Mer SVV verovert hoog waarde ringsci jfer streelt FC Vlaardingen STERK HDVS GEEFT VOOR SPRONG UIT HANDEN Ook FSC overtuigend verslagen MIST STRAF SCHOP l/" n t»n Ir BOUMAN 551VaF Pim Visser: ..We hadden de overwinning in ons zak t MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Rechts: John van der Spek (links) „trapt er in", Frans Roentgens „kapt" voordat de Schiedammer gevaarlijk kan worden. Links Jan Groenewegs in zet wordt deze keer geen treffer al mist Stevens wel. Schiedam Oververhitte «Jan Groeneweg plofte f met een smak op de massagetafel, mokte nog wat na over die ene ge miste lob, maar begroef zijn voldane grijns in een kletsnatte hand doek. Jan Groeneweg, de uit het „brons groen eikenhout" afgereisde journalisten lispelden zijn naam. Cor Brom, Fortuna's trainer die te leurgesteld uitwaaide op het enige plekje waar een koel briesje stond, liet SW's specifieke spits .ook al nadrukke lijk een rol spelen in de Limburgse nederlaag. En amdat FSC de perio de mettwee overwin ningen was gestart, 5 kwam die 3-0 erg hard aan. „Jan Groeneweg", deed ook Bob Maaskant nog een fikse duit in -- 't zakje, „wordt zomaar een van de beste spitsen in.Nederland Dat geef ik je op een briefje". Jan Groeneweg, die drie seizoe nen terug via het onbetekenen de The Rising Hope met een productie van acht doelpunten zijn entree maakte in het be taalde voetbal en het vorige seizoen afsloot met een totaal van vijftien, lijkt voorbestemd één van de weinige spelers te 'gaan worden die op de eerste divisie velden de dienst uit maakt Ook tegen Fortuna, dat zich nog goed herinnerde hoe Jan Groe neweg vorig seizoen de winnen de treffer had gescoord, eiste hij een hoofdrol voor zich op. De manier waarop hij Roem- gens, de door de wol geverfde Limburgse aanvoerder, op de beslissende momenten van zich afschudde, rechtvaardigde de alom geuite bewondering. Toch moet Groenewegs aandeel (twee doelpunten) tot de juiste proporties worden terugge bracht. Want al verdient zijn inbreng een hoog waarderings cijfer, het al te nadrukkelijk ophemelen van de man op de plaats waarin clubs blindelings kapitalen investeren, doet af- breuk aan de bijrollen: de „aan-" gevers". Wanneer je als voetbal ler in zo'n bijrol de hoofdrol speler zelfs nog kan overvleuge len, dan bén je een hele grote. Zoals gisteren Leen Wamaar. Want weer was het Leen Wamaar die, doordat Jan den Tuinder een schorsing moest uitzitten, het defensieve „gat" moest vul len. .Leen wilde graag, barstte van zelfvertrouwen en wedde met mij om een „joet" dat er geen doelpunt in zou gaan", verduidelijkte Bob Maaskant zijn keuze. Een „wedje" dat voor Leen voordelig uitpakte omdat hij als vrije verdediger zo nadrukkelijk heerste, dat FSC in feite niet gevaarlijk kon worden. Maar al klinkt het vreemd; om dat Wamaar zich nu eens niet vanuit net centrum presenteer de, kregen met name Wim Mul der en Peter Jeup meer arm slag, terwijl Rinus Steenbergen zich in de mandekking stug van zijn taak kweet en geen kopduel verloor. Het resultaat was merkbaar. Want minder dan tegen-Cam buur verslikte SVV zich in slordige foutjes, waardoor vooral de bei de vleugelverdedigers, Van der Spek en Van Beek, (sterk de lastige Prauser bedwingend)' hun aandeel in de defensieve rust konden leveren. De enige „wanklank" zou mis schien kunnen zijn dat de toch al fraaie 3-0 nog wat aan de magere kant was. Tenslotte deed SW, uitgezonderd tijdens de matige start in de tweede helft, er alles aan om die score wat op te vijzelen. Zelfs toen de eerste achter de uitstekende Limburgse goalie Nieling was gedeponeerd, vormde de marge een schrille aftekening van het werkelijke (aanvallende) krachtsverschil. Het waren reële kansen. Jan Groeneweg (tweemaal vrij), Theo van Toledo (tegen Nieling op) en afstandschoten van Jeup en Dutina, die de FSC-doelman tot spectaculaire acties dwon gen. Pas in de 27ste minuut capituleerde Nieling. maar het van twintig meter afgevuurde projectiel van Peter Jeup sloeg dan ook in als een bom. Maar de voorsprong was terecht en SW's uitgangspositie voor de laatste drie kwartier kans