De mooiste van de wereld F-;:- Van jenever tot molenbroodje m MOLENAAR KODDE OVER JDE VRIJHEID': Brandersmolen Jfe Vrijheid" nu leverancier van warme bakker Netio inhoud 50 kg TARWEMEEL 1 M O LE fy „D E BIJ H ES D* tïë ïëïS x'T. e" 9. o Kodde bij de 190 jaar oude slijpsteen dis ook door windkracht nog kan worden aangedreven. - cv r i< Frederik („zeg maar Fré) Kodde is 62 jaar. Een Zeeuw van geboorte, wat dan ook duidelijk aan zijn stem is te ho ren. Geboren in St. An- naland, waar hij het molenaarsbestaan deel de met zijn vader. De vonk sloeg over naar de zoon. Frederik werd ook molenaar. Eerst in St Annaland later in Hegrjansdam, Maas- dam, Streefkerk en in Rotterdam. Tot voor kort was hij werkne mer bij de verffabriek Van Klaveren, maar nu heeft hij toch weer het oude molenaarsbestaan opgevat. Weliswaar deed hij in zijn vrije tijd veel als vrijwilliger maar lonen was het niet meer. „Ik denk wel dat het lukt zegt hij overhet ambitieuse plan van de Stichting „De Vrijheid" „Tenslotte hebben we weinig concurrentie op dit gebied. Het is de bedoeling dat ik in m'n eentje op de molen ga werken. Anders is het niet rendabel. Toch moet er in de toe komst als alles een bee tje draait, wel iemand bijkomen. Ten slotte moeten we een opvol ger hebben", aldus Kodde, die opgelucht vaststelt dat er steeds meer belangstelling voor de molenaar wordt getoond. „Ook vele ex-molenaars, die het verval van de mo len nog hebben meege maakt worden weer echt enthousiast", zegt hij. Minder enthousiast is Frederik Kodde over de hoge gebouwen rond „De Vrijheid". „Er gaat ontzettend veel wind zo verloren. Ik durf te be weren dat 3/4 van de kracht van de molen zo verloren gaat De beste wind, meestal gepaard gaande met harde re gen, komt uit het zuid westen. Maar ja, dat is een persoonlijke me ning. De één zweert bij noordoosten wind en de ander weer bij wind uit het westen". Een mooiere molen op de wereld is er niet" ver zucht hij terwijl hij het authentieke gangiverk bekijkt. Via de origine le houten trappen in de loop der jaren uitge sleten daar waar je je voeten neerzet dalen we af. Op één van de verdiepingen .staat nog een historische slijp steen, die ook door windkracht nog kan worden aangedreven. Om de natuur toch te slim af te zijn kan bij windstil weer op een elektrische aandrijving worden over gegaan. Een „must" om de pro- duktie niet in het hon derd te laten lopen. „Vroeger leverden we zo'n honder zakken per dag, nu zijn het er hoogstens dertig k veer tig. Maar ja, de meelfa briek waar 300 man werken kan daar toch wat de kostprijs be treft, niet tegenop. De windkracht is nog steeds gratis. s V/" Vr'Vf, -- Het einde van de achttiende eeuw. Stadsarchitect Rutger van Bol'Es buigt zich over zijn plannen met de jeneverstad. Zijn collega, de vermaarde Giovanni Giudici „bouwt" aan zijn Korenbeurs. Hei ieven in het „achttiende-eeuwsche Nederlandsche luilekker land" is ook in Schiedam een leven met welvaart. Hoewel de tweede helft van deze eeuw werd geteis terd door oorlogen met Engeland wisten de brande rijen, mouterijen en distilleerderijen de naam van Schiedam vooral in de „alcoholsector" hoog te hou den. de Noordvest tegenover de Zijl straat worden gebouwd. Vlak bij de branderijen en woonhuis van Jacobus Nolet. Op 30 mei 1785 was het zover. Toen werd de eerste steen gelegd door Abraham Lucas Jz, samen met Jan Beukers en Hendrik Meij- tn het jaar 1784 leek alles nog beter te gaan. De Republiek onder stadhouder Willem V had na de vierde Engelse Oorlog vrede gesloten. Een oorlog, die een ramp voor de handel was geweest Maar de moeilijkhe den begonnen toen pas. In 1785 grepen de Staten van Holland een opstootje in Den Haag aan Wat cr in al die jaren na die om Willem V te beroven van eerstesteenlegging met de mo- zijn gamizoenscommando in Jen is gebeurd is moeilijk te die stad. achterhalen. Slechts enkele kranteberichten zijn hierover beschikbaar: Schiedam. 