MOET INGRIJ PEN BIJ GEWELD OP HET VELD? Visser: RYC is half oranje PV Schiedam hoog genoteerd in rayon-west SWmaakt Alleman niet wijzer jmsmk Ook in KNVB heerst verdeeldheid: Remmers: "We zijn zelf mans genoeg v.d.Meide: "Binnen spelsfeer onze rechtspraak Bijloo: "Alles in onze handen De Doelder: Bij excessen wel" üCHlbu^ivISCHE COUKANT ZATERDAG 19 OKTOBER r,,, SM»* po: litië Niet het rumoer rond de bal, waar spelers en arbiters zich over opwinden, maar de situatie rechts op de foto: daar gaat hel om. Terwijl het spel dood" is wordt er met vuisten gezwaaid. Moet de politie daarbij optreden? "Niet alleen de strafcommlssie van de KNVB, maar ook de burgerrechter zal oordelen over de klap, waarmee SSS-er Arie Saarloos zaterdagmiddag DO- TO-aanvoerder Cees van Wondergem neer sloeg. Nadat Van Wondergem, die een kwartier buiten bewustzijn bleef, met een ambulance naar het Rotterdamse Zuiderziekenhuis was vervoerd, maakte de rijkspolitie, op verzoek van de tweede klasser uit Pemis, proces-verbaal op." Aldus onze verslaggever over het tumultueuze slot van een zater dagmiddag-wedstrijd in Klaas waal, die overigens niet als "buitengemeen hard" kon wor den veroordeeld. Saarloos, die ach niet kon beheersen, zal dus voor twee rechters moeten verschijnen, een gang van za ken, waarover SSS-voorritter Aart in t Veld, nogal teleurge steld was. "Uiteraard kan ik het gedrag van Saarloos niet goedkeuren, maar ik vind het ïeker niet sportief om er me teen een politiezaak van te ma ken." Was het onsportief? Ik heb hier en daar mijn oor te luisteren gelegd. Allereerst in kringen van het zaterdagvoet bal. De heer Roelfzema, die als voorzitter van de onderzoek commissie van strafzaken in het zaterdagvoetbal de affaire Arie Saarloos het eerst onder ogen krijgt, was daarover nog voorzichtig, omdat hij de de tails nog niet kende. "In het algemeen", zei hij, "is de KNVB er ook niet voor, dat politie/jus titie zich met voetbalzaken gaat bemoeien. Maar, zoals ik het heb gelezen, is hier niet de rechtspraak van de KNVB doorkruist" BILLIJK "Niet meer dan billijk wat er gebeurd is". Dat zijn «Je woor den van de heer v.d. Meide» de competitieleider van het zater dagvoetbal. "Het voetbal gaat meer en meer de misdadige kant uit en daaraan moet paal en perk worden gesteld." "Staat nog steeds niet in het reg lement van de KNVB, dat alles zeggen: "Al ben ik niet voor levenslange schorsing," "Is dit het eerste geval?" v.d. Meide: "Ik ken geen geval zo ernstig als dit" Over de reeds genoemde bepaling in het regle ment van de KNVB - van eigen rechter - zegt de heer v.d. Meide tenslotte nog: "Dat is in strijd met de grondwet De klap is uitgedeeld op een voetbalter rein. Wat dan nog?" door Bart in 't Hout wat op het veld gebeurt binnen de bond moet worden behan deld?" v.d. Meide: "Dat is uit de tijd. Binnen de spelsfeer is onze rechtspraak bindend. Maar dit is meer. Dit is Betert" "En wanneer een speler zichzelf even vergeet in de hitte van de strijd?" vd. Meide: "De ene klap is de andere niet. Wanneer iemand uithaalt in een scrimmage zie ik het anders. Met andere woorden: een kleine klap is een bouds zaak. Maar die grens is hier schromelijk overschre den." "Geweld op het voetbalveld Is voer voor de psychiaters", over peinst v.d. Meide, die een func tie bekleedt bij de afdeling neu rologie van het Academisch zie kenhuis te Rotterdam. "Stel je eens voor dat het slachtoffer er blijvende gevolgen van over houdt Dan zal de rechter mis schien een psychiatrisch rap port aanvragen. Ik hoop dat het zo'n vaart niet zal lopen en.... ik zou ook niet graag elk wan gedrag op het voetbalveld bin nen de psychiatrische sfeer wil len brengen. Daten we alsje blieft met beide benen op de grond blijven." Saarloos zal van de bond misschien een flin ke douw krijgen, maar mis schien strekt het hem tot troost