Het paspoort is nog steeds o o Jig Extra groen in Park Zouteveen Holy-Noord Derde lustrum Konfron ta tie heslist geen hoogtepunt Hoe soepel de grenswachters ook bijbel zijn: TITELS Historische speurtocht begint in het oude testament PASPOORT OORLOGEN NATIONALE TEIT "Moerman tuinders99 krijgen voorrang bij uitgifte grond EXPOSITIE IN STEDELIJK MUSEUM DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 S CHIEDAMSCHE COURANT 3 'n Europesé Gemeen schap en etn al jaren lang voortsudderende Benelux ten spijt: voor een uitstapje naar Bel gië is nog altijd een paspoort nodig. Offi cieel vereist, hoe soe pel het overschrijden van 's lands grenzen ook moge verlopen. In negen van de tien ge vallen immers is er geen douanier, die de grens nog dwarsboomt, maar wee degeen, die zijn pas niet bij zich draagt Het gemak, waarmee de Belgen de stroom reizigersverkeer langs laten gaan. verschilt nogal van de precisie, die hun overige ambtelijke collega's aan de dag leggen. Duitse, Franse, Oostenrijkse, Engelse en Deense douaniers door snuffelen het „passeport" grondig en zien erop toe, dat aan alle formaliteiten is vol daan. Om nog maar te zwij gen over de nauwgezetheid, waarmee paspoort en visum worden bekeken bij de intre de in de Oostbloklanden. Het zal nog wel even zo blijven. Al wordt er her en der druk gediscussieerd om de honder den verdragen, afspraken en overeenkomsten te doorbre ken (van tijd tot tijd circule ren zelfs berichten over een Europese geldeenheid): een Europese pas, die sinds eeu wen zwaar bevochten grenzen in één kïap zouden doen ver dwijnen zit er de eerste jaren niet in. Gevestigde belangen, traditionele afscheidingen ('n natuurlijke grens als de Rijn tussen Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld), een door oorlo gen nog lang niet uitgeblust nationalistisch vuur en niet te vergeten economische belan gen zijn daar de voornaamste oorzaken van. Hoe was het „toen". In vervlo gen tijden van voettochten, postkoetsen en karavaans. Is het paspoort altijd nodig ge weest? Wat vermeldt de ge schiedenis over het gebruik van passen, reisbrieven of reispapieren? Het antwoord daarop is niet gemakkelijk te vinden. Maar enig gewroet in de „oudheid" brengt toch meer duidelijkheid in de his torie van het paspoort Nehemia 2, vers 7: (Nehemia wordt door Arthasasta naar Jeruzalem gezonden) „En ik zeide'tot den Koning: indien het den Kortgmg goddunkt, laat mij brieven geven voor de landvoogden van het ge bied over de Rivier, dat zij mij laten doortrekkentof dat ik in Juda kom Nehemia zal „in die dagen" best in Juda zijn aangekomen, maar of zijn reisbrieven hem door Nico van Grieken nog van nut zijn geweest ver meldt de historie niet Ergo: de geschiedenis over het pas poort zwijgt na het oude tes tamentaire verzoek om een reispapier als het graf, tot ïn de Middeleeuwen, waarin ste den tot ontwikkeling kwamen en het handelsverkeer zich uitbreidde en er dus gereisd werd. Internationaal recht bestond nog nauwelijks. Een verkla ring van rechten van de mens werd pas in de twintigste eeuw ondertekend: onze voor vaderen dachten er gewoon niet aan. Kortom, de vnjheid van het individu, de enkeling, was in grote mate afhankelijk van de grillen, die de eigen of naburige prins, koning, kei zer, of een anderszins vroede vader zich in het hoofd haal- de. Grenzen bestonden niet en zo ze er waren zeer betrekke lijk. Je maakte een reis, had enig met forse zwierige onder tekeningen en zinsneden ver sierd reispapier in de bagage en ging op weg. Zo was dat. De gedachte aan een rechtsre gel, waarmee reizen van het ene naar het andere land (of stad met, bedenk wel, eigen munteenheid en privé leges) enige zekerheid bezat, werd dan ook nimmer geopperd. Tot in het historisch jaar 1215. In beeld komt koning Jan zonder Land (boe toepas selijk), die als eerste vorst