Marimis Fuit zorgt voor de grote verrassing Vlaardingers kiezen voor kabelteevee Schie-Pop-T ops Overdracht hinderwet aan Rijnmond te niet gedaan KONFRONTATIE XVI IN mum roodbo! VRIJGEZELLEN- FLATS zijn ZELDZAAM! solid INSPRAAKPROCEDURE MET OPVALLEND VEEL RESPONSE Gedeputeerde staten keuren financiële regeling af NpOTËëÖOMf P0PPEZIJN 't Nieuwste boek van *^eHartog m BOLNES f 30.000,- terug SINGLE TOP 10 ELPEE TOP 10 TOPPERS VAN DE WEEK MEVROUW VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Schiedam - Ditmaal heeft de Haarlemse kunste naar Marinus Fuit voor de grote verrassing ge zorgd op de tentoonstel ling .^Confrontatie XVI" in het Stedelijk Museum in Schiedam. In de bene denzaal vóór hangen zijn in gemengde techniek uitgevoerde schilderijen, die alle van opmerkelijk groot formaat zijn. Er zijn er bij van meer dan één bij anderhalve me ter. Wat Furt verbeeldt lijn niet gewo ne stadsgezichten en landschap- pen- Of eigenlijk toch wel.—,? Het is niet zo eenvoudig dit vast te stellen. Een straat waar een tram doorheen rijdt, een open raam dat uitzicht biedt op een blauw meer, voor- en achterste ven van een schip, dat zijn doodgewone, alledaagse onder werpen, Maar door Fuits ogen gezien zijn ze dat niet Stad en land zijn bij hem zonder men sen. Alleen in de tram, lijn 8, die de verbinding tussen Caen en Boulogne onderhoudt, be vindt zich één mens: de be stuurder. Men ziet zijn popron de gezicht, maar hij maakt toch de indruk een robot te zijn. Hoe zou een mens van vlees en bloed een tram kunnen bestu ren in een stad waarin geen mensen wonen enaar ook sterk geïnteresseerd in de vormgeving van stedelijke gebieden. De maquettes, waarin een streven te bespeuren valt dat gericht is op een vormeen- heid met een ruimtelijke en orinterende werking, vind ik belangrijker dan het andere werk. De scheve en trapezium vormige schilderijen, waarin de nadruk is gelegd op de intensi teit van de kleur, hebben mij niet veel te zeggen. Van de teke ningen vond ik de „uitgevou- boor Jan H. Oosterloo De kunstenaar zelf kijkt er ook wat raar tegenaan. Hij heeft zichzelf afgebeeld (en hoe!) op het linkerplan van „Ek, op een zomermiddag in een stad". Kennelijk in diezelfde stad als- van het eerder bedoelde schil derij. Dezelfde gele tram rijdt er en is net over een heuvelrug in de straat gekomen. DSt is ook zo iets bijzonders in - het werk van Fuit. Er zijn na bije horizonnen. Ze zijn vlakbij gebracht door zo'h heuvelrug in straat of weg, door een kade muur waarachter alleen maar lucht, geen water, is te zien, of door een hoge brug. In dat sterk naar voren schuiven van de horizon zit iets van een ver rassingselement, maar er liggen ook vragen in verborgen. Zo'n tram is er ineens: zij is als het ware uit het niets gekomen. Maar men weet dat dat schijn-, bare niets toch een reel iets moet zijn en men vraagt zich af- hoe dat zal zijn. Ook een stadsdeel zonder mensen mis schien.....? Heel boeiend, fascinerend soms ook, die schilderijen van Fuit Alleen om die te zien zou men al naar deze Konfrontatie moe ten gaan. Maar de andere delen van de tentoonstelling zijn een bezoek ook waard. Zij worden gevormd door werk van Theo Schuurman. Ton Orth en Ste ven van der Kruit Van Schuurman zijn zowel schil derijen en tekeningen als ma quettes geëxposeerd, want sinds