SCHIEDAMSCHE COURANT Vandalisme: een bijna niet uit te roeien kwaad Deel PvdA is boos op Boimers Onderhoud SGZ kost zes ton Oplage van gemeente begroting vee! groter i Kippen brug wordt aangepast voor invaliden Open dag over kunst klassen S Brand slooppand ff .1 sis Herfstbazar Havenkerk was rooms Zwerfhond gevonden op station Geparkeerde aulo leeggehaald Gemeente regenmeter vervangen RET R0TTERDAMSCH NIEUWSBLAD DE SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeentewacht uitspraak Hoge Raad af inzake Kalkar-heffing Hoorzitting winkelcentrum Kethel Sis Donderdag 19 september 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 99ste jaargang: no. 25122 Vlaardingen/Schiedam Het sterk toenemend van dalisme in Nederland begint een schrikbeeld te worden. Ook in Schiedam neemt het aantal vernie lingen hand over hand toe. Deze week hebben vandalen weer hun spoor door de stad getrokken. In Vlaardingen daarentegen komen op het hoofd bureau van politie minder aanmeldingen van bal dadigheid of vernielzucht binnen. Alleen het aantal vernielingen aan auto's, bijvoorbeeld het afbreken van spiegeltjes en 'het aantal vernielingen aan scholen is dit jaar in rVIaar- dmgen toegenomen. Toch is er nu reeds voor 31.000 gulden vernield. Hier vallen ook' de 45 volledig aan flarden gesne den tuinstoelen onder die de gemeentelijke plantsoenen dienst in de 'diverse wijken verspreid had. Het vorige jaar waren er al 22 stoelen ge sloopt, Het totale schadebe drag was in dat j'aar 39.000 'Igtilden. De plantsoenendienst "denkt er nu hard over om het experiment te stoppen. Ook de RET wordt met een steeds toenemende terreur ge confronteerd. De buschauf feurs klagen steen en been over het aantal stoelen dat elke avond kapot wordt ges neden. De totale schade door vernielingen wordt door de vervoersmaatschappij geschat op een bedrag van drie ton per jaar. De employes van het Schiedam- se NS-station halen na het vertrek van de bewoners van de Parallelweg opgelucht adem. Vorige jaren ging er bijna geen dag voorbij of er Een greep uit het Vlaarcüngs Dagblad en de Schiedam- sche Courant van de afgelopen week. sneuvelde wel een ruit door een welgemikte steenworp- De ramen blijven nu gespaard. Wel worden er vitrines en lampen op het perron'gemo lesteerd, evenals vele straat lantaarns. KEERHOF Aan de balie van het politiebu reau aan de Lange Nieuw- straat wordt gemiddeld drie maal per dag melding ge maakt van een vernieling. De Dit jaar is in Vlaardingen reeds voor 31-000 gulden agenten hebben er handen vol werk aan. Niet zelden moet ook de brandweer in aktie komen wanneer er weer een slooppand of een autowrak in brand is gestoken. Een geliefd mikpunt van ver nielzucht blijken in Vlaardin gen en Schiedam ook de tele fooncellen, Zowel de ruiten als de geldcassettes moeten het ontgelden. Telefoonboe ken zijn verdwenen of kapot gescheurd. De lijst met wandaden kan on der meer nog worden aange vuld met het kraken var» siga rettenautomaten De daders ïtggen meestal op het kerkhof. De politie kan er door gebrek aan mankracht weinig aan doen. „Alleen al in Vlaardingen zijn er maar liefst 115 scholen. Daar kan natuurlijk niet d3g en nacht een agent blijven posten. Wel kunnen we een gerichte sur veillance instellen, dus op be paalde tijden in die buurt meer agenten laten patrouille ren, zo vertelt juffrouw Mr. M. G. M. Ekels, inspectrice van de Vlaardingse kinderpo litie. „Het is echter veel beter om de kinderen in hun vrije tijd zin vol bezig te houden, zodat zij