Belangrijke ontwikkelingen in onderwijssysteem DE SCHOOL MOET ANDES S De vakantie Brievenboek Tante Aafje gaat naar de stad Meer en meer ouders geïnteresseerd in het onderwijs Bescheiden Westkust aanvoer Kat oorzaak van ongeluk Voetganger aangereden Hallo allemaal nieuwe DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Vlaardingen De huidige ontwikkelingen binnen maatschappij en onderwijs vragen om een andere en meervoudige funktie van het schoolgebouw. Van binnenuit, de school, bestaat er de wens tot integra tie van diverse schooltypen, van buitenaf, de maat schappij, doet ook de wenselijkheid van integratie met sociaal-kulturele en rekreatieve sektoren van onze samenleving zich voelen. Dit betekent, dat het gesloten karakter van de kleuter- en de lagere school minder zal worden. De school moet anders. Niet langer meer de plaats, waar alleen on- derwijs wordt gegeven, niet langer meer of kleu ter- of lagere school, maar één school, waar je soep eitjes van de ene naar de andere klas doorschuift, zogenaamd geflexibiliseerd over gaat ofwel waar het sys teem van jaarklassen is doorbroken en waar ten slotte het klassieke hoofd der school ook een ander „gezicht" heeft gekregen: dat van teamleider, manager, man, die de juiste werk sfeer moet kunnen scheppen. Heel in 't kort komt het daarop neer in het eerste jaarverslag over schooljaar 19731974 van J. M- Wijlaars, opvolger van de vorig jaar gepensioneerde Cor Baan, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Vlaardin- gen. Het jaarverslag is door trokken van dankbaar benutte frasen uit beider nota Onder wijs in Overgangstijd, in 1972 op gezag van herkozen wethou der van onderwijs A. G. Kloots uitgebracht De daarin geventi leerde denkbeelden over de toe komst van het kleuter- en lager onderwijs vinden in Wij laars' jaarverslag hun vervolg. BEGELEIDING Veel verbindingen zijn ook ge legd naar de Onderwijs Bege- leidings Dienst (OBD) of schooladviesdienst, die met de binnenkort te verwachten be noeming van een directeur en de ingebruikneming van een huisvesting aan de Schiedam- scheweg meer en meer concre- terer vormen begint aan te ne men. In feite werkt de dienst al, zij het dat de medewerkers zo lang bij de gemeentelijke inspectie zijn ondergebracht. Nu als gemeentelijk inspecteur, maar voordien als secretaris onder Baan, en als coordinator van gemeente en OBD was en is Wijlaars ten zeerste betrok ken geweest bij de opzet en opbouw van de onderwijs bege leidingsdienst. Formeel zijn de gemeentelijke inspectie en de OBD twee onafhankelijk van elkaar werkende organen, in de TAKEN praktijk evenwel zullen de bei de diensten, willen ze tot heil zijn van het onderwijs, nauw met elkaar moeten samenwer ken. Wijlaars: „Dat zal moeten gebeu ren bij de gratie van een goed overleg. Dat overleg is bepa lend voor het welslagen van de ontwikkeling in het onderwijs. Het zal zaak zijn, dat de beide diensten, onze inspectie en de OBD, op zelfde golflengte zit ten. In mijn jaarverslag stel ik ook dat de communicatiewegen steeds open dienen te blijven. Specifieke taken voor de onder wijsbegeleidingsdienst noemt Wijlaars depedagogisch-didac- tische begeleiding, de remedial teaching, het schoolpsycholo gisch werk, het schoolmaat- schappelijk werk en de schooi en beroepskeu ze-voorlichting. Activiteiten, die niet door de school of het onderwijs zelf worden georganiseerd. Het on derbrengen ervan bij de OBD houdt niet in, dat de gemeente lijk inspecteur op z'n lauweren mag gaan rusten, aldus Wij laars. „Een passieve houding leidt tot veronachtzaming van eigen verantwoordelijkheid". Voortdurend overleg tussen de De ondersteunende activiteiten inspectie en de ODB is noodza- van de onderwijsbegeleidings- kelijk, waar het gaat om bege- dienst zijn een gunstige voor- leiding