ÏJob Maaskant; „SVV zit met de brokken" Hans Jaap Oppenheim jeugd kampioen „De Knip" wil bergrecord verbeteren Als dit getolereerd gaat worden dan stap ik terug99 Finale Vlaardingse aangelegenheid Pupillentoemooi Fortuna Hoewel SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 22 OKTOBER 1974 Schiedam - Trainers zullen het ten allen tijde blij ven ontkennen: spelver- ruwing wordt niet ge propageerd. Geen trai ner zal openlijk toege ven dat hij „ten koste van alles*' de volle winst in de knip wil ste ken. Zelfs als Kin us Ml» chels zegt dat een rode kaart moet worden inge- 'calculeerd, gaat het te ver om te veronderstel len dat dit ook vanuit de dug outs wordt gedic teerd. Geen openlijke spel verru wing dus. Maar toch... FC Dordt-SW was een typisch voorbeeld voor zo'n twijfelgeval. Het pu- bliek irriteerde zich ma- 'teloos, omdat zestig fluit signalen in een wedstrijd toch altijd nog heel erg veel is. Zestig overtre dingen, exclusief de niet bestrafte, maar ook ex clusief de buitenspelge- 'vallen en de ingooien. Alles bij elkaar zal arbi ter Beck, die het duel ondanks gele kaarten en penalties niet aan kon, zo'n kleine honderd keer ■hebben gefloten. Te veel voor 't Kortom: FC Dordrecht-SW bood de kijker alles, behalve waar het om gaat: voetbal. Dordtse trainer Hans Alleman verheelde niet, zoals hij het zelf noemde, dat „de verschrik kelijke hoeveelheid overtredin gen" er nu eenmaal bijhoort. Ingecalculeerd dus, zoals oran jes supervisor het tijdens de WK al „voorschreef. Door Hans Soeters Geen bewuste anti-kijkspel-bena dering, maar ook geen openlij ke veroordeling. En dat, terwijl het gebodene aan de Kromme- dijk wegzakte tot het niveau van een „ordinaire knokfilm", die het zelfs in het meest vunzi ge bioscoop je nog geen dag uit' zou houden. Is dit maatgevend voor de ontwikkeling van het betaalde voetbal in de schaduw van. de eredivisie? Bob Maas kant, die zelfs een etmaal na de gewraakte vertoning in Dordt weigert iets van zijn uitspraken af te. zwakken, meent van niet: „Ik durf zelfs te stellen dat onze vorige tegenstanders erg spor tief hebben gevoetbald. Nee, dit was een uitzondering". Herha ling acht SWs trainer echter niet uitgesloten. Het is het gevolg van de „op dracht", Bob Maaskant kaartte het probleem al openlijk aan: het oppeppen van een elftal, regelrecht gericht op het „liqui deren" van de directe tegen stander. Het uitmergelen van de zelfbeheersing op een ma nier die in „geel" uitmondt. SW ondervond het in Dordt, waardoor spelers als Leen War ns ar en Peter Jeup er zondag tegen Veendam niet bij zullen mogen zijn. Straffen, die neer dalen op hoofden van spelers die de voortdurende intimidatie beu waren- Juist daardoor, om dat ze zich voortdurend beheer sten,, kreeg hun reactie zo'n op vallend karakter. GEEN KIJKSPEL Maar het gevolg was ook, dat SW eveneens naar de „blanke sabel" gTeep en terugmepte. Dan ook ontstaat een duel als afgelopen zondag waarin de ene na de andere hatelijkheid aan de kijkers wordt getoond. En in dat tumult gaat de scheidsrechter mee ten onder. Dig kijkspel- Wat overblijft is een „mini-wes tern" en stoer kijkende politie mannen die het verhitte publiek trachten terug te dringen. Het is het naspel van slechts ander half uur „oorlogje spelen". Een veldslag die pas achter de groe ne tafel van de KNVB zijn be stand krijgt, nadat builen en schrammen den vnike zijn ge toond- De opdracht. „Dit ian niet lan ger", verklaart Bob Maaskant, waarmee SWs trainer zichzelf in de neutrale hoek zet „We proberen vtu goed voetbal met