enige jaren is deze kunst- wen" exemplaren even ge slaagd als origineel- Maar meer genoegen beleefde ik toch aan de gevoelige abstracte tekenin gen van Ton Orth, die in sa menwerking niet galerie Asse- lijn in Amsterdam zijn geëxpo seerd. Ruimte speelt een domi nerende rol in de tekeningen van Orth. die als het ware zijn samengesteld uit verschillende ruimten waarin het nu eens licht en dan weer donker is. Zij verbeelden een wonderlijke we reld van helder stralend licht en diepe duisternis, waarin hier en daar een fijn lijnenspel is neergezet Ten slotte zijn er acht lange smal le structuurtekeningen van de Delftse kunstenaar Steven van der Kruit Met deze tekeningen in oostindische inkt op paneel toont Van der Kruit aan. dat men met reeksen tekenelemen- tjes, die consequent worden herhaald en gevarieerd, steeds een ander beeld kan oproepen. Heel interessant werk, dat ech ter wel een eindeloos geduld van de maker moet eisen. CAffl-BMMGN Vlaardingen Vlaardingen krijgt kabeltelevisie. Die kans zit er geheid in, want een grote meerderheid van de Vlaardingse bevolking heeft gekozen voor dit systeem waardoor de antennewouden van de daken zullen verdwijnen. tegen het systeem, de rest (op enkele blanco-respondenten na) 15,8 procent vond het maar niets. Een enquête naar kabel-televisie heeft dit als uitslag; een erique- te die werd gehouden door de gemeente en niet zoals was aangeboden door de door Vlaardingen aangetrokken fir ma Siemens. Een belangrijk onderdeel van de enquête-uitslag is dat de res ponse, de mate waarin ant woordkaarten zijnterugge- stuurd, bijzonder groot is voor een inspraakprocedure. Bijna tienduizend gezinnen, zo goed als 35 procent, stuurden hun door de brievenbus geworpen antwoordkaart ingevuld terug. Maar liefst 83,6 procent van de beantwoorders zei ronduit „ja" Zoals te verwachten was waren de meeste respondenten en de meeste kabel-tv voorstanders in de Holywijk te vinden, de wijk waar velen nu al gezamenlijk op één centrale antenne zitten: een systeem dat ook de anten- neb ossen uitdunt maar minder diepgaand is dan kabel-tv. Ook veel mensen uit de binnenstad en de Vettenoordsepolder ble ken voor kabel-tv, namelijk 87,4 procent Onder de tachtig pro cent kwam het aantal ka bel-ja- stemmers in de wijk Ambacht/- Babberspolder, de wijk met de minste voorstanders dus. Wei nig ingevulde enquëtekaarten kwamen uit de wijken Oost en Indische Buurt, ook de wijken met relatief weinig voorstan ders van een systeem van tele visie-aansluiting dat de mensen bovenop hun jaarlijks kijkgeld ook nog 'es acht gulden per maand zal kosten. Zn totaal had de werkgroep kabel televisie in augustus 28.000 ant woordkaarten en folders in de Vlaardingse brievenbussen la ten stoppen; 9700 kwamen er terug. Lid van de werkgroep, voorlich tingsambtenaar van de gemeen te D. W. (Dick) Greve, vindt die bijna 84 procent vóór „een re den om door te gaan met kabel- tv". De werkgroep had voor de enquête de deur uitging geen grens getrokken in de trant van Vlaardingen De overdracht van de hinderwetbe voegdheden door de gemeente Vlaardirigen aan het openbaar lichaam Rijnmond is door gedeputeerde - staten ongedaan gemaakt. Het provinciaal bestuurs college is het niet eens met de in het overdrachtsbe- sluit opgenomen bepaling, dat de financiële conse quenties van