SVV weer met Jan Persoonlijkheid meer waard dan kennis van de spelregels Coenen in de spits Onzekerheid bij Helmond Sport Pirn Visser „weet het nog niet" ■A 1 SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 JHonkbalarbiter Joop Verkaaik: "1 1 ~a Hans van Katwijk tweede r»& Schiedam „Ik ben de enige scheidsrechter in Neder- land met een houten poot en ik ben er nog trots op ook!" De man die dit „sans gene" tegen mij zegt, is de - 44-jarige J. (oop) Verkaaik uit Schiedam. Honkbalar- bïter eerste klas en secretaris van de landelijke honkbalscheidsrechters^reniging. In de oorlog heeft Joop verkaaik hij was toen 12 jaar -r oen been verloren. Met een kunstbeen heeft hij leren leven. En goed ook. Uit niets blijkt dat hij eronder gebukt gaat. Nou ja, hij kon niet wat hem ongetwijfeld wel eens heeft bezwaard aan actieve sport doen. Want bij de invaliden sportbond wilde hij niet, dat druiste tegen zijn geest in. Een toevalligheid een zwager die bij DHS honkbal de en tegen hem zei: „je moet eens komen kijken" bracht Joop Verkaaik in die sport. Ook omdat zijn zoons (toen nog zoontjes) er meteen Idolaat van waren. Waar DHS nu Groenoord geen jeugd 'aannam, stapte de familie Verkaaik binnen bij „Schiedam". Vader moeder en drie zoons. Moeder ook? Ja moeder ook. En dat vindt Joop fijn. Want als hij 's zondags op stap gaat om ergens in den lande een honkbalwedstrijd te leiden hoe verder weg hoe liever gaat moeders mee. „Onder weg gezellig een kopje koffie drinken. Dan de wed strijd. En op de weg terug samen een hapje eten. Hebben we een fijne dag gehad, hè moeder?" Me vrouw Verkaaik knikt. „Jammer," zegt ze, „dat het bijna achter de rug is." '„Ja", zegt Joop, „nog een toemooitje hier of daar en dan is het „ajuusr honkbal, tot volgend jaar maar weer." Gestart als jeugdleider is Joop Verkalk in luttele jaren van rayon-scheids rechter opgeklommen tot de eerste klasse. Joop: „de hoofdklasse is voor mij, vanwege mijn handicap, onhaalbaar." Hij constateert het als een nuchter feit, zonder ressentiment. De eerste klas is hem. trouwens hoog genoeg. Bijna elke wedstrijd is voor hem een „thriller". Hij beleeft een wedstrijd zo intens, dat hij, als de innings erop zitten, bekaf is. „Dan zit hier" en hij wijst op zijn prothese een kwart litertje zweet!" Een goede ver mageringskuur dus, maar dat spijkert me vrouw Verkaaik in de week wel weer bij. GEEN BEZWAAR „Misschien een pijnlijke vraag. Maar is je handicap nooit een bezwaar?" „Nooit!" „Het antwoord komt <33- rekt, positief. „-Geen speler die er ooit wat van gezegd heeft." Wel pubhek. Nou ja, opgeschoten pilsjes-drinkers, die hem soms de gemeenste scheldwoorden naar het hoofdshngeren. Zij glijden van Joop Verkaaik af, als water van een eend. Een enkele keer stapt hij op zo'n lefschopper af, om dan fijntjes ironisch tegen hem te zeggen: „hé. jij weet zoveel van honkbal af. Mag ik je naam noteren? We kunnen nog wel zo'n mannetje als jij bent gebruiken." Meestal staat zo'n mannetje dan met z'n mond vol tanden. Wie nu denkt dat de spelers Joop Verkaaik sparen om zijn handi cap vergist zich deerlijk. Zij zien hem staan voor wat hij op dat moment voor hen is, als de scheidsrechter. En zij aarzelen, geen moment om hem, als zij dit nodig oordelen, ter verant woording te roepen, want u weet het misschien dat mag bij honkbal. „En ais ik het fout heb dat kan, want ïede*" mens maakt fouten dan zeg, ik: „sorry jongens" en draai ik de film terug. Maar als ik het bij het goede eind heb. dan is er geen wrikken of bewegen meer bij. Al komt de onderste steen boven. „Gebeurt dat wel eens die on derste steen...?" „O jawel, want als je denkt dat honkballers zulke lieverdjes zijn vergis je je ook. Nog onlangs ben ik nage zeten door een catcher!" „En?" „Hij wou me te hjf, maar