zen Theo Romeyn - na tien jaar SZC - telefonisch ontslagen Niet de bedoeling Geen surprises op Soenda SCHOPPEN RIEN CLARIJS: „HANDHAVEN IS EEN POSITIEVE ZAAK" p FRANS DE GRAAF REDT DHS TROEF fÊËÈ pgj! I i BgPBWSPgg gr gPTOgCTfffi Indeling 2e kl. B PPSC heel wat feller 0TB meer tempo 5ZC uitgeschakeld Wim van Kranenburg benoemd tot opvolger Titels voor Jansje van Breemen en Eric van de Pols SÉ; tW' •li IS "U TïC|* veESk^iBBj jr 4jJs§êlJp Schiedam „Moed verloren, ai verloren". Met dit cliché benadert Rien darijs de situatie van dit moment bij FC Nieuwland'66. Want Rien Clarijs laat zich, omdat de verrichtingen in de oefenduels nog wat te wensen overlaten, niet uit het veld slaan. Toch is zijn optimisme wat getemperd. „We gaan een moeilijk jaar tegemoet" zegt hij onomwonden. Waarbij hij enerzijds doelt op de organisatie binnen de vereniging en anderzijds de bijzonder zware poule waarin FCN is ingedeeld. Inderdaad kampt FCN intern nog met wat probleempjes. Ko mende maandag wordt de jaar lijkse ledenvergadering gehou den en wat er ook gebeurt, dan zal FCN toch een voorzitter moeten kiezen. Want dat is FC- N's zorg van dit moment; het door het vertrek van Fred Wammïs ontstane organisatori sche „gat", kon nog niet worde- n opgevuld. En juist FCN heeft op dit moment behoefte aan een krachtige persoonlijk heid. Voor Rien Clarijs.speelt dit alles op de achtergrond een rol. „Ik ben trainer en moet zorgen dat er in het veld prestaties ko men", verklaart hij, maar hij beseft tevens dat zijn taak het komende corapetitiejaar niet eenvoudig zal zijn. „Mijn uitdaging is die tweeds klasse, daar moeten we kost wat kost in kunnen blijven. Hel klinkt misschien wat behou dend, maar ik meen het, want die klasse waar wij inzitten is ongelooflijk zwaar. Kijk maar eens naar SCO, straks een te genstander van ons, maar ze winnen wel even met 3-0 van DRZ, Daarom ook durf ik te zeggen dat het uitgangspunt; handhaven, een positieve zaak is". Moest Rien Clarijs dus noodge dwongen zijn ambities wat into men, op nog een punt neemt hij „gas terug". „We zullen het aan vallende voetbal, waar ik altijd een voorstander van ben ge weest, wel kunnen vergeten. Natuurlijk gaan we vanuit onze verdediging wel proberen doel punten te maken, maar dan hoofdzakelijk via dieptepasses richting Peter Friederich". Persoonlijkheid Het is een taktiekdie FC voor het "komende", seizoen is opgedron gen. Tenslotte zette een per soonlijkheid alsTóón Korpo raal (Clarijs: „Hij kon een wed strijd voor ons beslissen") een streep onder zijn Sehiedamse 'Animo H. SC De Roef HWD SCO Indus'67 Voorwaarts Kreekboys VHD FCN'66 WOH trainen. „Toch is de inzet redelijk goed. We trainen twee keer in de week waarvan één training verplicht is. Maar ja, de tijd is nog kort en er aal toch nog heel wat gedaan moeten worden. Op korte termijn". Zo ook hoopt Rien Clarijs dat FCN, nu eenmaal het nieuwe speelveld In gebruik is genomen, zeer binnenkort gestart kan worden met een jeugdafdeling, „maar", zegt hij nadenkend, „zoiets moet je goed voorbereiden om het ook stevig van de grond te krijgen. Tenslotte heb je er ka der voor nodig die dit kunnen opvangen. Maar zo'n jeugdaf deling is gewoon noodzakelijk om de vereniging levensvat baarheid te geven". Optimistisch i Toon Korporaal... de grote afwezige... Trainer Rien Clarijs.... opti mistisch.... loopbaan, maar het vinden van een geschikte opvolger vergt nog wat extra tijd. „Ik hoop op spelers als Ger Gou weleeuw en Martin Schaap, dat die deze belangrijke rol op het veld zullen kunnen overnemen. Maar vóór alles is het belang- rijk dat er een vorm vandisci pline in de ploeg