SCHIEDAMSCHE COURANT Steeds meer vra£ y naar metaalarbeiders Creatieve cursussen voor jeugdleiders K OOMZAAK BRAND HOTEL WERKLOOSHEID IN AUGUSTUS NIET GESTEGEN Volkstuintjes in Bijdorp toch weg Jongens bekennen diefstal antiek pistool Zwemwedstrijden Scouting Rijnmond Veertiende wissel naafrally van Kan Tan Kye Lichtend voorbeeld RAAD WEEK VERSCHOVEN BEHOEFTE Helft werkloze vrouwen jonger dan 23 jaar IN NOVEMBER AL Brandweer: Kortsluiting uitgesloten Hagenaar bekent diefstallen HET R0TTERDAMSCH NIEUWSBLAD DE SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 11 september 1974 - ONAFHANKELIJK dagblad - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN" KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 25115' vaaardingejiySchiedam Het aantal werklozen in het gebied datfessorteert onder het gewestelijk arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord, is in augustus nauwelijks gestegen. „De cijfers zijn iets gunstiger dan de provinciale, maar veel gunstiger dan de landelijke cijfers", vindt arbeidsbureaudirekteur H. j. Harberts. De totale geregistreerde arbeidsreserve is bij de mannen met twaalf gedaald tot 1115 en bij de vrouwen daalde het cijfer met vier tot 432. Het aantal aanvragen van bedrij- openstaande aanvragen, vorige ven steeg daarentegen aanzien- maand lijk. Bij de mannen zijn er 2287 „Meer dan duizend aanvragen Delft In de maanden oktober en november worden in de provincie Zuid-Holland, cursussen georganiseerd op het gebied van kreatief bezig zijn. Deze zogenaamde KREZ-cursussen zijn in de eerste plaats bedoeld voor leiders en leidsters van jeugd- en jongerenclubs, die door het volgen ervan beter de creativiteit in eigen groep kunnen stimuleren. £r kan worden gekozen uit drie i -ursuspakketten,- die..in - .25 aatsen verspreid over de pro- icie worden gegeven. Te we- n creatieve handvaardigheid .1 Wassenaar, Zoetermeer, Naaldwijk, Middelhamis, Schiedam, Leerdam, Hazers- woude, Vlaardingen en Pijnac- ker. Creatief spel op basis van bewe- ging in Leiden, Den Haag, Delft, SPijkenisse, Rotterdam, Fapendrecht, Gouda, Alphen - aan de Rijn. en Creatief spel met de verwerking van een the ma en verschillende vormen van handenarbeid in Rijnsburg, Scheveningen, Maassluis, Mijnsherenland, Rotterdam, Gorinchem, Capelle a ld IJssel en Woerden. Voor de cursussen, die worden georganiseerd door de geza menlijke jeugdwerkorganisaties en onder auspiciën staan van de provinciale jeugdraad Zuid- Schiedam Burgemeester A.J. Lems heeft besloten de geplan de raadsvergadering op maan dag 23 september in het Stads kantoor te verschuiven. De le den van de gemeenteraad zul len nu een week later, op maan dag 30 september, bijeenko men. Holland, kan men zich opgeven ;~hijv'Echvan-Doormalen,' Jan van Nassaustraat 7, Den Haag/tel. 070—244488. hebben betrekking op de me- taalsector. De vraag naar me taalarbeiders is hard opgelo pen. Het is nu meer dan het5 dubbele van vorig jaar", zegt Harberts. Toen waren er 520 aanvragen. Metaalarbeiders zijn er gewoonweg niet", aldus de direkteur van het arbeidsbu reau. Bij de beoordeling van een aan vraag van de Schiedamse werf Wüton Feijenoord is naarstig gezocht naar een eventueel aan bod in Brabant, maar dat zoe ken levende geen resultaten op. Er wordt nu over werving van Engelse arbeiders gesproken. „De bonden hebben daartegen geen bezwaar", zegt Harberts. Voorzover bekend wordt er nog niets gedaan. In tegenstelling tot het aanvrage aantal bij de mannen is dat bij 1 de vrouwen gedaald. Er zijn 281 aanvragen voor vrouwelijke ar- beidskraebten, vorige maand 1111 waren dat nog 348 plaatsen. In pil juli '73 was het aantal nog ho- ger, toen stonden er 414 uanvra- gen open. ff|ff „Arbeidstechnisch. gezien moet het aanbod van schoolverlaters afgestemd worden op de be hoefte op de arbeidsmarkt", vindt Harberts, „bij het onder wijs moeten zoveel mensen worden toegelaten als er in de toekomst geplaatst kunnen worden". Direkteur van het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord „witte boord" opleidingen zoals H. J. Harberts: „Vertrekoverschot omzetten in vestigings- HAVO, MAVO en LEAO zou- Overschot", den terrein moeten verliezen aan LTS, MTS en LHNO, de technische en huishoudelijke opleidingen, vindt Harberts. „We zitten gunstig met de ar beidsmarktsituatie in Rijn mond" zegt die direkteur. „Er treko verschot te doen over slaan in een vestigingsover schot. Vlaardingen en Schie dam verliezen elk-jaar min stens duizend inwoners", vol- zouden maatregelen '- moeten' - 'gensdrs.