SCHIEDAMSCHE COURANT Tarieven liuurgeisers omhoog! Mili 3tmhefing op aardgas nu voor eigen rekening Nu ook hekken Lorentzplein IJsbrand privé „Haal die auto's van de stoep" ifllf f mi Vernielingen aan scholen kost gemeente duizenden HET ZONNEHUIS EN WATERWEG-NOORD VERDELEN TAKEN ■4 Jaarlijkse prentbrief- kaartenbeurs 4r Pll^pBpP|P| kcsci" JLÏ Slis Zanger Beerensehot In the Mood Pieterman bundelt productie van glas Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers Orgelconcert in Stedelijk t- Is t 'f latente 19 oktober 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 4 pjypna s 99ste jaargang, JiQ- 25148' SCHIEDAM EN KETHEL 8o!mers...het ligt aan de lucht.. Schiedam - De milieuhef fing op aardgas aal met ingang van volgend jaar door de verbruiker zelf betaald moeten worden. Tot op heden nam de gemeente dit voor haar rekening, maar omdat de heffing verdubbeld wordt, vindt het college dat de bevolking nu maar zelf moet gaan be talen. In de praktijk heeft de milieuhef fing weinig om het lijf. Op het ogenblikis deze vijftien cent per 1000 kubieke meter gas. De gewone Schiedammer gebruikt gemiddeld ongeveer vijfduizend kubieke meter aardgas per jaar, zodat hij eigenlijk zestig cent per jaar moet betalen. Dat wordt nu dus één gulden en twintig cent De overheid besloot enkele jaren geleden deze milieuheffing in te voeren. De heer J. van Willigen, directeur van de Technische Bedrijven: "Er werd toen een wetsontwerp aangenomen waarop de milieuverontreini ging op de veroorzaker ver haald kon worden. Wat betreft gas is er uiteraard ook veron treiniging, hoofdzakelijk in de lucht Weliswaar is aardgas mi lieuvriendelijk maar toch moet men ook daarvoor betalen". Op de totale begroting van de Technische Bedrijven maakte het besluit van de regering wei nig uit zodat de gemeente be sloot het voorlopig voor eigen rekening te nemen. Het college vreest nu echter dat als in de toekomst de heffing steeds maar groter wordt het niet meer verantwoord zou zijn de heffing plotseling door de Schiedammers zelf te laten be talen. Daarom gaat men nu al tot deze regel over nu de hef fing nog vrij gering is. De milieuheffing zal via de tarie ven worden doorberekend aan de kleinverbruiker. De groot verbruiker betaalt de heffing al. Het geld zal niet in handen komen van de gemeente, maar' in die van de overheid. Wethouder C. Bobners: "Ook Rot terdam en Vlaardingen hebben al besloten de heffing nu op te leggen. Het geld vloeit in een bepaald fonds waaruit bepaal de activiteiten worden gefinan cierd om de verontreiniging te gen te gaan. Niet alleen het gas moet overigens worden betaald, maar ook bijvoorbeeld de olie" Of de tarieven zo laag blijven, wist de wethouder niet te zeg- gen. "Het ligt aan de lucht", aldus Bolmers. GEISERS De tarieven van de huurgeisers en de onderhoudsabonnemen- ten zullen ook per 1 januari de hoogte ingaan. Er wordt aan een Voorstel gewerkt, dat eind deze maand aan de gemeente raad zal worden voorgelegd- De huur zal met 9,4 procent stijgen van 44,70 naar 48,90 gulden per jaar. Het onderhoud stijgt van 25,20 naar 29,70 gulden per jaar {17,9 procent). Voor deze verhoging zal, zo als de gewoonte is, ontheffing moe ten worden aangevraagd op grond van de prijzenbeschik king goederen en diensten aan het Ministerie van Economische Zaken- Zolang deze ontheffing niet is verleend, zal de gemeen te het nieuwe tarief rekenen onder mededeling dat onthef fing is gevraagd en de nota zolang een voorlopig karakter draagt. Schiedam Op zondag" 20 oktober zal in de zaal Harmonie aan de Schie- damseweg 51 in Vlaar dingen de jaarlijkse prentbriefkaartenmil- beurs worden gehouden. Men kan er terecht van 's morgens tien uur tot 's middags uur. Deze bijzondere ruilbeurs die elk jaar wordt geor ganiseerd door de afde ling Vlaardingen van de Nederlandse vereniging De Verzamelaar zal wor den bezocht door vele bezoekers uit het gehele land. De verwachting is dan ook dat dat jaar ze ker vele tienduizenden kaarten ter ruiling wor den aangeboden, vane rend in de categorieën eigen woon- of verblijf plaats, streken, scheep vaart, trams, visserij, molens, treinen, kleder drachten en torens. Daarnaast zijn er nog verzamelaars van fanta- siekaarten en kaarten met bijzondere poststem pels. De afdeling Schiedam van De Verzamelaar houdt verder aanstaande don derdag 17 oktober haar maandelijkse ruilbeurs in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71 in Schiedam. Bfc v H Da gemeente heeft onlangs ook hekken geplaatst op Den Haag/Vlaartüngen Tussen de besturen