WIJS sisib! r C' "jsmm door Theo Jongedijk Een voor beeld van een functioneel ca deau. Het jon getje speelt met bouwsteentjes. Aan de hand van tekeningen, die hij móet le ren lezen, kan hij verschillen de huisjes bou wen. De cadeau's zijn de afgelopen jaren zo "gegroeiddat ze niet meer in de schoen kunnen. Delft "Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe". In menig huiskamer is deze Sinterklaas-top hit weer te horen. De kinderen weten het verdraaid goed. Een liedje, een peen en Sint kan er niet meer omheen. En inderdaad wordt dit "zoet-zijn" waarschijnlijk in tien van de tien gevallen rijkelijk beloond. Het is lang niet alleen lekkers meer, zoals het oorspronkelijk ge weest zal zijn. De wel vaart heeft het 5 de- cemberfeest niet on aangeroerd gelaten. De verlangens van de kinderen zijn veran derd. Er, kwamen daarom poppen, au tootjes en tal van an dere dure en minder dure speeltjes, waar mee Sint lustig is gaan strooien. De schoen staat nn nog bij de kachel, omdat het zo hoort. Achter de stapels cadeaus is hij nauwelijks meer te zien. Wordt het kind wel wijzer van al die geschenken. Ma terieel gezien wel, maar -vaak niet wijzer in de zin van slimmer, of ontwikkel der, want veel geschenken zijn niet functioneel. "Wie in deze tijd een willekeuri ge speelgoedzaak inloopt, wordt overvallen door de verscheidenheid en hoeveel heid aan artikelen. "Wat zou hij of rij leuk vinden" is meestal het uitgangspunt Veel minder let men op het nut. dat het artikel kan heb- ben. - De heer J. A. van Min, direc teur van een in Delft geves tigde speelgoedfabriek kent het probleem" om met iets goeds de winkel uit te ko men. Hij adviseert naar speelgoed speurende Sinter klazen zich allereerst tot een speciaalzaak te wenden. Een speciaalzaak omschrijft hij als een behoorlijke win kel waar men niet alleen rond 1 de feestdagen, maar het gehele jaar door speel goed verkoopt. De goede zaak heeft volgens hem een ruim assortiment merkspeel- goed. "In deze zaken ben je er zeker van dat je goed wordt gehol pen. Het personeel heeft ver stand van speelgoed en kan advies geven welk speelgoed voor welke leeftijd geschikt is," De heer Van Min, zelf Sinter klaas voor zijn kleinkinde ren, is ervan overtuigd, dat goedkoop altijd duurkoop is. "Ik geloof dal er weinig arti kelen zijn waarbij dit zo sterk geldt als bij speel- goed". "Je geeft een kind een ge schenk om het er een plezier mee te doen. Is hetspeel- góed na enige dagen kapot dan heb Je het kind in pints van een pleziertje een teleurstelling bezorgd- Teleurstellingen komen re gelmatig voor, omdat er een ontzettende hoop rommel op de markt wordt ge bracht. tl.-' Als advies zou ik willen ge ven: koop iets dat op de dag, dat het kind het krijgt De schoen, ol in dit geval de klomp op bijna ongekend bescheiden manier gevuld. eigenlijk, nog te moeilijk voor hem is. Het kind gaat zich automatisch met het geschenk bezig houden en wat Is er mooier dan dat een kind spelenderwijze Iets leert? Voor een kind van een jaar of twee zijn blokken heer nut tig. Wat voor een blokken zal de koper zich afvragen? Het meest ideale product is de blanke houten blok. Bij alie blokken moet men drommels goed oppassen dat er geen splinters vanaf komen. Je moet bij de overweging: wat voor een cadeau ga ik kopen het intellect van het krnd betrekken. Je moet zoe ken naar iets wat de interes se opwekt en daardoor het kind leergierig maakt" rechterbeen stept Door het steppen wordt het been meer ontwikkeld. Gebruikt het kind beide benen dan zal die ontwikkeling evenredig zijn, terwijl anders de kans op een ontwikkeld en een niet ontwikkeld been groot In de fabriek van de heer Van Min worden mini -bouwma terialen als steentjes en dak pannetjes vervaardigd. Het kind dat dit produkt ij de schoorsteen vindt, kan naar eigen ontwerp flats en hui zen bouwen. "Met dit cadeau stimuleer je de ontwikkeling van het kind. Het moet na melijk een bouwtekening kunnen kzen, wil het iets gaan maken. En het lezen van een tekening is een ken nis waar je je hele verdere leven iets aan hebt". Haast het functionele aspect speelt kwaliteit en omgang een belangrijke rol "Er zijn tientallen poppensoorten op de markt. Wie een pop koopt moet er op letten, dat de ledematen en het hoofd niet met klemmetjes of elastiek jes aan de romp zitten. Je moet het exemplaartegen het licht houden.Kari je er doorheen kijken dan zal het meisje waarvoor het is er niet lang plezier van heb ben". Voor een kwaliteit spop mag men volgens de heer Van Min wel rekenen op een prijs, die boven de twaalf den halve gulden ligt. Het kind dat een step krijgt, moet er mee leren omgaan. Dit is, volgens de speelgoed fabrikant, een taak van de ouders. "Het is verkeerd als het kind alleen maar met het Dat kinderen van verschillen de leeftijdsgroepen ook ver- schillende speelwijzen heb ben, werd enige tijd geleden duidelijk