hij werd bijtijds opgevangen door een paar spelers." „Ik heb het niet-eens gerappor teerd. De jongen was door aler- ici omstandigheden een beetje door het dolle heen. We hebben het na afloop uitgepraat" Want dat is het fijne bij honkbal, vertelt Joop Verkaaik, daL het eigenlijk allemaal vrienden on der elkaar zijn. Hier is nog wat het vroeger bij voetbal was ouwe jongens, krentenbrood. Zoals vroeger een Aad van Wel- zenes of een Dirk Nijs, wanneer zij een voetbalwedstrijd kwa men blazen, werden ontvangen, gebeurt nu nog bij honkbal. Voor de wedstrijd rs er al een intieme sfeer en die blijft tot Joop Verkaaik weer zijn auto start om weg te rijden. Het Is dan „dag Joop, tot ziens ouwe jongen". Hij wordt bijna uitge zwaaid en moeder Verkaaik zwaait mee terug. PERSOONLIJKHEID. Het voornaamste voor een scheidsrechter of het nu honkbal is of voetbal is zijn personality. Het is, zoals in de reclame voor een bepaald soort scheerapparaat: „je moet 'em voelen!" Joop Verkaaik consta teert. zonder overdrijving maar ook zonder schroom, dat hij zo'n soort scheidsrechter is. „Persoonlijkheid", zegt hij „Is meer waard dan kennis van spelregels. En een belangrijke ondersteuning daarbij is je kle ding. Een lichtend voorbeeld voor hem is nog steeds Leo Hom. „Ik was niet in alle opzichten een bewonderaar van hem, maar 2oaIs hij in het veld verschee- n,..Uit de kunst. „Kijk dat maakt indruk op de spelers. Als ik de aanvoerders bij elkaar roep, dan zie je 2e denken: „daar is de scheidsrechter. Dat is geen vent om geintjes mee te maken." Het eerste wat Joop Verkaaik DILEMMA dan ook gedaan heeft toen hij de arbitrage instapte was zich een outfit aanschaffen. Het kostte een paar centen, maar gelukkig had hij net een dou ceurtje gehad van zijn baas. metervergoeding. Hij mag, naar gelang de afstand een paar gul den besteden voor de inwendi ge mens. maar elke zondag dat hij op stap is, kost hem geld. Maar het is zijn hobby en elke hobby kost geld. Hij zou het niet willen ruilen voor een cara van. En zijn vrouw ook niet. Tja, het is in de honkballerij geen vetsoppert. Hij krijgt als scheidsrechter een {kleine) kilo- En nu komt Joop Verkaaik aan een dilemma, waarmee de honkballerij nogal heeft ie worstelen. Want niet iedereen, die zijn hart aan deze sport heeft verpand, heeft een vrouw als Joop Verkaik, Er zijn vrou wen, verloofdes of vriendin nen, die op een mooie zondag tegen haar echtgenoot, verloof de of vriend zeggen: „nu kun je vandaag met je honbalterij eens mooi de pot op, nu gaan we daar-of-daar naartoe!" En dan kan de scheidsrechter kie zen; toch op stap gaan en een huis vol ruzie of„de wedstrijd de wedstrijd laten!" En zo ge beurt het nog wel eens, dat een arbiter niet komt opdagen. Als er nou nog twee komen is het niet zo erg. Maar soms is er niemand en dan moet een spe ler inspringen. De arbitrage het is eigenlijk in de honkballerij een levens groot probleem. Zo is er een nieuwe scheidsrechter zitting heeft Scheidsrechters rijn ook niet vertegenwoordigd op de bondsvergadering. Het is ook ontzettend moeilijk om er de mensen voor te vinden. Als se cretaris van de landelijke scheidsrechtersvereniging streeft Joop Verkaaik ook naar een bdtere begeleiding. Afs iemand zijn diploma heeft gehaald wordt hij aangenomen. Punt uit. Er komen over hem geen rapporten. Hij moet zelf vragen om promotie. Inciden teel wordt er eens iets aan ge daan. Joop Verkaaik heeft zelf een jonge begeleid, een paar wedstrijden, maar hij zou zo graag zien dat het landelijk ge beurde. „Maar ja", zegt hij be rustend, „we zijn maar een ar me bond. Er is zo weinig geld." NAAR AMERIKA Even was de lucht bewolkt, in dit gesprek met deze enthousiaste Schiedamse honkbalpropagan dist, maar dan breekt ineens het zonnetje weer door, als me vrouw