rijk. Maar zoals zo vaak kropen de Schiedammers in hun schulp. Bob Maaskant: „Het geeft ze blijkbaar een angst, zo'n 1-0 voorsprong. Daardoor ook kwam Fortuna opzetten". En de manier waarop de for matie van Cor Brom dat deed was knap. Maar al werd het spel naar Schiedamse helft ver plaatst, verder dan een kopbal van Peter Prauser die door Van der Velden schitterend onscha delijk werd gemaakt, kwam FSC niet. De manier waarop, toen het Limburgse nummertje stormlopen weer wat was afge zwakt, Jan Groeneweg door Eh- len werd getrapt duidde er op dat FSC heel dichtbij een wan- hoopslot was gekomen. Want natuurlijk zat Van Dijken er falikant naast, toen hij, na dat Jan Groeneweg zijn bewa kers had afgeschud en vrij voor Nieling kwam, toch nog vlug een Limburgse overtreding be strafte. Ook het wegwuiven van Maar nog steeds had SVV die tweede treffer nodig. Nog steeds was die toen al overbo dige schroom nog niet verdwe nen. Mogelijkheden daartoe waren er voldoende, maar in twee gevallen stak arbiter Van Dijken er een venijnig fluitsig' naait je tussen. Pas in de 79ste minuut konden deze voorvallertjes met een glimlach worden afgedaan. Toen tikte Dutina de bal naar Van Toledo die ineens voorzette en Jan Groeneweg met een fraaie duik zag scoren: 2-0. Ver» geten waren de gemiste kansen. Vergeten was ook het toch wel knappe Limburgse spel waar mee SVV twintig minuten lang' erg veel moeite had. Vergeten, omdat Leen Wamaar in zijn eentje de Limburgse ontredde ring aantoonde. Leens actie re sulteerde in een passje naar Dutina die doorschoof naar de alweer vrijstaande Groeneweg. En knalhard verdween de bal achter Nieling tegen de touwen; 2-0. Door Hans Soeters de handsbal van Aben, die val lend met de arm een pass on derschepte,- had voor hetzelfde geld een. penalty kunnen wor den. Van Dijken stond er met zijn neus bovenop. Toenwas FSC, dat al na de tweede treffer moedeloos had* afgehaakt, rijp voor nog meer treffers. AI had er dan wel een andere doelman dan Jan Nie ling onder de lat moeten staan. De lange Limburger stopte in die slotfase drie keer een inzet die in het rijtje „onhoudbaar" konden worden bijgezet Hij voorkwam daarmee een al te opvallende Limburgse afgang. Door Bas van den Berg Amersfoort Karakter, het „gehei me" wapen van FC Vlaardingen om zich van Amersfoort te ontdoen, was boven alle lof verheven. Slechts die 1-0 was een uiterst magere afspiege ling van het energieke gevecht op broeierig „Birkhoven" omdat Cees Bouman voor slechts duizend „kij kers" zich het missen van een straf schop kon veroorloven en Anton Huyer alleen voor de opvolger van Nico van Zoghei in paniek raakte. Daarom had de FC Vlaardingen met 3-0 de champagne nog harder kunnen ontkurken. Nochthans was iedereen er heel blij mee. „Een bewijs", voerde goedlachse trainer Jan van Baaren aan", dat we om met betaald voetbal door te gaan niet eigenwijs zijn geweest. Dat we met die eerste winst een uitstekend uit gangspunt hebben om de eerste twee thuis duels aan klantenbinding" te doen. (FC Den Bosch en SW thuis, red)". Maar ook had de nieuwe FC reden tot lachen omdat spits Aat Reygersberg niet uit de toon viel Zijn conditie supersnel heeft opgevoerd en dat getuigde zowel voor als na rust van indrukwekkende solo's. En waarvan hij er één. enkele minuten voor rust, subliem afmaakte. Zwaar gehinderd door Van Loon slalomde hij keurig langs centraal verdediger Van der Klift om ineens een streep te trekken: Q-L PAAL Voordien beheerste FC Vlaardingen voortdu rend het middenveld, omdat Arie Don zich regelmatig liet „zakken" en het kwartet het losbandig leven van Peters, Van Wil gen burg en Middelkoop aan de tand voelde, maar ook via de-opbouw vanuit dat middenrif steeds weer bereikbare spitsen had in Aat Reygers berg en Jan Roodbol. Dat leidde al heel snel tot een onoverzichtelijke situatie voor het Amersfoortse doel, waaruit Jan Roodbol (.Jammer dat ik hem miste") tegen de paal kopte. Buiten bereik overigens van invaller Goldhoom, die niet alleen een weinig constan te indruk maakte, maar zich vooral aandiende als een echte lijnman en