zijn onderdanen op het eiland Runnymede het recht van rei zen verleent Toentertijd een progressief be sluit waarmee koning Jan de grondslag legde voor de Mag na Charta, tot op heden de basis van de Engelse grond wet. Helaas was niet iedereen genegen dit vooruitstrevende recht te eerbiedigen, zodat er legio malen inbreuk werd ge pleegd. De staatshoofden haalden ook tal van „leuke spelletjes" uit met de hen toegekende macht over het al dan niet afgeven van reispapieren. Hendrik IV van Frankrijk bijvoorbeeld wendde omstreeks 1600 zijn macht aan om Joden en zigeu ners een pas te laten dragen. De Fransen kenden een tijd lang ook het gebruik van zo genaamde „pas se ports d'arti- sans", persoonsbewijzen, die door de bepalingen waaron der ze werden afgegeven, goe de en schaarse ambachtslie den, belangrijk voor een stad aan hun verblijfplaats hielden gekluisterd. Goeie ouwe tijd. Rusland en Turkije stonden bij de zeer weinige reizigers uit het Europa van omstreeks 1700 bepaald niet als gastvrij te boek. Voor alle zekerheid vroeg men daarom maar lie ver een reispapier aan, dat compleet met ellenlange titels en krulletters voldoende in- De bijbel In al zoveel geval len uitkomst biedend geeft als eerste antwoord. In één van de verhalen van het oude testament vertelt de schrijver over brieven, die de reiziger enigermate zekerheid moes ten verschaffen op zijn tocht naar het „land over de ri vier". Een citaat: druk moest maken om even tuele bezwaren van lastige en onwillige grenswachten te ontkrachten. In het minder moeilijk toegan kelijke deel van Europa - Duitsland, Frankrijk, Oos tenrijk, Italië, Denemarken was een reispapier eigenlijk niet nodig. Alleen hele voor zichtige reizigers droegen er een bij zich. En in zo'n geval was het aanvragen ervan een kwestie van „klaar-terwijl-u- wacht'T Extreem is de precisie waarvan iemand zich op zijn reis van Nijmegen naar Amsterdam bediende, getuige de met sier lijke krulletters getooide ana len van de Nijmeegse politie functionaris. „Den dertienden November van bet jaar 1836 meldde zich een man gaande van Nijmegen naar Amster dam", heette het De toen al vrij voorspoedige tocht per koets tussen beide steden doet het gebruik van die melding nogal overdreven voorkomen. De formele baas verdiende er in ieder geval een prachtig stempel mee. Het paspoort, ontstaan uit vrij- en reisbrieven, waarover in bet Oude Tes tament al wordt gespro ken. Pas na de Eerste We reldoorlog krijgt het be kende zwarte boekje a'n beslag. Hoe soepel douaniers ook kunnen rijn. het pas poort is nog altijd vereist. Ten tijde van de Krimoorlog (1854—1856) en de Frans-Duit se oorlog (1870—1S71) begon het paspoort wat minder vrij blijvend te worden. Beide oor logen tekenden de krachten en machten in het zich zwaar industrialiserende Europa wat duidelijker af en nationalisti sche gevoelens namen toe. Van vrijblijvend gebruik van het paspoort was opeens geen sprake meer toen in 1914 zo goed als alle Europese staten op het bedaarde neutrale Nederland na elkaar te lijf gingen. Het internationale rei zigersverkeer veranderde ge heel en al en de na de wereld brand haastig opgerichte Vol kenbond legde zich erop toe om zo spoedig mogelijk een standaardmodel te vinden voor het reispapier. De aloude tekst, waarvan de autoriteiten zich immer be dienden werd in 1825 ge schrapt De aanhef tot dan toe luidde: „In Naam van Hare Majesteit de Koningin der Ne derlanden Prinses van Oranje Nassau enz. enz. enz. verzoekt de minister van Buitenlandse Zaken alle burgerlijke en mi litaire overheiden van vreem de staten vrije doortocht te verlenen en zoo nodig hulp en bijstand te verleenen aan Ervoor In de plaats kwam een boekje zoals dat zij het in* kleiner formaat, nog altijd wordt uitgegeven. De oorlogen hadden het besef van nationaliteit tot een natie te behoren, stevig