c bei i*een bidmachine" tegen Dchiedamse pers chauffeur I Kunstklassen zijn er weer if li i Schiedamse Heilsoldaat Arie van den Hoek: 1 steno-typiste Nederlands i if bill li II S; Si -f ifil m. ku Revanche na „oude" K unstenaars voetballen 15-3~nederlaag - O 1 1 MUSEUM HOUDT OPEN DAG PREDIKBEURTEN Dansvloer Instuif zondag weer vcj| WO B.V. eurotax de taxi heeft de toekomst! If m Jf ?t&. m &l fff ri.ö We i#I II mk ""M si ■m -i i -11 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Vlaardïngen Op de tweede verdieping van het Holy ziekenhuis staat een kleine geüniformeerde man aan de rand van een van de bedden. Hij zet zijn pet af en pakt de hand van de bejaarde zieke. Samen bidden zij vol overgave. Wanneer het gebed is afgelopen pakt de zieke zijn portemonnaie uit het nachtkastje en drukt wat geld in de handen van de bezoeker, onder de worden van "voor wat nieuw materiaal". Na een laatste vriendelijke groet verlaat de kleine man het zaaltje om weer een volgende zaal In de lange gang binnen te gaan. Vijfentwintig jaar lang doet de 83jarige heilsoldaat Arie van den Hoek dit nu al tarnen met zuster Klos en sinds acht jaar ook met zuster Penning. Het doolhof van gangen in het zie kenhuis kennen zij als geen ander. Elke dinsdagmiddag be zoeken deze soldaten van het Leger des Heils een van de afdelingen in het ziekenhuis. "Wij bidden niet in elke zaal, hoor" vertelt soldaat Van den Hoek en gaat voor een gesprek op zoek naar een rustig plekje. Hij kiest niet de gemakkelijke stoelen in de drukke zieken huishal, maar de lage venster bank in een lange stille gang. "Het belangrijkste van die bezoe ken vind ik dat de mensen zien dat er aan hen gedacht wordt Arie van den Hoekt Vijfen twintig jaar op bezoek bij patiënten in het ziekenhuis. en dat zij in aanraking komen met het evangelie. Dat dringen we ze echter niet op. We drin gen ze niets op, ook geen gebed of Strijdkreet Het gebeurt meer dan eens dat een kwink slag meer helpt om de zieken uit de put te halen. In het zie kenhuis delen we ook wel boe- kenleggertjes uit. Zo maar een zelfgemaakt aardigheidje". WONDERLIJK Wj toont een bundeltje van deze leggers. Op een kaartje is een uitgeknipt stadsgezichtje ge plakt, met op de achterkant een groet voor een langdurig zieke. Wanneer één van de kaartjes op de grond valt, heeft Arie van den Hoek het al opgeraapt voor ik kan bukken. "Ik heb geleerd om te bukken" vertelt de in Schiedam geboren heilsoldaat", veertig jaar ben ik waterstoker geweest. Mijn leven veranderde toen ik in aanraking kwam met het Leger. Mijn ouders waren godsdienstig geweest, maar de den er op het laatst niets meer aan. Toen mijn moeder erg ziek was heeft de wonderlijke lei ding van God zomaar een heil soldaat naar haar gestuurd. Na een moeilijke strijd heeft zij de vrede van God terugontvangen. Voor een onwee? moest ik een keer schuilen in een gebouw van het Leger, waar juist een dienst werd gehouden. Aan het eind werd gewaagd wie er wil de helpen. Nou, toen stond Arie van den Hoek op. In die tijd vielen er wel bij de bijeenkom sten soms rake klappen. Het muziekkorps] e bestond voor het grootste deel uit bekeerde dronkaards. Op een dag was ik in het ziekenhuis aan de Hof singel en ik voelde een grote kracht tot mij komen dat er daar werk voor mij was. Ik kreeg prompt van een van de zusters toestemming om met de patiënten te praten. Dat is nu vijfentwintig jaar geleden". LICHTJE Vrouwen die in verwachting zijn, langdurig zieken en pa tiënten die slechts een paar dagen in het ziekenhuis liggen worden door de heilsoldaten bezocht. "Wanneer er een lichtje boven zaaldeur brandt, gaan we niet naar binnen want dan is er een zuster bezig. Het gebeurt we ieens dat wij hierdoor Iemand overslaan, omdat we op het laatst niet meer weten waar een lichtje heeft gebrand". Arie van den Hoek die nu al vijftig jaar in het donkerblauwe uniform van het Leger rond loopt heeft nog een ander jubi leum gevierd: hij is dit jaar zestig jaar getrouwd. "Bij