Verkaaik zegt: „op 12 oktober gaan we naar Amerika- Naar de World Senes in Oa kland! Joop Verkaaik steekt er een vers sigaartje voor op. „Tja, dat is niet niks„Want de World Series, dat is toch wel het Mekka voor de ware honk balgelovige. Het blijkt dan dat er die dag in Amsterdam een vliegtuig ver trekt met niet minder dan 250 bedevaartgangers. Het is een initiatief geweest van een ent- housiaste honkbaljoumahst Kohier verbonden aan Insi de. het blad van dehonkballers. Het wordt een tiendaagse trip, die veertien honderd gulden de man gaat kosten1. Voor reizen hotel, inclusief ontbijt en toe- gang tot de wedstrijden. „En je kunt ervan op aan", zegt Joop Verkaaik, „dat het een succes wordt. Want als klem landje staan we er goed op m Amen- ka. Denk maar aan de Haar lemse honkbalweek-" En dan als alles achter de rug is is er volleybal. Dan be door Bart in 't Hout klimmen de heer en mevrouw Verkaaik „ja, dat ben ik ook gaan doen!" de bok om m de wintermaanden deze zo po pulair geworden zaalsport te arbitreren. Voorlopig nog regio naal Capelle, Maassluis, Vlaar- dingen, om maar stad en dorp te noemen. VOLLEYBAL „Volleybal, dat is weer heel iets anders dan honkbal. Je komt met je schoentjes onder de arm de 2aal binnen. Je gaat zitten, je fluit je wedstrijd en je gaat weer weg. Geen ouwe jongens krentenbrood. Niet eens een kopje koffie. Ook geen dag ple zier. Soms is een wedstrijd in twintig minuten afgelopen. Je spulletjes weer onder de arm en weg. Joop „ik ben wel eens thuis gekomen, dat m'n vrouw zei: ik wist niet eens dat je weg was." Maar ook in deze tak van sport is er een nijpend gebrek aan scheidsrechters. Toen Joop Verkaaik zijn diploma had ge haald werd hij letterlijk door een paar verenigingen bespron gen om (gratis) lid te worden. Want zonder scheidsrechters geen wedstrijden. Hier geldt het parool, dat eens de titel was van' een boek: „breng ze levend mee" Joop Verkaik kan er wel om grinniken. Hij doet het ook graag evenals zijn vrouw maar..Jiet is geen honkbal, „Hoe lang blijf je nog scheids rechter?" „Net zo lang als ik wil. Voor honkbalscheidsrech- ters bestaat geen limiet. Er zijn wel zestigers. Maar ik denk dat ik voor m'n vijftigste stop. Ik wil nog geen andere scheld woorden naar m'n kop krij gen....!" Schiedam Na vier wedstrijder. in een en dezelfde opstelling te .hebben gespeeld, staan er bij .Hermes DVS veranderingen op til. Belangrijkste oorzaak daar voor: het gebrek aan doortas tendheid van de blaawwitte voorwaartsen in de laatste wedstrijden. Kansen genoeg, "maar scoren, ho maar. Pim Visser is er nog niet hele maal uit, wie er plaats zal moe- „vten maken. Voorlopig gaat hij nog niet verder dan het noemen van een dertienkoppige selectie, j Opvallende namen daarin zijn; die van Teun Komaat en Peter Langeweg, vorig jaar nog voet- ,'ballend bij HVO en RIOS. Dat betekent dat er twee mensen uitmoeten, maar bij een collec- tïef falen is het moeilijk indivi duele „zondaars" (en dus moge lijke „slachtoffers") aan te wij zen. Het zou met verbazen als op het* middenveld Peter Lan geweg de plaats in zal nemen van Bob Weeda of Ton Vorsten- bos, geen van beiden in goede vorm. Daarbij zou de keuze wel eens op Weeda kunnen vallen, die fysiek nu eenmaal wat min der sterk is dan Vorstenbos. In de voorhoede moet een van de drie lichtgewichten, Riedijk, Van de Voort of Van Duppen, •waarschijnlijk het veld ruimen voor de in het tweede team nogal productieve Teun Kor- naat Vissers keuze is niet een voudig, maar gezien de plannen om ook tegen Gouda met drie spitsen te spelen, zouden de „vleugelkwaliteiten" van Aad van de Voort en Ties van Dup- pen wel eens zwaarder kunnen wegen dan die van de in het centrum van de aanval wel be hendige, maar wat zwak kop pende en niet al te doordouwe- rige