Di ei proeven: onmenselijk of vóór d! e mens? bv Auypers insert weieens ingestoken DIERENDAG '74: DAG DIEREN TIHfliVIE I iEDEN A) konstrukteurs B) tekenaar- konstrukteurs BIJRIJDER een assistente „Mag niet" helpt niet COSMETICA PROTEST constructie' bankwerkers LOOPSE TEEF DUISTER NORTH WEST ENGINEERING B.V. Pompbediende Quick servicemonteur GARAGE DE KOSTER B.V. mm P. UBBENGA b.v. consfruefiewerkers lassers Enkabe Schiedam CHAUFFEUR SCHIEDAMSCHE COURANT ;-■» J I ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 „Ik zal nooit de uitdrukking in de ogen van de hond Tricks vergeten toen hij, vlak voor hij stierf, be greep dat er mannen zijn die een hond op de rug kloppen om de juiste plaats voor hun mes te vin den" Een zin uit de folder „Tricks" met als ondertitel „Hoe bonden in laboratoria, worden ge marteld. Fervente bestrijders van vivisectie daar gaat „Tricks" over dragen dergelijke docu menten aan, die moeten bewijzen dat vivisectie staat voor onmense lijk, wreed, zinloos. Leggen cijfers op tafel: Jaarlijks zouden 3 mil joen dierproeven genomen wor den, waarbij 83nooit verdoofd wordt De voorstanders van vivisectie wij zen erop, dat nooit bekend wordt gemaakt waar de cijfers vandaan komen, waar de afgrijselijke foto's van bloederige operaties genomen zijn, wie de auteurs zijn van de gruwelijke verslagen zoals „Tricks". Ze wijzen op de nood zaak van een aantal dierproeven, ten gerieve van geneeskunde. „Vi visectie redt mensenlevens" werpt de medische stand tegen. De waar heid is niet gemakkelijk te onder scheiden in kluwen van voor- en tegenargumenten- Een ding is echter zeken nog elke dag worden ontelbaar veel dieren gebruikt voor proeven, waarvan het nut niet een twee drie aange toond kan worden. Dat is zinloze dierenmishandeling, waartegen met name de Anti Vivisectie Stich ting fel van leer trekt „Wij zijn geen doordrammers, maar wij houden niet van rotzooi" be gint de direkteur van deze stich ting, H.B.A Hulst (60) zijn betoog, „Ook vrij beseffen heus wel, dat een - aantal dierproeven nodig is voor de medische wetenschap. Dat is 10 procent Waar wij tegen strij den is die 90%, die voor de com mercie is bestemd. Zinloze vivisec ties, die geld moeten opleveren." De Stichting heeft niet veel moeite met het aanwijzen van dé grote boosdoeners: de bedrijven die cos metische prod uk ten vervaardigen en waar talloze dieren het leven voor moeten laten of zomaar pijn moeten lijden. Honden die maan denlang op gezette tijden de tocht naar de operatietafel moeten afleggen om hun maagzuur te la ten aftappen, wat een onmisbaar bestanddeel voor anti-rimpelzalf schijnt te zijn. Konijnen die sham poo in de oogjes gewreven krijgen om het effect te tonen. Katten en honden waarvan gedeelten wor den verbrand om hnidvemiea- wingszal/jes te standaardiseren. Verhalen die allemaal dezelfde weer zin wekken en waarvan mensen als directeur Hulst met klem verze keren dat ze waar gebeuren, „De grote moeilijkheid is echter, dat de mensen van wie wij deze gegevens krijgen, liever anoniem vollen blij ven. Als bekend wordt wie ze zijn raken ze onherroepelijk hun baan kwijt Weet u, een paar dagen gele den nog kreeg ik een bioloog thuis. Die man stortte zijn hele hart te genover me uit Hij kon er niet meer tegenop, tegen die dierproe ven. Hij ging eraan kapot Maar die man moet ook zijn brood ver dienen, dus die gaat toch noodge dwongen door." Onder het donateursaantal van de Anti Vivisectie Stichting men kent geen leden bevinden zich veel van dergelijke gevallen