RKSVM GELUKKIGER DAN SVDPW Volley nauwelijks in moeilijkheden Nunspeet schrikt van „ander" HBSS ■IB DHS onderstreept klasseverschil in verlenging Joop Molendijk: Verdiend" JULIANA'S TRAININGSACHTERSTAND TE GROOT PPSC: roemloos einde IüS^Kii .ïi RONALD DIJKSTRA SCOORT DRIEMAAL SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 7 OKTOBER 1974 pA M ï'&z-z; yr&Sl r-. Atd£P;kt Raak. Wim Steenvoort neemt fraai RKSVM's openingstreffer voor z'n-rekening. Jan Brand ligt verslagen op de grond. Dolf Reijgersberg ïs'm voorbij. Monster SVDPW arriveerde toch nogr in Monster. Eerst luttele minuten voor het officiële begintijdstip (14.30 uur) reed de Schiedamse bus de parkeer plaats van sportpark Polanen op. „Som mige jongens dachten dat de wedstrijd was afgelast", verklaarde trainer San- der Hoek. Daardoor moesten we het op laatste moment verschil lende spelers ophalen". Hij slaagde er niet in alle SVDPW-ers op te trommelen. Herman Niemeijer maakte de reis niet mee, voor wie Wim Klein verdienstelijk op het middenveld mocht opdraven. Al kon ook hij niet voorkomen dat niet zijn ploeg maar RKSVM naar de volgende bekerronde door stootte. De thuisclub triomfeerde dankzij excelle rende doelman Piet van Rest en dankzij twee klasse-doelpunten van Willem Steenvoort met 21. „En verdiend", wilde oefen meester Joop Molendijk onmiddellijk kwijt. Als we de kansen beter hadden benut, had het ook 4—3 kunnen worden". Een standpunt, dat iets te veel door de blauw-zwarte bril werd bezien. Want SVDPW was over het gehele duel bekeken toch met de mindere. Dat b3eek al m het begin toen Wim Osta, debuterende jeugdspe ler Chris Verwiel en Maarten Slavenburg vooral met hulp van uitblinkende middenvelder Sjors Kreidscher de rammelende Monsterse afweer via een stortvloed van een-tweetjes en dxeptepassen voor problemen stelde. Omdatook RKSVM veelvuldig „diep" speelde en SVDPW eveneens de buitenspelbal hanteerde werd het een soms spektakulaire rriaar vaak ook eert rommelige vertoning, waarm de voetbalintelhgentie aan beide kanten bepaald niet opviel. Al was de openingstreffer van Wim Steenvoort wel een „schoonheid". Toon Bol zette na een misser van Jan Brand half hoog voor en de robuuste midden velder zette er ineens de „pantoffel" onder (10, L6e minuut). Sem voor SVDPW om de counters met meer venijn te kruiden. Sein ook voor RKSVM om de energie kranen wat dicht te draaien. Nadat Piet van Rest zowel op de lijn als uitlopend la Jongbloed Kreiseher en Klein van de gelijkmaker had afge houden. volgde in de 42e minuut toch wat allang was verwacht Vobrstopper Peet Zuiderwijk pakte Wim Osta, waarna Henny Eras Van Rest feilloos naar de verkeerde hoek stuurde: 11.. In de tweede acte acteerde SVDPW met Rob Slaven burg voor zeker-niet slechte maar wel te „lichte" Chris Verwiel. De aanval kreeg er wat meer stoot kracht door, zeker omdat Sjors Kreiseher meer en meer door kwam vanaf het middenveld, maar niet al te gelukkig met de afwerking was. Ook RKSVM ontplooide meer spirit. Trainer Jpop Molendijk: „In de rust heb ik ze wel opgepept. Gezegd dat ze met zTn elven en niet met z'n negenen moesten spelen. „Wat sloeg op in het eerste bedrijf weinig ambitieuze Koos de Brum en Alouis van Rest, de rechter spits en dito middenvelder. Die Alouis van Rest maakte zich in de twaalfde minuut verdienstelijk. Hij legde de bal breed op Toon Bol, die Wim Steenvoort in het centrum zag staan. Een doffe dreun en Karei Bras moest zich voor de tweede keer gewonnen geven: 21. Steen voort: „Dat had ik wel nodig voor m'n zelfvertrou wen. Daar heb ik al een heel poosje naar lopen zoeken. De laatste weken ging het helemaal niet met me". Nadat arbiter Rijsdam ook nog eens' een treffer van Kreiseher na een vloeiende aanval van Maarten Slavenburg en Wim Klein wegens buitenspel had afgekeurd, trachtte SVDPW de gelijkmaker met pressievoetbal te forceren. Het lukte niet, ook om dat de Monsterse defensie nu wel redelijk sloot. Schiedamse trainer Hoek: „Dat laatste half uur had den we moeten blijven voetballen net als daarvoor. Toen speelden we kwaliteitsvoetbal. Nu waren ze echter