dat maakte zijn afweer, met Van der Klift en Kraak, erg onzeker. ..Trouwens, heel de FC Vlaardingen-formatle Wt er fors in. „Vooraf afgesproken om die Inzet hoog op te voeren", wist Jan Roodbol nog en dat leidde ertoe dat Vlaardingse verweer hoog boven alles uit tornde. Het nieuwe centra ler, duo Bep de Ruiter/Frans Fiers was zeer Plekfeewust, gaf b.v. meest gevaarlijke aanval ler De Neeling bitter weinig speelruimte en aangezien doelman Koos van Elleswijk zijn zwakke start (voorgaande wedstrijden) vergat, moest de thuisclub van goede huize komen om na NEC ook tegen FC Vlaardingen zijn slag te slaan. Hetgeen mislukte en daar had later trainer Rob van Miltenburg weinig waardering voor. „Ik heb er van alles aan gedaan om de jeugd (want er school weinig routine in de ploeg) op te peppen, maar je ziet het, het was een futloos geheel". Jan Baaren: „Amersfoort kon trou wens niets anders doen dan de ballen hoog voor de „pot" te gooien, zelfs nadat het moed putte uit de gemiste strafschop van Cees Bou man (geen specialist, dat zijn Ger Robbemond en René Pas en...„.Arie Riedijk)", maar toen beet de defensie van FC Vlaardingen, waarin andermaal John Corver een uitstekende - in druk maakte, zich totaal vast. Ondanks de lengte van de Amersfoortse aanvallers, ook van wissels Kurvers en Van Pelt, slaagde dat duo er niet in ook maar een enkele maal over de hoofden van de Vlaardingers heen te kop pen. Overigens viel FC Vlaardingen's enige goal op het juiste moment (43ste minuut) en bijna had de Van Ba aren-equipe snel na rust definitief de knuppel in het hoenderhok kunnen gooien. Toen onttrok fel opkomende John Corver zich aan de buitenspelval uit een pass van Aat Reygersberg, wandelde langs Kraak, maar stuitte hardhandig op doelman Goldshoom en toen was er voor rustig leidende arbiter Draaisma geen andere keus over dan straf schop te geven. Die, zoals gezegd, niet werd benuti De laatste twintig minuten liep heel Amersfoort weliswaar storm, maar van serieuze kansen geen sprake. Toch wel, dan bewees Van Elles wijk zijn kwaliteiten en dat optreden was zelfs voor Rob Miltenburg aanleiding te zegge- n: ,Die Vlaardingse keeper heeft de wedstrijd gewonnen. Trouwens", ging hij vlot verder, „ook Ryegersberg is er weer en daar hebben wij ons helemaal in vergist". Slechts een kopbal van Peters zeilde met veel geluk in de handen van Van Elleswijk, terwijl hij daarvoor een kogel van dezelfde speler schitterend onschadelijk maakte. Vlak voor tijd leek FC Vlaardingen uit de omarming te komen toen Anton Huyer (wissel voor Jan Roodbol, „omdat", lichtte Jan van Baaren toe", sterk opkomende Van Loon beier kon afstop pen") alleen voor de Amersfoortse doelman kwam, r.ujcir van schrik ver naast schoot... OpsteiFC Vlaardingen: doel Koos van El- leswijK, iri..er Ger Pijl, Frans Fiers, Bep de Ruiter ei. -.olm Corver, midden Cees Bouman, Rob v._"i L.' mil en Johnnie Jansen, voor Aat Reyg—tkftt Don en Jan Roodbol (Anton Huyer;. Ger Ruseier knappe partij... Jan Coenen heeft dan toch nog getekend. De selectie- speler van SVV geeft er ook dit seizoen weer de voorkeur aan om als amateur in de sterkte te worden opgeno men, maar wat SVV niet luk te, kreeg Ans wél voor elkaa- r: Jan tekende. Maar het werd in het Rotterdamse stadhuis dan wel een con tract voor het leven, want Ans van Welsum en Jan Coe nen gaven elkaar voor de ambtenaar het ja-woord, 's Avonds werd het een drukte van belang, waarbij, hoe kan het anders, de voetballers de boventoon voerden. Leiden Als de wedstrijd tussen Hermes DVS en CVS een voorbeeld is van het soort voetbal, dat men dit seizoen in de amateurhoofdklasse mag verwachten, wel, dan staan de suppor ters er goed op. De Schiedammers speelden in Leiden een heerlijke wedstrijd. Niet alleen de verdienste van het aanvallende voetbal dat door Pim Visser gepropageerd wordt, maar ook een gevolg van een zeer enthousiast CVS, dat het teruglopen in* kwaliteit (Hendrikse en Van Yelsen vertrokken naar Telstar) zeer nadrukkelijk wenst te compenseren met een prima wedstrijdmen taliteit. Twee maal nam Hermes een voorsprong, maar