vol gens de heer Hulst Insiders die de Stichting voorzien van de laatste stand van zaken, de laatste cijfers. De Stichting op haar beurt pro beert die cijfers terug te dringen: de hoge percentages van de cosme tische industrie, van de bedrijven die via vivisectie nieuwe prod uk- ten op de markt brengen. Die stnjd wordt al 43 jaar op dezelf de manier gestreden: „Door het bewerken van de publieke opinie. Ons inziens de enige manier die uiteindelijk effekt zal hebben" is Direkteur Hulst en mevrouw Poel-Gütlich: «misdadige praktijken." ■de overtuiging van Hulst, „Als je de mensen laat zien wat een dier allemaal moet doorstaan voor weer een nieuw coèmetisch pro- dukt, dan kopen ze het niet zo gauw. En als zo'n produkt dan niet loopt, wordt het vanzelf uit de verkoop genomen." En met de publieke opinie zit het de laatste jaren goed, weet de heer Hulst Hij concludeert dat uit de grote toeloop van donateurs. „De laatste tijd is het zelfs zo sterk, dat we bijna elke dag nieuwe aanmel dingen krijgen." Vijftienduizend Door Trix Broekmans aanhangers telt de Stichting op dit moment, waarvan vierduizend in Zuid-Holland. Opvallend is, dat onder de nieuwe aanmelders veel studenten zitten. Volgens de Heer Hulst de duidelijk ste aanwijzing, dat ook op de uni versiteiten de dierproeven niet meer zo maar gepikt worden, „Wij hebben er zelfs studenten bij die halverwege hun studie overge- zwaaid zijn in een andere richting- Die vonden veel van de operaties maar zinloos. Wij vragen ons dan ook af: waarom geen films ver toond waarop een dierproef heel goed te zien is? Daar heb je maar eenmaal een dier voor nodig, in plaats van telkens weer nieuwe. Zoals het nu gaat, lijkt het meer op bevredigen van nieuwsgierig heid en sadisme." MEDELEVEN Met geen van deze opmerkingen kan prof. dr. J. Moll van de Erasmus Universiteit in Rotterdam zich ver enigen. „Ik geloof dat de tegen standers van vivisectie de zorgvul digheid, de omzichtigheid en het medeleven onderschatten waar mee de onderzoekers dierproeven verrichten. Ik voel in hun stichting een soort van medeleven, dat ik sympathiek vind, maar ik geloof dat zij een onjuist beeld hebben van de feitelijke noodzaak van dierproeven. Sterker nog, ik weet een voorbeeld waarbij te weinig proeven zijn ge nomen op dieren, het Softenondra- ma. En over die films, ik kan u zeggen dat wij al heel veel films vertonen. Ik onderwijs anatomie. En ik weet gewoon, dat je een student niet alles kan leren door alleen films te laten zien. Hij moet het ook zelf doen." Prof. Moll verzekert dat geen enkele proef, ook niet die hij zelf verricht in zijn onderzoeken op het gebied van de endocrynoïogie, geschiedt zonder verdoving. De proeven ge schieden met dieren die deels spe ciaal voor dit doel gefokt worden in het proefdierencentrum van de universiteit en deels betrokken worden van het TNO in Zeist Het gaat om honden katten, apen, muizen, ratten en konijnen. Prof. Moll: „Ik verzeker u, dat als net anders kon, zonder dieren dus, dat we het zouden doen. Maar er is nog steeds geen andere manier gevonden." SHELL Bijna letterlijk hetzelfde zegt voor lichtingsman Jansen van Shell Ne derland in Rotterdam, wanneer hij erkent dat dit concern van dieren gebruik maakt voor het testen van produkten. „Dat gebeurt in ons toxicologisch laboratorium in SH- tingboume, Engeland. Daar wor den ratten, muizen, konijnen, vis sen, hamsters, varkens, koeien, honden en katten gebruikt De produkten die op deze dieren wor den uitgetest zijn vaak produkten die