SCHIEDAMSCHE COURANT Zijdeveld door de mangel 1 iü Enquête leefsituatie van eu Eerste paal in december MDG Aktief gepakt Oppositie laakt „luie houding wethouder inzake centrumplan Kinderen bij brand gered Regionale brandweer: taak voor Rijnmond Raad achter verbeteringen van pleinen Ernstig gewond 'na botsing op Nieuwe Damlaan INITIATIEF VAN INVALIDEN BOND: Meisje (18) na gebruik drugs en f alcohol bewusteloos Dinsdag 26 november 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargane. 25180 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Schiedam- J se gemeenteraad is voor stander van een regiona- Ie brandweer, maar wil - het liefst dat deze onder - het beheer van Rijn mond komt Een motie van deze strekking werd gisteren tijdens de ge meenteraadsvergadering aan genomen tijdens de behande ling van het voorstel om te komen tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling voor de Brandweergemeen- schap Noordelijke Delta. Hie- rin participeren ongeveer 35 gemeenten. De regeling op zich om te komen tot een regionalisering van de brandweer werd door alle poli- i tieke partijen toegejuicht Daar- naast stelde men echter dat dit in feite een taak is voor Rijn mond. De socialist Van der Lin den: „We moeten juist voorko men dat er naast elkaar allerlei - gemeenschappelijke regelingen worden getroffen". Ook mevrouw Tavema (CDA) be treurde het dat Rijnmond bui ten deze regeling is gehouden. „Ik ga dan ook akkoord, mits tezijnertijd deze taak aan Rijn mond wordt overgedragen. Van der Linden stelde tenslotte dat hij deze regeling liever niet had gehad, maar omdat de Rijnmondraad vorige week zelf nog een discussie of dit nu wel of niet een taak van het open baar lichaam is van de agenda heeft, gehaald, beredeneerde hij liever een half ei dan een lege dop te hebben. 2Iijn motie, waarin ook nog wordt voorge- steld om te komen tot een on derzoek naar de mogelijkheden .om „brandgevaarlijke" bedrij ven mee te laten betalen, in de kosten, werd alleen om deze - rede afgewezen door de WD'er Lauwaars. Schiedam - Felle kritiek daalde gisteravond neer op het hoofd van wethouder C. Zijdeveld. Tijdens de- gemeenteraadsvergadering verweet het CDA, daarbij gesteund door de andere oppositiepartij de VVD, de wethouder van stadsontwikkeling dat hij niet de minste moeite deed om het bestemmingsplan voor de binnenstad bij Gedeputeerde Staten er door te loodsen. Met een nipte meerderheid (18 tegen 17 stemmen) werd een motie van mevrouw K. Taver ne- van Cara pen (CDA) met de strekking alles in het werk te stellen om eindelijk eens met de verwezenlijking van het nieuwe stadshart te beginnen, verworpen. Pikant detail: ex- wethouder van stadsontwikke ling C. Bolmers stemde als eni ge PvdA-man vóór de motie.. „Geen politieke daad", vertel de Bohners „maar alleen om dat het belang van Schiedam mij ter harte gaat". De reden waarom Zijdeveld met klem te kennen gaf de motie niet te ondersteunen was, dat hij alles al deed wat erin stond. „We hebben er de grootst moge lijke spoed achter gezet", aldus de wethouder. Om de gevraag de rapporten aan GS te leveren. Ik heb er zelfs drie weekends aan opgeofferd". Intussen hebben GS wel laten weten dat de goedkeuring van hen voorlopig nog wel op zich tal laten wachten. Op 13 no vember werd namelijk beslo ten de goedkeuring op het be stemmingsplan voor (ten hoog te) zes maanden te verdagen. De oppositionele aanval op het gevoerde coUegebeleid werd „veroorzaakt" door een inge zonden brief van de Schiedam- se Handels- en Bedrijfsraad die De kritiek van de SHB werd gis teren ook geuit door Verhuls- donk (WD) die zich terloops afvroeg of er soms problemen waren in het college onderling, met de stadsarchitect Van