Yerkeersdeskundige van gemeente: „Auto boos doener in oude wij ken" Arie Lems komt per tram Gunstige perspectieven voor Schiedam - wm Ford Mustang Unieke diefstal van lading televisies Bruine rat bedreigt volkstuinen mm VwSagm -fv'frïitÖSMsSÉ ü- te koop lasconstructïe- werkers Eigengereid Fries lllil Softbal team verslaat Alexandria WAARDE DRIE TON £31 W, te Woelmuizen doen bomen en heesters afsterven THURLEDE ÉSS& ■BS .ÏÏ00B AFGEWETEN REVALIDATIECENTRUM een dokters assistente Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. FA. P. FRANSEN ERVAREN CHAUFFEUR voor stijlvol wooncomfort jjVTEKUAG ZU J ui-.! un jfhiedam De verstechtering: van de oude wijken is voor een jroot gedeelte te wijten aan de auto. In de afgelopen jaren is teveel ruimte opgeofferd aan de vierwielers en daarom moet bij de verbeteringsplannen meer aandacht worden besteed aan voet gangers en spelende kinderen. Die uitspraken heeft ir. II. van der Vlist. vrrkcersdeskundige bij de gemeente, gedaan tijdens een. bijeenkomst van de bewonersvereniging Srhiedam-Zuid. jRuim zeventig procent van het visueel verkleind worden, zodat aantal ongelukken met kinde- het langzaam rijden automa ten", zei de heer Van der Vlist, tisch wordt afgedwongen". „vindt in de direkte woonomge- heer Van der Vlist wees op ving plaats. Helemaal veilig kan verbeterde situatie in het Schiedam Schiedams' nieuwe burgemeester Arie Lems zal donderdag 1 augustus met een speciale tram naar Schiedam reizen om in het Stadskantoor te worden gei-nstalleerd als opvolger van Roelfsema Samen met zijn vrouw, ,«jn twee dochters en enkele andere genodigden zal hij vanaf de Honingerdijk te Rotterdam ir.at een RET-tram naar de Koemarkt rijden. Om ongeveer 1 *.30 uur zal hij daar arriveren. Na verwelkoming door het college van B. en W. van Schiedam volgt een wandeling van de Koemarkt naar het Stadskan toor. Een muziekkorps zal het gezelschap begeleiden. Om 15-00 uur begint in dat zelfde kantoor een speciale raadsvergadering in de recreatiezaal. Deze duurt ongeveer één uur. Na afloop van de bijeenkomst en enkele toespraken volgt een kennis makings receptie voor genodigden. Na een diner in restaurant Europoort waaraan de heer Lems, zijn echtgenote, de leden van het college van B. en W- met respectievelijk echtgenoot en echtgenotes deel nemen zal een kennismakingsreceptie voor de burgerij de instaLlatiedag besluiten. Deze laatste bijeenkomst -ook in het Stadskantoor- duurt van 20 tot 22 uur. Het gemeentebestuur heeft de bevolking verzocht op donderdag 1 augustus de vlaggen uit ie steken. bet nooit worden, maar in ieder geval wei een stuk veiliger dan het nu is. Door middel van drempels en bochten moet de snelheid waar- mee een automobilist kan rij den aanzienlijk worden be perkt. Door een juiste aanleg van bomen kunnen de staten Delftse Westerkwartier. Maar de Mariastraat hoeft hier ook niet voor onder te doen. „De bewoners maken immers goed gebruik van de krappe parkeer plaatsen. Het terugbrengen van de parkeerruimte mag echter niet ten koste van de parkeer gelegenheid gaan". „De gemeente is", aldus de heer Van der Vlist. „meer waarde gaan toekennen aan de oude wijken. Toch is het langzaam laten verkrotten ontoelaatbaar en zijn er nog te weinig so ciaal-culturele voorzieningen, zoals een wijkgebouw en kin dercrèche". Samenspel Het initiatief voor een wijkge bouw moet echter volgens het raadslid J. K. Looy uitgaan van de bewoners, omdat het als ont moetingscentrum moet funge ren. De bewoners van de wijk moeten bij de oprichting van het centrum worden betrokken door middel van enquêtes. Het gebouw kan dan worden aange past aan de