met algemeen karak- waarde voor het tot stand ko ter". men van een „nieuwe" basis school, vindt Wijlaars in zijn- jaarverslag. De nieuwe basis- school, een proces van onder wijsvernieuwing waarbij de toenemende belangstelling van de ouders voor het onderwijs van grote betekenis is, is de „integratie van het kleuter- cn basisonderwijs": landelijk ge zien een onderneming waarbij naar de cijfers van 1974 gere kend circa twee miljoen kin deren, zeventigduizend onder wijsgevenden en veertiendui zend scholen zijn betrokken. STAPJE VOOR STAPJE Integratie, een „in elkaar groeien van kleuter- en lagere school tot édn basisschool In nieuwe stijl", Is in Vlaardingen ver pakt In een zogenaamd model van „leerstofcontinuïteit": kleuter- en bassischool geven elk kind datgene waar het aan toe is. Voor de lagere school houdt dat in: jongere en lang zamere kinderen ruimschoots gelegenheid bieden tot herha ling en vertrouwd raken met de symbool wereld. Kleuter- en lagere school vormen aldus een onderwijsgemeenschap. Onder wijs inspecteur Wijlaars noemt de integratie In. Vlaardingen iets dat stapje voor stapje moet worden uitgevoerd. „Ge leidelijkheid en voorzichtig heid zijn geboden. Het is nog zeer pril. Bepaalde delen zullen we uitproberen op de scholen". Uitgangspunt is een werkplan voor kleuters samengesteld door een werkgroep onder lei ding van de schooladviesdienst Oost Gelderland. De werkter reinen zijn: wereldverkenning, expressie, functie-ontwikkeling en culturelevaardigheden als le zen, schrijven, taal enrekenen, sociale ontwikkeling. Het werk plan wordt aan de Vlaardingse situatie aangepast. Het integratie-experiment zal bij de start in Vlaardingen in prin cipe worden gericht op de oud ste kleuters, die na nog één jaar kleuteronderwijs waarschijnlijk naar de basisschool doorstro men. Kleuter- en lagere school blijven nog zelfstandig. Oplos- Onderwijsinspecteur J. M. Wijlaars: „Overleg met OBD is bepalend". singen in de gevallen waarin wordt gewerkt met gemengde groepen moeien in de praktijk worden gevonden. HUISVESTING De ïntegratïegedachte en de uit voering ervan een wettelijke basis is op komst maken wijzigingen in het beleid voor de huisvesting van die school typen noodzakelijk. Aan scho lenbouw is in het jaarverslag dan ook ruime aandacht ge wijd, Een groot aantal onder wijskundige dOeLstellingen kunnen in de bouw van de school hun rechtstreekse neer slag vinden, aldus gemeente lijk onderwijsinspecteur Wij laars. Enkele ervan zijn: stre ven naar individualisering, naar zelfaktiviteit van het kind in het leerproces, het ont staan van samenwerkingsvor men tussen de leerlingen, toe name van media voor het on derwijs, de invoering van team teaching. Samenvattend zet Wijlaars ui tee lt: „Bij het gebruiken van schoolgebouwen voor andere doeleinden dan het geven van onderwjjs is te denken aan wijk- en buurtwerk, peuter-, speelzaal, expressie, en andere vormen van vrijetijdsbesteding. Het 2al veel overleg vragen pm een multi-functionele school te kunnen bouwen". De gedach- tenbepaling voor de „nieuwe basisschool" is vooral met be trekking tot de bouw van Holy- Noord van belang. SCHOOLKRANT Meer en meer ouders stellen be lang in het onderwijs, dat hun kind geniet In Vlaardingen ligt. die zogeheten „ouderparti cipatie" per school verschil lend. Over het algemeen is over belangstelling niet te kla gen, vindt Wijlaars. Ouder avonden, schoolkranten en ou dercommissies zijn enkele vor men waarin de ouderparticipa tie kan worden gegoten. „Maar", aldus het jaarverslag, „er blijft toch een aantal moge lijkheden ongebruikt". Een inventarisatie-onderzoek van oud erparticipatie-aktiviteiten, waaraan zestien van de zeven tien openbare basisscholen deelnamen, leerde het een en ander over de deelname van ouders aan