Zo snel 111 ogelij weer e mg" Provincie en Viai ti dingen leggen „dijkgeschil voor aa i Kroon BELANGRIJK Aan de weg timmeren Blokje rond 99 Ontwikkelingswerker na 27 maanden Ivoorkust Compartimenterïngsdijk bijna klaar, maar: '■mm WmË Hf.; BK „Schildpad"-kat Oud papier voor dier -WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Schiedam Nog1 niet zo lang geleden is er een "rel" ge weest rond de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers (een stichting die jonge Neder landse vrijwilligers naar tal van ontwikkelingsprojecten in het buitenland zendt). Er zou sprake zijn van geldver spilling en menige ontwik kelingswerker zou in den vreemde hebben ontdekt aan een "nutteloos" project deel te nemen. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) heeft naar aanleiding van al dpze aantijgingen in de Tweede Kamer gezegd dat veel van deze verhalen onjuist of niet geheel juist is. Hij erkende wel dat er in het verleden fouten zijn gemaakt, maar dat men daar juist van ge leerd heeft. Oat men bij de SNV in een waas van geheimzinnigheid werkte, ontkende hij ten stelligste. Iedereen mocht weten wat er op zijn ministe rie en op het bureau van de stichting gebeurde. Om ook maar de sfeer van geheim zinnigheid te vermijden wordt tegenwoordig via het ministerie een lijst van te ruggekeerde ontwikkelings werkers naar de kranten ge stuurd. "Als u soms iets voelt voor een gesprek je...", zo zegt het begelei dend schrijven. Nu blijkt in de praktijk dat de ontwikkelingswerkers zelf juist weer niet meewerken aan het oplossen van al dat geheimzinnige gedoe. Wij hebben enkelen van hen ge beld., maar men voelde juist helemaal niets voor publici teit Nu kan het zijn nat deze mening voortkomt uit een vorm van bescheidenheid. Aan de andere kant dienen de NSV-gangers te beseffen dat zij hun- overigens bijzonder te waarderen- werk niet al leen kunnen doen door eigen inzet en hard werken. Zij worden daarbij- terecht- financieel gesteund door het ministerie. Maar dat ministe rie krijgt zijn geld via de grote pot, die gevuld wordt door de belastingbetaler. En iedere SNV'er moet besef fen dat publiciteit best wel eens goed kan zijn. Ten eer ste kan het "twijfelaars" over de brug helpen om ook deel te gaan nemen aan dit werk, en in de tweede plaats is het in feite een beetje hun plicht om wel eens "aan de weg te timmeren". Een van hen, de 22-jarige Harry van de Heerik, heeft dat wel ge zien, Onze verslaggever sprak, met hem in zijn ou derlijk huls, waarbij, als het aan hem ligt, niet lang zal blijven. Vlaardingen Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland en Vlaardingen hebben besloten het bestuursgeschil over de compar- timénteringsdijk voor te leggen aan de Kroon. Die beslissing komt nu eerst na het kort ge ding, dat de gemeente tegen de provincie had aangespannen. Vlaardingen, dat de aanleg van de dijk in strijd vindt met be stemmingsplan Holy Zuid LA en meent dat de werkzaamheden aan de dijk gestopt dienen te worden totdat aan alle voor waarden voldaan zou zijn, ver loor. De werkzaamheden san de „dikke dijk" gingen door. Nu drie maanden later is de knoop dan toch nog doorgehakt. De Kroon moet nu maar zeggen wie gelijk heeft De aanleg van de compartimenteringsdijk ge schiedt op grond van de wet Bescherming Waterstaatswerken in Oorlogstijd (BWQ). Vlaardingen baseert zieh, met het bestem mingsplan in de hand, op de wet Ruimte lijke Ordening. Die twee wetten zouden elkaar doorkruisen. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L, Reu der zei op 11 juni dat de wet BWO de latere wet RO zeker met doorbeekt. De gemeente is nooit akkoord gegaan mei de aanleg van de dijk. Het. college, dal door GS geheimhouding was opgelegd was wei met üe aanleg van de dijk ak koord gegaan. GS voerde dit in het kort geding ter verdediging aan. Mr. Reuder gaf de provincie hier ongelijk, want zo^ei hij: „De provincie heeft het bestuurlijk karakter van de onderlinge verhoudingen tussen raad en b, en w. miskend, want de raad van Vlaardingen is nooit akkoord gegaan". De Kroon moet nu uitspraak doen. Of het veel zal helpen is nog maar de