RODE KAART Sof doelpunt al 45 op een Jan Roodhol bijna aan hattrick toe SCHOPPEN TROEF Schiedam geen naar werken EEN FLINKE BE20RGER{STER) Si ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 - Door Bas van den Berg Vlaardïngen Geen onstuimig FC Den Bosch meer, dat gisteravond bij FC Vlaardïngen lering trok-uit zijn verkeerde tactiek. Slechts gegroepeerd voetbal in behoudende zin doceerde trainer Nol de Ruiter een half uur lang, totdat aankoop Wim Leushuis (ex Eindhoven) zich vergat tegen bewaker Rob van der Bol (spuwen) en de rode kaart van „newcomer" Van Ettekoven richting dug-out betekende. En dat alles bij een 1—1 stand. „Uiteindelijk speelde FC Vlaar- dingen toen de profiteur tegen wil en dank," verdui delijkte trainer Jan van Baaren, en won met 31. 9 Scheidsrechter Van Ettekoven maakte gisteravond bij FC Den Bosch een goed debuut in het betaalde voetbal. Hij schroomde zelfs niet om Wim Leushuis van de Bossche club een rode kaart te geven toen hij Rob van der Bol in zijn gezicht spuwde, waardoor de Brabander ai na een groot half uur de dug-out kon opzoeken. Van Ettekoven had echter niet gezien dat Van der Bol hem daarvoor een por tussen zijn ribben gaf, nadat Leushuis de Vlaardinger bij de arm had gepaktINDELING 2E KLASSE A Wat een (te) magere afspiegeling was, want hoewel FC Den Bosch zijn gemis aan kwantiteit compenseerde met veel wils kracht, dat uitmondde, in hoge ballen voor de „pot" en daarbij de Vlaardingse defensie voor talrijke problemen zette wa ren juist de „counters" zijp voor veel goals. Slechts Jan Roadbol en Johnnie Jansen waren in staat die meer-! derheid te bewijzen, de rest schrok kennelijk zo van. het aanbod, dat b.v. René Pas (dinsdagavond pas getekend), duidelijk het wedstrijdritme nog miste en Anton Huyer, in-, gevallen voor Jan Roodbol! de kortste weg naar doelman Ver» kerk niet zag. Conclusie: FC Vlaardïngen—FC Den Bosch was in principe een strijdvan uitgekiende tactiek, maar na Leushuis rode kaart was het slechts een duel van 10 tegen .11, zonder meer. Want de nieuwe FC slaagde er na rust in het geheel niet in de Braban ders in het midden al op. te vangen. Beweeglijk en gegroepeerd rond architect Van Gelder, demon-, streerde FC Den Bosch bij een 2—1 achterstand nog lang niet verslagen te zijn. Het duo Fier- s/De Huiter stond toen voor tal rijke problemen. Samen met Ouwens bouwde Van Gelder uitstekende een-twee's op zon der dat het Vlaardingse mid denveld hen een strobreed in de weg legde. „Omdat," reageerde trainer Jan van Baaren later, „Wij behept waren met die vele kansen en daardoor niet genoeg terugkwa men." Tweemaal moest excelle rende doelman Koos van EUe- wijk snel handelen om het mis verstand tussen Gerrie Pijl en Bep de Ruiter op te lossen of anderzijds de „misser" van Frans Fiers in te dammen. Maar uiteindelijk viel FC Den Bosch door de mand door. Johnnie Jansen die na een uit stekende actie van Arie Don via de paal voor 3—1 zorgde en daarmee was de derde neder laag van de De Ruiter-equipe een feit B'ie mocht denken dat FC Den Bosch, evenals vorige malen thuis de aanval prefereerde, kwam bedrogen uit. Met de behoudende tactiek van de thuisclub was het eerste half uur tamelijk ongeorganiseerd. Via weliswaar gegroepeerd voetbal sloeg FC DenBosch met architect Van Gelder en kele bressen in de Vlaardingse afweer, maar het duidde geens zins op een aanvallend patroon waarmee de Brabanders tegen FSC (12) en Heerenveen (02) de boot waren ingegaan. Daarom