Koppelbazen in NW; „Waarschuwing" I NKV: „Valt wel mee" E- Koppelbazen hebben een slechte naam, dat is duidelijk. Ze heb ben de slechte gewoonte de so ciale lasten van hun werkne mers achter te houden, met de noorderzon te verdwijnen met de Ioonzakken of personeel ineens op straat te zetten. Om het de koppelbazen zuur te maken is er dan ook een wette lijke regeling opgesteld, boven dien zijn er een aantal bepalin gen in de cao's opgenomen. Maaf^'t een'êh anderïs nogniét. waterdicht. En dat wordt zo langzamerhand vervelend, want het klimaat voor de koppelba zen is in het gebied van Dord recht en de Rijnmond weer gun stig aan het worden: de arbeids markt is krap. En vooral de Rotterdamse Industriebond NW zegt dat er nu alweer werkgevers zijn, die gebruik maken van koppelbazen. De an-, dere bonden stellen zich. wat gematigder op. Maar hoe dan ook, bewijzen zijn er (nog) niet. Maar wel genoeg vermoedens. ■Proberen de werkgevers in het' groot-metaal hun" Koppelpraktijken: tekort aan personeel weer aan te vullen door middel van koppelbazen? Een op dit moment moeilijk .te - beantwoorden vraag. Alle betrokkenen - de indus triebonden, werkgevers en overheid zeggen dat 1 het gev;\$x daarvoor in verband met de krappe arbeidsmarkt vrij groot is. Maar in hoeverre er in' het gebied van Rotterdam en Dordrecht inderdaad ni^t gebruik wordt gemaakt van koppelbazen die V-. tegenwoordig vanuit België voet aan de vaste wal proberen te krijgen, zeggen de vakcentrales kan niemand vertellen. WfltCF Maar dat het probleem sinds 1970 weer eens actueel aan het worden is valt af te leiden uit vragen in de -kamer, een aantal publicaties (onder meer in i WIK, het orgaan van de Industriebond NVV) en CllCllt extra-vergaderingen van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie oftewel ROM. c!;V Sinds 1970, toen dé koppelbazerij in het groot-me- taal veel meer was dan alleen een dreigend gevaar, is er wél het een en ander gedaan om werknemers te beschermen tegen de praktijken van malafide onderaannemers. Ten eerste is er in de cao de bepaling opgenomen/ dat een onderneming al leen dén „vreemde" (dat - wil, zeggen niet in vaste" - dienst) werknemers' mag aantrekken nadat de. on- dememingssraad de kans- heeft gehad om te controleren of het om bonafide onderaanne-. mers gaat. De onderne-, mihgsraden kunnen ook aan dë industriebonden; (of werkgeversorganisa ties) vragen de onder aannemers door te lich- 1 ten., /-/ Moeilijk En dan bestaat er sinds 1970 de wet op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, spe ciaal ingesteld om de koppelbazen het leven zuur te maken. Volgens die Wet mag er in het gebied ivan Rotter dam en Dordrecht in de sector groot-metaal hele maal geen personeel worden ingeleend. Maar die bepaling en daar 'zit. 'm nou juist de kneep geldt,niet voor onderaannemers. Hev, (wettelijk, nogal vaag ge definieerde) verschil tus sen een uitzendorganisa tie-en een onderaanne-' mer is, dat deonderaan-' nemer zélf óver het nodi- ge materiaal en de ver eiste vakkennis moét be schikken. Een uitzendbureau-direc teur, hoeft daarentegen niéts van de metaal-nij verheid af., te weten en hóeft óók geen gereed- schappen mee; te geven. Maar. wie doet er wat aan het soort 'onderaanne mer die. een paar schröe- j' vendraaiers in zijn bu-; j reaula heeft liggen en I één keer een scheeps- j werf van dichtbij heeft f gezien? •Het is dan ook,zo zegt .men op het ministerie van sociale zaken, moei lijk te controleren of de wet wat betreft 'het ver bod van uitleen-perso neel wordt nageleefd. Er bestaat immers geen wa terdichte juridische i defi nitie van het begrip on- deraannemer. Voor het controle-orgaan van hét; ministerie, de loontechnische dienst, is het dandok erg lastig, om bij de grensgevallen i na te gaan wie- nou wel en wie niet als onderaan- nemer kan; worden beti- tèld. En om dót' uit te zoeken schijnt boven dien een uitermate tij drovende zaak te zijn. Om de typische koppelba zen-hobby van het ach- terhouden van de sociale lasten tegen te gaan is er*, weer een ander controle- orgaan: dë inspectie van dé sociale verzekerings- .raad. Hoe dan ook, de mazen ïn het net waardoor de koppelbazen nog kunnen glippen liggen voor de hand. door Robert Lankamp Wat betreft de cao: wie komt het te weten als een werkgever die zich niets van alle afspraken aantrekt 's avonds en in de weekends via een koppelbaas „vreemde" werknemers binnen haalt? jEn wat betreft de wet: wie doet er wat aan als een koppelbaas zich maar nét volgens de vage de finitie als onderaanne mer weet te kwalifice ren? En hoelang duurt het voordat de inspectie er achter komt dat er met de sociale lasten is geknoeid? En is het niet mogelijk dat de koppelbaas inmid dels met de noorderzon is verdwenen, met mee neming van de centen? Waterdicht Het hoeft dan ook. nauwe-' lijks énige verbazing te wekken dat het tweede-, kamerlid mevrouw 1ST. Barendregt aan minister; van sociale zaken Boers-- ma gevraagd heeft maat-' regelen te nemen tegen. het koppelbazen-gevaar.. Die. maatregelen, zei me vrouw Barendregt, zou den kunnen bestaan uit. het veranderen of ver vangen van de wet op het ter