vraag. De dijk is bijna klaar. Schiedam „Eigenlijk is een periode van 27 maanden gewoon te kort. Tegen de tijd dat je bent ingewerkt en inge burgerd, moet je weer terug. De mensen met wie je werkt raken net aan je gewend en dan moet je ophouden en te rug naar Nederland". Aan het woord de 22-jarige bouwkundige Harry van de Heerik die meer dan twee jaar in Ivoorkust verbleef. Hij was uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. De „Rijnmondenaar" is een van de duizenden jonge mensen die worden aangetrokken door ad vertenties in de dagbladen en de reclamespotjes op de televi sie over ontwikkelingswerk. Nog maar een paar weken gele den kwam Harry terug uit het Afrikaanse land waar hij aan diverse bouwprojecten heeft ge werkt. „Nederlander" is hij niet meer, want als het aan hem lag ging hij morgen weer terug naar het andere werelddeel, Afrika. Het is duidelijk dat hij het in Ivoorkust uitstekend naar zijn zin heeft gehad. Na tweeeneen- half jaar voelt hij zich hier niet eens meer thuis. Hij is gewend geraakt aan de ruimte, aan de Afrikaanse mentaliteit, maar bovenal aan zijn Ghanese vriendin. Zij is een van de be langrijkste redenen geweest dat Harry zich alweer heeft aange meld bij de SNV voor een twee de termijn in het ontwikkelings werk. Ivoorkust is een welvarend land in vergelijking met andere Afri kaanse landen. De bevolking heeft een redelijke levensstan daard en echte honger wordt er eigenlijk niet geleden. POLITIEK Over de politieke situatie wil Har ry van de Heerik liever hele- maal niet spreken. „Dat is een zaak van het land zelf. Als bui tenstaander moet je daar vanaf blijven. Wij worden uitgezon den om mensen te helpen, tech- nische problemen te overwin nen. Dat is onze taak en daar moeten we ons bij houden". Wat niet wil zeggen dat Harry zich niet heeft verdiept in ande re zaken buiten de politiek. „Het is een geweldig land", zegt hij, „vooral in het zuiden. Het dunbevolkte noorden grenst aan de Sahel en daar wordt last ondervonden van de droogte, maar het zuiden is vruchtbaar en zeer welvarend". Aanpassingsmoeilijkheden heeft hij eigenlijk niet gehad. „Maar dat is een kwestie van persoon lijke instelling. Ik heb ook jon gens gezien die na een paar maanden inklapten en terug moesten naar Nederland". Aanvankelijk had Harry bij de SNV een plaats gevraagd in Zuid-Amerika; het werd West- Afrika en achteraf bezien is hot goed uitgekomen. Zijn werk be stond uit het controleren van bouwprojecten die door de Afrikaanse bevolking werden uitgevoerd. „Het is even wen nen aan de primitieve bouwwij ze, maar de bevolking is erg goedwillend en erg leergierig". VRIJE TIJD Hoewel hij zelf peen problemen heeft gehad, kan Harry zich voorstellen dat veel vrijwilli gers moeite hebben met hun vrije tijdsbesteding. „Zelf ging ik graag met de wagen de bos sen In en er was gelegenheid om televisie te kijken. Kleu rentelevisie begint daar al aar dig ingeburgerd te raken. Het zijn meest Franse produkties omdat Frans nog altijd de voertaal is tegenover buiten landers. In de kleinere plaat sen moest overigens vaak met een tolk worden gewerkt". BOVENLAAG In Ivoorkust worden de topposi ties nog steeds bekleed door Franse blanken, maar er is een tendens om die posten steeds meer door de eigen bevolking van Ivoorkust te laten bekle den. De intellectuele bovenlaag van de zwarte bevolking ziet de blanken graag vertrekken, maar daar is nogal wat tijd voor nodig. Vooral aan technici in eigen gele deren is nog een groot gebrek, omdat het land veel „witte boord"-studenten telt. Natuur lijk kent Harry ook de nadelen van het Afrikaanse leven- Een vrijwilliger wordt niet al te royaal gesalarieerd en het is moeilijk geld over te houden. Voor veel vrijwilligers die uit ontwikkelingslanden terugke ren is het moeilijk om rich weer bij het „normale" Nederlandse leven aan te passen. Het vrije, maar ook primitieve leven heeft op de ontwikkelingswerker in druk gemaakt. Zoveel dat bij- voorbeetd Van de Heerik zo snel mogelijk terug wil. Naar Ivoorkust of desnoods naar een ander Westafrikaans land. Maar in ieder geval naar èen ontwikkelingsproject en naar