behoeften. Wanneer dit samenspel tussen toekomstige gebruikers en ar chitect is geregeld, moet het voorstel in de gemeenteraad ko men. „Hier wordt onder meer bekeken wat voor subsidie in aanmerking komt en hoe de tekorten 20 klein mogelijk ge houden kunnen worden. Dan volgt de bouw van het cen- irum", aldus Looy. Het gebouw zou dan hot best In de afgelopen jaren Is beheerd kunnen worden door stèeds meer ruimte opgeof- ferd aan de -auto. Ook in de 1 een commissie, die onderdeel is van een overkoepelend orgaan waar buurtbewoners en ge meenteraadsleden zitting in hebben. De heer Looy zou ook graag zien dat artsen daar een groepspraktijk kunnen houden en dat er ruimte is voor een sociaal raadsman en een peu terzaal. In alle wijken wil de gemeente, aldus het raadslid, een derge lijk ontmoetingscentrum. Lekstraat in de Gorzen. Schiedam Onbekenden hebben in één slag voor driehonderdduizend gul den aan kleurentelevi sies buitgemaakt. De toestellen stonden in een l'i ton zware contai ner aan de 's-Graveland- seweg, voor de garage van het transportbedrijf Van Rijswijk en Zonen. Het is een raadseL hoe ze wisten, dat er televisies in die container zaten. Het had net zo goed een container met zand kunnen we zen", aldus de heer E. P. P. van Goor, van het transportbedrijf. "Deze televisies van het merk Baird zouden de volgende dag naar de Seeland-haven in Rot terdam gebracht worden. Van- daaruit zoudenzij dan naar En geland verscheept worden. De bak stond al op een oplegger." De politie schat de verkoopwaar de van de gestoten apparaten op ongeveer 300,000 gulden. Hoofdinspecteur D. P. van Vee rt: "Het is de eerste keer in de geschiedenis van Schiedam dat er een container is gestolen. De dieven hebben echter wel pech, want de toestellen zijn niet ge schikt voor gebruik in Europa. De apparaten omschakelen voor ontvangst op het vasteland is een dure grap". De firma Overdijk aan de Hoog straat bevestigt dit: "Voor de ontvangst in Engeland hebben de apparaten minder beeldlij nen. De kosten voor de omscha keling zijn moeilijk te schatten, maar een honderdvijftig gulden zijn zij toch wel kwijt." Boven dien is dat een erg gespeciali seerd werk. Niet iedereen kan dat". Schiedam Op de plekken rond de stad waar regel matig groepjes ramsuilen, verscholen tussen houtge wassen, hun dagen luierend doorbrengen en ook de velduil en de bosuil af en toe worden gesignaleerd, zijn de veldmuizen binnen vliegbereik. Met de toren valken maken ze momenteel de populatie roofvogels uit. al wordt de aanwezigheid hiervan lang niet door iedereen opgemerkt. Tijdens het fourageren, wat de bos-en ransuilen voornamelijk in het duister doen, staat de veldmuis met soortgenoten nummer één op het lijstje. -7, aAï x: K- i&rSwV' De vraatzuchtige bruine rat, die de volkstuinen bedreigt. De velduil is ook overdag actief terwijl de torenvalk alleen overi dag een dodelijk gevaar bete kent voor het muizenvolkje. Hij staat vrijwel stil in de lucht (biddend), zijn jachtterrein af speurend naar leven tussen het groen beneden. Ontdekken zijn scherpe ogen een roekeloze muis, dat stort hij zich als een steen omlaag en is er dan mees tal weer een muisje minder op de wereld. Vooral tijdens dc nestperiode kunnen deze roofvogels heel wat veldmuisjes aan wat trou wens ook maar goed is. De voortplanting gaat bij de in gro te kolonies levende veldmuizen bijna het gehele jaar door. Een wijfje is goed voor drie tot ze ven worpen per jaar met tel kens vier tot twaalf jongen. Na drie weken zijn deze jongen zelfstandig en geslachtsrijp. De sterke aanwas kan dan een muizenplaag veroorzaken bij het ontbreken van natuurlijke