komt, terwijl we ook conditioneel nog een achterstand hebben weg te wer ken". Een achterstand die kon ontstaan omdat FCN vorig sei zoen nogal wat geblesseerde spelers had en sommigen daar van nog kwetsbaar zijn en dus niet op volle kracht kunnen Voorlopig beperkt Rien Clarijs zich nog tot de senioren. Zo moeten een aantal nieuwe spe lers worden ingepast, maar spe lers als Ronald van de Bos en Pierre Bronsgeest zijn daaren tegen nog niet in training. Het geen niet wegneemt dat Rien Clarijs optimistisch blijft „Ik ben nu eenmaal een vreselijke idealist en heb er toch wel goe de hoop op dat alles net op tijd weer op zijn pootjes terecht zal komen". In ieder geval is er aan het com plex hard gewerkt waardoor naast de noodzakelijke werk zaamheden ook de kleedlokalen een fikse opknapbeurt kregen. Belangrijker is echter dat FCN tijdig het organisatorische „lek" boven krijgt en Rien Clarijs de juiste formatie nog voor de eer ste competitiewedstrijd zal heb ben gevonden. In ieder geval is FCNs trainer erg blij met de terugkeer van verzorger Fred Jung, die er een jaar (bij Wil- lem II) tussen uit is geweest Het komende seizoen wordt voor FCN in elk geval een-heel be langrijk seizoen. Tenslotte kreeg de afdelings 2e klasser eindelijk een goede accommo datie, maar zal nu ook moeten bewijzen dat het dit „bezit"- waardis.. Schiedam PPSC trok er gister, avond aanzienlijk harder aar. dan ir. de oefenderby van afge lopen zaterdag tegen Excel sior "20. En omdat ook sparring- partner CW er weinig voor voelde om te verliezen kreeg Vlaardingse arbiter Stam het zeker niet gemakkelijk. Toch won PPSC met 2—0, nadat vooral de beide doelverdedigcrs (John Rost bij PPSC) er voor hadden gezorgd dat de rust stand 0—0 was geworden. In de, tweede helft speelden bij PPSC de nieuwkomers Versluis (GSS), Kooy (HBSS) en Hartog (Hennes DVS). De doelpunten aan Sehiedamse zijde werden gescoord door Piet van Veen en Erik Kooy. Tlaardingen Al kon GTB het bij het' Vlaardingse Satelliet niet tot een overwinning bren- 1 gen, de eerste maal dat nieuwe trainer Frans Steenbergen zijn ploeg in een echte krachtmeting na de vakantie in actie zag, viel zeker niet tegen. Satelliet won Het duel met 2—0, maar van avond al gaat Frans Steenber gen de taktische tekorten die hij constateerde met zijn spe lers doornemen. Opvallend was dat GTB vooral kwa tempo een duidelijke vooruitgang heeft ge boekt ïaarlem Het waterpoloteam van SZC is zo goed als zeker uitgeschakeld voor promotie naar de 2e klas. Drie ploegen duelleren om een beschikbare promotieplaats. Nayade won vorige week met 113 van HHC, waartegen SZC gister avond met 7—6 verloor.'Hier door zal SZC met tenminste 9 doelpunten verschil van Naya de' moeten winnen. Gezien de vele gemiste kansen van gister avond lijkt dit uitgesloten. Want al hadden de Schiedammers een overwicht en werden veel kansen gecreëerd, het uitgangs punt een gelijkspel, bleek toch hïet haalbaar. Wel stond SZC kort voor het einde nog op 5—5 (m werd een 7—5 achterstand teruggebracht tot 7—6, maar in Se resterende 1 1/2 minuut kwam die ge tijkmaker er niet jneeruit. Hierdoor lijkt Nayade -Amende maandag in Schie- iam) een zekere 2e klasser. Schiedam Nog abrupter was niet mogelijk geweest. Eén te lefoontje slechts, maar niette min ruim voldoende om een tien jaar gecontinueerde ver.