George (16) was maar teel even autobezitter. SG HAPT NAAR LUCHT OM „Leister nu toch eens. evenl Jullie snappen er niks. van! iedere milli meter heeft, attentie waarde Uitzendbureau ZUIDGEEST B.V. KANTINEPERSONEEL BOEKHOUDERS (mnl. en vrl.) Timmerwerk Winkelbetimmering Plafonds B et o n ti m me rwe rk Mranlisnooitweg. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam Op de binnenplaats van het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat stond deze week een vrijwel geheel vernielde Volkswa gen Karmann Ghia. Vrijwel alle ruiten waren verdwenen en de afstand tussen het ingedeukte" dak en de bovenkant van de stoelleuningen bedroeg maar enkele centimeters. „Daar Is niemand levend uitge komen", is het eerste waar een toevallige passant aan denkt, maar bij navraag blijkt dat toch het gevaL Vandaar dit artikel. Niet be doeld als eerste van een serie omdat we hopen dat we niet wekelijks een aflevering hoe ven te publiceren. Wel gaat het om ongelukken in het ver- kéer die niet altijd de krant halen, maar ons wel te den ken geven. Vandaag dan dat verhaal over de Volkswagen. Karmann Ghia. Het is zondagmiddag. Op de Parkweg nabij de Mgr. Nolen- slaan hangt een typische rust dag-sfeer. Er is weinig ver keer en het geluid van de, enkele auto of bromfiets komt vrijwel iedereen irritant over. Op zeker moment klinkt het geluid van bruusk remmen. Autobanden gieren over het wegdek, er volgt een klap en ten slotte wat glasgerinkel. In korte tijd is er veel volk op de been. Politie en ziekenauto worden gewaarschuwd. Tot ieders verbazing klimt de be stuurder van de auto die net een koprol heeft gemaakt le vend en ogenschijnlijk ge heel ongeschonden uit de auto, die nu het predikaat wrak verdient De 16-jarige Schiedamse George is maar heel even autobezitter geweest. Nog geen half uur tevoren heeft hij de Volkswa gen met een vriend kunnen ruilen tegen wat technische apparatuur. „Een zendertje en. zo",zegt hij later tegen de politie. Met een trots gezicht stapt de jeugdige Schiedam mer even later in zijn nieuwe - eigendom. Een rijbewijs heeft hij niet maar dat vindt Geor ge geen probleem. ,Jk heb al zoveel keer naast iemand gezeten. Ik weet pre cies hoe het moet", is het laco nieke commentaar. Overbodig is daarbij nog de opmerking dat ook natuurlijk de ver plichte verzekeringspapieren ontbreken. De eerste meters rijden gaat gemakkelijk, zo ontdekt onze spiksplinternieuwe autobezit ter. Gas geven, betekent har der gaan en remmen is stop pen. Het meer dan tien jaar oude „beestje" rijdt nog best, moet George met een geluk kig gevoel hebben gedacht Tüj Hij wat overmoedig en het gas geven blijkt leuker dan het remmen. De bocht in de Parkweg nabij de Mgr. Nolen- Dit bleef over van de auto van George. slaan merkt hij te laat Dat is niet geheel onbegrijpelijk want getuigen zullen later ver klaren dat hij minstens tach tig kilometer per uur moet hebben gereden. Op de politiële „Hoe hard reed u, meneer?" vraag reageert George later met een ,,'t Ging wel. De snelheid was in ieder geval wel zo hoog dat de auto nadat het rechtervoorwiel de trot toirband had geraakt onmid dellijk over de kop sloeg. Een beweging die het danig geoxy- deerde plaatstaal van de oude Volkswagen nauwelijks kon verdragen. Het resultaat was ernaar. George kon nadat op het hoofd bureau proces-verbaal was opgemaakt weer lopend— naar huis gaan. Vermoedelijk zal hij op dit moment wel' weer wat technische appara tuur aan het verzamelen zijn. „Een zendertje en zo. ■I&'&fei •J. RUIGROK Heheman voor zich uit. Af en toe stak hij oen vinger op, met de bedoeling om nogmaals in te gaan op het voor hem zo onzinnige geraaskal van zijn verga dergenoten. Telkens echter draaide hij zich hoofd schuddend om, het vingertje weer naar beneden, om verveeld voor zich uit to-kljken. „Jullie snappen er niets van!" kwam er. eindelijk .toch uit. „Dat zou toch oen belachelijke procedure zijn? Zitten wij hier als. SG dan helemaal voor niets?" De