toen dr. R. van der Kooij van de Groningse I rijksuniversiteit een onder zoek verrichtte bij 390 kin deren van twee tot en met negen jaar. Men kwam tot de conclusie dat er van een'duidelijk ver schil sprake is. Een verschil dat zich ook manifesteerde tussen de groepjes jongens en meisjes onderling. Meis jes spelen vaker een imita- tiespel, bijvoorbeeld "vader en moedertje", of "dokter- tje'\ Van der Kooij geeft als ver klaring dat het zowel een opvoedings- als aanlegfac- tor kan zijn. ?De door aan leg bepaalde biologische functies van man en vrouw zijn verschillend." De gewij zigde opvattingen over de man-vrouwverhouding kun nen volgans Van der Kooij het spelgedrag gaan beïn vloeden, temeer daar er door de gesignaleerde ont wikkeling ook een ander- speelgoedaanbod zou kun nen komen. De voornaamste reden voorhet spelonderzoek was de alge- - mene ongerustheid over het huidige spelgedrag, waarbij de klacht was, dat relatief 20 weinig, kinderen een con- structief spel spelen en zo veel bewegïnsspelen doen. Op veel spelletjes kan men. lezen: "Geschikt voor perso nen van acht tot 88", De heer Van Min vindt dat ondanks dat bij ouderen ten onrechte het idee leeft, dat spelen alleen eenrecht is. dat kinderen voor zich opeisen. „Ik geloof dat veel ouderen zich—&,£/,cadeausten on- rechte afvragen als ze een speelgoedwinkel ingaan om iets voor zichzelf te kopen: "Ben ik eigenlijk nog wel normaal?" Om de ouderen meer bij het epel te betrekken, organi seert zijn firma volgende maand een bouwwedstrijd, waaraan drie leeftijdsgroe pen, kunnen meedoen. De eerste groep gaat tot en met vijftien jaarl De tweede van zestien tot 65 en de derde groep is voor de spelende 65 plusses. Functionele cadeau's Delft Voor een onbekende in speelgoedland valt het niet altijd mee de goede weg te vinden. Om enigszins uw gids te zijn bij de komende winkelmiddagen en -avonden hebben wij een lijstje samengesteld, waarin functioneel speel goed voor de verschillende leeftijdsgroepen is te vinden. Deskundig advies werd gegeven door de heer Prins jr. van de gelijknamige speelgoedzaak in Delft. Jongens en meisjes jonger dan zes jaar: Een moeilijke leeftijdsgroep voor een passend Sinterklaas-geschenk^ omdat het idee geheel van de gever moet komen, daar het kind nog niet weet wat er zoal te koop is. Met een rammelaar, een pluche beest, een bal, een puzzel of een loop-scooter heeft u waar schijnlijk wel in de roos geschoten. Voor deze leeftijdsgroep zijn de volgende spelletjes ver krijgbaar: Memory, Lotto, Coiorama en Kom - laten'wij lezen. Een specifiek geschenk voor het kleuter- of peutermeisj e blij ft natuurlijk een pop. Ook met kralen bent u een welkome Sinterklaas. Voor de jongens-apart is er ook voldoende speel goed op de markt. Zo adviseert de heer Frins het E-10 wegenspel. Daarnaast zijn de meeste kleintjes uren zoet met auto's van onder ande re de volgende merken: Matchbox, Siku en Dinky Toy. Jongens en meisjes jonger dan tien: Voor deze kinderen is voldoende speelgoed op de markt waarmee de leergierigheid gestimu leerd, en de interessesfeer verbreed kan wor den. U kan dat met de volgende geschenken bereiken: leesboeken (de heer Prins vermeldt hierbij: liever geen stripboeken) puzzels en een hobby tas. Spellen waarmee ze uren zoet kunnen zijn, izijn: Memory, Verkeersquiz, Traxi verkeers- spel, Lotto, Luister wat is dat, Electro en de reizen door Europa en de Benelux. Cadeau's alleen voor het meisje onder de tien zijn' onder andere een poppenhuis, poppenkast en een winkeltje. Daarnaast kunt u ze een plezier doen met een Barbie pop. De jongens in deze groep hebben als eigen speelgoed het E-10 wegenspel, Meccano, Fisher technik, Brick Box en de elektrische trein. Jongens en meisjes boven de tien jaar: De laatste groep, die behandeld wordt. Als speel goed, dat voor beider sekse goed te geven en te gebruiken is, geeft de heer Prins de volgen de artikelen op: Ministeck mozaïek, boetseerklei, Lego, leesboek, schaakspel, hobbytas en puzzels. Er is ook een ruime keus in gezelschapsspellen. Onder ande re Scrabble, Calcula en Stratego. Een exclusief meisjes-geschenk, niet aan de goed kope kant, Is een naaimachine. Volgens de heer Prins is bij meisjes boven de tien ook nog altijd een pop welkom. Voor de jongens zijn de volgende artikelen ge schikt: microskoop, Meccano, Brick Box, Filux chemiedoos en Philips EE-doos. De afbakening van de verschillende leeftijdsgroe pen, zoals is gebruikt, kan in de praktijk minder stringent zijn. Ook is het niet altijd gezegd, dat een meisjescadeau of een jongens geschenk bij de andere groep niet in de smaak zou vallen. Tenslotte: Er zijn nog veel meer produkten, waaronder zeer goede op de markt, dan hier vermeld. Het gaat in dit verhaal er alleen om, dat Sinterklaas wat ideeën heeft gekregen voor zijn naderende verjaardag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3