- bintenis resoluut te verbreken. Op deze manier vernam Delf tenaar Theo Romeyn dat de Sehiedamse Zwem Club (SZC) yan zijn diensten geen gebruik meer wenst te maken- Ontslagen dus, „omdat", zo zegt hij langdurig zoekend naar de juiste formulering, „bij mij dit jaar het heilige vuur zou heb ben ontbroken". Maar temid- ■den van de twijfels vraagt de Delftenaar zich af of het alle maal niet wat minder drastisch had gekund. Want tijdens zijn onderbroken vakantie door Hans So eters kwam het bewuste ontslagbericht. „Ik stond met mijn oren te klapperen", zegt Theo, „want ik dacht dat ik na die tien jaar toch wel wat beters had verdiend. Ik heb een staat van dienst die er niet om liegt". „Misschien is het wel waar", zo vraagt hij zich af, „dat er na al die jaren een soort van bedrijfsblindheid is-ontstaan. Maar nooit is daar door het bestuur op gezinspeeld. Sterker nog, in al die jaren stond ik steeds alleen, de keren dat er een bestuurslid een ochtendtraining be zocht zijn op de vingers van twee han den te tellen. En dat in tien jaar". „Het is de leefwijze van dit SZC", zegt Theo Romeyn, die kan terugblikken op naar schatting veertig nationale titels en het lanceren van talenten als Ruud Beelen, René van der Kuil, Ruud Pijp er, Marja Viskil en recent Marcel Blom- steel. De onrust in SZC's huidige zwemtop is groot, evenals de kans dat diezelfde top uiteen valt en elders „rus tiger water" zoekt. In de recente ontwikkelingen speelt de komst van ex-VZC trainer Wim van Schiedam Het pleit voor de houding van SZC dat het geen po gingen in het werk stelt bm „wat krom is recht te pralen". „Ik kan me levendig voor stellen dat Romeyn zo reageert", zegt Nico Kramer Freher, het enige bestuurslid dat voor commentaar be reikbaar bleek. „Het is allemaal wat an ders gegaan dan de bedoeling was, dat hebben wij Romeyn ook al enkele malen verteld. De bedoeling was dat hij een brief zou krijgen terwijl hij met vakantie was. Hij kwam echter eerder thuis dan verwacht en zodoende hebben we, om te voorkomen dat ie het van buiten staanders zou horen, telefonisch gedaan. Begrijpelijk dat dit hard is aangekomen". „De plannen .zijn dat Wim van Kranenburg de trainer wordt, maar dat Martin Spij er, als coming man, die taak in de toe komst gaat overne men. Voor het elemen tair zwemmen, wat bij ons een verwaarloos de zaak was, hebben wij Piet en Paul Goe- derond aangetrokken. Waterpolotrainer wordt Wim van de Kolk, een oud interna tionaal, die ook bij ons komt spelen. Het is op papier allemaal zo uitgedokterd, maar nogmaals, het is jam mer dat het óp deze manier gebeurd is. Althans dat het zo is overgekomen". „Niettemin bleek tij dens een nogal emo tionele bijeenkomst dat ouders en leden het niet eens waren met de handelwijze van het bestuur. De gevolgen zullen niet uitblijven, want Hei- ga van der Spek (naar Zian) en Ton Ruys en Irma van de Ende (naar VZO vertrok ken aL „We zullen moeten afwachten wat er gebeurt", zegt Nico Kramer Freher, „de oversehrijvings- termijn sluit op 15 september, pas dan weten we wat meer". if- Kranenburg een belangrijke rol. Insi ders voorspelden het al: twee trainers, zo verschillend van karakter en tral- ningsaanpak, langs dezelfde bassin- rand moeten spanningen veroorzaken. „Toch is het een hele lijd goed gegaan", herinnert Theo zich, „maar zijn manier van werken lag mij niet. Het is niet juist om al je aandacht te schenken aan. de goeie figuren, maar de mindere zwemmers die toch je programma moeten vullen links te laten liggen. Ik heb daar toen met het bestuur over gesproken. Ze begrepen wel wat ik bedoelde, maar zijn ook weer niet fi naal achter mij gaan staan. Dat heeft geleid tot spanningen". Het betekende een krampachtig slot van tien jaar SZC. Negen trainingen per week, waarvan hij zegt dat het een stuk van zijn leven is geworden. „Maar al die jaren kon ik werken naar eigen inricht omdat het bestuur zich nergens mee bemoeide. En