het vijftig jarig jubileum stuurden mijn kinderen uit Canada een kaartje waarop stond dat ik hen aan de hand tot God had geleid. Dat was werkelijk het mooiste cadeau wat ik heb ge kregen", zegt hij en groet op nieuw één van de passerende verpleegsters. "Ze kennen mij beter dan ik hen. Ik kan het niet meer bijhouden, Iedere keer zie je weer andere zusters. In die vijfentwintig jaar heb ik ze zien komen en gaan". Terwijl hij naar een volgende zaal met zieken loopt, vertelt "Vroeger vielen er weieens rake klappen bij het Heilf ger. Van den Hoek dat hij 's avonds weieens wakker ligt van de el lende die hij in het ziekenhuis ziet. Hij besluit echter vastber. den: "Toch is het mooi dat dit werk mag doen". HM s i WM til és if! Schiedam Voordat Ex celsior '20 zondag tegen het Vlaardingse RKWIK in het-strijdperk treedt, zullen de Schiedamse kunstenaars een voet balwedstrijd spelen te gen het Schiedamse per selftal. Deze voorwedstrijd wordt een revanche voor de kunstenaars, die acht jaar geleden met 15-3 verloren van de voetbal lende journalisten „van toen". Ondanks die zwa re nederlaag blaken-de Schiedamse artiesten van een gezonde strijd lust. Hoewel zij tech nisch individueel niet erg sterk zijn, mogen de vertegenwoordigers van de pers hen zeker niet onderschatten. „Ik verwacht trouwens niet, dat de pers bijster goede spelers in het elftal heeft", was de reactie van de leider van de fanatieke artiestenéquipe, Harr Wiegman- De kunstenaars lijken veel moed te hebben geput uit de training, die vorige week werd gehouden op een grasveldje in het Prinses Beatrixpark. De wedstrijd zal zondag worden gearbitreerd door de bekende Schiedamse ex-fluitist Henk» van der Veer. Kort na de wed strijd zuilen alle spelers het be haalde resultaat vieren in café 't Vierkantje aan de Broersvest, dat voor het voetbaltenue'van de artiesten zorgde. De opstellingen worden kort voor de wedstrijd bekendgemaakt In de selectie van de journalis ten zijn in ieder geval opgeno men: Willem Ammerlaan, Mar tin de Bruin, Kor Kegel, Frans de Mol, Willem van der Post, Jack van Raay, Hans Soeters, Geert van Someren, Jan van der Ven, Martijn Verwaaijen en Cees van der Wel. Gastspeler is asielbeheerder Egge Boerma. De voorlopige opstelling van het artiestenteam: Dick Bos (doel); Sjef Henderickx, André Hende rickx, Diet Wiegman en Gerard Wiegman (achterhoede); Harr Wiegman, Ton van Gelder (middenveld); Cees Bouw, Jan Bles, Nico Sweep en Albert Verkade (voorhoede). Reserve spelers zijn: John Hesselberth, Cees de Geer, Didler Colié, Daan Patmos, Jan Wblfers, Joop Schafthuizen, Paul Beek man en Theo Gootjes Schiedam De commissie voor het Open Deurwerk van de her vormde gemeente Schiedam houdt zondag een open deur- dienst in de Bethelkapel aan de Nieuwe Maasstraat. Deze dienst begint om tien uur 's ochtends. Dommee S. Tijm- stra zal spreken over het onder werp „Werk dat niet tevergeefs is". Medewerking aan de dienst verlenen de zangeres Tormï Wildvank en de heer P. Sonne- veld, die zorgt voor de orgelbe geleiding. De andere predikbeurten die zon dag worden gehouden: Grote Kerk, 10 uur, ds. D. J. Spaling; Grote Kerk. 17 uur, ds. J- Maasland uit Middeihamis; Op- standingskerk, 10 uur, de heer W. D. J. van der Kaaden uit Rockanje; aula huishoudschool Pinasplein, 10 uur, ds. J. Feu- nekes uit Capelle aan de IJssel; Op standings kerk, 14.30 uur, ds. J, A. Meulendijk, kerkdienst met reünie gehandicapten, met medewerking van Harpe Da vids en Happy Generation; St. Martlnuskerk, 9.30 uur, ds. P. Magré; Dorpskerk, 10 uur, ds. S. Gerbrandy; Dorpskerk, 19 uur, ds. P. Magré; Schepphuis, 10 uur, de heer F. van Rhijn, jongerendienst; Irene, 10 uur, ds. W. Verboom uit Waddinx- veen. Schiedam De Vlaardingse dis- Het is de uerue uiscvuieeiv, die dit cotbeek Boeddha Sound treedt zondagavond op in sociëteit de Instiuf, in gebouw Arcade aan de Latige Haven. seizoen in de Instuif Schiedam komt. De Instuif is toegankelijk voor personen vanaf zestien jaar. Nu nog