veel gedraaf op het mid denveld op het nonchalante toe en lag Aat Reygersberg alsu persnel in de sprint met bewa ker Van der Ley! Uitgerekend overigens FC Den Bosch's snel ste man. Daarom ook speersnel zij n verdwij nin g naar deande re kant. Een magnifieke uitbouw van Arie Don strandde na ruim 25 minu ten op Jan Roodbol die daarbij geblesseerd raakte, maar drie minuten later priemde de lange Rotterdammer de bal keihard achter doelman Verkerk uit een streep van Ger Pijl: l-r-0. Toen moest en zocht FC Den Bosch de aanvaL En'hoe! Een simpele actie verduidelijkte 35 ste minuut dat de geel- blauwe defensie nog niet hele maal op elkaar ingespeeld was en daarvan profiteerde Bruur- mijn optimaal met een üitge; kiende schuiver: 1—1. Bossche goalie Verkerk is. kansloos op de inzet van Jan Roodbol. Maar toen enkele minuten daar na Leushuis naar Rob van der Bol spuwde, was de aardigheid er snel af. Want FC Den Bosch verstond met tien man niet de kunst zich snel te groeperen ondanks de geweldige inzet en daarom scoorde de thuisclub na rust erg snel. Een afgeslagen actie bereikte aanvoerder Ger Pijl, die de bal snel doorschoof aan Jan Rood bol en de Rotterdammer tussen een woud van Bossche benen de bal achter Verkerk plaatste; 2—JL "".V. Maar de equipe uit „De Vliert" schakelde snel over naar; 3—3—3, wat betekende dat cen traal- verdediger Donkers Vlaardingse Arie Don ging schaduwen en dat maakte; om dat het; Vlaardingse middenveld erg gretig werd, FC Den Bosch erg gevaarlijk. Maar ook leidde wissel;René Pas (voor Aat Rey- gersberg: „Ik wist vooraf dat er gewisseld zóu wórden en het was oók veel te zwaar voor mij")! enkele malen met harde schoten richting;. Bossche .paal.' totdat Johnnie Jansen, aan .alle onzekerheid een einde maakte en na een actie van ArieDon 1 subliem scoorde: 3—1. Opstelling FC Vlaardingen: doel Koos van Elleswijk, achter Gerrie Pijl, Frans Fiers, Bep de Ruiter en John Corver, mid den Arie Don, Cees Bouman en Rob van der Bol en Johiinie Jansen en voor Jan Roodbol (Anton Huyer) en Aat Reygers berg (René Pas). 1; Door Hans Soeters Nijmegen y Toch weer 4—0. Het verging SW onder de spots van het Nijmeegse „Dc Goffert" al niet anders dan in voorgaande uitduels. Wéér vergat SW alle wijze lessen. En oók' nu 'j weer, tegen ex-eredivi- v sionist NEC,, kankte het j Schiedamse verweer na .de eerste treffer. Een r schlemielig doelpunt, -even onnodig als fataal. Want prompt kreeg NEC I die ..inspiratie, waar Bob Maaskant zq bang voor was geweest. Toén golf- de aanval na aanval richting Schiedamse helft! En SW capituleer-: de. Zelfs kwamen de Schiedammers er gezien de 3—0 ruststand met die eindscore van 40 nog heel aardig af. Vier doelpunten. Slof tot pralen dus, want whs SW nu werke- v lijk zo weerloos, afgeslacht? A Oorzaken. De spelers vonden cr !i zat. Zoals Maarten van Beek: „Die gasten blijven storen. In tegenstelling tot wat wij deden. Daardoor ken NEC maar blij- ven komen". Het .was een van de redenen. :Ook Jan Groeneweg vond er een: „Die Komelisse is wel een voet baller zeg, hij Iaat je geen mo ment „alleen". Of zoals Leen WamaarV" SWs ook gister avond weer goed spelende vrije verdediger, het zei: ..Het uitver dedigen was vreselijk moeilijk, want er was vaak geen enkele aanspeelbare man te vinden". Oorzaken. Er waren er voldoen de. Zoals-NEC's openingstref- fer dat uitgerekend viel in een periode waarin SVV het spel maakte en het defensief bij de Schiedammers heus wel dicht zaL