SVV ergens te komen. We wil len het voetbalspel zo goed mo gelijk spelen. Maar waar blijf je, als het soort voetbal zoals Dordt het speelt getolereerd gaal worden? Als dat zo is, dan stap ik terug en zeg ik: zoek het maar uit'V Bob Maaskant is teleurgesteld. Hij voelt zich als een bokser die door een stoot onder de gordel is geveld. Een incorrecte tik, maar tóch gehonoreerd. Het veroorzaakt bij de Rotterdam mer een bittere nasmaak. „Want", zegt Bob Maaskant nog steeds even fel, „ik ben er zeker van dat Dordt voetbalde vol gens een opdracht. Zoals Van 't Hoff heeft lopen trappen naar Roodnat; vreselijk. Dat de scheidsrechter dit de hele wed strijd door goed bleef vinden was raadselachtig. Zoals Jeup, toen hij op de grond lag, nog een keer tegen z'n kop werd geschopt; niet te geloven. Het kon allemaal maar". Toch toont Bob Maaskant een zekere mate van begrip voor de Dordtse houding. „Uit gesprek ken met Dordtse bestuursleden kreeg ik het vermoeden dat het beleid van Alleman op losse schroeven staat. Niet dat ze me het met zoveel woorden hebben gezegd, maar zo kwam het wel bij me over. Het verbaasde mij tenminste dat ze me gelijk ga-- ven. Kijk, het is Alleman 2'n brood, die moet resultaten ha len. Voor mij ligt dat anders; ik heb een baan en het trainen is voor mij een leuk betaalde hobby. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het resultaat voor mij niet belangrijk is, in tegen deel. Maar niet op die manier. Nooit van m*n leven zou ik daaraan mee gaan doen. Wie weet, misschien ben ik wel niet geschikt voor het betaalde voet bal, omdat ik altijd de sport wil blijven zien". ONVOLDOENDE OPTREDEN Bob Maaskant beseft echter dat hij, als tegenstander van het over de schreef gaan, niet al leen staat. Daarom ook zegt hij: „Het voetbal van dit mo ment is wel hard, maar fair. Als ik die ander ploegen zie dan durf ik te zeggen dat er ook trainers lopen die voetbal propageren". SWs trainer koestert echter enige angst voor het onvoldoende optreden bij excessen. „Want het gaat natuurlijk veel te ver", verklaart hij. „als, zoals veertien dagen geleden. Groe- neweg van een tegenstander een doodschop krijgt en ik de trainer hoor zeggen: goed zo, zo moet het gebeuren. Zoiets pro pageren? Nooit van z'n leven!" Typisch voorbeeld van het over de schreef gaan. Een ogen schijnlijk medogenloze strijd om het „dagelijks brood". „Een onrechtvaardige, zelfs onge lijke strijd", verklaarde Eindho- vens trainer Rinus Gosens eni ge weken geleden, „want wij denken aan onze boterham, ter wijl de part time trainer altijd nog kan zeggen: wie maakt me wat, ik heb toch altijd m'n baan nog?" Een ongelijke stnjd. Maar FC Dordrecht-SW toon de aan, dat het gevecht „om den brode" ook weteens iets te j ver kan worden doorgevoerd. Spelverruwing (lees anti-kijkspel) lijkt nog nauwelijks uit te ban nen, lemöj tegen de „overtre ders" vanuit de dug out maatre-^ gelen worden genomen. Zodra" zestig overtredingen als „inge- _caicuieerd" worden wegge- «Bob Maaskant (staand wuifd, worden de belangen van rechts) Dit SOOlt voetbal veie duizenden kijkers schro- propageren? Nooit van z'n melijk verwaarloosd. „We ma- L ken het onze beste voetballers geLijk"""om hun kwaliteiten te en die van de tegenpartij onmo- jaten zien, maar zeggen tegen het publiek wèl: kom nu maar kijken", onderstreept ook Rinus Gosens dat „het geld" ten koste van de kijkers kan gaan. In dat geval ook wordt het voet bal zoals FC Dordt en SW lieven zien, „normaal" en wor den de verhitte taferelen als hoofdschotel opgediend. Door