aangewak kerd. Gevolg was dat voor de eerste maal in het eeuwenou de bestaan van paspoort en reispapier de nationaliteit van de paspoorthouder bij zijn persoonlijke gegevens werd vermeld. Een nadere bijzon der wrange aanduiding bij de persoonlijke gegevens vormde de J" op het persoonsbewijs, dat Europa bezettend Duits land iedereen verplichtte te dragen. Deze trieste episode uit de hostorie van het pas poort duurde in Nederland van 1940 tot 1945, een tijd, waarin het vervalsen van een pas tot vak uitgroeide. De geschiedenis van het pas poort loopt ten einde. In de na-oorlogse jaren verandert er nog weinig, dat de moeite van het vermelden waard is. In 1952 bijvoorbeeld werd be paald, dat man en vrouw voortaan niet meer op één pas mogen. En voorts nam het aantal landen, waarvoor een paspoort is vereist dankzij het verwerven van onafhankelijk heid natuurlijk met enkele tientallen toe. De stempels die „nieuwe"-landen als Tanza nia, Kenya en Oeganda voe ren vormen een bezienswaar digheid op zichzelf. De grootte ervan moet hun status van onafhankelijkheid kennelijk extra benadrukken. En in Nederland? Naast het pas poort opent ook de zogenaam de toeristenkaart vele gren zen. En al lijkt het passeren van de Beneluxslagbomen moeiteloos te verlopen: het respectabel bedrag aan boete- gelden dat de staat België elk jaar opnieuw argeloze toeris ten ontfutselt maakt duidelijk dat het paspdört nog altijd verplicht is. Schiedam/Vliardingen Een gedeelte van het bestemmingsplan Park Zouteveen dat voor verkeeredoeleinden zou gaan dienen, wordt groen. Het stnk waar het om gaat sluit aan bij de aanleg van groenvoorzieningen in het oostelijk gedeelte van Holy-Noord. De verkeersdoeleinden in het vierkante meter willen hebben voor de verbouw van groente en het kweken van bloemen. Bij de Vlaardingers beter be kend als volkstuinen. In eerste instantie zouden die tuinen ver huurd moeten worden aan tuin ders die hun grond kwijt raken door de aanleg van de Burge meester Heusdenslaan. Zoals bekend moeten van het terrein van dokter Moerman, de om streden kankertherapeut, onge veer vijfendertig tuinders ver dwijnen. het Park Zouteveen zullen waar schijnlijk nooit, of hooguit in de verre toekomst, worden gereali seerd. Dat gedeelte sluit aan op het geplande Holy-Noord-groen. Het kersverse college stelt de raad voor het gebied in te rich ten. Dat gaat ruim 250.000 gul den kosten. Het zijn de kosten voor grondbewerking, inzaaien van de terreinen, beplanting en graven van sloten. Het terrein, zo staat in het voor stel, moet worden benut voor de verhuur aan particulieren. Andere volkstuinders zouden te- die individueel een stuk grond gen de voorrang voor de "Moer- van honderd A honderdvijftig mantuinders" wel eens grote bezwaren kunnen hebben. De volkstuinvereniging Vlaardin- gen, een club van georganiseer de vrije-tijd-agrariërs, heeft een wachtlijst met daarop driehon derd gegadigden voor een tuin tje. Zij noemen de "Moerman- tuinders" wdde tuinders, omdat die niet aangesloten zijn bij een vereniging. Een andere mogelijkheid om de tuinen te verhuren is collectief grotere percelen grond uit te geven voor het laten weiden van paarden, pony's en klem vee. Ongeveer vijftigduizend gulden zijn inrichtingskosten vanhet terrein voor de te verhuren grond: Door de huuropbrengst kan dit deel van de kosten in tien jaar worden terug-ontvan gen. Schiedam - Bet Stedelijk Mu seum Is al toe aan Kotifroula tie XV. En derde lustrum dus in deze tentoonstellingenreeks. die het werk van al heel wat Nederlandse en buitenlandse kunstenaars naar Schiedam beeft gebracht en nog wel aal kunnen brengen. Want er is alle reden om de reeks voort te zetten, waarbij men dan wel bedacht dient te rijn op het handhaven van niveau. Het peil van de ten toonstelling van nn Is bepaald minder dan dat van de vorige