Want ook het in de 19e minuut' afgevuurde schot van Wim Meyers leek kansloos, maar verdween langs de ont- butste. Jan van der Velden. De Schiedamse goal, die in de tweede helft als een „beer" zou 'Akeepen: „Ik zag die bal recht ;;V. op me afkomen! Niks aan de hand, ik wilde hem zo pakken. j! Maar'ineens zwenkt 'ie. aF. Doelounti En-uit de boze reac- Leen War-naar Sije Visser in duel. ties van de spelers viel af te leiden dat-zo'n: snelle, achter- starid niét was ingecalculeerd. Ook al een reden. ;,Want'r zei Bob' Maaskant later, .,je stippelt iets uit. maar dan krijg je ineens een goal tegen". En SW weet nu eenmaal geen raad met een snelle achterstand. Het vonkje dat op zo'n moment overslaat op de thuisclub kan SW niet doven.. Want ook gisteravond verdween var» de ene op de andere minu ut de rust uit het elftal. Ineens werden taken ver- waarloosd en boette de in eer ste instantie toch wel- zuivere pass aan precisie in.V Mhartoch had NEC, dat nog steeds zonder Janusz Kowalik speelt, aanvankelijk moeite om het spel te maken. De weten schap dat de rol van „under dog" voorbij is, dat het publiek prestaties eist. soeelde NEC irt die openingsfase parten. En juist daarom was dat eerste doelpunt zo'n lekker .binnen» komectje". Het resulteerde tenslotte al in de eerste helft tot een afgetekende Schiedamse nederlaag. Want in. .de 42ste minuut knalde Wim Meyers (Bob Maaskant:,,Na tuurlijk wel een geweldige dek- kingsfout") tegen 'de paal en. priemde Piet Kamps de bal in. het lege doel: 20. En twee minuten .later, was het voor SW bekeken. En weer profi teerde een Nijmegenaar toen Manfred Priewe tegen, de lat: kopte, want Jan Hoogendoom had aan een simpeltikje toen voldoende. Rinus Steenbergen: „Dat zal je nou altijd zien. Als ons zoiets gebeurt zijn we er niet, maar van de tegenpartij zit er altijd wel iemand bij". Ook al een reden dus. Maar* er waren zovele oorzaken te vinden. Zoals dc enorme ruimte die Eugène Marijnissen steeds kreeg. „Een klein ventje, dat wel, maar Iongen als een paard", roemde Piet de Visser de grondlegger van tenminste twee Nijmeegse treffers. Een dravertje met een heerlijk spe linzicht, dus een wat beknopte re vrijheid zöu geen overbodige luxe zijn geweest. Vreemd ei- genlijk, want bij voorbeeld Jan tje Peters werd door Wim Mul der knap bedwongen, maar het echte effect werd door Marij- nissens vrijheid teniet gedaan. STRAFSCHOP Maar zoals gezegdbleef NEC maar komen. Minder nadrukke lijk dan in de eerste helft, dat wel. maar dankzij Jan van der Velden die schitterend ingreep bij kogels van Wim Meyer en- Sije Visser bleef het tot de 88ste minuut- 3—0. Het had ook de eindstand moeten zijn. Want toen Eugène Marij nissen de bal voor het Schiedamse hok gooide en Ad Mellaard zich te gen Theo van Toledo afzette, .zag arbiter Van Eijk er een handsbal in. Strafschop. Het wekte de woéde op van Jan van der Velden, die. fel protesteerde. Theo van Tolede: „Eerlijk, eer lijk waar, die knul dreeg de bal boven op zijn gezicht, ik heb 'm niet eens aangeraakt". Het bete kende echter wel 4—0, want Jan Peters maakte geen fout. Ook al een oorzaak: de rol van arbiter Van Eijk. Niet dat door zijn arbitrage SW daadwerke lijk werd benadeeld, maar zijn manier van optreden bewoog zich op twee niveaus: correct bij Nijmeegseovertredingen, maar irritant fel bij een Schie damse tackle. Maarten van Bee- k:„Als 'ie een vent was geweest, had 'ie vier gele kaarten gege ven. Maar op deze manier, nee, daar kan ik