"Nu is het er op of er ouder" m VALSE TONEN IN MUZIEKSCHOOL KOK S Ruzie tussen directeur en docent is nu een echte reP9 geworden WINKEL BEDIENDE VERKOPER (PART-TIME) Geschorste therapeut Bakker is het wachten moe PLAATWERKER IJZERWERKER MACHSNEBRANDER LASSER Adverteer meer „De Moiukken BV" Commerciële/ administratieve medewerker a. ploegenchef b. deegmaker S. Koning b.v. Stenotypiste (Ned-Duits) Administratief medewerker(ster) eerste klas zetter Holland Electro s£s tekenaar-constructeur VHOBARTf CHAUFFEUR/BIJRIJDER CHAUFFEUR GEVRAAGD: VERF GLAS BEHANG ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3. Therapeut G. A. Bakker. Schiedam Manipulatie. Schijndemocratie. Klom penmentaliteit. Harde woor den vallen er als de 57-jari- ge G. A. Bakker eenmaal bezig is met zijn betoog. Een betoog gericht tegen het directiebeleid van de Boomankliniek voor alko» holisten ian de Boerhaa ven- la an. Bakker is daar sinds enkele jaren werkzaam als ree featief-thera peut. Even als een collega, verpleeg kundige G. Weerd werd hij echter enkele weken gele den geschorst. Oorzaak: kri tiek van mede-personeelsle den. Achter hnn rug om, zo vertellen de twee, werd er met hun gemanipuleerd. Een brief van de bewuste personeelsleden naar de di rectie van de kliniek in Rot terdam was aanleiding om zowel Bakker als Weerd te schorsen. Achtergrond van dit alles is het ongewone personeelsver loop in de kliniek, doorwe ven met generatieconflicten. Bakker en Weerd zijn beide van de oude lichting: ze zit ten respectievelijk tien en zes jaar in het werk met de alcoholisten. Velen van hun collega's, aldus de twee, zijn groentjes in het vak. "We zouden ongeschikt zijn voor ons werk", merkt Bakker schamper op. "Dit wordt dan gezegd door jonge men sen waar 95 procent hoog stens één jaar ervaring heb ben." Een vergelijking met de ge^ mchtm uitende Dcnnendal- affaire dringt zich op. Con flicten tussen jong en oud. Schepe tegenstelling met betrekking tot het behande len van de patiënten. De gezondheidszorg is in een stroomversnelling geraakt. Ook in de tehuizen voor al coholisten. Gespreksthera pie lijkt al weer een achter haalde zaak. Of niet? Tegen al deze achtergronden voelen Bakker en Weerd zich niet prettig. Hun werk staat op het spel Maar voor alles wensen zij de patient centraal te stellen. Wat dat laatste betreft doen zij op merkelijke uitspraken, fel en - lijkt het - rut de grond van hun hart "In deze kliniek staat niet de patient, maar het bed centraal", aldus de twee. FATSOEN "We hebben tot nu toe geen gelegenheid om de aantijgin gen te weerleggen. Het spijt ons dat de directie wederom in dezelfde fout vervalt om personeel langs een achter deur buiten te schoppen zon der de fatsoensnormen in acht te nemen. Hun oplos sing zaf wel weer zijn dat wij toegevoegd worden aan de lijst van mensen die al in de WAO terecht zijn geko men inplaats van normaal te werken. Waartoe zij in staat zijn èn waren in de Beuman-j kliniek". Het is overigens niet de eerste keer dat Bakker op non-ac tief is gesteld. In februari dit jaar werd hem al te kermen gegeven dat op zijn aanwe zigheid niet langer werd prijs gesteld. De reden was ook toen dat hij zijn taak met naar behoren vervulde. De dreiging van harde acties van personeel en patiënten (bezetting van het gebouw) deden vde directie toen over stag gaan. Beide mensen bekritiseren de wijze waaróp zij buitenspel zijn gezet Hoewel de direc tie bij monde van W. den Baas ons het weten dat deze schorsing (de directeur: "dit woord is niet van ons af komstig. De heren zijn ver zocht hun diensten niet meer uit te oefenen". In de brief waarin dit meegedeeld aan Bakker en Weerd stond ech ter wel degelijk "schorsing", ondertekend door Den Baas) niets te maken had met de afgelopen schrosingen van Bakker, wijst de therapeut zonder meer van de hand. door Martin de Bruin Over de wijze van doen: "Op 8 oktober zei een zuster te gen mij: "Weet u dat men tegen U en Weerd een actie begonnen is?". Daar zij be merkte dat ik dat niet wist, voegde zij er aan toe: "Nee, hoor het is maar een grap je". Ondertussen bleek ech ter een jonge