lid worden kost vier gulden- Tekenaar Harr Wiegman, zelf een van de „cracks" varv het kunstenaarselftal dat het zondag sportief moet opne men tegen het voetbalteam van de Schiedamse pers, heeft zo zij'n eigen gedachten over de afloop. Nog afgezien van het feit dat hij een uitslag van 12-7 in het voordeel van de kunstenaars verwacht, ziet hij de sfeer tijdens de eerste en tweede helft ongeveer zoals hij in de bovenstaande tekening'uitbeeldt. Met één fikse dreun zullen die persdui kelaars worden uitgeschakeld. Motief voor deze „gedach ten-kronkel" is ongetwijfeld de al jaren sluimerende per soonlijke „haat" die Wiegman heeft voor de journalistieke top-scorer Kor Kegel die hij dan ook nu als „kege!" heeft laten poseren. Lak-, verf- en vernisfabrieken Wlllemskade 7-17 Schiedam vraagt voorspoedige indiensttreding: voor de financiële afdeling. Ook gehuwae dames kunnen op deze funktie reflecteren. Telefonische/schriftelijke sollicitaties te richten aan: afdeling Personeelszaken (telefoon 26.00.60). PLAATS EEN WEGWIJZER- KLEINTJE (f VERDIENT ERfiAH Eurotax B.V., geldt als één van da meest moderne taxibedrijven in Nederland. Het totale concern heeft nu reeds meer dan 100 automobielen op de weg terwijl er nog steeds nieuw© uitbreidingen in ontwikkeling zijn. aantrekkelijk werk voor U als in dienst van een modern bedrijf goed loon - gunstige werktijden - taxi-ervaring niet vereist Goede omgangsvormen zijn in ons dienstverlenend bedrijf uiteraard wél een eerste vereiste. Sollicitaties aan ons nieuwe adres: 's-Gravelandseweg 408 {'s-Gravetand- sepolder) te Schiedam. Telefoon 37.05.77 - afd. Personeelszaken Dhr. B, T. v. Dorp. Voor het maken van een afspraak kunt U ook 's avonds bellen, telefoon 34.41.06. Schiedam Het kunstklasseizoen is weer gestart. Onder leiding van de ervaren kunstenaars Frie- del Dalhuisen, Harry Boom, Diet Wiegman en Joop van Meel kunnen volwassenen en kinderen dit jaar weer tekenen, schilderen, kleien en wandkleden maken. Om deel te nemen aan het .Joxnstklassenproject", dat dit seizoen voor het zesde jaar draait, hoeft men geen voorop leiding te hebben. „Liever niet zelfs", vindt Joop van Meel, één van de leraren. „Ik heb liever dat men nog niets kan als men in de kunstklassen komt. Dan kan ik zien wat er van de leerlingen terecht komt". Om de belangstelling voor de kunstklassen In heel Schiedam te wekken, houdt het Stedelijk Museum op zaterdag 28 september een open dag.-Iedere geïnteresseerde kan dan een les bijwonen en een praatje maken met de kunstenaars. In een zaal van het museum zal een tentoonstelling worden ingericht met werk, dat leerlingen vorig jaar hebben ge maakt. Op de open dag kan men zich ook laten inschrijven voor de kunstklassen. De kunstklassen van Schiedam zijn iets unieks: geen ander museum in de verre omgeving houdt zich bezig met een dergelijke „school" voor mensen, die zich creatief willen uiten. INVENTIEF De belangstelling voor de kunstklassen is dan ook altijd erg groot geweest „Als leerlingen inventief werken stimuleert dat andere leerlingen die m'rider zelfvertrouwen hebben", aldus Harry Boom, die ditr voor het eerst in Schiedam is begonnen met een „textielcursus". De gezelligheidsfactor speelt volgens hem een grote rol. Na de open dag verwacht men een grote toename van de belangstelling voor de kunstklassen. „Ook in vorige seizoe nen is gebleken dat er na de opendag meer mensen op afkomen", zegt Josien Bokhoven, educatief medewerkster van het Stedelijk. LESSEN De bekende keramist Diet Wiegman geeft dit seizoen aan kinderen les in schilderen, boetseren en tekenen. Joop van Meel doet datzelfde, maar hij geeft les aan volwassenen. Fnedel Dalhuisen geeft daarnaast les in ruimtelijke vormen en Harry Boom heeft zich gespecialiseerd in textiel: hij geeft les in het maken van wandkleden, in batikken, applïceren en raamweven. Zijn klassen beginnen door omstandigheden pas op 1 oktober. i fits Vi - V& 'w fi i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3