gegevens", aldus de financiën-ambtenaren die daarmee wel in het midden lie ten of die andere gemeentelijke afdeling ook tot de groep „der den" behoort. Ondanks het feit dat tijdens deze spccd-vergaderïng veel Bijdor pers wel werden overtuigd van de „eerlijkheid" van de ge meente, zijn andere huizenbezit ters dat nog zeker niet. OMWEG Iemand die net toevallig treft dat zijn huis behoorlijk laag ge taxeerd wordt, denkt misschien nu ten aanzien van het te beta len belastinggeld er goed uit te springen, maar vergeet daarbij dat bij verkoop zijn huis ver moedelijk toch te weinig geld zal opbrengen. Het te betalen geld voor de belas- t'ng op onroerend goed wordt namelijk samengesteld door vtor elke 3.000 aan waarde een bepaald bedrag te betalen. Behalve dus via de gegevens op het stadskantoor is het dus via deze omweg mogelijk om de dcor de gemeente geschatte i waarde „uit te rekenen". Hoe f hoog dat bedrag is, dat per 3.000 aan waarde moet wor den betaald, moet nog door de gemeente worden vastgesteld. Schiedam Personeel van de afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewerken gaat binnenkort de heggen langs de particuliere tuinen rond de gevaarlijke kruising Willem de Zwijgerlaan en Stadhouder slaan snoeien. Dit om de verkeersveiligheid hier te verbeteren. Het college van b. en w. antwoordde dit op een serie „klaagbrieven" van een aantal omwonenden en het be stuur van de bewonersvereniging Schiedam-west. De kinderen van Kafja kunnen zorgeloos blijven spelen. Hef kiirderverblij'f heeft nu ook van de Provincie de gaan. zekerheid dat hef door kan SCHIEOMHSU Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheef vrijolijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met naiionaal- en Internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! PS. Mocht u 'n leuke vergelijking kunnen bedenken tij aanvi/lfng op onderstaande zin m de bon, dan maakt U kans op een exclusieve gasaansleker dia wij wekelijks uitloven voor de meest originele lnj»n- stuur de bon m open envelop, zonder postzegel, naar amwoordnr. 334, R'dam. a B i i telefoon: zoals hOOft bij m m m Schiedam De zekerheid dat het kinderdagverblijf Kat ja aan de Lange Haven blijft bestaan is er. Gede puteerde Staten van Zutd- Holland hebben na ruim een half jaar hun goedkeu ring verleend aan een sub sidie van 90.000 gulden. De gemeenteraad had al in haar vergadering van de cember vorig jaar besloten deze subsidie toe te ken nen. Omdat de goedkeu ring van GS steeds maar uitbleef, ook al in verband met het opstellen van een verordening op de kinder dagverblijven die nu einde lijk door de raad is aange nomen, raakte het dagver blijf in de grootste moei lijkheden. praat tussen directie en ge meente onder andere over het inzien van de kasboeken kwam de gemeente eindelijk tot de conclusie dat een voorschot noodzakelijk was. Ds Provincie heeft dus nu de sub sidie goedgekeurd. Niet aan Kat- ja alleen, maar eigenlijk de subsidiëring van „kinderdagver blijven in Schiedam". Katja is echter de enige die Schiedam riik is. Voor het kirtderdagver- b'iji Bambi dat vorig jaar wegens financiële moeilijkheden w«rd opgedoekt komt deze legeling te laat. VERRAST Mevtouw Goederonc, directrice van. het dagverblijf, was erg verrast "over het feit dat de Pro- i 'ïicie de subsidie heeft goedge keurd. „Dat is buitengewoon. Dankzij het voorschot dat wij elke maand van de gemeente krijgen zitten we ai goed, maar dit is natuurlijk geweldig". In februari was er zelfs sprake van sluiting van Katja als de gemeente niet snel een financië le bijdrage zou verstrekken. De Sind« de moeilijkheden ontvangt achttien personeelsleden werden er toen op de hoogte van ge steld dat zij per 1 april wel eenr werkeloos zouden kunnen worden. De directie van Katja heeft toen h'üi.gs een voorschot gevraagd op subsidie, die ai was goedge keurd, door de raad maar niet door de Provincie. Na veel ge harrewar en heen-en-w*eer ge- Katja elke maand een bedrag van 7500 gulden, een twaalfde deel dus van de totaal 90.000 guiaen. „Het gaat nu een stuk betc.r dan vorige jaren", aldus