alleen maar vrese lijk boos over. worden". Alle maal oorzaken dié'na het duel in Nijmegen, konden worden aangedragen. Een duel waarin SW vooral aanvallend ver be neden de middelmaat bleef en Jan Groeneweg vaak als eenza me (niet aanspeelbare) spits frontdien st verrichtte, omdat Dutina zich zelden diep waarg- de. Oorzaken'zat, maar die ene echte samenvatting van al die redenen ontbrak. Want het is en blijft een raadsel dat een ploeg thuis met 4—1 en 3—0 kan win nen, maar uit met 3—0 en 4—0 klop krijgt. Opstellingen: NEC: Schellekens, Visser, Jo Peters, Komelis, Mel laard; Marijnissen, Jan Peters, Kamps; Hoogendoorn, (Gerd- sen), Priewe, Meijers; SW: v.d. Velden, v. Beek, War- naar, Iran bergen, v.d. Spek; Van;;.;.ToMulder, Jeup; Roodnat u - adijk). Greene wee. Dutina. Illllllilillllll!ll!il!l!llllllll!l!!l!ll!lll!lll!lllllllll!l!ll Delft Tn een pittig gespeelde oefenwedstrijd hielden het Delftse BEC en Schiedam el kaar goed ïn evenwicht. Het begin was duidelijk voor BEC en de ene na de andere aanval golfde op het Schiedam doel af, Na 10 minuten spelen bij een aanval van BEC werd v.d. Ploeg geblesseerd en moest met een dijbeen-blessure van het veld worden gedragen, waarna Wim Semites hem kwam vervangen. Doordat de Schiedamseverdedi ging na hét Uitvallenvan y.d. Ploeg gereorganiseerd .moest worden kreeg BEC door ben verdedigingsfout de kans de score op 1—0 té tillen. Wim Schemkes die een zeer goede;, partij speelde was zeker, geen- verzwakking, waardoor Schie dam steeds massaal naar voren konkomen. In de eerste helft die met een sterker Schiedam werd beslotenkwam er geen wijziging meer in de stand. Na de hervatting eer» aanvallend Schiedam met schaarse uitval len van BÉC, maar daar! beide doelverededigers goed op dreef waren bleef de standonveran derd, waardoor Schiedam nafar hetvertoonde spel geen loon. naar werken kreeg. Voor trai- her Ruijtenberg' in ieder" geval een nuttige wedstrijd waarin hij kon zién goede reserves ach- - ter de hand te hebben. - ll!llll!llll!lllllll!lj||||||lllilllllllllll!lilllillll!illllll Schiedam De voetbalveren»-' ging GTB doet niet aan liefda digheid. De uitspraak van Joop Zwep, GTB's voorzitter: „Al 45 jaar spekken we andere clubs", heeft dan ook niets te maken met steun aan noodlijdende or ganisaties. GTB heef t zélf geen cent. Contributies en totogel- den zijn net toereikend om de club te laten draaien. Geen geld, dus ook geen zorgen? Ver geet het maar... En Joop Zwep (58) kan het weten. Al 41 jaar is hij actief om GTB (afkorting van:„Geen Tegen stander Beter") in het juiste spoor te houden. Voetbalde vanaf zijn17e jaar, moest op medisch advies op zijn 38ste stoppen, waarna hij via de elf talcommissie én 15 jaar secreta ris opklom tot voorzitter. Uit rijn. mond kan dan ook een brokje voetbalhistorie worden opgetekend dat bol staat van onrecht en onbegrip. Want GTB, dat sinds kort onder- nieuwe trainer Frans Steenber gen de voorbereiding op een nieuw seizoen te hand nam, vecht nog steeds voor „zelfbe schikking". Ter verduidelijking- in het kort GTB's trieste ge schiedenis: begonnen op de vélden van de Laanslootseweg, die korte tijd later moésten verdwijnen 0 één aantalseizoenenophet kleine .bijveldje van Boshoek, tot deze velden moesten ver dwijnen 9 het eerste elftal week uit naar de Havendijk (om de twee weken 1 1/2 uur beschikbaar), terwijl de lagere elftallen op de velden van Laan Ons Genoegen moesten gaan. spelen. Ook deze velden ver dwenen. De lagere