2 Junij 1848. Op den SO Mei 1785 werd door den heer Abraham Lucas Jx (de eenige in leven "zijnde van hen, die deze ptegtigheid bijwoonden) de eerste Steen gelegd aan den Molen „de Vrijheid". Laatstle den Dinsdag den 30 Mei heeft genoemde Heer Lucas bet volk van dien Molen feestelijk ont haald, terwijl de Molen met vlaggen versierd was. door Martin de Bruin De molen „De Vrijheid" in het begin van deze eeuw. Aan beide kanten van het water de oude brandershuisjes en branderijen. De bebouwing links Is intussen verdwenen. Op de achtergrond de „Noordmolen". De strijd tussen Patriotten en Oranjegezinden laaide op. De dreiging van 20.000 Pruisische soldaten (pro-Willem V) wak kerde de onrust nog meer aan. De stadhouder was gedoemd de eerste telg uit het Oranjege slacht te worden die noodge dwongen de wijk moest nemen naar de overkant (1794, over- Waarom er feest werd gevierd steek SchevéningenEnge- wefd niet in het bericht ver- land). Ook Schiedam kende de strijd. Op 20 januari 1795 namen de Patriotten het bestuur van de stad van de Regentenfamilies over. Aan deze jaren herinnen ren de namen van de molens „De Meiboom", „De Eendragt' meld. Toen er wel enige reden was om feest te vieren het honderdjarig bestaan in 1885 werd er niets aan gedaan. Het enige „oude" bericht dat verder bekend ïs, stond in de Nieuwe Schiedamsche Courant van 3 mei 1901: „De Washington" en „De Bata- Van de naamlooze vennootschap Molen „De Vrijheid", alhier, is de door H.M. de Koningin goed gekeurde acte van oprichting geplaatst in de Staatscourant- Het doel der vennootschap is het malen van Granen en peul vruchten tegen door het be stuur. vast te stellen prijzen. Kapitaal 12.500 in aandeden van 500 alle geplaatst en vol gestort Beheerderboekhouder de heer A. Cool Mzn, alhier. vier". Molens, die inmiddels zijn afgebroken. Uit deze tijd zijn nog maar enkele molens overgebleven. „De Vrij heid" is er daar één van. De eerste steen voor deze vierwie- ker werd gelegd in 1785, het jaar van het begin van de afta keling van de Oranje-macht. Eén jaar ook na de Vierde En gelse Oorlog. Vandaar de naam „Vrijheid"? Misschien heeft ook nam gedurende de restauratie een kijkje. Dankzij (bijvoor beeld) een Cor Bolmers, een Ed de Brabander en de vele „naamloze" vrijwilligers werd „De Vrijheid" weer wat het" eens was. geweest: een echte molen, notabene met een geheel authentieke inrichting die hier en daar wat opgekalefaterd is. Tijdens het opknappen van de molen spookte er slechts één vraag door de hoofden. Wat moest er met de molen gebeu ren? Toen rijpte het idee om de molen niet alleen uiterlijk het oude gezicht terug te geven, maar hem ook zijn functie te rug te geven: het malen. Ook het aantrekken van een mole naar stond op het programma. ,\DE ZOEKER" Een voorbeeld, gebaseerd op die formule, was voor de vrijwilli gers de molen „De Zoeker" in Zaandam: de enige nog wer kende oliemolen ter wereld. Een aantal participanten (alle in de Zaanstreek gevestigde in dustrieën of bedrijven) hadden zich in een contract vastgelegd, dat zich garant stelde voor de exploitatie. Eén van de partijen is de houder van het contract en voert „op papier" de exploitatievan de moleh, Deze partij huurt de mo len van de eigenaresse. Er werd een full-time molenaar in loon dienst genomen en de Zaanse bedrijven kregen de olie die uit door hen geleverde grondstof fen werd geslagen. 