de overdracht ten laste van Rijnmond komen. Op aandrang van Rijnmond heeft het gemeentebestuur van Vlaar dingen beroep aangetekend te gen de beslissing van gedepu teerde staten. Volgens Vlaar dingen geeft de beslissing van gedeputeerde staten slechts blijk van een tweeslachtig belei- d: Aan de ene kant pleit de provincie voor een centralisatie van de hinderwetbevoegdhe den, aan de andere kant neemt de provincie het op voor de gemeenten, die hun bevoegdhe den niet aan Rijnmond willen overdragen. De in het Vlaardingse besluit op genomen bepaling dat Rijn mond voor de kosten opdraait betekent in werkelijkheid dat alle Rijnmondgemeenten in de kosten moeten bijdragen. Im mers: alle kosten die Rijnmond maakt worden omgeslagen op de 23deelnemende gemeenten. De gemeenten, die hun hinder wetbevoegdheden niet aan Rijnmond over hebben gedra gen, protesteren fel tegen deze gang van zaken. Het college van gedeputeerde staten kiest de kant van deze gemeenten. Niet alleen de financiële aspecten van ce Vlaardingse overdracht, ook die van de overheveling van de hinderwetbevoegdheden door Rotterdam aan Rijnmond zijn door gedeputeerde staten afgekeurd. De Rotterdamse overdracht op zich komt hierdoor niet in ge vaar. Anders dan met Vlaardin gen het geval is, hebben Rotter dam en Rijnmond pas achteraf en niet in het overdraehtsbe- sluit zelf bepaald, dat de kosten voor rekening van het openbaar lichaam komen. Toch hebben Rijnmond, Rotterdam en Vlaardingen gedrieën be roep aangetekend tegen de be slissing van gedeputeerde sta ten. Dit gezamenlijke beroep staat los van het beroep dat het Vlaardingse gemeentebestuur tegen de afkeuring van de over dracht door Vlaardingen heeft aangetekend AUTOBANDEN Kerklaan 17-.-*- ''w- .'vT; Schledam/Kethel'.T-f V TeC7DW69 - 708976 ;-^b^fl. :708328:^ Zaten!a3,00 uur "V.v? -• -'9©opénd VOOR Donderdagavond Koooavond Het Uitverkoren Volk Hel derde deel van de grote vierdelige romancyclus Het Koninkrijk van de Vrede. in het jaar 1883 zijn er twee grote stromen in het hoordameri- kaanse continent die eikaar bij het Quakerstadje PendJe HlIJ k ruisen: de stroom van on tsnapte negerslaven uithetzufden cn het eindeloze transport van Indianen naar hun door hun blanke over winnaars aangewezen reser vaten. Twee tochten: één van de hoop cn één van de wanhoop. Twee mensen die de ondergang van de eens zo trotse Indianen volken niet langer werkeloos kunnen aanzien, sluiten zich aan bij sn. huntriestctochtdoor dc wildernis, ast In stompe (band gj&ft f 18.90 Boekhand») !rUBENSPLE!N16 i SCHIEDAM ^TEL ;0J0-269öl3 Zeker zeldzaam zijn de comfortabele flats zoals BOUWSOLIO die in BOLNES bouwt.» Een ideaal eigen home voor de vrouw.de man of belden. Een BETAALBAAR IDEAAL van Bouwsolid! (gemeente Ridderkerk) bouwen wij 1,2 en 3 karnerappartementen met hoge Rijkssubsidie. Centraal gelegen nabij de Brienenoordbrug met een wijds panoramisch uitzicht over de Alblasserwaard. Koopsommen vanaf f71.40Of-vrij op naam. Met een aanbetaling vanaf f 5.400,- betaalt u. na aftrek van da rijkspremie en geschat belasting voordeel, na het te Jaar - por maand ca. t Jal,- tn 10 j. ontvangt u de rijkspremie van ca. Vereist mln.bruto-jaarfnk. f18.500,-. Uw eigen appartement: kom binnen via de afsluitbare deuren In de entreehaJ met zijn tegel3 op wand en vloer en houten plafond. Met de dubbele lift bereikt u de Inpandige verdieplngsha! in moderne kleuren en vaste vloerbedekking. Uw voordeur Is gelegen binnen In het gebouw, dus geen tochtige galerijen. En dan.