te'gretig, ging het ten koste van de techniek. Wij hebben niet zo'n ploeg als RKSVM, die over een paar gevaarlijke jongens beschikt, die van twintig, dertig meter durven schieten". Joop Molendijk, die nog Hans Bentvelzen en Dolf Reijgersberg inruilde voor Chariy van Rest en Rob Schalke, daarentegen". Na rust voetbalden we niet beter, maar wel meer als elftal. AI maakten we wel de fout de voorsprong te gaan verdedigen in plaats van te blijven aanvallen. Hadden we dat gedaari dan was de uitslag hoger geworden, al hadden we ook nu de beste kansen". Beiden hadden wel een beetje gelijk. Evenals beide trainers na afloop blij mochten 2ijn met de scheids rechter. Want arbiter Rijsdam kraste na afloop de namen van Hans Bentvelzen (praten) en captain Piet Krijnen (onderuit halen) uit z'n boekje. Schiedam Juliana's achterstand in de trainingsop- bouw is te groot. Dit was de conclusie na de wat teleurstellende semiderby in de volleybal promotie klasse tegen het Vlaardingse Volley'68. Een romme lig duel, waarin Volley ten slotte als hechtere eenheid zegevierend tevoorschïjn trad. Heel duidelijk zelfs, getuige de Want was Juliana nu zo duidelijk 0—3 zege en de setstanden 215, 10—15, 10—15. Maar dat Volley er desondanks nog een uur voor nodig had verklaart de mindere? De Schiedammers, die nog steeds niet voltallig in training zijn, moesten voor dit duel een beroep doen op spe lers die nog niet of nauwelijsk Bolnes - Voor PPSC is het bekeravontunr al in een heel pril stadium gesmoord. Een tegenvaller voor de ploeg van André Corveleijn, omdat de stormachtige en opzienbarendebekersuccessen nog zo vers in het geheugen liggen. Maar daarop teren is een wankele basis, temeer omdat tegenstander Bolnes, nota bene een vierdeklasser, juist daardoor zo gemotiveerd was. Het betekende voor PPSC een snelle en roemloze uitschake- "ling, omdat één treffer van de thuisclub voldoende was. Onnodig, want PPSC kreeg tegen het fris en snel spelende Bolnes legio kansen, maar de spitsen CLodi Kalden en Aad Goedendorp) en de opkomende middenvelders (Coen Winkelman en Piet van Veen) wisten er deze keer geen raad mee. Zo bekeken was het voor PPSC nog maar gelukkig dat John Rost in het Schiedamse doel niet van zijn stuk te brengen was en heel wat kansen voor de thuisclub kon ontzenuwen. Juist voor de Schiedamse goalie was het jammer dat tien minuten voor het einde een door laatste verdediger Huib van de Lugt te iakoniek beoordeelde situatie de nederlaag betekende. Een simpel terugspeelballetje had voor een verlenging kunnen zorgen, maar de nu door Balnes onderschepte bal verdween langs de kansloze Host in het doel: 10. En verdiend, want het ongeïnspireerde PPSC - had nauwelijks meer verdiend. hadden getramd terwijl de vori ge week sterk spelende Ben Horstman had moeten afschrij ven. OoU Volley is pas sinds kort voltallig in training, waardoor met name de van CVV overge komen Jan Brussé nog wat on wennig- meedraaide. AI kwam het er tegen Juliana nog niet uit, zeker is dat de Vlaar- dingse ploeg tot een van de sterkere promotieklassers kan uitgroeien. Toch werd duidelijk dat Volley ten opzichte van Ju liana een voorsprong heeft. Aanvallers als Peter van de Weyden en Pleun Dekker sco ren makkelijk en troffen Julia na op het zwakste punt: de netverdediging. Kon dat ook doen. omdat Juliana verzuimde de opstelling te cor rigeren en juiste deze aanval lers tegenover een beter blok te zetten- De Schiedammers deden het niet en boden Volley daar mee de kans steeds weer beslis send afstand te nemen. Een taktisch foutje, temeer omdat Juliana, zelf aanvallend, aan toonde dat de Vlaardingse ver dediging nog veel steekjes Iaat vallen OFFENSIEF Niet in de eerste set. Toen ram melde Juliana aan alle kanten en kwam Volley zo simpel aan de puntjes dat het duel een lachertie leek te worden. Julia na, dat rekening had gehouden met een stormachtig Vlaardings offensief, trachtte te vertragen, maar haalde daarbij ook zich zelf volledig uit het spel: 2—15. Maar de Schiedammers herstel den zich, namen in de tweede set zelfs een 106 voorsprong, maar konden dit niveau