Gent, met Empeo (de projec tontwikkelingsmaatschappij) of met het metrotracé. Zijdeveld ontkende dat alles categorisch. „De heb geen behoefte open deu ren in te trappen", deed de wethouder van stadontwikke- ling de aantijgingen van me vrouw Taverne en Verhuisd onk af. „De dingen die in de motie staan doe ik al". De motie van Taverne behelsde ondermeer dat het college snel rapporten over ingediende bezwaarschrif ten aan GS moest zenden en nu alvoorbereidingen moest tref fen dat na goedkeuring onmid dellijk met de realisering kon worden begonnen- Vooral fractieleider van de PvdA, J. de Jong liet door middel van interrupties van zich horen. Felle woordenwisselingen tus sen hem en mevrouw Taverne waren niet van de lucht. Ook bij het voorstel om de Passage door de gemeente te laten opko pen (voor 800.000 gulden zoals onze krant al eerder meldde) wist De Jong een discussie uit te lokken. Mevrouw Taverne-van Cam pen (CDA) ..felle aanval haar. ongenoegen uitsprak over het feit dat het bestemmings plan voor de binnenstad eigen lijk in de ijskast was verdwe nen. Een grote economische on zekerheid is het gevolg, aldus de SHB. Hij veroordeelde deze tweede mo tie van het CDA tot aanhouding van dit voorstel omdat hij dit lijnrecht tegenover het eerder ingenomen standpunt van de partij vond: snelle rehabilitatie van het centrum. De motie werd uiteindelijk ingetrokken. De Passage werd aangekocht. Schiedam De gemeenteraad is gisteren met algemene stemmen akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om een krediet van 274.000 gulden beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van voorzieningen op het Rozenburgerplein en het Wiihelminaplein. Dit geld-wordt gehaald uit de zogenaamde Watermiljoenen. De CDA'er Ros man vroeg zich tijdens de discussie af of de bewoners van deze pleinen wel voldoen de inspraak krijgen. „In feite ligt het hele plan van gemeentewerken al vast en kan men alleen nog maar veranderen aanbrengen of iets hori zontaal of verticaal moet worden geplaatst", zo meende hij. Wethouder Van der Wilk meende echter dat er uitvoerige discussies, zijn geweest „Het bewijs dat wij het goed menen met de inspraak is wel dat bij het Fabriplein in West in eerste instantie het voorstel ter verbetering van dat plein werd ingetrokken omdat we vonden dat de bewoners onvoldoende gekend waren". »KIAVEkEn De aankoop van de Passage, onderdeel van het centrumplan, werd gisteren na enige woordenwisselingen goedgekeurd. Schiedam Do 24-jarige Rotter- dammer H. J. M. van Steenho ven is bij een aanrijding op de Nieuwe Damlaan zeer ernstig gewond geraakt Met een zware schedelbreuk moest hij in het Noletziekenhuis worden opge- nomen. Een medepassagier, de 14-jarige J. van Steenhoven, liep een her senschudding op. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Damlaan nabij de spoorwegovergang. De Rotter dammer moest hier plotseling krachtig remmen toen hij zag dat de automobilist voor hem ook op de remmen trapte. De auto begon te slippen en de bestuurder is vermoedelijk de macht over het stuur kwijtge raakt. Hij botste tegen een ver- keerspaaL Schiedam Aan de officier van justitie in Rotterdam is een twaalfjarige Schiedamse sch- ober voorgeleid die ervan wordt verdacht in de omgeving van de Buitenhavenweg zeven tien inbraken te hebben ge pleegd. De waarde van de ont vreemde spullen zoals gereed schap, hengels en accu's is nog niet bekend. De politie heeft de jongen kunnen aanhouden nadat een van de buurtbewoners de jongen bij een inbraak had gezien. Zeven maal stal hij uit plezier jachten in de Schie stukken gereedschap. Een anker- en ket- tingenfabriek aan de Buitenha venweg is tweemaal het slach toffer geweest van zijn aktivi- teiten, evenals