spelers die er slechts een leuke bijverdienste aan overhouden, maar daags er na weer op hun werk worden verwacht. „Daar om juist is het zo belachelijk", zegt Bob Maaskant, „want dit is blessures in de hand* werken. Neem dit maar van mij aan, zoals Dordt nu voetbalt, houden ze het geen jaar meer vol". Daarom ook toont Bob Maaskant toch wel begrip voor de vroeg tijdig het „hazenpad" kiezende scheidsrechter Beek. „Ergens kan ik er wel in komen dat 'ie vier munuten te vroeg affloot. Inclusief oponthoud stopte hij volgens mij zo'n negen minu ten te vroeg* Maar het kan natuurlijk niet, want dan had 'ie officieel moeten staken. Maar nogmaals, dat 'ie stopte vond ik niet eens zo gek, want als die laatste minuten hadden worden uitgespeeld, waren we wel met zes tegen zes'geeind- igd. Dan hadden er spelers uit gemoeten". Waarmee duidelijk wordt dat FC Dordrecht-SW bol stond van de menselijke foutjes: net niet volledig ontvlamde vechtpartij tjes; gele kaarten en een scheidsrechter die er - al zal hij het zelf ontkennen - voortijdig de brui aan gaf. Het valt echter te betwijfelen of de kijkers dóór iets voor kopen. Want terwijl de spelers zonder rancune jegens elkaar de kleed kamers opzochten morde het publiek nog na. Het was het naspel van een vertoning die duidelijk maakte hoe dicht op de rand van de afgrond wordt gebalanceerd. Tegen de grens. De stap naar het niveau van het vunzige bioscoopje wordt dan nog maar een heel klein pasje. Want al bejubelde bet Dordtse publiek enkele minuten voor tijd de winnende (achttien ka raats) treffer, wat overbleef was een bittere smaak. LLEn wij zitten met de brokken", onderstreept Bob Maaskant, doelend in de richting van de op handen zijnde schorsingen van Jeup en Wamaar. Maar „the show must go on" „Ik heb het elftal voor komende zondag alweer op papier", verduidelijkt SWs trainer. Die er nog steeds geen spijt van heeft dat hij Hans Alleman na de wedstrijd niet feliciteerde: „Sorry hoor, maar na wat ik dóór gezien had kon ik dót niet meer opbren gen"... O Hans Jaap Oppenheim —de sterkste— (Van onze sportredactie) VLAAHDINGEN De Rotterdamse tafeltenniskam pioenschappen hebben, voor wat betreft de junioren en adspiranten, veel succes opgeleverd voor de Vlaardingse vereniging Intiem'55. Zo werd Hans Jaap Oppenheim juniorkampioen van Rotterdam met op de tweede plaats zijn clubgenoot Robert Jan Fuchs, hetgeen inhoudt, dat de finale een Vlaar dingse aangelegenheid was. Oppenheim en Fuchs werden ook kampioen in het dubbelspel van Rotter dam waarmede het succes wel compleet was. In de B-klasse was het Aad van haalde met Nel Baas uit Rotter- Opstai die de Intiemkleoren dam. hoog hield door zich als eerste Zaterdag zullen de Hale-achtkam- te kwalificeren. Van Opstal pen beginnen met de voorron- deed echter ook mee bij de adspiranten en in deze afdeling presteerde hij het om kam pioen van Rotterdam te wor den. In de meisjesklasse bereikte An ne van Wijk van Intiem een' eervolle tweede plaats in de' afdeling pupillen, welke plaats zij ook in het dubbelspel be- van Holland - Jan Kinip- penberg gaat weer naar Schot land. Vergezeld van zijn vriend en medeloper Frans van Leeu wen wil „De Knip", de brood magere, maar 6 zo sterke Hoek se lange afstandsloper probe ren het record op de bergpas van Avimore scherper te stel len. Vorig jaar stelde Jan dat - door de internationale atletie- kunie erkende record op vier cur en negen minuten. De berg pas van Avimore is ongeveer vijftig kilometer lang en 2elfs voor een gewone voetganger moeilijk begaanbaar. er