„ uw eigen home met het grote zonnige zllbaikon over de gehele breedte van de woning, de keuken In kieur. het tegelwerk in kleur, de badkamer met flgbad of douche. En voorts natuurlijk centrale verwar ming, en de centrale antenne voor radio en T.V, Ook voor uw wasmachi ne is een vaste plaats Ingeruimd. INLICHTINGEN EN DOKUMENTATIEMljnsherenlaan 206-208 (nabij Zuidplein), Rotterdam. Elke werkdag van 9.00-17.30 uur. BOVENDIEN 'S ZATERDAGS VAN 11.00-16.00 UUR. Telef. 010-855598-859876; nakantoor- tijd: 070-232949,01080-13390 en 01899-14852. 1. (1) Rung fu fighting Carl Douglas 2. (2) Swinging on a star Spooky and Sne 3. (4) Sing a song of love George Baker Selection 4. (8) I'm leaving it all op to you Donny and Marie 5. (-) I can'fc leave you alone George McCrae 6. (-) Having ray baby Paul Anka 7. (-) Roosje, mijn roosje Connie Van denbosch 8. (-) Rup it in Jack Jersey 9. (-) She's a winner Intruders 10. (3) I've got the music in me Kiki Dee 1. (5) Forever Elvis Presley 2. (I) It's only rock and roil Rolling Stones 3 (3) Rock your baby George McCrae 4 {-) Serenade Neil Diamond 5 (2) Good old boys Randy Newman 6 (-) Tapestry of dreams Charles Aznavour 7. (8) War child Jethro Tull 8. (6) 461 Ocean Boulevard Eric Clapton 9. (-) Walls and bridges John Lennon 10. (-) In the still of the night Jack Jersey COCKER i JOE COCKER ,»Joe Coeker-achtig" klinken de nummers, die op de eerste elpee van de Haagse popgroep The Flag zullen verschijnen. Zowel qua instrumentatie als wat betreft de zang, van het. achtergrondkoortje en van vocalist Peter HollesteUe (een broertje van Connie Van denbosch overigens, die met. haar" bosje bloemen in de single top 10 staat genoteerd). Deze HollesteUe brengt binnenkort een soloplaatje "op de markt, terwijl The Flag ook een single zal. gaan opnemen: Wanneer die single er is, hoopt men ook genoeg materiaal voor de elpee te hebben. Het staat al vast, dat op de langspeler enkele oude hits van The Flag zullen verschijnen. De zwarte schijven van HollesteUe en van The Flag (vorige week in de Tempel) worden uitgebracht op het RCA-labeL WETHOUDER (MEVROUW) CLARA VISBEEN 1. Tommy Who 2. Electric Ladyland Jimi Hendrix 3. The Who sell out Who 4. Night at Birdland Art Blakey and his Quartet 5. Volunteers Jefferson Airplane 6. Goodbye Cream 7. Absolutely free Mothers of Invention 8. Sarah Vaughan Sarah Vaughan 9. filmmuziek van Miles Davis 10. Mandolinenconcerten van Vivaldi De bekende Schiedamse die deze weck de toppers opschreef is wethouder mevrouw Clora Visbeen-Stroman, die zelf al- heeft gezegd dat het woord „wethouder" voor haar naam al voldoende is. Dat extra „mevrouw" vindt zij discrimine rend en in strijd met haar cmancipatic-gevoelens. Toch valt het op dat haar top-tien niet overloopt van vrouwen. In feite is het alleen maar Sarah Vaughan. als we de zangeres.van Jefferson Airplane even vergeten. Een andere opmerkelijk tintje is het terugblikken naar de „jazry" jaren vijftig. Art Blakey, Miles Davis, juist dc „goden" uit de wereld van de „subterreneans" en de beatniks van toen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3