Nolet-pers oneel nog steeds bang voor ontslagen Roofmoord Vlaardingen Schiedamse matroos in Den "Haag neergeschoten Verkeer in Groenoord wordt weer omgeleid NA SAMENWERKING MET GZ Alleenstaande man (67) gewurgddaders nog niet opgespoord Wethouder Zijdeveld: wMag ik misschien.?" Stichtingsvorm voor maatschappelijk werk is slechts tijdelijk I#ög8i%8l8 Lezing over veranderingen van klimaat eerdek beroofd ors SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 18 november 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiens! 144144 SCHIEDAM EN KEfTHEL 4 pagina's 99ste .iaargane no. 25173 PvdA'er Van der Veer ouderwets en ondemocra tisch... „Ouderwetse en ondemocratische bestuursvorm" Schiedam De Stichting Alge meen Maatschappelijk Werk zal slechts een voorlopig ka rakter gaan dragen. Vertegen woordigers van de gemeente en de maatschappelijke instellin gen rijn het eens geworden over het oprichten van een stichting maar willen deze be heersvorm in de nabije toe komst veranderd den. Tijdens een besloten vergadering van de Sociale Adviescommis sie, samen met de speciaal voor dit doel opgerichte studiecom missie, werd er op aangedron gen de stichting in iodei* geval voorlopig op te richten omdat er op het terrein van het maat schappelijk werk anders een steeds groter vacuüm zou ont- Met dit motief vonden de ver schillende partijen elkaar ten slotte. Het compromis-voorstel kwam van PvdA'er R. van der Veer: „Het werk is al vertraagd. Er moét nu een beslissing ko men. Er kan een bepaling in de acte worden opgenomen dat zo dra er in de structuur van de juridische beheersvorm een be tere vorm is gevonden dan de stichtingsvorm, de nieuwe structuur wordt ingevoerd". Daarvoor had de socialist zich al beijverd om de vergadering duidelijk te maken dat de stich tingsvorm niet de ideale vorm is- „De stichtingsgedachte is een hinderlijke gedachte", al dus Van der Veer. „Het is een ouderwetse, ondemocratische bestuursvorm". Hij stélde voor de stichting drie jaar te laten functioneren en dan op een an dere beheervorm over te scha kelen. Enkele leden hadden echter be zwaar tegen het vaststellen van een termijn. Zij vreesden dat de stichting dan plotseling na drie jaar niet meer kon functione ren. Drs. Smits directeur Socia le Dienst vond dat bovendien onverantwoordelijk tegenover het personeel „Het is af te keu ren dat er maatschappelijk werkers worden aangetrokken met de mogelijkheid dat ze over dne jaar weer op straat staan". Schiedam Een deel van het personeel van het Nolet-ztekenhnis is er van overtuigd dat er bij een eventuele samen werking tussen het Ge meente Ziekenhuis en het Nolet ontslagen zul len vallen. Uit een brief die deze week in het personeelsorgaan De Noletter zal worden gepubliceerd, blijkt dat veel personeelsleden hebben begrepen dat de integratie een puur eco nomische noodzaak is. Voorzitter Collé betoogde echter dat de zaak gedurende de drie jaar in beweging moest blijven ..zodat de periode van drie jaar geen valbijl zal zijn". Mevrouw Heil wig (CDA) wilde een studie commissie tn het leven roepen die alle stichtingen zou gaan bestuderen. Tenslotte werd het compromis van Van der Veer aangenomen. Over de samenstelling van het stichtingsbestuur werd men het nog met eens. Er werd onder meer kritiek geuit op het feit dat de gemeente vier vertegen woordigers en de andere parti cipanten slechts twee zouden krijgen. De heer Verkade: „De sterkste partner wil meer in breng dan de anderen. Dit is ondemocratisch en dus onaan vaardbaar". Volgens wethouder Van der Wilk vaardigt de ge meente als participant slechts twee vertegenwoordigers af. „Daarnaast levert de gemeente raad minstens twee raadsleden om toe te zien op de besteding van de stichtingsgeldenaldus de wethouder. „Er is een teveel aan bedden en men heeft angst dat het kabinet hierin ■»Ti1eWlnc zon kmmen de» om te beslis sen tot een nhele of ee- deelteüjke al ai ting. Men heeft daarom nu de suggestie om te komen tot één 400 A 500 beds- xiekenhnis. Bij een beset tings- graaf van 90 procent van dat nieuwe saekenhtris son in het ongunstigste geval aekar 113 man persooeel minder nodig rijn", aldus de brief. Bovendien voorriet men dat ook aan de top een aantal arbeids plaatsen overbodig zal worden. „Immers een integratie aan de tóp die geen inkrimping tot ge volg heeft is geen integratie, doch alleen een fusie in de top. En dat laatste zou alleen maar het toch al beperkte ontspan- ningsvermogen van de leidxng nog meer verwateren". De personeelsbrief die als „open brief' naar de integratiecom missie, bestaande uit vertegen woordigers van de directies en het bestuur van de ziekenhui