broeder met een brief te leuren waarvan wij de inhoud niet kenden, maar wat latpr bleek een poging tot liquidatie te be reiken van ons. Ik heb elf mensen benaderd waarvan er acht zeer verontwaardigd waren en 2eiden dat zij aan dit soort praktijken niet meededen. Drie gaven een ontwijkend antwoord. Die hadden dan ook de bnef medeondertekend", aldus Bakker, die er aan toevoegt de namen van de acht niet te willen noemen "omdat zij anders op de rancunelijst komen te staan". SMAADBRIEF Twee van de ondertekenaars van het bewuste schrijven bleken een hoofdbroeder en een waarnemend hoofdzus ter te zijn. Niet alleen dat bevreemdt Bakker. Ook het feit dat hij en Weerd de "smaadbrief" zoals zij dit uitdrukken pas dagen tij dens een vergadering onder ogen kregen. "Het verweer der onwetenden", aldus Bakker. Die er op wijst dat het besluit van de vergade ring om alles nog een maand in ogenschouw te nemen, zo wel een eis als een uitspraak behelsde. De directie greep toen de kans - aldus de woorden van Bak ker en Weerd - om de twee oud-gedienden uit te range ren. De Algemene Bond van Ambtenaren werd ingescha keld. De directie wilde met deze Bond praten om daar na een advies aan het be stuur te geven. Ruggespraak met de heer Kool van de Nederlandsche Christelijke Bond van Overheidsperso neel (NCBO) deed de heer van Huygevoort (ABVA) echter besluiten dit niet te doen. "We zouden alles een beetje laten betijen", aldus Bakker. "Be ging op vakantie. Bij mijn terugkomst vond ik echter een breif waarin stond dat ik een dag later naar de kliniek in Rotter dam moest komen. Toen werd mij verteld dat ik ge schorst was. De toegang to de klinieken werd mij verbo den. Ik macht geen contact opnemen met personeel en patiënten. Door mijn optre den tegen de overige mede werkers zou ik onduldbare en ernstige spanningen heb ben veroorzaakt Weerd kreeg later dezelfde medede ling". Zowè! Bakker als Weerd vech ten .echter de inhoud van de brief aan. Zij stellen dat slechts een gedeelte van het personeel tegen hen was en niet zoals de brief suggereer de iedereen. "Het is een wonder dat zij de klinieken aan de Rozenburglaan en Essenlaan in Rotterdam er niet bij betrokken hebben. Dit kan men nu echt schijn democratie en klompenmen taliteit noemen. Ook het ver deel en heers is hier op zijn plaats". "Bovendien", stelt de thera peut, "hoorde het personeel van onze schorsing op de zelfde v rg dat *vij de brief kregen voor de uitnodiging tot een gesprek. Pas dagen na deze bijeenkomst kregen wij de of fidele mededeling." OPGEKLAARD Intussen lijkt, volgens de woorden van de beide bondsvertegenwoordigers, de lucht iets opgeklaard. Van Huygevoort en Kool hebben na ons gesprek met Bakker en Weerd, een on derhoud met het bestuur van de Boumankhniek ge had, Daann hebben zij enke le voorstellen gelanceerd, "het bedoelde onderhoud geeft beide vakorganisaties aanleiding te veronderstel len dat het bestuur duidelijk is geworden wat de aard en omvang van de problemen zijn en nog kunnen worden" Beide vertegenwoordigers zien een lichtpuntje in de duisternis. Het is volgens hen nu afwachten geblazen Zij verwachten,echter bin nen korte tijd uitsluitsel te krijgen. Het lijkt echter dat therapeut Bakker geen com promis meer wil accepteren. Zijn laatste woorden duiden daarop "Het is er op of er onder". Somber staart hij daarna voor zich uit. De klap pen van di recteur Kees Bak klinken nog steeds door in het gebouw van de Schie- damse Mu ziekschool aan de Lan ge Nieuw- straat Met forse stappen loopt Muziekschool-direc teur Kees Bak door de gangen van het schoolgebouw aan de Lange Nieuwstraat. „Dat pik ik niet", flitst het hem door het hoofd. „Dat pik ik niet" Als hij even later in zijn ka mer de deur met een knal dichtgooit en m de stoel ach ter njn bureau ploft, ziet hij nog de gebeurtenissen van enkele minuten geleden voor zich. Wat denkt die leraar Blonk wel. Het is toch zo dat je niet alles tegen een direc teur kan zeggen. En die ke rel ging daar even tekeer. Het was eigenlijk wel te recht dat ik hem een paar klappen gaf.... Allerlei gedachten gaan er door Baks