elftallen werden vervolgens onderge- bracht bij DRZ 0 Met alle elf tallen verhuisde GTB naar de oude velden van Demos bij de Spieringsboekflat. (Dit veld stond twee van dè drie zaterda gen blank en bezat geen enkele accommodatie) 4 Hierna ver huisde GTB naar hét vijfde veld var» SW en .moest gebruik maken van een. gemeentekeet bij de spoorbrug.Te ver. van het veld om er tijdens de rust ge bruik van te kunnen maken Toen Harga gereed kwam vond GTB onderdak bij SVDPW en •?it Haar thans nntr. Het is een heel beknopte samen vatting van een 45-jarige ge schiedenis. Joop Zwep herin-, nert zich nog goed hoe GTB's bestuurderenopde fiets half Schiedam door, sjouwden om een paar van hun elftallön te zien spelen. Deze omslachtige vorm van begeleiding is dan wel verleden ;tijd, maar nog steeds niet gehonoreerd. Na 45 jaar Is GTB hard aan een eigen accommodatie toé. GTB (Joop Zwep: „We hebben geen énkele binding meer met de gemeente technische bedrij ven") hoopt dat dit„zelfbe- schikkingsrecht" binnen afzien-, bare tijd verwezenlijkt kan' worden, Tenslotte trok Martinit al van Harga weg en ziet het er naar uit dat ook .Ursus en WF elders onderdak zullen vin den. „We zijn er hard aan toe", zegt Joop Zwep, „want al is de samenwerking met SVDPW heus erg goed, we willen einde lijk ook weieens iets hébben, dat., van ons zelf is". Misschien is dat ook wel de reder» dat GTB het roer; omzwaaide; Onder leiding van Frans Steen- bergen, die ooit tien jaar ver bonden was aan EDS worden weer ^kreten gebruikt als:,men- ialiteit" én „karakter". De komst van Frans Steenbergen betekende voor de spelers in; WU TEGSN elk geval een omschakeling. Tenslotte was Henk Steenber gen voordien zes jaar GTB's trainer.. En elke trainer stélt zijneisen. Zoook GTB's nieu- we trainer, die zegt: „Ik: wil .niet meer hebben dat er in de kleed kamer wordt gerookt en ik eis van de jongens dat ze op tijd komen", Want een ding is zeker, Frans Steenbergen paktde zaken grondig aan. „Maar", zegt hij, „de -spelersmoeten zelf willen Trainer;Frans Steenbergen (links) en voorzitter Joop Zwep meewerken, anders kom je er niet Neem de trainingen, met een keer in. de week kan het niet meer", V Toch ziet Frans Steenbergen voor GTB in de nieuwe competitie wel mogelijkheden. „Er rit meer in dan er tot nu toe is uitgekomen. Dé spelers zul len echter eerst moeten leren werken. Ook het speltype moet veranderen, hoé' eenvoudiger hoe beter, zeg ik maar71.. Overi gens gaat GlB's conditie nu al met sprongen vooruit, terwijl Frans Steenbergen met veel praten en laten doen zijn denk beelden op de spelers .tracht over te brengen. „Voetbal moet je beleven. Je moet naar een wedstrijd toe groeien en het fijn vinden om te trainen", zegt Frans Steen bergen. Hij en voorzitter Joop Zwep gokken dit seizoen nog niet op een kampioenschap, t want er moet nog zoveel gebeu ren. „Dat. gekwek tegen de •V scheidsrechters bijvoorbeeld, moeten ze nog afleren" ver klaart Frans Steenbergen. Nog geen titel?... „Tot op de recep tie", zegt GTB's trainer ten af scheid. In hét kader van die 45 jaar? Een nieuw complex? Of toch een kampioenschap?... l: 'zoeken:!v 9®:'u''e(ïl!'e een mecrccre uren por dag de werving van ahor.nemenlen ter *-a-1 "emen. Eep veraoedino van aemiddeld f 100.- oer week nennnrd 1. öe ^gelijkheden. Indien U hierin géinteresseerd bent, verzoeken wii u voor hot maken var een atspraak te betten: 010-144.144. h'r. Hart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4