zen, is gestuurd, zegt verder dat het nu ook een vereiste is dat er een bereidverklaring tot een integratie komt van het Ge meente Ziekenhuis. „Voor het GZ kan dit alleen door gemeenteraad worden gedaan en dat is nog steeds niet ge beurd. Immers, een „neen" van de raad voorkomt veel verloren tijd en weggegooid geld". In een brief wordt ook gesteld dat een integratie het eigenlijke probleem (de voortdurende kos tenstijging van de gezondheids zorg) niet oplost Daarom zal volgens de briefschrijvers de situatie zo moeten worden ver anderd dat het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis een aantal Schiedamse patiënten wegzuigt „Dit gebeurt niet, want ook daar is een steeds toenemend aantal bedden. Daarbij komt nog dat dit ziekenhuis, omdat het nog steeds academisch is, altijd kan rekenen op overheidssteun". De Noletters zijn van mening dat het een goed alternatief zou zijn om ziekenhuizen die een lage verpleegprijs hebben (zoals het Ndetzïekenhuis waar de ver pleegprijs beduidend lager is dan in het GZ) in de regio Rotterdam in stand te houden en Dijkzigt te behouden als een soort super-kliniek. Schiedam De wetenschappelij ke kring te Schiedam en Vlaar- dingen houdt vanavond om 8 uur in het gebouw van de Ne derlandse protestantenbond aan de Westvest een bijeenkom st, waarop drs. KJ. Krijnen een lezing zal houden over het on derwerp: "Kimaatsverandenn- ge, droogte en overstromingen". De heer Krijnen is medewerker van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KN MI) in De Bilt In zijn eigen woonkamer. in z'n huis aan ds Samuel Esmeijerstraat .224 in de Vlaardingse Zuldbuurt, werd zondagmiddag het lijk ge vonden van da zaterdag avond bij een roofmoord om gekomen Van Kapel. Vlaardingen In zijn woning is zaterdagavond tossen half elf en elf uur de alleenwonende 67-jarige Jan van Kapel vermoord. Gistermiddag om drie uur werd Van Kapel dood in de volkomen overhoop gehaalde woonkamer aangetroffen, in het huis aan eens wat weg. hij was gul. Mis schien heeft hij daardoor de indruk gewekt flink wat geld te hebben. Volgens buren had hij nooit meer dan een paar hon derd gulden tn huis de Samuel Esmeijerstraat 224 in de Vlaardingse De vermoorde had ook nogal wat Zuldbuurt. Waarschijnlijk gaat het om een roof- moord. De man is vermoedelijk gewurgd. Van de daders is niet meer bekend dan een vaag signale ment, het zouden buitenlanders zijn. droeg ook kort jack, overige kleding niet bekend. Vermoe delijk zijn de beide mannen reen Nederlanders. Vandaag kammen twintig rechercheurs de buurt uit voor een minutieus buurtonderzoek, nadat gistermiddag een be- GESTOMMEL knopt onderzoek in de Zuid buurt al de sign ale- Zaterdag is Van Kapel overdag menten had opgeleverd not ^en- Kuren hebben 's van twee jongemannen waar de vermoorde de laatste tijd contact mee heeft gehad. Die signalementen zijn: voor de ene man een lengte van 1,70 meter, leeftijd twintig tot vij fentwintig jaar, slank postuur, pluizig tot op de schouders hangend zwart haar, avonds wel wat gestommel ge hoord in de woning van de sinds een jaar of vier gepensio- antiek in zijn huis. Of daarvan iets is meegenomen is ook nog de vraag. Van Kapel, geboren en getogen Vlaardinger, heeft bij de Schie- damse glasfabriek gewerkt Hij was al enige tijd gescheiden en leefde alleen. Af en toe ging hij naar het Rotterdamse Centraal Station om daar (homofiele) contacten aan te knopen en zo kwam hij wel eens thuis met jongelui, die soms een paar da gen bij hem logeerden. Van Ka- pel was, kreeg de politie te horen, „een keurige man, ge zien in de buurt". die toen direct de politie erbij haalden. Die trof in de woon kamer het lijk aan van Jan van Kapel en m£t de vermoorde een enorme wanorde. Daanut concludeerde de politie al snel dEt de man slachtoffer is 5 vara roofmoord. Of de da SSïïfiJ 3? r,hr T°°r ders S°ld °f «tdere raken uit Sfu Jïfïl'T'het hms hebben meegenomen is MD lengte van iet» korter daa m,, bek,nd i'™ MïïJiS Hoofdinspecteur L. van Stoeten: „Ze zijn duidelijk op roof uit dan de eerste man, leeftijd eveneens twintig tot vijfen twintig jaar, slank postuur, geweest, toen hij ook een der- gelijk contact had. Daarvoor is een Duitse jongeman van een jaar of zeventien aangehouden. Gebleken is, na een onderzoek waarbij het gerechtelijk labora torium is ingeschakeld, dat Jan van Kapel vermoedelijk met de handen gewurgd is. Hij had wonden op zijn voorhoofd en twee gebroken ribben, maar die hebben zijn dood met veroor zaakt. geweest. Veel geld had hij met, Die wonden zijn er wel een be- maar hij gaf misschien wei wijs van dat er aan zijn moord De door wurging vermoor de 