zijn Ghanese vriendin. Afrika heeft Harry behoorlijk in rijn greep gekregen. Het ouderlijk huis in Nederland is hem te klein geworden. in de mensheid lijkt langzamer hand te herstellen. Af en toe een luidruchtig gekef gepaard gaande met een hevige ruk aan de lijn onderbreekt het uitje. Eenden blijken bij deze voorvallen de favoriete tegen standers. Het ongeveer éénjarige bastaard- je is best een leuke hond om te zien. Zijn vacht is overheer send bruin van kleur met wat wit erdoor. Onze conclusie na een blokje: lêuk hondje, lief, in het begin een beetje angstig (maar dat zal na een paar we ken wel weg gaan). Eigenlijk is het hondje, ongeveer middel slag, geschikt voor ieder gerin als er maar goed voor hem wordt gezorgd. Bergen papier zijn er de afgelo pen week weer naar de hande laar gebracht. Na de vakantie weken van diere nasielbeheer- - der Egge Boerma blijken de J stapels oude kranten weer toe te stromen. Geschatte opbreng sten tot nu toe: 2700 gulden- Wie nog een flink pak oud pa pier heeft kan dat brengen Leeuwenhoekstraat (de heer v-, Verweys) en een nieuw adres: Henri Polakstraat 5 (de heer Van Beem). Een belletje naar het asiel (266266) en er bestaat ook de mogelijkheid dat de ou de kranten kunnen worden op gehaald. Terry is een zwarte bastaard van ongeveer tien maanden oud. Het teefje Is de maandag dat het asiel weer openging ge bracht door enkele Schiedam mers die het hondje niet meer konden houden. Terry iets kleiner dan een middelslag hond kan namelijk niet al te lang alleen in huls zitten. De beheerder zoekt dan ook voor haar een fijn gezin liefst met een huis mei tuin die Terry goed kunnen verzorgen en die haar niet voor lange tijd alleen laten. Signalement Naam: onbekend Ras: geen (bast.) Geslacht: reu Leeftijd: ong. 1 jr. Kleur: bruin-wit Schofthoogte: 48 cm Beharing: kort 'Aarzelend stapt het jonge hondje over de drempel. De buiten deur van het asiel Is net voor hem opengegaan en hij ziet - weer eens de blauwe lucht. Niet dat hij al Lange tijd heeft gezéten in het aloude dierente huis. Want nauwelijks vieren twintig uur eerder gebeurde het ritueel bij de drempel in omgekeerde richting. Maar toch schijnt het vierpoterije ervan bewust te zijn dat dit uitje iets anders is dan andere keren. Misschien is het omdat hij plotseling met een volslagen vreemde op stap moet gaan. Maar het weerhoudt hem met Ogenschijnlijk lijkt het beestje een typische „asïel"-hond: een- zame dagen in een klein hok, nauwelijks buitenlucht en al door maar dat gejank van die andere beesten aan de kop, hoewel hij zelf ook meehuilt. Al die dingen maken een hond een beetje mensenschuw, hoewel er natuurlijk uitzonderingen zijn. Naar mate het blokje rond echter vordert, merken we een duide lijke verandering in zijn gedra gingen, zowel tegenover de „tij delijke baas" als tegenover an dere mensen. Het vertrouwen Drie maanden oud is deze poes die al enkele dagen in het asiel zit. Kleur: „schildpad" oftewel bruin, zwart, wit. Haar broer tje die tegelijkertijd werd ge bracht heeft ai een ander te huis gevonden. Wie wil dit poesje gaan verzorgen? Het an dere dier is een zwarte kater van ongeveer één jaar. Hij is gevonden in de Rembrandt- laan, waarna hij naar het asiel is gebracht. G Openingstijden: 3-12 uur en 14-17 uur; zaterdag 3-12 uur; zon en feestdagen gesloten. O Voor vermissingen direct het asiel bellen. O Ook Amivedi een organisatie die weggelopen en gevonden dieren registreert kan u mogelijk helpen: telefoon 269947. De Schiedamse dierenarts dr. de Kaper heeft zijn praktijk aan de Jan Steenstraat 39. Spreekuur: maandag tot en met vrijdag van 13-14.30 uur en van 19-20.30 uur, behalve woensdagavond. O Afspraken kunnen telefonisch worden gemaakt van maandag tot en met vrijdag tussen 8 en 9 uur 's-Ochtends. Telefoon 268234.. Opgeven als lid van de dierenbescherming kunt u door storting van 7,50 gulden (of meer) op gironummer 216407 ten name van de dierenbescherming afdeling Schiedam. Op het strookje vermel den „nieuw lid". Maandblad gratis. Het gironummer staat uiteraard ook open voor giften.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3