juist die geringe interesse noemt Theo Romeyn een van de oorzaken van de huidige impasse. „Stel je eens voor: vraagt de voorzitter tijdens de kring kampioenschappen aan de vader van Ton Ruys: „Heeft Ton nog wat be reikt?" Krijgt hij als antwoord: „Gaat wei, hij is vijf keer kringkampioen geworden" Waarmee ik maar be doel dat het bestuur helemaal niets van resultaten afwist". Rcsullaicn Datzelfde bestuur veroordeelde hem ech ter op de meest recente resultaten. Zegt Thoe: „Ik sta er nuchter tegen over, want zakelijk bezien hebben ze het recht mij le ontslaan. Ik vind zelfs Theo Romein na tien jaar telefonisch ontslagen dat zoiets na zo'n lange periode moet kunnen". „Het idee om een nieuwe x-ent le nemen is al rie ik er zelf geen reden voor niet eens zo gek. Het is echter wel een taktische blunder om Wim van Kranenburg tot mijn opvolger te be noemen, dat heb ik ook tegen het be stuur gezegd". .Het mooiste van alles is, dat men mij liet weten dat het taktischer zou zijn als ik maar helemaal niet meer naar de training kwam. alsof men bang was dat ik onrust zou komen zaaien". „Achteraf blijkt dat ze mij toch we! een passend afscheid hadden willen geven. Ook voor dat ene telefoontje hadden ze een excuus; ze wilden niet dat ik het van anderen zou horen. En dat terwijl ze er nota bene zelf met een hoop mensen al over hadden gespro ken"... Julia van Noort...revanche in dubbel... VTaar dingen Het Soenda-lus trum-toernooi heeft precies die winnaars gekregen welke door de plaatsingsastrologen waren voorspeld. Erg verrassend was dat niet, want de reputaties van Jansje van Breemen en Eric van de Pols rijn van dien aard, dat een overwinning op een van deze cracks tot uitzon derlijke evenementen moet worden bestempeld. Des te verrassender was het dan ook, dat Eric van de Pols in de halve finale tegen Peter Neder- lof de eerste set verspeelde. Het was zijn eerste verloren set (6-3) en naar later zou blijken ook de enige. Ietwat verstoord waarschijnlijk door deze, wat onverwachte, gang van zaken, rondde Van. de Pols het halve- finale-karwei vervolgens zeer kundig af. Met 6-1 en nog eens 6-1 schreef hij de laatste twee sets op rijn naam. In de eindstrijd kwam favoriet Van de Pols uit tegen Niko Kuypers,.- die -daarvoor alle moeite had gehad om de plotse ling herleefde Jacques van Toor (die een. miserabel seizoen achter de rug heeft) in twee lange sets uit te schakelen. Die zelfde Van Toor had in de voor rondes al voor een flinke sur prise gezorgd door de als num mer drie getipte René Casteleirx te wippen. Tegen de als tweede geplaatste Kuypers kon hij een dergelijk stuntje niet herhalen, zodat laatstgenoemde het tegen Van de Pols mocht proberen. Het lukte Kuipers niet Met zeer gevarieerd en vast spel, zonder overigens veel risico's té nemen liet Van de Pols weinig twijfel bestaan over het krachtsver schil Met 6-4, 6-3 was de eerste prijs voor hem. Bij de dames was, de tegenwoor dig met rode krullen door het leven gaande, Jansje van Bree men een klasse apart Geen en kele set gaf ze prijs, en moeir lijkheden ontstonden slechts toen Marjan Dahlitz in de halve finale dermate onbevangen van start ging, dat ze met haar so-- bere, maar wel erg degelijke klappenrepertoir zo maar naar een vier-nul-voorsprong uitliep. Vanaf dat moment begonnen de zenuwen haar echter parten te spelen, en mede omdat Jans je een stuk geconcentreerder te werk ging, verdween Marjan Dahlitz' voorsprong als sneeuw voor de zon. Via vijf.vijf werd het tenslotte zeven-vijf, waarna de tweede set nog slechts een formaliteit was. Toch geen reden tot onte vredenheid voor Marjan Dah. litz, want