'SJr:r,krHVr r* brantlersïnolen is niet w. iels mee te maken: een stukje -- van de .slogan" Liberté, Egali- té, Fratemité (Vrijheid, Gelijk heid, Broederschap). RESOLUTIE „De Vrijheid'-' aan de Noordvest in volle glorie. Op de achtergrond is de „Noord molen" nog zichtbaar. MOOftDVgST 40 - - 8CHISP.4M Van de brandersmolen „De Vrij heid" werd voor *t eerst ge sproken in een vroedschapsre solutie van 12 april 1785, waar in aan het einde wordt vermel- d: „Is gelezen de requeste van de Boekhouders en Commissa rissen van de te stigten koorn- windmolen „De Vrijheid" en van Jan v.d. Valk alhier". Daarin werd door de rekwestran- Jarenlang werden deze vier over- ten te kennen gegeven dat een blijfselen uit de glorietijd zowel „De Vrijheid" staat er nog als eerbetoon aan de krans van twintig hoge ronde stenen mo lens die eens de wallen en ves ten van Schiedam sierden. Niettemin kan „De Vrijheid" samen met „De Noord", „De drie Koombloemen" en „De Walvisch" tot de grootste mo lens ter wereld worden gere kend: 33 meter hoog (tot aan de kap), diameter aan de voet 13 meter, de houten balie op ongeveer 18 meter boven de grond en een vlucht van 27 meter. zekere sloot „lopende langs de Noordvest van deze stad, alt hans voor het grootst gedeelte betimmerd wordende, zij Sup plianten nieede zeer gaarne voor zoo verre die sloot langs hunne resp. huizen en erven, staande in de Zijlstraat, doch uitkomende aan de Noordvest, is strekkende dezelve zouden doen dempen en betimmeren" Het verzoek, van dé rekwestran ten werd door de heren Burge- meesteren en Gecommitteerde Vroedschappen beoordeeld en goed bevonden. De nieuwe mo len zou, aldus de resolutie, aan door inwoners als gemeentebe stuur van Schiedam niet beke ken. In de 'jaren *60-'70 is daar een kentering in gekomen. „De Noord" en „De Walvisch" zijn al gerestaureerd. Alleen „De drie Koombloemen" staat nog met twee eenzame wieken te wachten op een hardnodige opknapbeurt „De Vrijheid" is sinds kort weer geheel maal- vaardig. ,De Vrijheid" is in de loop der jaren hét lieverdje geworden van vele Schiedammers. De jet set vmn de stad om 't maar eens populair uit te drukken STEFACN:' S\ V£ CEi \3RAH>Vri iJcS$ J-WST OP "tv-O —Ij' Het enige probleem was dat de exploitatie van .De Zoeker" nooit sluitend is geweestMaar dat kunnen wij wel met „De Vrijheid", aldus het Bra.nders- kontrakt molen „De Vrijheid" dat inderhaast werd opgericht Een brandersmolen is welis waar niet haalbaar, maar een bakkcrsmolen wel. redeneerden zij. Een „nieuwe" molen werd hierbij overigens niet geïntro duceerd want sommige Schie- damse molens hadden vroeger ook al meel voor de broodcon sumptie gemalen. In september dit jaar kwam „al les voor de bakker". De ge meente eigenaar van de mo len sinds 1971, daarvoor werd „De Vrijheid" door distilleerde rij Meder als opslagplaats ge bruikt verhuurt de molen voor de symbolische prijs van één gulden aan een stichting die de exploitatie ter hand gaat nemen. De benodigde financiële middelen hiervoor worden ver- kregen door middel van uitgifte van 26 porties. Iedere portie- houder neemt in de stichting deel door storting van 800 gul den. De opbrengsten van de2e porties, in totaal 2U.800 gulden, vervullen de functies van werk en garantiekapitaal van de stichting. Molenaar F. Kodde, die al jaren in Schiedam vertoefde om te helpen met de restauratie van „De Vrijheid" en ook een mole- naarssehool op „De Noord" leidde, is bereid gevonden zijn oude ambacht weer op te ne men. De echte bakkers van de Stich ting Echte Bakkersgilde, afde ling Rotterdam Omstreken, willen het meel van de molen afnemen om er een „molen broodje" van te bakken. Met behulp van een speciale ver pakking waarop afbeeldin gen van de molen en de mole naar zal een verkoopcampag ne worden gestart. De broodjes zullen te krijgen zijn in Schie dam. Rotterdam, Vlaardingen en nog een aantal plaatsen, bij „de echte bakker". Dank zij de financiële steun van de gemeente Schiedam, het ml- nisterie van CRM, de Provincie en de te verwachten bijdrage van het Prins Bemhardfonds maalt er weer een molen in Schiedam. Gevelsteen van heid" ,De Vrij-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3