het onderwijs. En kele uitslagen: Op 12 scholen werkte men mee aan een schoolkrant en op 1 school dis cussieerden groepjes ouders over de leerstof, op 12 scholen hielp men bij het lezen, rekenen enz. en in 2 gevallen gaven ouders een inleiding over hun beroep in de klas, bij 8 scholen houdt de schoolkrant ouders op de hoogte van schoolbeleidsza- ken, op geen enkele school wor. den ouders uitgenodigd bij teambesprekingen en in 3 ge vallen hebben ouders inspraak bij de komende integratie van kleuter- en basisonderwijs. Vlaardingen De Vlaardingen 110 en de Vlaardingen 7 zijn met een nog wel zo tamelijk bescheiden vangst aan boord teruggekeerd van de Westkust. Aan boord van de V3. 110 bevon den zich85 kantjes haring en 65 kantjes makreel- De VI. 7 had een nog bescheidenere vangst, slechts zes kantjes makreel. De grote haring leverde honderd zestig gulden op, de kleine 145, de ijle 97 en de steurharmg 141 gulden per kantje. De makreel leverde 89 gulden op. Vlaardingen Een overstekende kat is de oorzaak geweest van een botsing op de Hoflaan waarbij twee wagens zware blikschade hebben gekregen en een inwoonster van Vlaardin gen een lichte hersenschudding heeft opgelopen. De 68-jarige automobilist K.P.O. remde plotseling voor de kat, waardoor de achter hem rijden de auto, bestuurd door de 26-ja- xige L. T. tegen de achterzijde van zijn auto aanreed. De GGD heeft de 21-jarige vrouw R. de H., die naast de bestuurder van de tweede auto zat, naar het Holy-ziekenhuis gebracht. Vlaardingen Een personenauto heeft op de Maassluisedijk de 9-jarige Marco Bentem uit Vlaardingen aangereden. De jongen liep ter hoogte van de Dirk Schaferstraat de rijbaan op zonder op het verkeer te letten. De GGD heeft Marco Bentem met verwondingen naa- r het Nolet ziekenhuis in Schie dam gebracht Marjan Haket, tien jaar, tekende dit meisje met een paard. Tante Aafje gaat naar de stad. Dat is niets bij zonders zul je zeggen. Nou, voor tante Aafje wél. Ze is namelijk nog nooit in de stad geweest. Dat vindt ze veel te druk. Ze woont in een dorpje. En als je naar de stad wil moet je een uur in de bus zitten. Tante Aafje kan helemaal niet tegen een bus. Ze krijgt er hoofdpijn van. Maar nu moet ze wel. Een maand geleden heeft haar nicht Marïke een baby gekregen. En ze schreef dat ze over een paar weken op bezoek zullen komen met de kleine Marike. Tante Aafje wil graag een ca deau voor de baby ko pen. Dan moet ze naar de stad. In het dorp is geen speelgoedwinkel. Maar ze stelt het steeds uit. Eindelijk, na een maand, denkt ze: nu moet ik toch echt eens gaan. Op een ochtend staat ze heel vroeg op. Buurvrouw krijgt de sleutel want de honden moeten hun eten op tijd hebben. Tante Aafje trekt haar zondagse mantel aan, zet haar hoed op, neemt vast een pilletje in voor als ze hoofdpijn krijgt en staat al een kwartier voordat de bus komt bij de halte. Een uur lang zit ze in de hobbelende autobus en met een bleek gezicht staat ze dan eindelijk op de markt in de grote stad. Ze doet even haar ogen dicht. Mensenlief, wat een auto's en wat een herrie. En al die mensen! Waar moeten ze allemaal naar toe? Als iedereen nu eens rustig thuis bleef zou het lang zo druk niet zijn, denkt tante Aafje. Ze zet een aarzelend stapje op de straat. „Mevrouw, het licht staat nog op rood hoor", zegt een meneer naast haar. O ja, dat is waar. Er zijn verkeer slichten. Nu springt het op groen. Ze loopt vlpg achter de meneer aan naar de overkant. Naar winkels hoeft ze niet te zoeken. Die staan naast elkaar. Allemaal grote warenhuizen. Bij de winkel waar speelgoed in de etalage staat, gaat ze naar binnen. Maar ze ziet helemaal geen speel goed. Hoeden, tassen, kousen, sieraden. Ver der niets. Ze vraagt het aan de verkoopster. „Vierde etage me-, vrouw", zegt het meisje. Gerdlen