de heer v.d. Meide te horen MEER GEBEURD Op bet bondsbureau in Zeist, waar de beer Van Westen alles afweet van strafzaken, hoor ik dat de affaire-Saarloos niet de eerste is, die de gemoederen bezig hourïL Er is in het verle den wel meer gebeurd en - zegt de heer Van Westen - de clubs hebben altijd de mogelijkheid gehad om de justitie in te scha kelen. Hij verwijst ook naar recente uitlatingen van oir. Van Agt, de minister van justi tie, die de wens heeft uitge sproken om over zulke zaken als geweld op het voetbalveld samen met de KNVB om de tafel te gaan ritten. Voorts verwijst de heer Van Westen mij naar Fokke Rem mers, de hoogste gezagsdrager van het zaterdagvoetbal in Zwolle. Die omtrent het gebeur de in Klaaswaal nog in vol strekte onwetendheid verkeer de, gezien zijn uitlating: "Ik weet er niks van". Ik vertel de heer Remmers wat er is ge beurd in Klaaswaal en hij mop pert: "Dat is jammer, dat brengt het voetbal in diskre diet" i "Hoe staal u er tegenover?" "Waar tegenover?" "Dat de justitie rich ermee be moeit" Fokke Remmers: "Ik dacht dat we zelf mans genoeg waren." "Zijn u uit het verleden andere gevallen bekend?" Remmers: "Niet dat ik weet" Hij is niet erg spraakzaam, maar tenslotte wil hij nog wel kwijt: "Een die gemolesteerd is, kan natuurlijk altijd naar de justitie lopen." DE OFFICIER Klaaswaal behoort bij het arron- dissement Dordrecht en ik heb de Officier van Justitie, mr. Niessen, naar zijn mening ge vraagd. Die loog er niet om, want mr. Niessen zei zonder aarzelen: "Dit is een duidelijk geval van mishandeling. Dil heeft met voetbal niets meer te maken." "Heeft de politie het recht het veld op te gaan, als er iels gebeurt?" "Ja. De politie heeft het recht proces-verbaal op te maken. Of de ambtenaar in functie het op slag moet doen, of in de rust, of na de wedstrijd, dat moet hij zelf beoordelen" "Waar ligt de grens?" Mr. Niessen: "Of de bal in de buurt is of niet Kijk eens: twee spelers, die in de hitte van de strijd tegen elkaar opboksen, moeten geen proces-verbaal aan hun broek krijgen. Dat is duidelijk." "En als de ene speler de andere opzettelijk ten val brengt?" "Als het maar gebeurt in een spelsituatie. Maar wanneer de wedstrijd dood is en de ene voetballer gaat naar de andere toe om hem tegen de grond te slaan, dan mag de politie ingrij pen." Rotterdam van de KNVB, beter bekend als de Rotterdamsche Voetbalbond, lees ik: "Het aan tal strafzaken was weer enorm". Verder: "Men moet er niet aan denken dat een speler, die zich ernstig heeft misdra gen, door de rechtbank zal wor den veroordeeld." Dal staat nu te gebeuren en wat denkt Jan Bijloo ervan als voorzitter van de Afdeling en "En gesteld dat het slachtoffer er blijvend letsel van overhoudt?" „Dan dient de dader wel finan cieel verantwoordelijk te zijn." Nico de Doelder, de hoogste man in de afdeling *s-Gravenhage, is het niet met zijn Rotterdamse collega eens. Hij is van mening, dat de politie in excessen, die niets te maken hebben met "ge wone" voetbal-overtredingen, wel degelijk mag ingrijpen. De de hulp van politie of* justitie in te roepen. Dat staat, los van het feit, dat wij zelf ook alles kunnen ondernemen.". "Vroeger dacht men er toch arv ders over?" Mr, Brons: "Vroe ger was de agressie niet zo- groot," "Gesteld: er is een wed strijd in het Feyenoord-stadion. Spelers raken oververhit Moet de politie - altijd in groten geta le aanwezig - dan ingrijpen?" ZONDAG Van het zaterdag- naar het zon dagvoetbal is maar een stap. In het jaarverslag van de Afdeling voorzitter van de strafcommls sie? "Ik ben er persoonlijk niet voor. Alles wat er op het voet balveld gebeurtal is het ook nog zo ernstig - dient in han den te blijven van de KNVB.