evenals vorige week tegen Spirit niet continueren. Kwamen de Schie damse aanvallers Wout den Hertog en Joop Gunneweg inci denteel nog weieens door het Vlaardingse blok. Volley zelf draaide ineens weer trefzeker der: 10—15. En toen Volley in de derde en laatste set een 513 voorsprong nam leek de strijd beslist. De Schiedammers protesteerden te vaak tegen de beslissingen van de onzeker leidende arbiter De Geus, haalden zich daarmee volledig uit de concentratie, maar profiteerden toch toen ook ineens de tegenstander heel ver wegzakte. Maar het was ook de fase waarin Juliana risi co's vermeed, terwijl Volley's eerst nog zo zekere aanval na liet om de goede setups van Cees en Jan Zevenbergen uit te buiten. Juliana kwam nog terug tot 1013 en had zelfs de pech dat een Vlaardingse aanval ten on rechte werd gehonoreerd. De Schiedammers, die op dat mo ment hun beste spelperiode hadden, raakten hierdoor zo aangeslagen dat volley heel Typerend beeld uil de volleybalstriid, simpel doorstootte naar 10—15. van Volley. VZ; Nieuwerkerk DHS is er in geslaagd de volgende ronde van de bekercompetitie te bereiken. Maar vraag niet hoe._ Nieuwerkerk, een vierdeklasser, slaagde er in met een tomeloze inzet het klassever schil gedeeltelijk te nivelleren. Zelfs nam de thuis club een voorsprong, maar ging, nadat DHS langszij was gekomen, in de verlenging door de knieën: 1-3. Toch was de manier waarop Nieuwerkerk een voorsprong nam erg fortuinlijk. Het te zachte schot van spits Tanosale leek een prooi te worden voor doelman Jas Sparla die de hal een keer wilde laten stuiten. Een kluit aarde veranderde echter de baan van het schot en prompt was de DHS-goalie kansloos: 1-0. Het pleit voor Nieuwerkerk dat het zich na de2e gelukkige opening streffer niet voor eigen doel ingroef, maar fris de aanval bleef kiezen. Toch hing de gelijkmaker in de lucht Kerkhof, als rechterspits, omspeelde de Nieuwer kerkse doelman, maar schoot in zijn ijver om te scoren tegen een toelopende verdediger op. In de 40ste minuut was het dan toch raak. Ronald Dijkstra, tot dat mdment onopvallend, ontving de bal na een combinatie tussen Vermeer en Schreij, bedacht zich geen moment en dat betekende 1-1- In de tweede helft bleken duidelijk de betere techniek en conditie van de Schiedammers, al kon dat niet in treffers worden uitgedrukt. Toen moest Nieuwerkerk, of het nu wilde of niet, heel ver in de verdediging terug. Toen ook werd het principe „weg-is- weg" gehuldigd. En met succes, want bij het laatste fluitsignaal stond het nog steeds 1-1. Vanaf dat moment werd het voor DHS een routineklus. Nieuwerkerk probeerde het nog wel met lange trappen en afstandschoten, maar het werd de thuisclub duidelijk dat het klasseverschil te groot was. In de achtste minuut van de eerste' verlenging was het wederom Ronald Dijkstra die, nadat Henny Sla het passjè van Theo de Raay bekeken had laten lopen, voor 1-2 zorgde. Het werd nog niet de eindstand, want in de twaalfde minuut van de tweede verlenging kon Schreij slechts ten koste van een stevige ruk aan het geelzwarte shirt tot staan gebracht worden. Het shirtje I- Een Superieur blok hield het: de Nieuwerkerkgoalie niet, want voor de derde maal in dit duel maakte Ronald Dijkstra geen fout: 1-3. Nunspeet Terwijl de eerste ronde van het bekervoetbal werd verspeeld, moest HBSS de verre reis naar Nun speet ondernemen om een achterstallige competitiewedstrijd wedstrijd in te halen. Nnnspeet, betend als een uitstekende technische ploeg, vertoefde Jaren lang In de eerste klasse en degradeerde het afgelopen jaar erg ongelukkig naar de tweede klasse. Met enige schroom werd door HBSS aan deze wedstrijd begonnen en als van te voren een afspraak gemaakt had kunnen worden over een eventuele pun tendering, was dit aanbod zeker met beide banden aangegrepen. Toen echter het eindsignaal van scheids rechter Kamphuis had geklonken en met een 0-0 eindstand Inderdaad één pontje meegenomen kon worden naar Schiedam, was het niet HBSS dat blij het veld verliet, maar Nunspeet dat de handen dicht kon knijpen met dit gelijke spel. In eerste