Verschoor Je had de oplossing toch goed en zelfs won je een prijs. Dat kwam omdat er niet veel oplossingen waren. Dan heb je natuurlijk veel meer kans. Ik denk dat' de kinderen het te moeilijk vonden. Ik vond het leuk dat je weer eens schreef. Het berich tje zal ik in ons hoekje zetten. Bedankt voor je verhaaltje. Peter Bielefeld Er waren niet veel oplossin gen, Jij had het kruiswoordraadsel wèl ge maakt en je viel meteen in de prijzen. De jongensnaam moest Jaap zijn. Dat van die kas was niet goed. Dat moest een kledingstuk zijn. Maar je bent er toch uitgekomen. Ben je lid van een voetbalvereniging? Is het leuk? Je hebt zeker al een wedstrijd gespeeld? Marike Verschoor Leuk, dat je ook schreef en de oplossing instuurde. Logeerden je nich tjes in Arnhem of in een plaatsje in de Buurt? Ik zal een berichtje in ons hoekje zetten. Volgende week. Want nu was het al vol. Je hebt leuk postpapier zeg. André Leerdam Jij bent dus aan je laatste schooljaar bezig. Hebben jullie met de klas dan ook een werkweek? Dat is meestal in de zesde hè? Ben je op een korfbal en tennis club? En dan voetbal je ook nog. Dat rijn heel wat sporten hoor. Is het zwembad bij jullie in de buurt? Cora Zuiderwijk Als ik ze heb zal ik ze sturen. Heb je de andere stickers ook alle maal op je klaptafel geplakt? Is het nog niet vol? Mijn dochter was 17 september jarig. Ze zit nu in de vijfde bij een meester. Ea ze krijgt nu Engels. Dat vindt ze erg leuk. Veronique Ramakers v. Praag Bedankt voor de mooie tekening van de Are de Triomphe. Het is een prachtig bouwwerk. Als je ouder bent moet je zelf maar eens naar Parijs gaan en al die mooie bouwwerken bezichtigen. Hadden julie er op school een les over gehad? Els Silvester Als ik eens een brief krijg van iemand die postzegels wil ruilen zal ik jouw adres sturen. Goed? Waren er nog zegels bij die je niet had? Hoe bevalt het nieuwe huis? Is het een gezellige buurt? Is het huis ook groter? Arthus Eversen Je had de oplossing helemaal goed. Het was niet zo moeilijk, vond je wel? Het was geloof ik de eerste keer dat je meedeed hè? Maak je de puzzel van d-ze week ook weer? Helen Sc he lie vis Alvast gefeliciteerd met je verjaardag. Jij wordt alweer negen jaar. Zit je in de vierde klas? Je mag zeker vriendinne tjes vragen? Doen jullie dan spelletjes? Wat tracteer je op school? Dit was het laatste briefje weer. Dag allemaal, veel groeten van ANKE Als je de woorden goed hebt ingevuld komt er op de kruis jes een plaats in Gelderland te. staan waar prinses Margriet met haar gezin woont 1 waakt de herder over, 2 meervoud van knop, 3 som- menmaken, 4 meervoud van stal, 5 iemand die aan de tech nische hogeschool studeert, 6 maand die volgt na september, 7 strook (meervoud), 8 hoe heet de oudste zoon van prin ses Margriet? 9 zitten in kren-' tenbrood. Dit opstel is van Shirley Weidema, zeven jaar. Ze won hiermee de derde prijs in de vakantiever- halenwedstrijd. „Ik was blij toen de va kantie begon. Maar toch verveelde ik me. Het is zo slecht weer. Maar ik heb grote zussen die spelen vaak met mij. Als het niet regent speel ik toch buiten met mijn vriendinnen. Soms gaat mijn moeder met mij naar het hertenkamp en een keer naar het Heem park. Dat is een park met allemaal planten en de naamborden staan er bij. O ja, ik ben ook nog met mijn vriendin naar de stad geweest. Daar hebben we een rond vaart gemaakt. We zijn dit jaar niet op vakantie geweest. Dat is jammer. Nou ja dan gaan we als het mooi weer is dag tripjes maken. Dit was mijn verhaal. (Shirley Weidema) Je hebt weer een week de tijd om de oplossing in te zenden. Op de envelop zet je; Aan Anke, Verwersdijk 6-8, Delft Denk aan je naam, adres en leeftijd onderaan de oplossing, brief of tekening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3