vijanden, de roofvogels en uite raard de mens. Ook op de volkstuinencomplexen komen veldmuizen voor, al zijn de kolonies niet verontrustend groot te noemen. Daar zorgen de roofvogels wel voor en an ders weten de tuinders ze wel op te sporen, .Naast onder grondse gangenstelsels leggen de veldmuizen ook bovengrond se looppaden aan waarmee ze hun aanwezigheid verraden. Het opsporen en uitgraven van de nesten is dan gauw gebeurd. Ook op het volkstuinencomplex Thurlede en dat van de vereni ging Vijf Sluizen wagen veld muizen hun aandeel van de hier gekweekte gewassen. Hun voedsel bestaat uit veld vrach ten, gras, wortels en, als er niets anders meer is ook schors. Wat niet iedere tuinder weet is, dat de veldmuizen graag ge bruik maken van de gangen welke de mollen vlak onder het aardoppervlak graven. Zonder- veel moeite komen dan de mal se worteltjes van jonge gewas sen binnen bereik. De hierdoor veroorzaakte schade komt vnnr rekening van de mollen. Het jagen op deze fluweelachtige kan, vooral na een zachte win ter de tuiniers meer nadeel dan voordeel opleveren. Wat een strenge winter anders voor zijn rekening neemt - het vernietigen van zoveel mogelijk ongedierte in de bodem - is nu de taak van de mollen en ze verrichten deze grondig, mits ze met rust gelaten worden. Komt er toevallig tijdens een opruim- beurt een molshoop midden in een mooi glad grasgazon, dan dient dit voor lief genomen te worden. Waar voornamelijk de tuinhou- ders van Thurlede aandacht aan moeten besteden zijn de verschijnselen die duiden op de aanwezigheid van woelmuizen en mischien wel woelratten op. enkele tuinen. killllfe De Ransuil.... schrik van de muizen.... Op deze tuinen vertoonden strui ken en jonge bomen (ook vruchtendragersi tekenen van verval en enkelen stierven ge heel af. Eerst toen kwam men er achter, dat de wortelstelsels totaal waren afgevreten waar door de getroffen struiken en homen geheel los in de boden kwamen te staan. De daders hiervan kunnen de ondergrond se woelmuizen zijn, familiele den var. de veldmuizen. Ook zij leven van gras, kruiden en wortels waaronder van bo men en struiken. Ook de woc-I- muis graaft gangen met boven grondse uitgangen van waar uil hij fourageert (gras en krui den). In tegenstelling met zijn familielid, de veldmuis, legt hij geen „1 no pp a den" aan zodat de mens hem moeilijk kan ontdek ken. Ann de aandacht van de roofvogels zal hij evenwel niet ontsnappen. Zijn aanwezigheid op het tuin en- complex is nog niet bovesigd nu niemand deze schadelijke rak ker heeft gezien, laat staan ge vangen. Men is geneigd ook de woelrat, ten onrechte ook wel „waterrat" genoemd, als de schuldige aan te wijzen. Hij verblijft graag aan de water kant, is een prima zwemmer en duiker en is vooral overdag ac tief. Ook hij graaft gangen en schuift er platte aardhopen op. Ook de woetrat is noch gezien noch gevangen. Wel veelvuldig worden de bruine ratten gezien, vooral op het punt waar het tuincomplex grenst aan het Beatrixpark. Via de sriheidingssloot op het meest noordoostelijk gelegen deel van het park kunnen ze via de verbindingslootjes veel tuintjes bedreigen. Het zijn handige vissers en leven ver der van afval wat zowel door de bezoekers van het park als eventsjel op de tuinen wordt achtergelaten. Om deze dragers van ziektekie men een halt toe te roepen en waterverontreininging te voor- komen, is het noodzakelijk op korte termijn de gemeentelijke ratten bestrijders in te schake len. Waar ze gevraagd worden komen ze beslist maatregelen treffen. Voor de bestrijding van het andere muïzengespuis. woel muis, woelrat kan het be stuur zich wenden tot de Plan- tenziektekundige