nooit eerder op dit parcours door atleten is gelo pen, werd Jan's prestatie als record erkend. Inmiddels heb ben diverse Britse lopers aan gekondigd een aanval op de tijd van Knippenberg te zullen doen, maar het bleef tot nu toe bij aankondigingen. Voordat ze er ernst mee gaan maken wil Jan proberen de tijd onder de vier uur te brengen en de herfstvakantie - voordat in Scholtland de sneeuw gaat val len - biedt daarvoor een ideale gelegenheid tijdens de school vakantie. Jan, die tegenwoordig leraar is in C as tri cum, heeft dan zeven dagen vakantie. De problemen hebben zich ook nu weer aangediend. De Nor folk-line, die vanuit Schevenin- gen een veerdienst met Enge land onderhoudt, bood Jan en Frans gratis overtocht aan. Een mooi gebaar, maar het bleek dat vanuit Norfolk de Jan heeft ook nog een vrije over tocht naar Avimore zeer lang- tocht tegoed met de Mij. Zeel- durig en vol hindemissen zou zijn. Zozeer zelfs dat de nood zakelijke rust in gevaar zou komen. and vanuit Hoek van Holland naar Harwich. Dit naar aanlei ding van Zweden-loop in juli. Op dit nnoment is nog niet zeker welke mogelijkheid gekozen zal- worden. Jan gaat in elk geval naar Schotland. .Misschien gaat het zwemmend nog wel De Knip de bergen jn het vlugst, maar dat is zo a koud", grapte hij. Organisator Wim Verhoom zal zonder twij- De bergpas bij Avimore kan een fel met een betere oplossing nieuwe aanval verwachten in komen aandragen, uit de Hoek een waarschijnlijk nieuwe re- of uit Scheveningen. cordtijd. den- Hans Jaap Oppenheim en René van Dijk zullen dan te Schiedam spelen. Robert Jan Fuchs en mej. Schrevelius zul len dan in Den Haag de Vlaar dingse kleuren verdedigen, ter wijl Anne van Wijk en Aad van Opstal hun best zullen doen m Middelburg. 'In de landelijke jeugdcompetitie tafeltennis is de helft van het programma afgewerkt zonder dat sprake is van enige achter stand. Intiem heeft vijf punten uit vijf wedstrijden, maar bezet toch de tweede plaats, welke bij behoud recht geeft tot deelna me aan de finale om het kam pioenschap Nederland. In Steenbergen moest tegen TCS met een 5-5 gelijkspel genoegen worden genomen, terwijl in de B-klasse Intiem 2 met 64 won van TTVN uit Nieuwkoop Het drietal van Intiem 1 is er óch van bewust, dat de rest van de competitie veel van hen zal ei sen teneinde de finale te halen. Leider Gerard Wapenaar doet er ook alles aan om tot zo goed mogelijke resultaten te komen, en dat zal dan wel blijken uit de volgorde waarin Van Dijk, Oppenheim en Fuchs in de are na zullen treden. De overige juniorenuitslagen wa ren: TOG 2 - Intiem 3 4-6; Intiem 4 NOAD 3 9-1; B'Hoek 2 - Intiem 5 4-6, Intiem 6 - De Molen 1 2-8; Favoriet 1 - Intiem 7 6-4. Tussenstand A-klasse: Shot 5-10; Intiem'55 5-5; Sanocel Scylla 54; Wibats 5-4; Middenst.Bank 5-4" TCS 5-3. B-klasse: Gispen 5-8; Elan 5-7; TOG 5-7; Intiem'55 2 5-5; TTVN 5-3; Vriendensch.2 5-0. Vlaardïngen Niet alleen goed- koop zwemmen en het micro korfbal toernooi voor de jeugd, maar ook voetbal in de herfst vakantie. De voetbalvereniging. Fortuna heeft de organisatie van het tweede pupïllcntoer- nooï, morgen tussen 10 en 15 uur. Deelnemende clubs zijn ASWH uit Hendrik Ido Ambacht met de zoon van Willem van Hane- gem, die zelf ook plannen heeftv te komen kijken, DHC uit Delft, Feyenoord uit Rotterdam, Her-^ mes DVS uit Schiedam en For-" tuna zelf. Het toernooi is bestemd voor A en B-pupillen. Circa 15.45 uur is de prijsuitreiking in de kanti ne van Fortuna aan de Mara* thonweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4