zich niet vervelen en tot bal dadigheid overgaan. Dat werk doen de Commissie Vakantie- besteding en de Stuurgroep Mentaliteitsombuiging Jeugd. De laatste groep wil bijvoor beeld de waarde van ander mans spulten bij de kinderen bekend maken. Geen gemak kelijke taak, want kinderen hebben vaak geen enkel benul wat iets waard is. Alleen ver gelijkingen spreken aan. Een schade van zesduizend gul den, zoals die onlangs in een school aan de Sperwerlaan werd aangericht, zegt ze niets. Wanneer je zegt dat je voor dat geld een auto kan kopen schrikken ze. Verder blijkt een bezoek van de vernielers aan het gedupeerde bedrijf soms wonderen te verrichten. De resultaten kunnen echter nooit direct worden aangewe zen." De kinderpolitie signaleert de' gevallen van vernielingen en speelt ze dan, indien nodig, door naar maatschappelijke en sociale diensten. „Een kind vernielt immers niet voor mets", meent inspectnce Ekcls. „vaak blijken moeilijk heden in het gezin de oorzaak te zijn." lï -r' r M i r-: ■ï41 I t.';: f if* 5: I A Schiedam Eëh deel van 'de -PvdA-fraótie' is boos op wethouder Boimers omdat deze naar hun mening het PvdA-progr am voor Schiedam heeft geschonden. Boimers toonde1 zich vorige,week tijdens het wekelijkse beraad van het college voorstander van een vlootb?- zoek van de koninldijke marine tijdens de viering van het zevende Schiedamse eeuwfeest volgend jaar. Een deel van de socialistische achterban zegt nu dat Boimers daarmee voorbij ïs gelopen aan een zin in het program onder het hoofdstuk „cultuur". Hie rin staat dat „in Schiedam geen taptoes of andere milila- rischtïscheparades dienen plaats te vinden" Wethouder Boimers was gisteren erg verbaasd over de boosheid van enkele van zijn partijgeno ten. „Ik heb er gisteren nog een paar gesproken en ik heb niets gehoord". Ze hebben me het echt niet gezegd", zo meende de wethouder en hij vervolgde: „Ik vind trouwens niet dat ik het program heb verwaarloosd: Het gaat hier om een beleefsheids- bezoek en dat heeft niet met die bepaalde zin in het program te maken". Vlaardingen De onderhoudswerkzaamheden waar dé Stadsgehoorzaal al jaren aan toe is gaan bijna zeshonderdduizend gulden kosten. Met de uitvoering van de nodige werkzaamheden Is zo lang gewacht, omdat de Stadsgehoorzaal gewijzigd en uitgebreid zou worden. Dat gaat zoals bekend niet door. „Het al jaren noodzakelijke onderhoud is nu bepaald geen luxe meer", staat in het voorstel van het college aan de raad. Schiedam Op zaterdag 21 sep tember zal de stichting Lente feest in de sporthal Margriet een herfstbazar houden. Deze za] duren van *s middags een uur tot 's avonds 12 uur. Tijdens deze bazar zal er onder meer een oud-papieractie 2ijn. Iedereen die oude kranten of tijdschriften meeneemt ont vangt een lot waarop aantrek kelijke prijzen kunnen worden -gewonnen. Elke bezoeker die r bovendien meer dan 50 kilo tneebrengt maakt nog kans een dames- of herenfiets te winnen. Na afloop zal namelijk worden bekeken wie de meeste kilo's heeft binnengebracht' Verder is er een tentoonstelling van prachtige en originele ba- fiks en mooi Djokja's zilver werk, Ook zijn er Indonesische souvenirs te koop. Als speciale attractie is er een batik-modeshow, die zal wor den gepresenteerd door Marie Loing. De vloerbedekking:, bet schilder werk en het meubilair dateren nog van het tijdstip waarop het complex in gebruik werd genomen. Dat moet dus wor den opgeknapt, daarnaast moe ten verwarming en ventilatie dringend verbeterd, de bedra ding van de