Riedijk. Pim Visser: „Er bestaat ook nog de kans, dat Brouwer niet meespeelt Hij -s licht gebles seerd. In dat geval doet Van der Kroon mee." Schiedam - Zal SW profiteren van de onrust in Helmond? Onzeker- I heid, die kon ontstaan omdat tot nu toe resultaten uitbleven en de door het Helmondse bestuur gevonden "oplossing" bij de WON op fel verzet stuitte. Helmond Sport, dat met vier punten uit zeven wedstrden nu al acht punten op koploper Eindhoven aebter blijft, liet fijntjes weten dat de bevoegde trainer René van Eek in het vervolg niet meer in de dug-out zou plaatsnemen. De coaching van het eerste team kwam, zo was de bedoeling, op de schouders van Co Prins. Maar de ex-Ajaxied mist daarvoor, aldus secretaris Jaap van der Leek van de Vereniging van Oefenmees ters, de vereiste licentie. Dus toch de in ongenade gevallen René van Eek als coach in de dug-out? In Helmond circuleert het van de geruchten. Dat Co Prms de coaehing en het samenstellen van het elftal voor zijn rekening zou gaan nemen en Van Eek als "veldtrainer" werd afgescheept, wordt als een "elegante oplossing" gezien. Het komt de rust bij Helmond Het betekent ook dat Bob Maas- Sport niet ten goede. Een tegen stander waartegen SW vorig seizoen het ongeslagen thuisre- cord verspeelde, maar ondanks de wat wisselvallige resultaten nu een betere start had dan de equipe van René van Eek Belangrijk voor SW is dan ook dat het bij koploper Eindhoven alles behalve is weggespeeld. Zelfs was de conclusie gerecht vaardigd, dat SW er wat schle mielig verloor. Het was het "an- dere"SW, zoals het tot nu toe in uitduels nog niet durfde. Be houdend voetbal, dat wel, maar met een rust die het nog met eerder liet zien. kant hoopt dat de zo mysterieu ze angst voor uitdeuels nu eind elijk verdwenen is. "Vergeet bo vendien niet dat we een vrese lijk zwaar programma achter de rug hebben. Kijk maar naar de FC Vlaardingen, een van de zwakkere tegenstanders, daar tegen pakken we wel de pun ten". En vol vertrouwen: "Heus, dit seizoen komen óók de pun- - ten in uitwedstrijden, let maar eens op". Maar voor het zo ver is (Heeren veen) komt het zo moeizaam begonnen Helmond Sport naar Harga. Ook dit seizoen lijk SV- V er een prestigezaak van te maken om op eigen veld elke tegenstander te overbluffen. Met welke formatie dat tegen Helmond Sport moet gaan ge beuren is voor Bob Maaskant geen punt meer. "Ach, natuurlijk waren we teleur gesteld", zegt Bob Maaskant nu, "vooral over de manier waarop. Maar de downs tem ming was er deze keer niet. Het jan Groeneweg kreeg voor rijn was voor iedereen duidelijk dat ge]e kaart in Eindhoven een het gewoon kwam omdat wij_de wedstrijd op non-actief en om- doelpunten niet maakten. We hadden heus wel goed gevoet bald". Schiedam De hengelaars van Mak's speciaalzaak boekten bij het in Heer Hugo Waard gehouden concours voor eigenaars en perso- nee] van landelijke hengelsportzaken fraaie successen. Hans van Katwijk eiste met een vangst van 4.7 kg vis de tweede plaats voor - rich op. De landelijk kampioen van het vorige jaar. Jaap Mulder, werd derde met 2.5 kg. Hans Schoenmaker eindigde ais achtste <1.5) en Ten Kardol bezette met 1.2 kg vis de twaalfde plaats in de eindrangschikking. De heren vingen uitsluitend brasem waaron ,-der de „vloermatten" met een lengte van 50 cm en meer. dat zijn defensie weinig proble men ondervond blijft het elftal verder ongewijzigd. Hetgeen wil zeggen: Jan van der Velden: Maarten van Beek, Rinusv. Steenbergen, Leen Warnaar, Jan den Tuinder; Theo van To- ledo, Wim Mulder, John van der Spek; Peter Jeup, Jan Coe- nen en Paul Roodnat. Wilskrachtige actie van Wim Mulder (links). De SV- V'er vertolkte ook in Eindho ven een puike partij op hei middenveld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4