evenzo vele kerert slaagden de Leidenaren erin de zaak weer gelijk te trekken. - Misschien niet met het mooiste voetbal (die verdienste komt Hermes zonder meer toe),maar wel met de wil om er koste wat kost wat aan te doen. Deze instelling bracht Hermes met name in het eerste kwartier behoorlijk in moeilijkheden. Toen had UVS even alles voor bet ztggen: de ene aanval na de andere rolde richting Spermon en Hermes slaagde er nauwelijks in de nodige ruimte te scheppen voor tegenacties. Steeds weer dook er een Leids been of hoofd op om een pass te onderscheppen, steeds ook weer trokken de Schiedammeis ,n de persoonlijke duels aan het kortste eind. Gunstige uitzondeling vanaf de eerste minuut was voorstopper Ger Ruseier, die zijn directe tegenstander Verver geen centimeter ruimte gunde. Het meeste gevaar kwam over de vleugels en dan met name over rechts, waar back Arie Brouwer te vaak tegen een overmacht moest opboksen en zodoende gaten moest toestaan. Dat Jeidde dan weer tot verschillende, knap gevaarlijke momenten in het blauw-witle strafschopgebied. Daar keepte Harrv Spermon .echter een zeer degelijke partij. Alle hoge ballen waren voor hem en ook op de lijn (bij een felle kopbal van Groenendijk bijvoorbeeld) bleek Spermon zeer alert. Na een minuut of twintig luwde de Leidse storm een beetje. Het Schiedariv se middenveld-tri o raakte wat meer balvast en voorzichtig werden wat plaagstootjes geplaatst. Zonder al te veel gevaar overigens- Des te opvallender was het dan ook, dat Hermes in de dertigste minuut een (op dat moment) onverdiende voorsprong nam. Een sluwe dieptepass van Vorstenbos, gevolgd door een handige voor zet van Ties van Duppen werd door een aanstormende Rinus Commijs (de UVS-defensie, inclusief doelman Sioos. stonden vast genageld) op hun waarde geschat. Precies op tijd dook blonde Rinus op en zorgde voor een 1-0 voorsprong. UVS schrok er goed van. Het spel werd opvallend slordiger. Hérmes, daarentegen, voelde zich met de onverwachte voorsprong neel wat prettiger. UVS-trainer Wally van Schooten;. „Het leek wel of de jongens hun hoofd verloren. Er werften plotseling een heleboel laktische fouten gemaakt en we hebben eigenlijk geboft, dat Hermes toen niet geprofiteerd heeft." Dat scheelde overigens maar erg weinig toen Bob Weeda een passje van Piet van de Burg hard inschoot, maar toevallig net de wanhopig opspringende Sloos raakte. Na rust had UVS zijn positieven weer wat beter bij elkaar. Het kon echter niet verhinderen, dat Hermes het beste van het spel had. Vooral dankzij een nu makkelijk schakelend middenveld, waar met name Ger Bakkes steeds beter ging spelen, en goed storende voorhoede, waarin vooral Arie Riedijk een voortdurende bron van onrust was. Na een minuut of tien was (te UVS-vevdediging door een snelle Hermes-aanval uitgespeeld, maar terwijl iedereen al een goal verwachtte, schoot Ties van Duppen gehaast over. UVS bleef ervoor knokken en kreeg in de 21ste minuut loon naar werken toen Frits van der Heiden een kopduel mei Bob Weeda winnend besloot met een gave treffer. Lang genieten van de verkregen voorsprong kon UVS niet, want vijf minuten later legde de voortreffelijk leidende Hogenelst de bal op de Leidse panaitystip toen Aad van de Voort binnen dé bekende lijnen op „tilt" werd gezet Ger Bakkes was een koelbloe* dige schutter: 1-2. 'In de 36ste minuut kreeg Aad van de Voort de kans om Hermef op een veilige drie-een te zetten. De voor Ties vanDuppeti ingevallen Langeweg (ex-RIOS) had zich kpap vrijgemaakt en eert niet te missen voorzet losgelaten. Van de Voort raakte echter z4 van de kook, dat hij in plaats van een simpel tikje een versphrikke lijk hard schot wilde geven. Hij miste volledig. Extra vervelend was het. dat uit de daaropvolgende UVS-aanval" d< gelijkmaker ontstond. Hannaert liet een hoge bal neerdalen in hé strafschopgebied. Doelman Spermon ging het duèl aan met Gerar» Desar, die echter zo hoog en knap getimed opsprong, dat de bd zonder dat Spermon hem zelfs maar raakte in het net verdween

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3