electrische instal latie vernieuwd, de verliet* t ingsomamenten vervangen. De lichtregelings installatie moet veranderen en er moet een nieuwe geluidsinstallatie komen. De Stadsgehoorzaal wordt niet verbouwd, de toiletten weL Bij de grote zaal op de begane grond zijn deze sanitaire voor zieningen niet aanwezig. Op de balkonverdieping zijn slechts drie damestoiletten, die niet ge heel „in de behoefte voorzien". Aan de kant van de Emmastraat worden een aantal nieuwe toi letten gebouwd, voor dames en heren. Er komt ook een spe ciaal toilet voor invaliden, die overigens de Stadsgehoorzaal moeilijk kunnen betreden door alle treden in het gebouw. Schiedam De Kippen- brug over de Nieuwe Ha ven zal binnen niet al te lange tijd ook voor inva liden goed toegankelijk zijn. De gemeente is van plan bij de trappen. Ook zogenaamde „helïingba- nen" aan te leggen. Het voetgangersbruggetje is op bet ogenblik door de twee „luie trappen" voor invaliden In rol stoel haast onbereikbaar. De dienst gemeentewerken heeft al enkele dringende verzoeken van leden van de commissie gemeentewerken gehad om hier iets aan te doen. In een voorstel aan het college van b. en w. dat waarschijnlijk deze maand nog in de raad komt, zegt ir. H. G. de Block, directeur van gemeentewerken, een bedrag van ruim 1Ü.OGO gul den nodig te hebben voor de werkzaamheden aan de Kip- penbrug. Omdat de helling van de banen niet te steil mag rijn en omdat de troittoirs niet al te breed zijn, kunnen de banen niet in het verlengde van de brug wor den aangelegd. Gemeentewerken heeft daarom het plan om de banen in een hoek van negentig graden aan te leggen. De banen worden één metertwintig breed. De trap pen zijlen gehandhaafd blijven, zij het iets minder breed. De benodigde 10.100 gijden zal via een kredietaanvrage vrij moeten komen. Volgens ge meentewerken biedt de post on derhoud straten en pleinen geen mogelijkheid om het plan te financieren. Schiedam De Haven- kerk, sinds kort in han den van de Haagse evan gelist Johan Maasbach, is vroeger niet hervormd geweest maar rooms- katholïek. In onze krant van afgelopen dinsdag was deze storende fout geslopen. De film over Maasbach die dinsdag avond voor de Neder landse televisie zou wor den uitgezonden, is toen uitgesteld in verband met de rechtstreekse re portage over het gijze lingsdrama in Den Haag. Wanneer de betrokken documentaire nu zal worden uitgezonden is nog niet bekend. De Kippenburg over de Nieuwe Haven Schiedam De gemeente-begroting 1975 die eind oktober of begin november zal verschijnen, zal op ruimere schaal worden verspreid dan voorheen het geval was. Zo zullen alle politieke partijen die dit jaar aan de verkiezingen hebben deelgenomen en alle buurt- dan wel bewonersverenigingen in Schiedam een complete set van begrotingsstukken gratis ont vangen. Deze set bestaat uit de zogenaam- de Aanbiedingsnota, de begro ting van inkomsten en uitgaven en die voor de takken van dienst In de Gemeenschappelijke Open bare bibliotheek komen zowel in de centrale vestiging aan de Lange Haven als in de filialen twee exemplaren van de begro ting. Het ene kan worden ge leend; het andere blijft ter visie liggen. Daarnaast is de gehele set ook nog te koop voor 40,- wat volgens de gemeente onder de Schiedam Op het derde perron kostprijs ligt De Aanbieding snota die voor de meeste men sen het interessantst is kan ook apart worden gekocht voor de prijs van 10 gulden. van het station heeft de politie een hond gevonden. Deze bruingrijze bastaard, een teef, is overgebracht naar het diere nasiel. Schiedam De Schiedammer 3. E. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn cassette-recorder, twee luidsprekers en 20 cassettes. Dit alles zat in zijn auto die de man op de Vlaardingerdijk had geparkeerd. Tijdens het onderzoek bleek het rechtertochtraampje te zijn geforceerd. Vlaardingen De regenmeter, die op het terrein van de afde ling plantsoenen en begraaf plaatsen van gemeentewerken staat, is versleten. Er moet een nieuwe komen, vindt het Vlaar dingse college. Dat gaat 6500 gulden kosten- De meetresultaten van de oude pluviograaf zijn niet meer be trouwbaar, omdat rondom al lerlei bebouwing aanwezig is. De nieuwe meter moet daarom op een andere plaats worden gezet De meetresultaten worden ge bruikt voor onder meer de con trole van de ontwerpgegevens voor de rioleringstelsels in de Gemeente. Voor sportieve Schiedammers wekelijks 10 pagina's Schie damse sport in de Schiedamsche Courant. Voor niet-spor- tieve Schiedammers veel héél veel nieuws uit uw directe omgeving. TWEE KRANTEN VOOR DE PRIJS VAN EEN Vul nog heden onderstaande bon in en stuur deze onget ran keer d naar: antwoord nr. 634 Rotterdam M Stuur mij op proef 14 dagen lang het Rotter- ld damsch Nieuwsblad de Sctüedamsche Courant. NAAM: I ADRES: WOONPLAATS: Schiedam Het Stedelijk Mu seum houdt op zaterdag 28 sep tember een open dag voor iede reen, die kennis wil maken met de kunstklassen, die drie we ken geleden weer zijn gestart In deze kunstklassen kunnen vol wassenen en kinderen zowel overdag als 's avonds schilde ren, etsen, kleien, wandkleden maken en andere vormen van kunst bedrijven, onder leiding van de kunstenaars Harry Boom, Diet Wiegman, Friödel Dalhuïsen en Joop van Meel Er is gelegenheid op deze open dag om een les bij te wonen en een praatje te maken met de kunstenaars. Bovendien is er in de rechterbo- venzaal vam het museum een tentoonstelling ingericht van het werk, dat het afgelopen jaar in de kunstklassen werd gemaakt De tentoonstelling duurt twee weken, de open dag van 's ochtends lien tot 's mid dags vier uur. Men kan zich op de open dag nog opgeven voor de kunstklassen voor het komend seizoen. Schiedam De gemeente zal de uitspraak van de Hoge Raad afwachten inzake de zogenaam de Kalkar-heffing. Van afslui ting van de elektriciteit bij mensen die hebben geweigerd om deze heffing van drie pro cent te betalen, is dan ook voor lopig geen sprake. Als de Hoge Raad uitsluitsel heeft gebracht over deze zaak, gebaseerd op een beslissing van het Hof van Leeuwarden, dan zal het colle ge zich opnieuw over deze zaak' beraden over de te nemen maatregelen. Daarbij zal echter de rechtsgelijk heid tussen de afnemers, lussen en degenen die betaald hebben en de weigeraars, terdege in acht worden genomen. De gemeente verzoekt dan ook afnemers van elektriciteit de heffing wel te betalen, in af wachting van de nog te nemen beslissing. Schiedam Op maandag 23 sep tember zal de Stichting Samen levingsopbouw Schicdam- Noord een hearing houden over het bestemmingsplan winkel centrum Kethel aan de Zwa- luwlaan. Hiervoor heeft men de medewerking van de gemeente gevraagd en gekregen. Wethou der Zijdeveld en diens collega Van der Wilk zullen samen met directeur De Block van de dienst Gemeentewerken ook op de hoorzitting aanwezig rijn om voorlichting te geven. De bijeenkomst begint om 8 uur en zal worden gehouden in de recreatiezaal van het Stadskan toor. M lil -ï|S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1