hoofd. Het gaat toch goed met de Sc hied aro se muziekschool. Per slot van rekening is het toch niet zo dat hei hier om al leen maar amateurisme gaat. Nee, een opstapje van het conservatorium, daar lijkt het meer op. En ja, al die jongeren die meer populaire muziek willen. Die moeten toch beseffen dat je eerst gewoon een goede klassieke ondergrond moet. Neem nou al die tegenwoor dige beatbandjes. Met twee grepen op een gitaar denken ze dat ze al heel wat kunnen. Directeur Bak komt langzaam weer tot zichzelf. Hij staat op uit de bureaustoel en overweegt: naar huis. Aan de „rel" van die avond denkt hij nauwelijks meer. Het ge beurde toch binnen het schoolgebouw en tot nu toe waren alle strubbelingen ook of in der minne geschikt of 20 gesust dat er ook van een oplossing kon worden gesproken. Het is anders gelopen. De in terne rel van vorige week is inmiddels uitgegroeid tot een „echte zaak". Het colle ge van burgemeester en wethouders beeft er al over gepraat. Het schoolbestuur is in een speciale vergade ring bijeengekomen. De dag na de „vechtpartij** in de school tussen directeur Bak en fagot-docent Blonk ging de laatste, na er letterlijk een nachtje over te hebben geslapen, naar de politie en deed aangifte van mishan deling. „Ik heb enkele klappen van Bak in mijn gezicht gekre gen na een meningsverschil. Om een echte vechtpartij te voorkomen ben ik maar hard weggelopen", zo vertelt de dienstdoende brigadier die alles keurig „opnoteert" Wat er precies gebeurd is op die inmiddels beruchte avond is nog steeds niet dui delijk. Volgens de één zou tussen beide heren al gerui me tijd een gespannen situa tie bestaan. Blonk zou ach bovenmatig er geren aan het feit dat direc teur Bak zich „eeuwig en altijd" met andermans les sen bemoeit. „Hij moet zich daar buiten houden. Ik wil gewoon ongestoord les ge ven*', zo meent de fagot-do- cent De klappen van Bak op het "teZicht van Blonk klinken steeds door m het schoolgebouw. De sfeer tus sen directeur-docenten-leer lingen is er niet beter op geworden. Over bet algemeen is Bak geen geliefde directeur. Veel mensen vinden hem autori tair en dictatoriaal. Regel matig wordt de klacht ge hoord dat de school niet uit een team mensen bestaat, maar gewoon uit de heer Bak. Alles draait om hem, zeggen zijn tegenstanders, zelfs bij de aankoop van een doosje punaises wil hij een - anger m de pap hebben. DOOR RtEN VAN DEN ANKER EN KOR KEGEL In feite is de vechtpartij van vorige week donderdag dus geen uitbarsting zomaar. Nee, het gaat hier veeleer om een eruptie na een zeer lange tijd van rom melen. Tot nu toe was het steeds di recteur Bak die als overwin naar uit de bus kwam op het moment dat iemand het waagde om tegen zijn „regi me" op te staan. Zijn macht spositie werd op de duur zo groot dat hij na een geschil met bijvoorbeeld een docent niet eens hoefde te roepen dat deze op staande voet ontslagen was. De zaak werd dan veel subtieler ge speeld. Als directeur had hij immers alle mogelijkheden om bijvoorbeeld de dwar sliggende docent zo weinig lesuren op het rooster te ge ven, dat deze wel gedwon gen was naar ander werk uit te zien. Er is ook eens een democrati serend denkende docent ge weest die met het voorstel kwam om een docentenqom- missie te vormen. Bak ver klaarde daar kort en duide lijk op legen te zijn. Ter loops merkte hij daarna op dat ais de commissie toch zou worden gevormd, men er wel rekening mee moest houden dat hij als directeur toch het laatste woord had. Ook het „levensdoel" van di recteur Bak om ervoor te zorgen dat „zijn" muziek school niet zomaar een mu ziekschool is, maar een op stapje voor het conservato rium wordt niet door velen in dank afgenomen. Veel docenten klagen steen en been dat van hun leerlingen vaak veel te veel wordt ge vraagd. .Menig volwassene komt hier om als een soort vrijetijdsbesteding een mu ziekinstrument te Ieren be spelen. Maar Bak verwacht zoveel van hen dat het hele maal geen hobby meer is. En dus verdwijnen ze", is de mening bij velen. Nog even terug naar de avond van de rel. Natuurlijk is Bale niet een-twee-drie zijn do cent Blonk, die