- Harberts *m'oefc' daar worden genomen om het ver- een einde aan komen, want zo zegt hij: „het is altijd nog beter 'te werken en te verdienen m een af en toe vervuilend milieu dan ontspannen op de rugiig- gendje kijken naar de voorbij* 'drïjv'enile wolkjes-in-eCnzui* vere lucht". VI aardingen/Schiedam Van de 432 werkloze vrouwen, die ulti rao augustus bij het geweste lijk arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord geregistreerd staan. Is meer dan de helft jonger dan 23 jaar. Dat blijkt tut de arbeïdscijfers over augustus die gisteren door arbeidsbureaudirekteur H. J. Harberts bekend zijn gemaakt- Vergeleken met vorige maand is het aantal werkloze vrouwen iets gedaald, maar vergeleken met de situatie van vorig jaar toen er een vrouwelijke ar beidsreserve van 353 was, is het sterk gestegen", aldus Harberts „Gelijkwaardige posities voor vrouwen en mannen zijn moei lijk te realiseren. Vrouwen ra ken wel eens een aantal jaren uit het arbeidsproces, wanneer zij kinderen krijgen. Ik heb de indruk dat de gewone vrouw qua vakbekwaamheid toch ach ter is komen te liggen bij de mannen", zei Harberts gister middag. „Daarbij komt nog dat onze samenleving de kinderen gebrekkig opvangt Er zijn nog veel te weinig kindercrèches. In sommige.landen om ons heen is dat wel anders". Schiedam De volkstuintjes in Bijdorp zullen toch uiterlijk november moeten verdwijnen. Aanvankelijk had men ge dacht dat de tuinders nog een jaar op hun stukjes grond zouden mogen blijven, maar in verband met de aanleg van de nieuwe NS-halte Nieuwland zullen zij nu toch al over enige maanden moeten vertrekken. De verwarring rond het moment van vertrekken is ontstaan nadat de gemeente in eerste instantie had aangekondigd dat de Bijdorpse tuinders reeds op 1 september hadden moeten vertrekken. Begin deze maand verklaarde men echter dat het nog niet zo'n vaart liep, maar dat men had besloten dat de tuintjes pas tegen het einde van het seizoen zouden worden ontruimd. Bij de tuinders is daardoor de indruk gewekt dat zij pas volgend jaar juni/juli hun „koffers" zouden moeten pakken. Dit is echter niet waar. Nog voor de komende winter zullen de betrokkenen dus „tuinlöos" zijn. Delft Twee 17-jarige Delftse J los-arbeiders hebben tegenover de politie bekend in de nacht van 30 op 31 augustus een an tiek pistool ter waarde van 350 gulden te hebben gestolen. Zij hadden daartoe een vitrine aan de Lange Geer vernield. De politie kon beide jongelui aan houden na een tip van een Delf tenaar. Na het bekennen van de diefstal werd het pistool m be slag genomen en werden de twee verdachten' naar huis ge stuurd. Schiedam öp zaterdag 14 sep tember zullen in het Kolpabad in Vlaardingen de Scouting Rijnmond zwemwedstrijden worden gehouden. Ongeveer vierhonderd deelnemers uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zullen tegen elkaar uitkomen. Er worden ruim zestig series ge^ zwommen. Op* het spél staan" een stel wisselbekers en afvaar diging naar de landelijke Scou- ting wedstrijden op zaterdag 9 november in Amersfoort. De jongste leden starten om vijf uur 's middags, waarna de le den vanaf tien, elf jaar (onge veer zeven uur) van start zullen gaan- De zwem-marathon zal duren tot ongeveer half elf. Toegangskaarten voor dit Seou- ting-evenement kunnen uitslui tend "op de wedstrijddag wor den verkregen bij de kassa van het Kolpabad. A l antic onbekend Nieuwsgierig gfuren enkele mensen door de zwartgeblakerde ramen bij Atlantic Schiedam De oorzaak van de brand, gisterochtend vroeg in hotel Atlantic aan de Rembrandtlaan is nog- niet bekend. Volgens de brandweer kan er echter geen sprake zijn van kortsluiting. Het vuur schijnt eerst ruim een half uur in de elektriciteits- kast te hebben gewoed, waarna de vlammen snel om zich heen grepen. De schade wordt geschat op ongeveer één ton. De brandweer werd dank zij een telefoontje van de heer J. A. A. de Leede, eigenaar van een naast liggende supermarkt, tij dig gewaarschuwd. Deze bemerkte rookontwikke- Helft De 37-jarige Haagse bar keeper J. S. van der L. heeft hekend op 12 juli in een stu dentenwoning aan de Koora- markt 10 betaalcheques te heb- hen gestolen. Door deze te ver zilveren ontving hij duizend .gulden. ferder bekende hij de diefstal wan een :sch paspoort ee.i a uit een stu- jdentenfiai de Krakeelhof, 'Hij legitimeerde zich bij het verzilveren van de kascheque met het gestolen