mevrouw Goederond. „Eind vo- r-g jaar zag het er erg slecht uit en begin dat jaar moesten we al stappen tot sluiting gaan onnememen. Gelukkig is dit i'.ie' gebeurd. Dat zou erg triest z'jn voor ons en de zestig tot vijfenzestig kinderen die hier e.ke dag komen". In deze brieven werd onder meer gedreigd met een kort ge ding en met „harde acties" zoals het bezetten van het kruispunt. De omwonenden van de krui sing proberen al jaren de gemeente zover te krijgen dat er aan de verkeersvei ligheid iets. wordt gedaan. Regelmatig gebeuren bier namelijk ernstige aanrij dingen. Bij een der omwo nenden, de heer J. A. Wil- I ems en, reed enkele keren een bij een botsing betrok ken auto de tuin in. De boosheid over het uitblijven van maatregelen van de zijde van de gemeente nam ernstige vormen aan toen men op het stadskantoor na het schrijven van een boze brief geen enkel antwoord gaf. Formeel werd de brief wel in de gemeenteraad behandeld en overgedragen aan het college van b. en w. dat een verder onderzoek zou instellen. De heer Willemsen hoorde echter niets en schreef nog een brief waarin hij met een kort geding dreigde. Ook nu hoorde hij weer niets. Gelukkig kregen de omwonenden daarna steun van de bewoners- vereniging Schiedam-west. Voor het KVP-raadslid Poot was dat aanleiding om in de gemeenter- aardsvergadering van maandag 24 juni eens bij wethouder Bol- mers te vragen „hoe het er nu precies mee stond". De wethouder zegde toen toe dat in het vervolg geprobeerd zou worden dat briefschrijvers op zijn minst antwoord zouden krij gen. .,AI is het maar een mede deling dat de zaak in behande ling is", zo zei hij. Verder zegde hij toen toe dat het kruispunt binnenkort zou wor den beveiligd met zogenaamde „haaietanden". Verder, zo blijkt uit de nu pas binnengekomen antwoordbrief van de gemeente, dat de verkeersborden zullen worden voorzien van fluorise- reud materiaal zodat deze ook 's-avonds beter zichtbaar zijn. Ook een dicht bij de hoek ge plaatste schaftwagen zal ver plaatst worden. Tenslotte zullen de hoge heggen van enkele bewoners worden ge snoeid. Dat hoeven de omwo nenden niet zelf te doen. Een telefoontje naar de afdeling plantsoenen is voldoende. Schiedam Er komt geen samenwerking tussen de wijkblaadjes „Noorder Akkoorden" en „Bijdorp-nieuws" Enige tijd geleden was er sprake van dat het laatste blad, het orgaan van de wijkvereni ging Bijdorp, zou worden opgeheven omdat er te weinig nieuws Is voor een regelmatige verschijning van het blad, In plaats daarvan zou men enkele kolommen van Noorder Akkoorden gaan vullen. Tijdens de laatstgehouden vergadering van de wijkvereniging heeft men dit idee vierkant van de hand gewezen, omdat men vreesde dat hier geen sprake zou zijn van een fusie of samenwerking, maar van een pure overname. Bovendien vreesde men dat er iedere 14 dagen geen nieuws uit Bijdorp kan komen zodat dan „hun" kolom men in Noorder Akkoorden gevuld zouden worden met „kletsartikel- tjes". Schiedam De vijf jongeren, die vorige week in de maan delijkse vergade ring van de Schie dams e gemeente raad een rel schop ten, hebben bun zin gekregen. Kort na hun protest ontvin gen zij het bericht dat ook Gedepu teerde Staten goed keuring hebben ver leend aan hun bouwplannen. In de panden van de Graauwe hengst aan de Lange Ha ven willen zij een café inrichten. Daarvoor bestaat al een renovatieplan. Het café zal De Quibus gaan heten. 3e jongeren hebben meer dan een half jaar op hun bouw vergunning moeten ■wachten. Korte tijd nadat zij de ge meenteraadsver gadering de laat ste „gewone" van burgemeester Harm Roelfsema verstoorden, ontvin gen zij hun vergun ning. Voor de ge meente was de zaak al een tijd rond. Het wachten was voor de jonge ren echter op de goedkeuring van GS. Schiedam Bij de speelgoedwin- drag van honderdvijftig gulden kei van de firma P. C. Prins meegenomen, aan de Hoogstraat is ingebro- De politie vermoedt dat de inbre; ken. Onbekenden hebben uit de kers met een -valse sleutel zijri niet afgesloten kassa een be- binnengekomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1