in de land- en tuinbouw wor den gebruikt bij voorbeeld bestrij dingsmiddelen. De regering heeft zeer strenge normen aangelegd voor het toelaten van die midde len, dus die mogen we niet zomaar op de markt brengen. Die mogen absoluut de mens niet schaden." Unilever, een andere gigant, zegt bij monde van persman L. van Velze- n: „Wij zijn inderdaad in Vlaardin gen bezig met research waarbij we dieren nodig hebben. Het gaat uitsluitend om ratten, die wij overigens kopen bij TNO in Delft, die ze speciaal voor dit doel kweekt".Over het gebruik van de ratten:„ Op bepaalde gebieden hebben ratten dezelfde reacties als mensen. We gebruiken ze in het bijzonder om de reacties van bepaalde voedings stoffen te testen. Met name de zogenaamde meervoudig onverza digde vetzuren. Onze wetenschaps mensen zijn ervan overtuigd, dat die zuren rechtstreeks te maken hebben met hart- en bloedvaten." Deze openhartigheid steekt fel af tegen de magere antwoordjes die de grote cosmeticabedrijven losla ten. Andrélon, vervaardigster van shampoo's en andere haarproduk- ten, laat kortaf weten: „Gein spra ke van" op de vraag of dierenproe- ven verricht worden. En toch moeten de 40% die de Anti Vivisectie Stichting aangeeft ten. aanzien van vivisectie voor cosme tica ergens vandaan komen. Een vreemde zaak. De Anti Vivisectie Stichting gaat onverdroten door met de strijd. Elke gelegenheid om het publiek te bereiken wordt gretig aange grepen. Bij grote evenementen probeert de stichting een stand geplaatst te krijgen waar men do- nateuis tracht te winnen door het rspreiden van folders, r 2 november staat een sHle pro- Voor testanleprotestmars Gevraagd: Aanmelden: KUYPERS CONSTRUCTIE WERKEN B.V. Thurtedeweg Spaanse Polder Rotterdam Telefoon 153494, door Den Haag op het programma, waar deelnemers uit het hele land naar toe komen. Hulst: „Dat gebeurt onder het motto Dieren klagen aan. Kinderen lopen mee met al lerlei huisdieren en bieden op het Binnenhof een petitie aan." Een ander wapen dat de Anti Vivi sectie Stichting in het strijdgewoel heeft gegooid is een ontwerp voor een anti-vivisectie-wet Hulst: „Nu is het nog een wild west in Neder land. Alles mag op vivisectie ge bied. Nederland is zo'n progressief land, maar wat dit betreft lopen we honderd jaar achter." Als de wet er komt krijgt men wel licht ook eindelijk controle op de toelevering van proefdieren. Eén punt in het ontwerp is namelijk, dat elk universiteits- en bedrijfsïa- boratorium zijn eigen dieren fokt Wellicht verdwijnt dan het feno meen van de katten- of honden mepper. Daarover kunnen zowel de heer Hulst als mevrouw L. Poel-Gütlich, hoofd-districtscora- missaresse voor Zuid-Holland, sterke staaltjes vertellen. Verhalen over de Wassenaarse dui nen, waar argeloze wandelaars plotseling hun hond zien wegren nen en hem nooit meer terugzien: „Tien tegen een dat er dan ergens een hondenmepper is met een loopse teef. Ze hebben trouwens ook al methoden waar geen loopse teef meer aan te pas komt Dan strooit zo'n hondenmepper anijs zaad in rijn broekspijpen en man chetten,' dat verspreidt dezelfde geur als het teefje. Misdadig, is het enige dat mevrouw Poel erover wil zeggen. Een andere truc: hoe vaak verschijnt niet in de krant een kleine adver tentie waarin honden of poezen worden aangeboden? Een sappig lokaas voor de meppers. Mevrouw Poel heeft om de praktijken van deze mensen te dwarsbomen een opsporingsdienst in het leven ge roepen. Die bestaat uit een hele keten vrouwen, door heel Neder land, die onmiddellijk