zijns inziens ook al van die rare onder wijsmethoden nastond, in de haren gevlogen. Blonk zal zelf ook wel even geïrriteerd zijn geweest en zal toen Bak eens goed de waarheid hebben gezegd. „Menigeen heeft hij kunnen intimideren", weet Blonk te vertellen. Volgens hem ge beurde het regelmatig dat Bak iemand waar anderen bijstonden volledig uitkaf ferde. En dan waren de gv- d's in het hele schoolgebouw te horen. De zo duidelijk demonstratie ve wijze waarop Blonk zijn rebellie op die bewuste ver gadering uitte, heeft Bak op zijn zwakke plek geraakt. Hij was niet gewend met gelijke munt te worden te rugbetaald. Het gevolg was duidelijk: hij verloor zijn zelfbeheersing. Met alle ge volgen van dien. Toch kan het best zijn dat Bak met die paar klappen zijn eigen ontslagbrief heeft ge tekend. De aangifte bij de politie, enkele publikaties in dagbladen en het bericht dat het college van B. en W. erg verontrust is over de hele geschiedenis zullen de huidi ge muziekschooldirecteur geen goed doen. De zaak is zo in de openbaarheid te rechtgekomen dat er van in tern sussen geen sprake meer kan zijn. Zeker niet nu het college het schoolbe stuur heeft gevraagd om de zaak maar eens te komen' uitpraten. Per slot van reke ning, zo beredeneerde men op het Stadskantoor, is de gemeente de belangrijkse sub si dient van de muziek school. Noodgedwongen heeft nu ook het schoolbestuur tijdens een afgelopen donderdag avond gehouden vergade ring besloten dat de zaak maar tot op de bodem moet worden uitgezocht door een volkomen onpartijdige com missie. En dat er binnen een maand verslag moet worden mtgebrachti Directeur Bak zit met de han den in het haar achter zijn bureau. Hij pijnigt zijn her senen om te zoeken wat hij precies fout heeft gedaan. Hij beseft ook dat nu in de komende vier weken de aap uit de mouw zal komen. Niet alleen Blonk, ook anderen zullen gaan praten. Zou men ook nog gaan praten met die lerares die onlangs ontslag nam omdat hij haar had geslagen? Zou men dan alles aan de weet komen? Bak wrijft zijn ogen uit en staart voor zich uit Hij schrikt wakker uit overpein zingen door het geluid van iemand die op een muziekin strument zit te oefenen. Een fagot, mompelt hij bijna ironisch COHSTSÜCTIEWERKPUATS L VAN DUYN CALANOSTRAAT123 - SCHIEDAM TELEFOON 1532 63 Voortiavan 96-100 Rotterdam Import/Export Specerijen vraagt 1 Opleiding Havo. leeftijd 25-30 jaar. Goede vooruit zichten. Aanmelden tel. Ö10-264630. BAKKERIJ A. A. DEN BOER B.V. roept sollicitanten op voor de functie van voor haar nieuwe bakkerij in de Spaansepolder. S.v.p. aanm. Mafheneaserdijk 333, tel. 010-753752 vraoen naar dhr. i_ den Boer. IMPORT- EN GROOTHANDEL IN GROENTEN EN FRUIT Industrieweg 40 Gebouw Rijnmond Rotterdam Wegens uitbreiding zoeken wij op korte termijn Mavo diploma of gelijkwaardige opleiding is gewenst voor onze supermarkt verkoop administratie Sollicitaties: S, Koning b v. telefoon 010-153126. vragen naar Dhr. J.C. van Lieburg. GEVRAAGD: voor de november-december maand voor vrijdagavond en de zaterdag. Bekendheid met het vak vereist MARKT 38-39 KUCHUfft TEL 343632. Ter versterking van ons team zetters zoeken wij een voor gevarieerd werk. Uitstekende honorering e.a. voorwaarden benevens een prettige werkkring kunnen door ons worden geboden. Klomp Bosman Drukkerijen B.V Snellemanstraat 25-35, Rotterdam, tel. 010-655022. stofzuigerfabriek Wij mc.cn voor ome aldding PreduW. ontwikkeling een Diploma UTS/MT5 wtb. vereist, leeftijd ca. 25 jaar. De werkzaamheden bestaan ml het in klem teamverband construeren van onze produkton. Sollicitatie-! schriftelijk te richten aan Holland Electro C.V., Marconistraat 10, Rotterdam of telefonisch onder nummer 763122, toestel 121. 1 Koukenmmchtnm* - VaatwmtmMchlnMi vraagt voor spoedige indiensttreding een in het bezit van groot rijbewijs C H03ART B.V. Gustoweg 45. Rotterdam-3007, tel. (010)-264965 Voor inlichtingen toestel 8 Gevraagd voor direkt In bent van rijbewijs B C.D E. NICO NYMAN voor verkoop van verf, behang en glas. WAALSTRAAT 23 - TEL. 343325i VLAAROiNGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3