van het Zonnehuis aan de Dillenburgsingel in Vlaardingen en het verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord in Schiedam is overleg op gang gekomen om een zo goed mogelijke verdeling van taken en accommodatie te bereiken. Het Zonnehuis wil de Vlaardingse inrichting uitbrei den met een afdeling voor dagbehandeling. In die afdeling kan een bepaalde groep lichamelijke zieken één of meerdere malen per week worden behandeld, zodat rij verder in eigen omgeving kunnen blijven wonen, zonder de noodzaak van opening in een verpleeginri chting. Het Zonnehuis 'moet voor zo'n afdeling worden uitgebreid, waarbij dan tevens ruimte ge- - maakt kan worden voor de af delingen" .bezigheids- en fysio therapie, die nu te klein be- •huisd zijn. Het bestuur van het ^Zonnehuis heeft de staatssecre- taris van volksgezondheid om medewerking voor zijn plannen gevraagd. Gedeputeerde staten hebben op hun beurt de provin- "ciale raad voor de volksgezond heid om zijn menijig gevraagd. Dij de bestudering van de zaak •is de vraag gerezen hoe het t best kan gaan met de afdeling geestelijk gestoorde bejaarden (30 bedden) in het Zonnehuis, nu in Schiedam een verpleegte huis met 217 bedden voor deze categorie gebouwd mag wor den, Verplaatsing van de Vlaar dingse afdeling naar Schiedam biaakt inhet Zonnehuis vol doende ruimte vrij voor de ge wenste voorzieningen. £en grote moeilijkheid daarbij is echter dat het bestuur van Nieuwe Waterweg Noord zich niet wil neet leggen bij de be- slissing van de staatssecretaris, dat de nieuwe inrichting alleen geestelijk gestoorde bejaarden mag verplegen. Het bestuur wil ook een afdeling voor lichame lijk zieken. Wanneer die afde ling er komt is verplaatsing van de afdeling uit Het Zonnehuis vermoedelijk niet mogelijk en zou daar misschien zelfs ruimte moeten komen voor zestig of misschien negentig geestelijk gestoorde bejaarden, Bij het afwegen van voor en te gen van deze mogelijkheden dient dan verder ook nog het kleine Vlaardingse verpleegte huis Soenda te worden betrok ken. Voor er een definitief ad vies aan GS wordt geformu leerd zal eerst het resultaat van het overleg tussen Zonnehuis en Nieuw Waterweg-Noord af gewacht moeten worden. Wel bleek als opvatting van de voor bereidingscommissie, dat bou-' wen aan Het Zonnehuis niet de goedkoopste, maar verpleeg kundig wel de beste oplossing lijkt te zijn. het Lorentzplein, ter bevordering van de veiligheid. Schiedam De gemeente doet er alies aan om het Lorentzplein zoveel mogelijk te beveiligen. Eind deze week zijn op de hoeken van het gevaarlijke kruispunt hekken geplaatst, die de kinderen belet ten om onverwachts over te steken. Eerder al plaatste de gemeente knipperlichten op het Lorentzplein, nadat bewoners van de wijk al een ouderwacht hadden gevormd, die in fluorescerende kleding de mensen helpt oversteken. „Met deze maatregelen van de gemeente heeft onze Ondanks alle voorzieningen en inzet van gemeente en bewoners blijven er echter klachten; „Het gebeurt steeds vaker, dat automobilisten, die het plein passe ren, de knipperlichten en de ouderwacht negeren", aldus mevrouw Hendriks. „Aan die overtredingen kan helaas weinig worden gedaan", actie van enkele maanden geleden toch succes ge had", aldus mevrouw Hendriks van de bewonersver- eniging Schiedam-Oost, die ook lid is van de „volwas- sen verkeersbrigadiertjes". Vlaardingen - Wethouder IJsbrand van der Velden heeft tijdens de" raadsvergadering van woensdag 2 oktober tijdens het Vlaardingse Kalk ar debat niet het standpunt van het programcollege vertolkt Dat staat in een brief die b en w aan KVF- raadslid Jac. van der landen heeft geschreven. IJsbrand van der Velden verklaarde tijdens de langdurige discussie over de snelle kweekreactor die avond dat de NV Samenwerkende EJectriciteits-Produklïebedrijven (SEP) niet zo'n democratische or ganisatie is, ook al nemen daarin overheidsbedrijven deeh In de brief aan de KVP'er staat dat het de privé mening van de wethouder is. Dat is blijkbaar een andere dan die van het college. Vlaardingen - De gitarist en liedjeszanger Johan Beerensehot zaterdagavond 19 oktober te gast bij diskotheek In the Mood, gevestigd in gebouw Triangel aan de Fransenstraat. Johan Beerensehot brengt een programma dat in hoofdzaak bestaat uit Nederlandse luisterliedjes. Het optreden van Beerensehot be gint om negen uur. Schiedam De Pieterman Glas- handel BV gaat de productie van vlakglas bundelen. InZoe- termeer en Oosterwoldé zullen twee bedrijven de productie gaan verzorgen. Het hoofdkan toor