dienst in Rot terdam. Schiedam De meeste vreugde bij Schiedam werd niet veroor zaakt door eigen winst (4-2 op Alexandria), maar veel eerder door her, verrassende 9-8 verlies van concurrent Sparta tegen de onberekenbare Antillian Stars. Dat opent gunstige perspectie ven voor de Wim Falentijn-da- mes. want met nog zes wedstrij den te spelen, heeft Schiedam nu twee punten meer dan Spar ta. Beslist is er echter nog niets, want bij die resterende zes duels zitten, er twee tegen die zelfde Sparta-dam.es. Tegen Alexandria werd het een verdiende maar toch vrij moei zaam behaalde overwinning voor Schiedam. Alexandrïa- werpster Annelies Bakker bleek bijzonder moeilijk te be spelen. Haar ballen waren wel slow, maar konden zeer moei lijk geraakt worden. Erkende slagdames als Til Debets en Christine Schell konden beiden geen enkele maal raakslaan. Gelukkig lukte dat bij anderen beter. Bij Fia Falentijn bijvoor beeld. Zij plaatste in de derde innings een schitterende drn*- honkslag en kon vooral daar door even later op de thuisplaat komen. Daarmee kwam Schiedam op 2-0, want een slagbeurt eerder had Anita Bronswijk eveneens eert flinke tik losgelaten. Haar twee- hónkslag bracht Diny de Gids over de laatste twee honken. Alexandria slaagde er al die tijd met in werpster Pam Sch midt serieus te bedreigen. Pam Schmidt gooide met de cijfers 3-2-1 een verdienstelijke wed strijd. Pas in de zesde slagbeurt kon Alexandria scoren. Op dat moment stond een nog niet ge heel warm gedraaide Til Debets op de miniheuvej, Twee punten moest zij toeslaan. Rampzalig was dat overigens niet, want inmiddels had Schie dam de stand al op vier-nul gebracht dankzij goed slagwerk van Joke Pannekoek en Diny de Gids. In de zevende slag beurt slaagde Alexandria er niet meer in om Til Debets nog aan het schrikken te brengen, zodat de eindstand uiteindelijk op 4-2 werd bepaald. Werpcijfers, Schiedam. Pam Sch midt, 3-2-1. Til Debets 3-0-3, Het Schiedam-veld heeft twee fou ten gemaakt. Voor Alexandria gooide Annelies Bakker, zij kwam tot 7-1-5 en zag haar veld drie fouten maken. De Schiedamse slagprestaties wa ren; Anita Bronswijk 0,666 Di ny de Gids 0,500, Fia Falentijn 0,333 en. Gerda Krabbedam 0,333. Dellt en Omslreken vraagt voor spoedige indiensttreding: Goeda kennis van de medische ter minologie is vereist. Deze kennis 2a! moeten zijn verworven door middel van het diploma doktersassistente of door een ruime ervaring in een special istenp rakt i j k. Het salaris ligt, afhankelijk van leef tijd en ervaring lussen 963.en 1.407,per maand. Voor deze funktie kunt u telefonisch inlichtingen verkrijgen onder toestel 128. Schriftelijke sollicitaties te rich ten aan de geneesheer-direkteur van het Revalidatiecentrum, Reynier de Graelweg 1. te Dellt. Ons telefoon nummer is 015-569225. model '66 goede motor Alle onderdelen te koop Te bevragen Oosterstr. 89 Tel. 355158 Vlaardingen GEVRAAGD MET SPOED zelfstandig werkend LASBEDRIJF HEEREBOUT Strickledeweg 55, Schiedam TRANSPORTBEDRIJF vraagt wegens uitbreiding Sollicitaties aan ons kantoor Patijnenburg 7. Naaldwijk, Tel. 01740-20011 en 27135, •,in In het Friese Makkum wordt sinds dc 1 rc-ceuw ccn geheel eigen soort aardewerk vervaardigd, liet was eigenlijk dc Friese pendant van hot Del fis-Blauwe aarde- werk. Nog steeds wordt bijvoorbeeld ,vj deze afgebeelde Makkum**: pot. volgens dal eeuwen oude proces geschapen. De t moliven van deze pol - en ook van de va sen, horden, kastsldlen en tliccdozcn - zijn eigengereid Fries. Moar daarom juiM zo appartl damme nieuwe binnenweg 340 rotterdam tel.234136

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3