paspoort. De „Kan Tan Kye" (man'met de grote hoed) stam van de Burge meester van Haarengroep orga niseert op zaterdag 28 septem ber voor de veertiende maal een rijwielrally voor koppels. Hieraan nemen padvindsters, gid sen en verkenners deel tot en met 16 jaar, verbonden aan de groepen resorterende onder Scouting Rijnmond. Start en fi nish vinden plaats bij het groepshuis ,,'t Raadhuis", Als groepstrofee geldt de „Wissel- naaf' terwijl ook voor de deel nemende koppels leuke prijzen beschikbaar zijn gesteld. Het parcours voert de koppels zoveel mogelijk door landelijke dreven. Onderweg moeten ver borgen posten worden opge spoord waar de deelnemers bij zondere taken krijgen opgedra gen. Pnjs of geen prijs; iede reen ontvangt na afloop een] persoonlijke herinnering aanj deze rally. De start vindt plaats' tussen 13 en 14 uur. Exclusief voor de lezers van deze krant een voorproefje van de wedstrijd die van- avond onder de nieuwe spots van DHS gaat ontbranden. Een spektakel ook. Want al om half acht neemt het har moniegezelschap Sint Ambro- sius bezit van het hoofdveld, terwijl burgemeester Arie Lems en de binnenkort jubile rende KNVB-voorzitter Jan Bijloo er voor gaan zorgen dat in Kethel niet meteen alle stoppen doorslaan en de ge blokte wedstrijdbal niet bij de eerste de beste trap uit de omringende vijver moet wor den opgevistDHS—SVV wordt een gebeurtenis op zi ch. Maar ook de bekroning van het vele werk dat het ambitieuse DHS tot vanavond heeft verricht Om maar enke le voorbeelden te noemen: een trainingsveld met lichtinstal latie, een overdekte zittribune en een lichtinstallatie rond het hoofdveld. De eerste in Schie dam. Voor uitgebreide infor matie over DHS en wat van avond het evenement moet worden, verwijzen wij naar de sportpagina van deze krant. ling in zijn zaak, waarna hij brandalarm sloeg. Ongeveer drie minuten later arriveerde de brandweer. Door de sirenes te laten loeien probeerde de Schiedamse poli tie eventuele hotelgasten te waarschuwen. Deze poging mislukte echter, zodat brand weermannen een deur forceer den en het hotel binnenstorm den. Het hotel met een capaci teit van 55 gasten, had geluk kig niet meer dan drie perso nen, waaronder twee buiten landers, onderdak verschaft. Het personeel was afwezig. De gasten, die nog niets hadden bemerkt werden van hun bed gelicht en konden in hun pyja ma in veiligheid worden ge bracht. Brandweercommandant J. de Groot: „Het was een betrekke lijk kleine brand. Met twee stra len was het zo geblust. Moeilij ker was het geweest als de mel ding wat later was binnengeko men en er meer hotelgasten waren geweest." Het hotel is een paar weken gele den van eigenaar verwisseld. De nieuwe eigenaar kan reke nen op een fikse controle op brandveiligheid. De Groot: „Het zijn oorspronkelijk drie winkels met woningen daarboven. Er is nogal wat doorgebroken enzo. Eind 1973 heeft de toenmalige brandweercommandant Pas- schier gezegd dat het hotel een nieuwe pension vergunning no dig had." „Er werden nieuwe eisen gesteld op het gebied van brandvielig- heïd en volksgezondheid. Het is een oud gebouw, vandaar. Het is eigenlijk een moeilijke zaak, want in feite draaide het hotel dus zonder vergunning", aldus de brandweercomman dant. De gehele benedenverdieping van het hotel ziet er zwart gebla kerd uit Een woordvoerder van Atlantic: „We willen zo gauw- mogelijk beginnen met bet op- ruimen. We wachten op de ver zekering en beginnen waar schijnlijk morgen met de op bouw. Het stinkt hier op het ogenblik ontzettend en aües is zwart," „Door de drie hotelgasten wordt een oplossing gezocht. We heb ben uiteraard alles gesloten. Bovendien hebben we de deu ren gebarriceerd om nieuwsgie rige mensen buiten te houden", aldus de woordvoerder. De naastliggende supermarkt, waarvan de eigenaar de brand meldde, blijkt ook enige rook schade te hebben opgelopeo. Het pand en de inboedel van het hotel waren verzekerd. Brandweercommandant J. de Grcot...moei!ijke zaak Voor sportieve Schiedammers wekelijks 10 pagina's Schie damse sport in de Schiedamscbe Courant. Voor niet-spor- tieve Schiedammers veel héél veel nieuws uit uw directe omgeving. TWEE KRANTEN VOOR DE PRIJS VAN EEN. Vul nog heden onderstaande bon in en stuur deze ongefrankeerd naar: antwoord nr. 634 Rotterdam Stuur mi] op proef 14 dagen lang het Rotter- IQ damsch Nieuwsblad de Schiedamsche Courant.' NAAM:'. I ADRES:1 WOONPLAATS: j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1