instantie was het over en weer wat aftasten van eikaars speelwijze en met enkele „plaagstootjes" wist HBSS de Nunspeet achterhoede te ontregelen. In de derde minuut reeds verscheen Leen Rademaker op een pass van Deen Dijkshoorn alleen voor keeper Mac bielsen, doch door een goede redding bewees deze keeper niet ver - niets te behoren tot de selectie van het Neder lands anaztenrteara. HBSS ME (Jat Bet helemaal geen anjrat voor dete tegenstander behoefde te hebben ea nam Nunspeet volledig In de tang. En voor de tweede keer moest Mac hi els en a! zijn talenten tonen toen een' dieptepass van Paul Marseille over de hele lengte van het - veld de op volle snelheid sprintende H'im van Est bereikte* Mae bielsen had echter het gevaar gezien en met een sprint waar een atleliekloper jaloers op zon zijn, wist hg een fraktie eerder de bal te bereiken dan Wim van Est. Nunspeet trachtte zich uiteraard aan de druk van HBSS te ontwor stelen, maar tot erg gevaarlijke aki les kwam bet niet, waarbij gezegd dat de achterhoede van HBSS, waarin Cees Teerds weder om een zeer goede partij voetbalde, een „bekeken" wedstrijd speelde. Een unieke kans om HBSS op 1-0 te tillen kreeg Wim Houtman toen hij zich magistraal langs Visser manoeuvreerde, keeper Rtachielsen uit zijn doel tokte, doch zijn „wippertje" precies in handen van deze keeper deponeerde. Soms leek het er op dat Nunspeet niet wist hoe zij de speelwijze van HBSS moest bestrijden en Drost liep veelal vertwijfeld naar zijn directe tegenstander Konald Fischer te zoeken. Vijf minuten voor rust leek HBSS dan eindelijk te gaan scoren. Wim Wout man was weer eens doorgebroken, kwam schuin voor doel, zag in een flits Leen Dijkshoorn in een nog betere positie staan. Het bekeken balletje werd door Leen keurig aangenomen, dood gelegd en hard ingeschoten, wederom was Maehielsen hét grote struikelblok en met een katachtige sprong wist hij voor de zoveelste keer zijn doel voor een doorboring te behoeden. In de rust bleek Nunspeet besproken te hebben dat het toch feitelijk te gek was dat het voor eigen publiek, ca. 800 man, weggespeeld werd en de eerste twintig minuten was het dan ook Nunspeet dat het spel dikteerde. In vijf minuten tijd werden achtereenvol gens zes corners genomen, doch de HBSS achterhoede weerstond kalm dit offensief terwijl de schoten die op Cees Verdam werden afgevuurd bekwaam werden gestopt. Éénmaal kwam beo den Braber zijn keeper te hulp door een ingekopte bal van Witteveen, die over de handen van Verdam heen ging, uit het doel te koppen. Het publiek ging zich nu ook met een spel bemoeien door te trachten de favoriete ploeg tot meer daden te inspireren en inderdaad slaagde Nunspeet er in door Boone een doelpunt te fabriceren. Tot opluchting van HBSS had de scheidsrechter gezien dat de bal in plaats van met het hoofd met de vuist in het doel werd gewerkt. Met een zoevend schot van middenvelder Daim, dat als een raket net over de kruising suisde kwam het einde van het aanvalsge- weld van Nunspeet HBSS trok het initiatief weer naar zich toe en zette de achterhoede van Nunspeet weer volledig onder druk. Zo zelfs dat stopper Niebeek dusdanig in moeilijkheden werd gebracht dat hij in een wanhoopsdaad de doorgebroken Leen Dijkshoorn in het strafschopgebied volledig vloerde. Penalty besliste de scheidsrechter. Hoopvol werd de bal op de stip gelegd om zodoende de zege veilig te stellen. Enkele seconden later echter werd alle hoop op een overwinning abrupt de bodem Ingeslagen toen de door Leo den Braber wel goed gerichte, maar veel te zacht, ingeschoten bal door Maehielsen uit het doel werd geranseld. Het publiek brak bijna de tribune af en Ma chic Ben werd als de held van Nunspeet bejubeld. Beide ploegen kregen de resterende minuten nog wat kansen doch spectaculaire dingen vonden niet meer plaats. Een eindstand dus van 0-0, in een wedstrijd die bet publiek alles had gebracht aan spanning en Inzet wat maar mogelijk was en waarbij HBSS zich raet dat ene puntje achteraf toch wel wat te kort gedaan voelde. DOOK FRED IVENS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4