andere aanwezigen hapten naar lucht. Sommigen van het lachen, anderen omdat zij voor de derde maal moesten probe ren om de hele gang van zaken In de gemeentepolitiek op nieuw aan Joop uit te leggen. Want die snapte er niets van; de SG, een in principe onaf hankelijke stichting, tóch af hankelijk van enkele gemeen telijke commissies? Brokjes informatie vlogen over en weer. Gemeenteraadsleden, wethouder Clara Visbeen, ex- D'66-er Vincent Broeke, radi overslaggever en SG-m edewer ker Joop Daalmeijer, voorzitter - Warner Meinen en de steeds duidelijker grijzende directeur van de culturele Schiedamse Gemeenschap Ruud H. Pillard ratelden onophoudelijk door el kaar heen, allen in de dioop Joop wat wegwijs te maken in de verhoudingen tussen com missies, gemeenteraad en het college van b. en w. Het hielp niet veel, ondanks het aanvullende en duidelijke com mentaar van stichtingsraadslid Jan van der Most, de nieuwe penningmeester van de SG per 1 januari. Die wist het alle maal wel helder te verklaren, maar dat is geen wonder, want dit rondbuikige en joviale heerschap heeft het.vornüngs- en ontwikkelingswerk van de SG onder zich, Toch hield Joop zich van de dom me. „Het is helemaal de bedoe ling niet dat commissies in hun vergaderingen besluiten over voorstellen, die wij als SG aan de gemeenteraad doen. Als wij een advies geven aan de raad, moet zo'n commissie als het SAC (sociale advies commissie) cf de commissie onderwijs zich daar niet mee bemoeien. Hoe kunnen commissies nou beslui ten over voorstellen, die aan de gemeenteraad worden ge daan?" „Joop, luister nu toch eens even! Je begrijpt er geen snars van". Clara Visbeen, als mevrouw de wethouder belast met onder meer culturele zaken, reageerde bijna hysterisch. Die Joop ook, verdikkie. Waarqm luistert die jongen nou niet goed? door Kor Kegel Zij was de eerste die reageerde. Toen kwamen alle tongen los. „Het is logisch dat een commis sie zich werpt op onze voorstel- len", zei iemand uit de vergade ring. „Natuurlijk. Zie je, een commissie bestaat uit een af vaardiging van gemeenteraad sleden. Dit selecte groepje raad sleden is meestal gespeciali seerd en belicht van te voren even alle voorstellen, die aan de raad worden gedaan. In een commissievergadering kan dan dat worden besproken, waar voor bij een gemeenteraadsver- Zelfs deze drie vooraan staande SG-mannen (Pil lard, Van der Most en Mei nen), konden Joop Hehe man niet wegwijs maken. gadering geen tijd is. Zo'n com missie beschouwt de zaak c^rst en geeft dan een advies aan de gemeenteraad". Zo was, kort samengevat, de „verwarrende" uitleg van Joop Hehemans ver gadergenoten. WANHOOP „M3dat is onze taak toch?" Joop Heheman sprong uit wan hoop overeind. .Zitten wc hier ons dan voor niks uit te slo ven? Wij adviseren de gemeen teraad toch al? Het is nooit de bedoeling geweest, dat een commissie zich bezig houdt met ónze problemen. Dat doen we zelf wel". En Joop kreeg zowaar nog gelijk: van SG-se cretaris Cees van Es, die zich achter hem schaarde. Joop Heheman, ondanks zijn ge brek aan inzicht in de structuur van commissies en gemeente- raad toch een vooraanstaand FPR'er stond op. Getergd be gon hij te ijsberen, klaagde bij schamperende en medelijdende mensen op de publieke tribune en ging tenslotte, enigszins be daard, weer zitten. Intussen had Clara Visbeen zich alweer met Joops problemen beziggehouden. .Joop. luister nou eens. Schiedam kent geen speciale commissie voar cultu-; rele zaken. Dat gebrek moet. worden opgevangen door ande re commissies, die nu onze voorstellen moeten bezien". RAZEND Razend stond Joop Heheman voor de zoveelste keer op. „Ja, maar ik wil helemaal geen com missies! Zijn wij zelf niet mans genoeg om voorstellen uit te pluizen, om de gemeente te ad viseren? Bij de herstructure ring van de Schiedamse Ge meenschap vier jaar geleden, i3 afgesproken dat wij de plaats van een commissie zouden in nemen. Wij hebben dus als het goed is dezelfde verantwoorde