een machinefa briek in de Bakkerstraat Bij het transportbedrijf Van der Water, en de opslagplaats van Vroom en Dreesmann aan de Buitenhavenweg heeft hij slechts een maal kans gezien om in te breken. Schiedam De Algemene Nederlandse Invaliden Bond gaat een enquête houden over de leefsi tuatie van gehandicapten en bejaarden in Schiedam. De Invaliden Bond wil zo een in zicht krijgen in de problemen die in deze stad leven. consulent voor de Stichting voor Revalidatie: „Een juiste aanpak is pas mogelijk als gehandicapten en bejaarden hieraan medewerking verle nen, Er zijn schattingen dat in ons land al zo'n 13.000 gehan dicapten zich voortbewegen in een rolstoel. De vraag is nu hoeveel er in Schiedam zijn". De vragenlijst, die is opgesteld geldt uiteraard niet alleen voor die mensen die. zich per rolstoel voortbewegen. De In validen Bond wil een totaal overzicht wat betreft de situa tie voor allerlei categorieën gehandicapten. De Bond-zal het resultaat van de enquête naar het college van B en W zenden. „De gege vens kunnen dan ook tevens opgevraagd worden door die organisaties die hiermee hun activiteiten kunnen ondersteu nen. Activiteiten die tot doel hebben gehandicapten en be jaarden uit hun isolement te halen door hun persoonlijk functioneren te bevorderen en de maatschappij voor hen toe gankelijk te maken" aldus Van der Sluis. VRAGENLIJST. A. van der Sluis, secreta ris van de Invaliden Bond Secretaris A. A van der Sluis van de Schiedamse afdeling van de Bond: „Het is een drin gende noodzaak om te kun nen vaststellen wat voor cate gorieën gehandicapten en be jaarden in de gemeente Schie dam wonen" De Invaliden Bond is "geïnteres seerd om inzicht te krijgen betreffende aanpassingen en toegankelijkheid, aldus de se cretaris. Het is hem gebleken dat het college van B en W tracht de leefsituatie voor de ze groepen in de maatschap pij aan te pakken- Daarom zijn initiatief. De heer Van der Sluis, tevens aankruisen urat var toepassing is, duunuandelujagen rolstoel motorinualidenmagan electrische invalidenwegon elactrischB rolstoel invalidenmagen met handaandrljving bezit u *n auto voor uw hantjlkap besnprothese (enkel of beide benen beugels (onkel of beidB benen) Utelko handikap heeft u die hierboven Naam - heeft u aen rijbewijs heeft u vrijstelling van motorrijtuigenbelasting ellaboogkrukkBn okgelkrukker» stokioper revn.u hart en bloedvaten asma niet zijn vermeld. Gcb. - Adres ---------------------- te --------- Indien uiu naam en adre9 niet uenst in to vullen» verzoeken wij u achter het adres te vermelden Zuid/Dost» Noord» lüeat, dit in vorband om te kunnen vaststellen, of het mogelijk is het Centrum te berBiken, b.v. met rolstoel. Het. is Uui belang de vragenlijst binnen 0 dagen ingevuld terug te zanden. Aan Socr. Alg. Nod» Inv. Bond Klaas Katerstraat 120 Schiedam, Tal. 708303 Vlaardingen Nog dit jaar, in de loop van december, zal de eerste paal voor Holy-noord de grond in gaan. Het is nog niet helemaal zeker voor welke wo ningen de paal bestemd zal zij- n: het gaat tussen Elementum en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. In elk geval zal het heiwerk nog niet besteed zijn aan „goedkope" woningwetwo ningen, maar aan de eerste „vlek" in het middengebied,, waar woningen In de vrije sec tor zullen kom en- Voor de sociale sector (woning wet en premie-verhuur) gaat het wat langer duren, terwijl het er naar buiten toe juist op leèk dat de eerste bouwgolf voor de woningbouwverenigin gen zou zijn, nog dit jaar. Zo ver-gevorderd zijn de plannen en onderhandelingen kennelijk niet (het stratenplan zou al vastliggen, zeiden wethouder Mooïj en Patrimonium-direc teur De Ligt een paar maanden geleden nog), want pas in