miniatuur es bui ven M. Hertog bij een driegang van wipwatermolens M. Hertog aan het werk in zijn schuur. de polder werd door, G. van Vliet raspt een molenkap. Hóe land de familie Hertog pre- cies op de molens heeft gezeten is niet meer bekend. Bas Her tog een broer van .Maarten en nog steeds molenbouwer van beroep weet te vertellen dat rond 17Ö0 zijn voorvaders a"i. op de molen aan de Rotte woon den. Tot zover gaan dè archief stukken tenminste terug. Het is echter wel aannemelijk 'dat daar nog enkele tientallen jaren bijkomen, want de molens aan werden halverwege de eeuw gebouwd toen, De Honderd Morgen ggemalen:. Mi niatuurmolentjes bouwen doet .B. Hertog niet. Zijn bedrijf houdt zich bezig met het mo-, derniseren van oude gemalen. - Op dit:, ogenblik wordt er bij- voorbeeld gewerkt voor de pol- der Berkel. Daarnaast maakt hij niet graagijzeren mo lens en soms nog ivel eens een verkleinde molen, zoals er ook naast het huis aan de Juliana- straat eeri staat. Vroeger stond .er ook al ,een dergelijke molen (schaal ongeveer 1 op 5) achter het huis. Die molen is enkele* jaren geleden echter verkocht naar Saoedi-Arabië, „De buren 2eiden toen: wat jammer dat je die molen verkocht hebt, en ja, toen is deze er gekomen." Ook deze molen is als hobby ge bouwd in ongeveer duizend uren. Massief en degelijk staat hij (schaal 1 op 4,5) kunt pron ken. Je kunt op Moerkapelle bij heel wat huizen waar een miniatuur molen staat aanbellen en mees tal zal dan blijken dat je bij een molenaarszoon aanklopt. Zo'n man is ook „Van Vliet van de molentjes". Bijna vijfenzés- tig jaar geleden werd hij op een molen in BI eis wijk geboren! Lang heeft hij daar niet ge woond, want toen hij een jaar of- tien was werd de molen afge broken. De taak van de tiental len molens langs de Rotte werd overgenomen door gemalen en de prachtige bouwwerken, die het Hollandse polderlandschap haar weretdberoemde aanblik gaven, werden gesloopt. Gerrit van Vliet heeft als kind nog wel eens gemalen met de molen. „Als het heel rustig weer was dan ging mijn vader vissen en dan draaiden wij die molen wel eens. Maar met rouw "weer kon dat niet, daar was je nog te jong voor." Dat vissen van zijn vader was overigens geen hobby, zoals van de 'hen gelaar van tegenwoordig! Het was bittere noodzaak. Als rnole- De tuin van G. van Vliet trekt veel bekijks. naar verdiendehij 120,- -er jaar en dat was bij lange na niet genoeg om een gezin te onderhouden. Een jaar of zeventien geleden is Van Vliet weer begonnen met molentjes bouwen. „Toen wij nog ..thuis waren zat ik altijd met die'dingen ie knoeien en dat blijft er toch inzitten." De tijd heeft hem er vele jaren. echter voor ontbroken. Nu - staan er 'zeventien molens van groot tot ldein te draaien in. rijn1 .speciaal ingerichte, tuin. Het is een trekpleister voor jong en oud. Deelnemers aan puzzelrit- ten stoppen er om de molens te tellen, vakantiegangers kmen er kijken en ook vele buitenlan ders tonen jaariijks belangstel' ling voor de miniatuurmolens. Ze staan dan ook tot ïn; Duits land en Amerika toe. Een man die zich de oude glorie nog goed kan herinneren is de zeventigjarige Maarten Hertog, 7xion uit een eeuwenoud mole naarsgeslacht. „Ik ben op een molen geboren mijn vrouw trouwens ook in de „Hon derd Morgen", dc polder Wilde Yecncn noemen ze dat, op een van die moiens in Moerkapelle. Ais ik als jonger, naar school ging ik was toen een jaar of acht konden we in dc rondte zo'n 84 molens tellen. Nu staan er hier bij Zevenhuizen nog vier, ginds één dat is vijf en de korenmolen ir. Zoeter- meer is 2es. Meer zijn er niet." Dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan blijkt wel als je bij Maarten Hertog voor het huis staat of in de schuur komt. Zes miniatuurmolens draaien lustig op de wind voor het huis en in de schuur nadert nummer zeven de voltooiing. Het is meer dan een liefhebberij. „We deden dat al als jongens van een jaar of tien en ja, je blijft die molens bouwen". Het zijn stuk voor stuk degelijke produkten die daar bij Hertog uit de schuur komen. Tientallen jaren kim men ze draaien, of dat op eën zacht briesje is of bij een zware storm. En dan te bedenken dat er geen tekening aan te pas komt. „Ik ken elk brok hout dat er in zo'n grote molen zit. Ik weet precies al die maten. Als ik een molen maak. bijvoor beeld op schaal 1 op 24 dan reken ik even uit hoe groot alles meet worden." En dat ge beurt precies! De bouw kost zo'n 60—12£> uren per molen. Het molenbezit in Nederland staat er slecht voor. In de twintiger jaren telde ons land nog zo'n tweeduizend molens; nu is dat aantal gedaald tot onder de duizend en nog vallen er jaarlijks molens ten prooi aan storm. Moerkapelle Langs dc Rotte in Moerkapelle staan zes afge knotte molens. Stille getuigen van een oude glorie, toen de polders nog werden bemalen met windkracht. In het dprp Moerkapelle draaien echter tientallen "miniatuurmolens, met eindeloos geduld vervaar digd door de zonen van hen die eens de gTote molens deden draaien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3