blijft in Schiedam aan de Nieuwpoortweg 12 gevestigd. De ondernemingsraad en de vak bonden zijn gistermiddag op de hoogte gebracht van het direc tiebesluit Zij zijn het eens met de reorganisatie van het be- dijrf. NKV-woordvoerder C. Verhap pen verwacht niet dat er ontsla gen zullen vallen. Hij meent dat de directie zeer correct heeft gehandeld. Schiedam In het Stede lijk Museum geeft Henk Klop vanmiddag een or gelconcert. Van drie tot vier uur bespeelt hij het kleine maar fraaie Hcss- orgel In de aula van het museum. Toegang is voor iedereen gratis. Schiedam De Vereniging Bescherming Voet gangers heeft er bij de gemeen te .op aangedrongen bet op het trottoir parkeren vaa veel au tomobilisten in de Groene laan op alle mogelijke manieren te gen te gaan. Mendenkt daarbij aan hekken of aan plants bakken op het trot toir langs de stoepranden. NVBV-woordvoerder Noorde graaf nam het voor de voetgan gers in de Groenelaan op tij dens de vergadring van de vur- keerseonunissje, die eerder de ze week bijeen kwam. Wethou der Zijdeveld heeft toegezegd de situatie in de Gorzense win kelstraat onder de loep te ne- Ook drong Noordegraaf aan op snelle invoering van een par keerverbod bij de ingang van de flat aan het Van Beethoven- plein. „Er wordt daar geregeld voor de deur geparkeerd", al dus Noordegraaf, die zich af vroeg hoe in noodgevallen een ambulance of een brandweer auto snel bij de ingang moet komen. Wethouder Zijdeveld liet weten, dat het parkeerverbod al in de ambtelijke molen zit „Het zal niet lang meer duren voor de auto's van het bewuste deel van het Van Beethovenplein wor den verbannen", beloofde hij. H. Noordegraaf voetgangers Schiedam De vernielingen aan schoolgebouwen In Schiedam en dan met name het ingooien van de ruiten blijkt jaarlijks een flinke verliespost voor de gemeente. Regelmatig vragen de schoolbesturen via een brief aan het gemeentebestuur of er kapotte ruiten kunnen worden vernieuwd. Vorig jaar moest Schiedam bijna 1709 ruiten vervangen. Dit jaar, met nog een paar roerige maanden (kerstvakantie, jaar wisseling) in het vooruitzicht, irijn er dat al meer dao negen honderd. Jaarlijks moet de ge meente gemiddeld 25.000 gul den voor de herstelwerkzaam heden uittrekken. In de raadsvergaderingen wordt geregeld een verzoek van een of ander schoolbestuur behandeld. Vorige maand was dat bijvoor beeld een aanvraag voor een krediet vaa gulden voor vernielingen aan het schoolge bouw aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Niet minder dan 22 grote ruiten en bovendien nog zes zoge naamde onbreekbare ruiten voor het gymnastieklokaal wa ren' vernield. Wat betreft de on breekbare ruiten: tegen een bal zijn ze wel bestand maar tegen bakstenen niet. Ook deze maand ligt er een aan vraag van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs voor herstel van schade aan het Dokter van der Log kleuter schooltje aan het Bachplein op de gemeentetafel. De schade betreft een zodanige vernieling van de op 20 maart van dit jaar aangebrachte glasapplicatie, dat reparatie onmogelijk is, al dus de Vereniging. Wat de kos ten zijn van deze vervanging is nog niet bekend. De gemeente zal met het school bestuur overleggen of de glas- versiering op dezelfde plek moet worden gehandhaafd. Herstel in de oude toestand ziet de gemeente niet zitten, omdat herhaling van vernieling niet uitgesloten «s. Overigens hebben onbekenden onlangs weer het kleuterschool tje belaagd. Dne lichtkoepels op het dak van het gebouw werden aan diggelen gesmeten. Vooruitlopend op financiële medewerking van de gemeente heeft de Vereniging de schade al hersteld. Een beslissing van de gemeenteraad werd met af gewacht, omdat het karwei spoedeisend was. BETON? Een oplossing van het ^ruiten- probleem" is haast niet denk baar. Alleen de „medewerking" van de jeugd zou effectief zijn. De heer W. Poels (CDA-raad- slid) tijdens een vergadering van de commissie onderwijs: „Voor sommige stadswijken is de enige overigens onaan vaardbare oplossing gewa pend beton in plaats van rui-- ten". De ruiten blijken overigens niet alleen door bakstenen te wor den ingegooid. Alles wordt er voor gebruikt Zelfs bordeste gels (van de scholen!) worden als „wapen" gebruikt De gemeente: „De praktijk heeft uitgewezen dat hier weinig te gen kan worden gedaan. Een gtasverzekering hebben wij niet afgesloten omdat de premielas ten extreem hoog zijn". Slechts een intensieve politie-controle zou de schade en vernielingen kunnen beperken is de mening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1