dé gemeenteraad van 'ymaart of april volgend jaar komt een voorstel voor de sociale wo~ nïngbouwsector. De eerste paal zou daarvoor pas in september of oktober 1975 geheid worden. Wethouder Goudriaan belooft de kopers wel een veiligstelling van de bouwprijs; „de specula tie wordt in elk geval voor een goed deel onmogelijk gemaakt door een ombuiging van het beleid". Politie-invai in café Schiedam De poli tie heeft het afgelo pen weekeinde een grootscheepse inval gedaan in bet jon- ^erencafé de Qui-A bus aan de Lange Haven nadat eerder f eerder een 18-jarige V Schiedamse leer- lingverpleegster In het Nolei-ziekeb- huis was opgeno men omdat zij, „ver moedelijk na s ge bruik van de com binatie alcohol en drugs, zeer ernstig ziek was geworden. Het slachtoffer ver keert thans buiten levensgevaar, maar rechercheurs van de politie hebben haar nog niet kun nen verhoren. De politie-inval lever de overigens niets meer op dan een lijst met namen van een aantal be zoekers. Het meisje was zaterdag avond vermoedelijk, met enkele vrienden naar het café aan de Lange Haven gegaan. Plotseling'zagen andere bezoekers hoe een jongeman haar in bewus teloze toestand naar bui ten droeg. De frisse lucht gaf echter geen resultaat en zelfs de hulp van een onbekende die verklaarde iets van EHBO af te weten, .lever de niets op. Het meisje bleef bewusteloos, zodat besloten werd een ambu lance te bellen. Terwijl het doodzieke meis je per ziekenwagen 5n ijl tempo naar het Nolet werd gebracht arriveerde ook enkele politieauto's. Vier agenten gingen de. Quibus naar binnen en posteerden zich voor de hoofdingang, de nood-uit gang en het damestoilet (waar ook een mogelijk heid bestaat om naar bui ten te komen). Geen van de bezoekers mocht meer naar buiten» omdat er op enkele re chercheurs moest worden gewacht- Ook nieuwe be zoekers werden niet meer binnengelaten. „Het duurde bijna een half uur voordat de recher che-auto bij het "café kwam, zodat vermoede lijk in die periode al iede reen die maar een greinte „stuff" bij zich had dit allang door de <heren)toi- let had kunnen wégspoe len," aldus een bezoeker later. "4'. Drie rechercheurs en een vrouwelijke agent gingen daama iedereen onder-' vragen. Alle namen en adressen werden geno teerd. De gehele „opera tie" duurde ongeveer- twee uur. Schiedam UMIT EEN BRAN DENDE WONING AAN DE Fultonstraat zijn vier peuters gered. Een van de kinderen in de leeftijd van drie tot vijf jaar had met lucifers gespeeld op het moment dat zijn vader boodschappen aan het doen was. Met emmers water hebben buren het vuur geblust. Bewoners van de Ampere straat zagen het vuur en de rook in de achterkamer van de heer A.' J. Montfoort het eerst. Zij waarschuwden benedenbuur vrouw Van Welie die op haar beurt weer aan een buurman vroeg de brandweer te bellen. De 26-jarige kok J. G. Kapper schoot ondertussen te hulp en ging het huis binnen. Hij zag kans de kinderen te redden. Andere buurtbewoners blusten een paar stukken kinderspeel- doed die hadden vlam gevat De brandweer behoefde niet in aktie te komen. De schade bleef beperht. SCHIEDAMSO .V Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in da bus krijgen. Met Rotterdamse^ Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk, nieuws. Twee kranten voor de prijs van een Prohteer ervan! P S Mocnt ij n teylié vergelijk inj hunner bedenken al* aanvuHing óp onderstaande *'n in öe bon dan maakl U hans «r een exclusieve gavaarvstekEf O'e wt| wefcoii|xsuitioven voor de meest originele >ruen- fh «t mm m mm m aa A Moiw mi| q Sctvedimv nel RN plus I aan»; woonplaats telefoon I •M!* I I hOOfÖH I l hoo" 08 Sch-txJamsche Cowani p., net Pottnrdamsen 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1