rij kan terugzien or fraaie overwinningen op de ai vierde geplaatste Els Overmaa en outsider Joyce Findhammer In de finale moest Jansje var. Breemen het opnemen teger Julia van Noort, die daarvoo: in een marathon partij (met daarin een 3-1 achterstand ir de derde set) van Lia Kuipers had gewonnen. Ook langbenige Julia van Noon kon het tegen Jansje van Bree men niet bolwerken. Met sne! loopwerk, gemene dropshots. niet zelden gevolgd door eer. flitsende diepe tik. bracht ze Julia van Noort regelmatig in grote moeilijkheden. Binnen een uur had Jansje de eerste, prijs voor rich zeker gesteld; 6-3,64. Revanche kon Julia van Noort daarna nemen in het gemengd dubbel waarin rij samen met spijkeriange Kees van Meurs de baas was over Jansje van Bre men en Hans de Winkel: 6-4 6-0. Het herendubbel racht ook Kees van Meurs in de baan, dit keer samen met Wattez, Zij moesten het rien te redden te gen Eric van de Pols en Niko Kuypers, maar verloren ui teindelijk van de weergoden. Na een 6-3 setzege voor Van de Pols en Kuypers was verder spelen door een reusachtige re genbui onmogelijk geworden. Tezijnertijd zal deze finale als nog worden afgewerkt, maar voorlopig mochten Van de Pols en Kuypers de eerste prijs mee naar huis nemen. In de C-klasse werd Jan van Oyen een verrassende winnaar. Na Cees Tigges (die zelf de als tweede geplaatste Kees Roos had uitgeschakeld) in de halve finale te hebben verslagen, werd het in de finale tegen Schlee een moeizame maar wel verdiende 4-6, 6-3, 6-3 overwin ning voor jeugdig talent Van Oyen. Bij de dames ook al een zeer jonge winnares: Dehlia Windt uit Maasland. Zij versloeg Mo nique Egbers in de finale mt 6-1 en 8-6, en haar spel geeft aan leiding. te veronderstellen dat rij binnen niet al te lange tijd voor wat vers bloed kan zorgen in de door „oude bekenden" gedomineerde B-klasse. Andere winnaars: DDC Lensveld en Stobbe, GDC Kelly en Dek ker,. HDC Doorleven en Raves- tein, DED Eme Maat, HED Santema, DDD Van de Pas én Schools, GDD Van de Groen en daal en Spijker, HDD Peeman en Zoeteman. Van onze sportredac tie Vlaard ingen Zwa luwen leek gister avond „rijp" voor verlies tegen eer steklasser DHS omdat het midden rif als een zeel werkte en vandaar uit de Schiedam mers de één na de andere aanval kon den inluiden, maar in de eerste plaats had doelman Aad Boers er uitste kend kijk op, was DHS voorts erg nonchalant met kansen en toen na rust de conditie ten gunste van de zwartwit ten uit viel, was DHS snel een geslagen ploeg. Hoewel Frans de Graaf, die na rust Joop Brussé ver ving centrum spits, veel stoom een strafschop on benut liet, toen Hermie Alewijnse Zwaluw en's rech terspits Jacob Storm liet struike len. De Vlaardin- ger schoot récht in de handen van Jos Sparla. Voor rust hadden de vogels weinig in te brengen Acties, vooral via Sjaak Lee men brachten de defensie, nog steeds zonder Mark Verhoeven en John Schoenmakers, tot wanhoop, maar Aad Boers greep regelmatig goed in. Hoewel aan de overzijde halverwe ge Jan Molenaar kon profiteren van een opgeheven buï- tenspelgeval, de bal wel langs Jos Sparla tikte, maar ook de staander raakte. In een volgende fase knalde Joop Brus sé naast na een knappe actie van Cock de Jong. Maar DHS gaf de toon aan. Soepele acties vanaf het middenveld, maar zonder resultaat Trainer Harry Bouquet „Ik til er niet zo zwaar aan, omdat er jongens bij zijn die net van vakantie komen". Na rust liep de thuis club bij tijd en wij le storm en had trainer Frans de Kruis groot gelijk, toen hij zei:;; „We hadden er - drie moeten maken". h Y'' iNJII

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3