en dat is wel voornamelijk te wijten aan het oeuvre van de Engelsman Ri chard Whit tern, dat In mij de vraag beeft opgeroepen: waar om heeft men dat in vredes naam naar Nederland gehaald? Tegelijk dringt zich nog een ande re vraag op: waarom moet juist aan dit werk zoveel aandacht worden besteed? Twee boven zalen vol! Dat is het beslist niet waard. Whittem verdedigt het in een verklaring wel heel knap (handig) en beweert, dat zijn schilderijen een tweeledig doel hebben: zij moeten een onmid dellijke tegenwoordigheid bezit ten enerzijds; aan de andere kant moeten ze "gelezen" wor den door de toeschouwer. "Ik bedoel dat de tijd die nodig is om een verhaal te lezen of een film te zien, die tijd moeten ook mijn schilderijen opeisen. (In een aantal schilderijen zijn films, boeken en cartoons ge bruikt als motieven). Het verha lend element verschilt in ieder ..sWÏA>- door Jan H. Oosterloo Landschap Fotherby Tip van Richard Whittem. werk en soms binnen ieder werk ook. De relaties die ik leg kunnen zijn literair, schilder kunstig of zuiver persoonlijk". Whittem werkt in verschillende technieken. Hij schildert met acrylverf op linnen of board, tekent met een combinatie van waskrijt en potlood en maakt voorts pentekeningen, fotocolia- ges en foto-afdrukken die met potlood en waskrijt zijn opge werkt De warrige voorstellin gen zijn over het algemeen ge baseerd op het element van de strip en de pop-art De kleuren zijn bont en hard en daarop zijn slechts enkele uitzonderin gen, zoals het overwegend in gryren gehouden Homage to Goya (47). Keramisch Henk Dtl. Stedelijk Museum, Hoog- Straal 112, Schiedam: Ten toonstelling Konfrontatle XV. Open dagelijks van 10-17 uur en op kandag van 12-30- 1T uur. Tot 14 oktober. KERAMIEK Een grote collectie keramische objecten is geëxposeerd van Henk pil uit Zaandam, die aan vankelijk gebruiksaardewerk maakte maar sinds een jaar over zeven plastieken vervaar digt, die hij de laatste jaren opbouwt uit uitgerolde lappen klei. Ze zijn gebaseerd op alle daagse dingen- een schóót, een hemd, een jasje-, die echter sterk werden vervormd. Daar bij zijn ze vaak toegenist met heel tegenstrijdige zaken, waar door de merkwaardigste voor werpen zijn ontstaan. Dil blijkt wat dit aangaat over een onuit puttelijke fantasie le beschik ken. De verscheidenheid is dan ook bijzonder groot, maar toch maakt zijn oeuvre, zoals het hier is gepresenteerd, een wat saaie indruk doordat alles in eenzelfde kleur is (wit grijs met blauw), die veel weg heeft van de bekende Keulse potten. SCHADUWEN Schaduwen spelen een belangrij ke rol in het werk van Zoltm Peeter en in zekere zin ook in dat van de Delftse kunstenaar Willem J. M. Kerklaan. Peeter heeft in de benedenzaal vóór een aantal objecten van hout en zink opgesteld, waarmee hij heeft uitgewerkt wat hij aan de wand door middel van foto's, etsen en tekeningen laat zien: de verschillende "gedaanten" van de schaduw. Zo heeft hij bij voorbeeld de volkomen drie dimensionale schaduw in beeld gebracht Over de "shadow-ca ses" van Pccter wordt een dia programma gedraaid. In de blind- of reliëfdrukken van Kerklaan heeft de schaduw pok een functie. Uit lijnen en recht hoeken bouwt de kunstenaar zijn composities op volgens be paalde geometrische ritmen. De behandeling van het papier (een zware druk onder de pers) verandert de structuur ervan. Daardoor bezitten de geplette gedeelten een zachte eiglans, die afwijkt van de rest van het papier, wat de schaduwwerking in het reliëf accentueert. Dat Kerklaan in zijn lijn- en vlak- constructies veel variatie weet te brengen is duidelijk als men de uit vertikale rechthoeken sa mengestelde compositie 46 BA 2/15 (7) stelt naast de drukken 46 BY 3/20 (11) en 46 BE 2/12 (12), die uit slechts enkele «ni> tiele lijnen bestaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3