beschikking stel len van arbeidskrachten. waardigde werkgevers-; voorzitter van de ROM, A. Prins, oordeelde, het naar aanleiding van het koppelbazen-gerommel nodig om zijn organise-, tie, het samen werkings- en onderhandelingsor gaan van de georgani seerde werkgevers en werknemers in de me taalindustrie, bij elkaar te roepen. Een betere wettelijke re geling dus, waterdicht. Ook de werkgevers 2ien de bui hangen. De veront- Tijdens die vergadering zei voorzitter Prins dat er (met name door de In dustriebond NW) „der mate grove beschuldigin gen" waren gedaan' aan het adres van de metaal industrie dat die zich ge roepen voelde iets terug, te zeggen. Het NW.' heeft namelijk gerept van gewetensloze, werk gevers die gedreven door- hun winstbejag er, niet voor terug deinzen ge bruik te maken van de dienstenvan "koppelba- zen/ ///"y In de spéciale koppelba zen-commissie van de ROM was er nooit iets gezegd over het weer op-, duikende probleem, de heer Prins kón dan ook niet begrijpen waarom, nu via publicaties .buiten; de ROM om de zaak aan de kaak gesteld moest worden. Tijdens de vergadering bleek overigens d at de/ naast die van de NW, overige werknemersver tegenwoordigers het pro bleem niet zo acuut vin den. En de KeerPrins kon na- - mens een aantal onder nemingen; zeggen 'dat die open staan voor elk on- derzoek. Belazeren Woordvoerder Wamsteker van de Industriebond .NW (het Rotterdamse districtshoofd A. Schra- vemade was niet voor commentaar bereikbaar) blijft ervan overtuigd dat het koppelbazen-ge vaar groot is en dat er nu al een aantal onder nemers zijn die de wet én de cao met de voeten treden. „De heren hebben kenne lijk een aantal gaatjes, gevonden", méént hij. Welke gaatjes? Wamste ker: „Dat vragen we ons ook af. Ik denk dat de werkgevers het niet erg. op prijs zouden stellen als we erachter kwa men." Hoe dan ook, zegt dé heer Wamsteker, het is van groot belang dat het. gevaar tijdig wordt gesignaleerd; Districtshoofd J. van Tol van de Rotterdamse In dustriebond NKV vindt daarentegen dat het alle maal wel meevalt. „De cao is op het punt van vreemde werknemers waterdicht", meldt hij. „We moeten er natuur lijk wel voor waken'dat we geen herhaling krij gen van de situatie van vóór 1970." CNV-bestuurder De Heer vindt wel weer dat de situatie de laatste tijd in verband met de krappe. arbeidsmarkt vrij zorge lijk aan. het worden is. Er zijn wel aanwijzin- gen, zegt hij, dat er on dernemers zijn die ge bruik maken van kop pelbazen, de bewijzen zijn alleen nog niet hard genoeg óm te kunnen vertellen om wélke be drijven het gaat. Volgens De Heer gaat het in' veel gevallen om kop pelbazen die vóór 1970 al in het gebied rond Rot terdam en Dordt werk zaam waren en nu onder een andere naam opere- ren. Het is een probleem, zegt De Heer, dat voorzichtig moet worden aangepakt. Maar, verzekert de CNV- er. dat betekent niet dat er verder, niets aan -.wordt gedaan.' Informatie Woordvoerder Van der Pijl van de Rotterdamse Me taalband (werkgeversor ganisatie) meldtdesge vraagd wat we al weten: dat de ondernemingsra den gerechtigd zijn de kwaliteit, van de onder aannemer te controleren. Daarvoor, zegt hij, wordt er wel eens bij de Me- taalbond aan de bel ge trokken. „In 1970; hebben we nogal- wat informatie vergaard over diverse onderaan nemers. Dat ging via het Gewestelijk Arbeidsb.u- re au en het Gemeen schappelijk Administra tie Kantoor, om na te gaan waar de sociale las ten al dan niet zijn afge dragen, en bij wie er ineens ontslagen zijn ge- vallen.".. Secretaris L. den Andel van de Metaalunie, een andere werkgeversorga nisatie vertelt dat „dé in dustrie zeer waakzaam is" op het punt. van. de koppelbazen, hetge bruik maken van "hun diensten is „niet bevor- derlijk voor de rust op de arbeidsmarkt". Overi gens heeft hij de indruk dat het probleem (even tueel) méér speelt bij de_ grote bedrijven dan bij! de kleiné. Die. laatste hebben financieel gezien eenvoudig niet de ruimte om als het. nodig is. extra werknemers aan te. trek- ken. Bij de plaatselijke afdelin gen van de industriebon den kan men ook al wei nig concreets* zeggen over de koppelbazerij. Zo zegt men op het Dordt- se CNV dat er een poos geleden wel een. verdach te onderaannemer is ge signaleerd, maar die schijnt zich te hebben te rug getrokken. Vérder schijnen erwelvermoe-. dens te zijn; maar geen bewijzen. Plet motto van het CNV luidt dan ook hier: Voorzichtigheid. Een woordvoerder van het Dordtse NKV vindt dat de koppelbazen-affaire zich meer in de Rijn mond afspeelt. En tenslotte vertelde de penningmeester van de Schiedamse afdeling van de Industriebond NW dat ze er plaatselijk niét zo van op de hoogte zijn: de koppelbazentoestand speelt wat betreft de Rond op districtsniveau. Kortom, het antwoord op de aan het begin van dit verhaal gestelde vraag blijft hetzelfde: het zou kunnen dat er weer kop pelbazen bezig zijn in de grootmetaal, maar hét valt niet te bewijzen. De omstandigheden (perso neelstekort) zijn er in ie der geval gunstig voor. En wettelijk is de be strijding van koppelba zen nog lang niet water dicht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3