** Ook Bijloo is geen voorstander van levenslang, maar wel van tien kaar. "Dan is hij ondertus sen wel uitgevoetbald," Doelder: "Je mag iemand ook' niet het recht ontzeggen naar de justitie te lopen." En wat zegt mr. Brons ervan, de voorzitter van de tuchtrecht- commissie van de KNVB, die zijn domicilie heeft in Assen? "Als men meent, dat het nodig is. is het altijd mogelijk ge- Mr. Brons: "Als het de scheids rechter volledig uit de hand loopt: ja!" "De hoogste gezagsdrager, altijd in het stadion aanwezig, heeft nog een andere mening." Mr. Brons: "Dan mag ik verwijzen naar de minister van justitie, mr. Van Agt. die weer een an dere mening heeft en die de wens heeft uitgesproken om één dezer dagen met de KNVB om de tafel plaats te nemen". Ik heb uiteraard ook geprobeerd om mr. Van Agt, de minister van justitie, in de2e discussie te betrekken. Helaas was hij onbe reikbaar. "Een week lang in retraite", zei de heer Westra van de afdeling Voorlichting van het departement van Justi tie, "om zich door een rijstebrij berg van stukken te werken". Maar hij verwees mij graag naar een radiorede in VARA's zaterdag-informatie van 13 juli jl waarin mr. Van Agt heeft gezegd: .Overheidsinvloed in de KNVB? Nee! Eigen verantwoordelijk heid. Dat neemt niet weg, als de KNVB er niet In slaagt schuldig of onschuldig - om de zaak in goede banen te houden, dat dan de overheid z*n eigen verantwoordelijkheid moet ne men. Het middel van strafrech telijke vervolging wegens mis handeling zal moeten overwe gen. Want er Is geen enkele reden waarom mishandeling overal in Nederland zou zijn verboden en zon worden ver volgd, behalve op de groene grasmat. En dat zijn non net die dingen, aan de hand waarvan ik xegb beste mensen van de bond. la ten we samen dat probleem eens ernstig onder ogen zirja, want er is een verrawzug, waaraan je paal en perk moet stellen!" Westra: "En het zit er toch wel in, dat er binnenkort vertrou welijk gepraat gaat worden, tussen de minister enerzijds en C.RM. en KN.V3. anderzijds." Schiedam Voor de postduiven vereniging „Schiedam" staat de jaarlijkse reeks tentoonstel lingen voor de deur, die gehou den worden in het eigqn club- en inkorflobaal, Bange Haven 100. Te beginnen op 9 en 10 november en de daarop volgen de weekeinden is het hier een gekoer van jewelste. In de sbowbooien zitten de hiervoor gesoigneerde duiven, op schoonheid en kwaliteit vooraf gekeurd door boudskeurmees- ter Henk van der Vijver uit Rotterdam, te pronken. De jonge- en oude duiven worden afzonderlijk geshowd. Voor de laatste tentoonstelling zenden de leden hokken van vier dui ven in. Twee generaties, verte genwoordigd door een doffer en een d ui vin. De hokken wor den „op zicht" gekeurd. De overige duiven zijn in vli eg- klassen ingedeeld. Hieronder zijn vliegers die in het afgelo pen seizoen zowel op de korte- als lange afstanden tot grote prestaties rijn gekomen. De shows staan open voor alle be langstellenden die iets meer willen weten over de duiven sport en rijn vele facetten. Voor de eigenaars van de geselec teerde prijswinnaars rijn ook nu weer kostbare prijzen be schikbaar, voor het merendeel op huishoudelijk gebied. In het eigen cluborgaan staan de erelijsten afgedrukt van de vlieghakken die het dit jaar wisten waar te maken. Ook in het rayon west van de Rotter damse Postduiven bond, in welk vliegverband aan de wedvlucht en wordt deelgenomen, behoren leden van de PV „Schiedam" tot de hoogst geklasseerde „ge neraal kampioenen 1974". 