67-jarige Jan van Kapel. een felle worsteling vooraf is gegaan, waarbij Van Kapel is gevallen. Wapens of kleding stukken zijn met gevonden; de hele avond en nacht is een team rechercheurs bezig geweest de woning op vingerafdrukken en andere sporen af te zoeken Ook de officier van justitie mr Bos is betrokken geweest m het onderzoek. Overigens had Van Kapel nog niet zo lang geleden van een adjudant van politie in zijn buurt het advies gekregen niet teveel geld in huis te hebben en hij had dat advies nage volgd. Aan de muur van zijn woning hing nog de folder waarbij de Vlaardingse politie waarschuwt voor insluipingen en berovingen. De laatste moordpartij in Vlaardingen was die op Opa van de Plaat aan de Van Kinsbergenplaats in 1968. Daarvoor werd toen een Duitse zeeman, beschuldigd van dood slag, gepakt. Zij die in dit verband in formatie kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de afdeling recherche, telefoon: 010- 342355. lm De verkeerssituatie in Schiedam-Noord: asfaltering vor dert, nieuwe wegomlegging.... Schiedam Met ingang van van daag is het verkeer in Schie- dam-Noord via andere routes omgeleid. Ingrijpende wijzigin gen in de reeds bestaande we- de Vivaldi laan is voor alle rijver keer afgesloten, de Edurd van Beinamlaan is weer toegankelijk. De veranderde route is het gevolg van de snelle vordering van de werkzaamheden aan de door gaande wegen. De resterende asfaitenngswerkzaamheden op de Churchill weg, de Mozart- taan. de Zwaluwlaan. de VivaJ- dilaan en de Eduard van Bei- numlaan zullen echter nog eni ge tijd m beslag nemen. Toch zal dit geen afsluiting voor het verkeer tot gevolg hebben De Vivaldilaan, voor wat betreft het gedeelte tussen de Van Bei- numlaan en het L<ouis Zimmer- t mannplem, is nu voor alle nj- verkeer afgesloten. Het Johann Straussplein. het Lisztplein. het Schubertptein en de Smetana- Laan zijn uitsluitend bereikbaar via de route Laan van Bol'es- Peter van Anrooylalan-Boro- dinlaan. De Eduard van Beinumlaan is voor alle verkeer opengesteld, terwijl het verkeer tussen Vi valdilaan en Churchill weg over de gescheiden nj banen van de Mozarttaan wordt geleid. BET-tmssen van UJn 53 hervatten de oude route Tan en naar dorp Kethel, dus rla de Van Bei numlaan. Zolang de Vivaldi laan is afgesloten, blijft bos 52 naar en van Vlaardingen de omlegging via de Peter van Anrooylaan volgen. Zolang de werkzaamheden duren de splitsing Churchiilweg/Mo- zartlaan, zullen borden aange ven dat her een Inhaal verbod geldt. Den HaagEen klap met een pistool en een schot in zijn bulk, dat was de afloop van de 20-jarige matroos Jan de Rijke uit Schiedam die met enkele andere cafébezoekers za terdagnacht een grap uithaalde in de Haagse Kettingstraat Daar had even te voren een „rid derlijke" jongeman die met zijn vriendin in een pizzeria zat zich opgewonden over een dronken man die een plas deed tegen een auto. Zoiets doe je niet voor de ogen van een vroaw, zou de man hebben ge zegd. De dronken man yer- dween daarop gedwee in een café in de Kettingstraat. Eruge ogenblikken laten kwamen echter zeven mannen naar bui ten die demonstratief een plas deden tegen dezelfde auto. De jongeman uit de Pizzeria werd daarop zo boog dat hij een pis tool voor de dag haalde, naar buiten liep en de eerste de beste een klap op zijn hoofd gaf en in de buik schoot In de verwarring die daarna ont stond konden de schietende jongeman en zijn meisje ontko men De matroos werd geope reerd in het ziekenhuis West- ernde Zijn toestand is redelijk. De politie verzoekt getuigen Zich te willen melden. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld is een bescheiden manneke. Hoewel hij zijn com missievergaderingen uitstekend voorzit (er wordt dan ook weinig geleuterd en men vliegt door de agenda heen), blijft hij het liefst op de achter grond. Dat kan natuurlijk met altijd. Soms móet hij wel uitleg geven van zaken, die aan de orde komen. Maar in de overige gevallen blijft hij de onschuld zelve: "Mag ik mis schien het woord geven aanis een bedeesde vraag, die hem kenmerkt Andere voorzitters maken zich er meestal vanaf met uitlatingen als "Het woord is aan....." of, nog dwingender. "Ik geef het woord aan,.,..*' Sinds kort heeft Chris ook een verrassend originele metho de om agendapunten af te handelen. Niet meer in de stijl van 'Dan gaan we nu □ver op het volgend agenda punt" Maar hef en misschien wel veel te netjes probeert de wethouder "Heeft iemand er heel misschien bezwaar tegen als ik concludeer dat memand meer iets weol zeg gen over dit punt? Mag ik dan overgaan op het volgen de.....?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1