na het ver schijnen van een dergelijke adver tentie gaan bellen naar het adres waar hond of kat wordt aangebo den. „Heel vaak blijkt er dan al een gegadigde te zijn. Wij kennen al heel wat van die lui, die op die manier aan dieren komen. Ze zijn zelfs zo brutaal, dat ze af en toe gebruik maken van de namen van mensen van enze stichting." De vivisectie is dos niet zo ver van ons bed als men wel eens veron derstelt Iedereen kan van de ene op de andere dag rijp poes kwij traken aan duistere figuren als de kattenmeppers. Zolang er nog geen controle op dergelijke prak tijken is kan elk willekeurig huis dier op de operatietafel eindigen. Misschien iets om op Werelddie rendag even bij stil te staan. Mevr. O. D.-B. I# V. "Onze Kleine Karei wilde van het kinderwagenonderstel een skelter maken. Daar vond ik *m la mooi voor, de kinderwagen. Om kort Ie gaan. ik plaatste een advertentie in zo'n rubriek van de Krant. Nog dezelfde avond kwamen ze de kinderwagen ophalen. Ik kreeg er een mooi bedrag voor. En zodoende njdt kleine Karei nu in een echte trapskelter." Wij vragen enkele vakbekwame Aanmelden schriftelijk of mondeling: Hr. P. S. Dijkstra, Westerkade 26 aannemers van bouw-en betonwerken Schiedam tel 260650 is een dynamisch en snelgroeiend ingenieursbureau gericht op de utiliteitsbouw, chemisch-petrochemische voedings- en gonots- middelemndustne. Westhavenplaats 19-23, Vlaardingen. Tel. 010-354183. Wij vragen in verband met de uitbreiding van ons opdrachtenpak ket voor onze afdeling: PIPING, ALG- WERKTUIGBOUW, APPARA TENBOUW met H.T.S.--opleiding of gelijkwaardige opleiding met M.T.S.- of gelijkwaardige opleiding. Sollicitaties te richten aan North West Engineering B.V. te Vlaardingen, t.a.v. afdeling Personeelszaken. Gevraagd voor direct: en voor de afd, verkoop beojune, dcoFSmeren, bantfcrep enz. RENAULT-AGENT Burg. H. Grote laan 273 tal. 70.77.77. Afd. per*, zaken. LAS- EN CONSTRUCTIEBEDRIJF Nijverheidsstraat 22-24. Vlaardingen vraagt wegens uitbreiding der aktiviteiten: Sollicitaties aan bovenstaand adres of na telefoni sche afspraak 010 34*39.91 Wij vragen voor spoedige indiensttreding een leeftijd pbn. 17 Jaar Sollicitaties bij voorkeur mondeling na telefonische afspraak aan Kofrurüezentaan 2, Schiedam, telefoon 151311. Tot on2e droefheid is van ons heengegaan onze lieve moeder oma, zuster, schoonzuster en tante CATHARINA VERLINDE wed uw© van Everhardus Johannes Vervoort op de leeftijd van 85 jaar. Voorschoten W. Vervoort L. Vervoort-Mol Bennebroek Prof. dr. C. E. Vervoort M. D. Vervoort-van der Lefy Schiedam van Oordt-Vervoort Ph. van Oordt Spijkenisse j w. 't Hart-Vervoort C. H. J. 't Hart en kleinkinderen Schiedam, 4 oktober 1974. De crematie zal plaats vinden woensdag 9 oktober as. om 10.45 uur in het crematorium Rotterdam-Zuid. Maeterlinckweg 101. CHOCOLADEFABRIEK BEUKERS EK RIJNEKE 3e IrKtustricstraal 23. Vlaardingen. tel. O1MS4P0O vraagt voor directe indiensttreding voor haar afdeling produktig en voorraadadministra tie, welke in staat is zelfstandig te werken. Sollicitaties schriftelijk of mondeling bij onze afde ling personeelszaken- Wij vragen voor spoedige indiensttreding in bézit zijnde rijbewijs B.C.D.E. NICO NIJMAN Warande 30, Schiedam. Tel. 26.43.05 U kijkt wel uit? Zeer verstandig. Maar let er dan op dat uw kinderen het ook niet kunnen doen. Geef ze geen kans. Da's niet moeilijk. Gewoon, stopkontakten beveiligen. Kosten? Een paar kwartjes, En doe het nu. Want...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 6