2e legden beslag op vier van de zes prijzen. Uitslag in eigen vereniging: Generaal kampioen, twee eerst geklokte duiven: 1. Arie Sut- torp, 6825 pnt.; 2. Jan Doejaa ren, 6696; 3. Jack Doejaaren, 6648; 4. combinatie Lem-Verlin- de 6256; 5. Danny Lems, 4190 en 6. Eddy HoUeman met 4163 pnt Vier eerste geklokte dniven: 1. Jan Doejaaren, 11947 pnt; 2. Jack Doejaaren, 11942 pnt; 3, Arie Suttorp, 11S35; 4. combina tie Lem-Verlinde, 10488; 5. Ed dy Holleman, 6459; 6, Danny Lems met 6355 pnt Twee bovenste van het staatje: Jan Doejaaren, 3712 pnt; 2. Arie Suttorp, 2117; 3- combina tie Lem-Verlinde, 2006; 4, Ma- nus de Potter, 1836; 5, Cor van Leeuwen, 1765 en 6. Jack Doe jaaren met 1504 pnt Ook de jeugd is in de PV Schie dam in opmars, met de moge lijkheid zich nu al te meten met de ervaren cracks die Danny Lems en Eddy Holleman als hun leermeesters erkennen. Huldiging van de kampioenen en het uitreiken van de sier- en overige prijzen vindt plaats op de laatste dag van de reeks tentoonstellingen. Schiedam - „Ik verleen graag ser vice aan het publiek, maar ia dit geval - omdat het toch eet} uitwedstrijd ls - maak ik niks bekend". Bob Maaskant, ge vraagd naar de opstelling voor de wedstrijd tegen FC Dord- recht, zwijgt in alle talen. Insi de Information genoeg, maar niet voor publicatie; SWs trainer weigert collega Hans Alleman wijzer te maken dan hij al is. „Ze" zegt Bob Maaskant, waarbij hij doelt op de Dordtse pro grammamakers, „krijgen van mij zestien namen en voor de rest zoeken ze het zelf maar uit". Noem het maar een tegen zet, want verstrekte Maaskant voor de bekerstrijd in Dordt (met 2—1 verloren) een juiste opstelling, „Dordt wijzigde op het allerlaatste moment wël die kwam ineens met vier andere spelers het veld in", verklaart Bob Maaskant. Toch gaat er wel iets veranderen. Onzeker is nog het meespelen van Peter Jeup, die tegen FC Den Bosch geblesseerd afhaak te, terwijl een rentree van Jan den Tuinder tot de mogelijkhe den behoort. Het is duidelijk dat Bob Maaskant veel waarde hecht aan een goed resultaat „We weten nu wat we aan Dordt hebben en dus moet het kunnen". Schiedam - Na twee ach tereenvolgende competi tie-overwinningen in uitwedstrijden (Gouda en De Spartaan) krijgt Hermes DVS morgen op Harga de kans te laten zien, dat het thuis niet alleen een goede cup- fighter is. Het mogelijke slachtoffer mag zonder meer aantrekkelijk ge noemd worden. Tegen stander is het door Ber ry Janse getrainde RVC, of, zoals Pim Visser stelt „het halve Neder landse amateurelftal". Ondanks de aanwezigheid van Dulleman, Van der Leek, Maup Martens en Harry van Buuren zijn de resultaten van de Tüjswijkse formatie tot nu toe uiterst wisselval lig. Toch lijkt er wel iets van een opgaande lijn te bespeuren in de RVC- prestaties, want in hun laatste duel werd met 43 van hoogvlieger EDO gewonnen. De Rijswijkse defensie, met al zijn-- internatio nals, kreeg tot nu toe echter al veertien tref fers achter de kiezen. Met name de bezetting van de plaats onder de lat geeft sinds het ver trek van Koos van Elles- wijk naar FC Vlaardin- gen aardig wat proble men. Wellicht dat ook Hermes gebruik kan ma ken van deze zwakke plek. Opnieuw kan trainer Pim Visser bij zijn pogingen om verder te klimmen op de ranglijst, niet over rijn gehele selectie be schikken. Kornaat en Vorsten- bos zitten met dijbeenblessures en hebben ook nog niet ge- traind. Ook van Duppen en Wellicht wordt ook Ruud Slaven- De complete selectie riet er als ArtA Rfrtllll/Pl* Ir! mnnn Tnl/or urnnr Jr. 1. r. - - .1 _1 rt Ane Brouwer kunnen zeker nog niet spelen. Vooral voor hoede-problemen dus voor Pim Visser, zodat ook deze keer Arie Riedijk wel weer in de voorste lijn zal opduiken, burg weer in de basis-elf opge steld. maar Visser schijnt ook nog rekening te hemden met Bob Weeda, zodat er misschien een 44—2 formatie in het veld komt. volgt uit; Spermon, Conunijs, Van de Burg, Ruseier, Van de Kroon, Weeda, Bakkes, Vor st en bos, Van Baarle, Lange-, weg. Van de Voort, Riedijk, Kornaat, Slavenburg. Hennes' Zo bekerde Hermes op Harga. Lange weg (links) en Commijs beletten een Bos sche speler de doortocht, ongeslagen aan kop gaande tweede team speelt 'swwbtends om tien uur een uitwedstrijd tegen de reserves v^n VOC-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4