lijkheden en bevoegdheden als welke commissie dan ook". Van ergernis om het onbegrip schreeuwde Joop het bijkans uit. Teen eindelijk Jan vkn der Most zich ermee bemoeide, liep de discussie ten einde. Zijn uitleg was voor gelijkdenkenden meer dan aanvaardbaar. Voor Joop Ilehenun en Cees van Es de druppel die de emmer deed overlopen. En daarom hielden zij wijselijk hun mond om la ter op de gang van het zalen complex Irene, waar de SG- vergaderiug werd gehouden, verder te debatteren met de die avond nieuw gekozen stich tingsleden Vincent Broeke en Joop Daalmeijer. ONGEDULDIG „Beste Joop", zo begon Van der Most ongeduldig maar correct, „onze stichting is een samen werkingsorgaan voor particu lier initiatief. Al 25 jaar. Zonder subsidie en meer bevoegdheden van de gemeente konden we enkele jaren geleden echter niet doorgaan. We kregen daarom meer vrijheid, maar om ons werk te controleren wilde de gemeenteraad een vinger in de pap hebben. Onze stichtings- raad werd verrijkt met twee gemeenteraadsleden. En hoe de gemeenteraad onze voorstellen wenst te behandelen, doet er niet toe. Daar hebben wij niets mee ie maken. Er is nu sprake van dat de SG het hele gemeen telijke culturele beleid wil uit stippelen. Daartoe rijn weder om meer bevoegdheden nodig. Onze stichting moet nu uit groeien tot een functionele raad met eigen verantwoordelijkhe den. Zo'n raad blijft altijd on der de gemeenteraad werken, want per slot van rekening ver tegenwoordigt die raad de bur gerij. Wel is het mogelijk dat, wanneer wij eenmaal meer te vertellen hebben, we de plaats van een commissie gaan inne men. De SG wordt dan verge lijkbaar met een commissie voor culturele zaken. Dan heb jij ook je zin". Maar Joop wist allang niet meer het verschil tussen SG, com missie en „functionele raad". Zodat hij onbegrijpend en naar zijn gevoel ook niet begrepen de vergaderzaal verliet. Gelukkig met het besluit van Ruud Pillard nog in bet achter hoofd. Die beloofde namelijk bij een volgende SG-vergaöe- ring een uitgebreide bandlei ding te overhandigen. Waarin' de procedure van alle vooratel len aan de gemeenteraad nauwkeurig staat beschreven. STREVELSWEG 24 B - ROTTERDAM-ZUID TEL 010-85.78.76 vraagt voor opdrachtgevers in Schiedam: EN Na telefonische afspraak verstrekken wij bij u thuis alle gewansle inlichtingen. Plaatwerkerij Indus27 Vlaardlngen T*t 34.7X32; mm 18 uur: MJt-S3 vraagt: All-round Autoplaatwerker AANNEMERSBEDRIJF DE FOCKERT voor al uw onderhoud enz.- - V.a DUUN VAN MAASDAMLAAN 90A VLAAft DINGEN - TEL 010-700146 Dekrant.Da's nieuws over politiek, sport, - auto's, alles en nog- wat. Wat dan? Dit: die-en-die heefteen zoon, boekhandel Van Amerongen heeft de nieuwste bestseller, zus en zo j gaan trouwen. Dat wilt u toch óók weten? I üitamaüêrml Transport B.V. Van mnUn PoeMaawwog 24. Rotlerdwe-22 vraagt voor Spoedige inawnsttreding DISPONENT VOOS HET RMKEBLMfPg MGEXMBX Van medewerker verwachten wij een grote mate van zelfstandigheid, een ruime ervanng op hot gebied van Dlnnenlands en lokaal goederenvervoer. alsmede een grondi ge kennis van do tegenwoordige douanodokumenton. Hij zal eon collegiale band met aruso medewerker» van da internationale vervoemafdelinQon moetan kunnen onderhou den, daar hiermee aeer nauw moet worden samengewerkt Enige kennis van de moderne laten is wel gewenst. ENIGE MEDEWERKSTERS VOOS DE arTÖBUTïOKAtf GROÜPAflE AFBEiOfiEB ter assistentie van onze disponanten. Ook voor deze functie is kennis van de moderne talen gewenst. Typevaardtgherd vereist. Leeftijd 16-20 jaar. EIMSSISTENT-BOEKHOUDER voor de bewaking van onze buitenlandse debiteuren. Zodat ook van dsse medewerker buiten da nodige öoakhoudkbndl- ge kennis tevens kennis van de moderne talen wordt vereist. Voor slis functies Is de Bslartórlng vanzelfsprekend In overeenstemming met ca belangrijkheid daarvan. Sollicitaties worden gaarne schnttetijk aan bovenvermeld adres verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3