„Dat experimentele, daar blijf je bij leven" I ■B 'mmsÊÊËi Openbare scholengemeenschap in Maassluis onderzoekt mogelijkheden van teamteaching en groepswerk NOTARIS-ASSISTENTE Heerlijk rustig buiten wonen in OUDERKERK a/d i JSSEL K 0 M K U K E N MODELWONING: bouw I WATERWE^AGENDA SrVtLSSnlSS «t nu Burgemeester van Terneuzen kandidaat voor Vlaardingen 1 POPPEZIJN Notaris C. F. J. van der Valk Leger viert kerst met bejaarden i] VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Maassluis Op die door de gangen kuierende herdershond na lijkt de openbare scholenge meenschap Koningin Ju liana een gewone school. Een' conciërge in zijn kantoortje en elke vijftig minuten kinderen die van het ene naar het an dere lokaal verhuizen, jassen in de garderobe en even melden als er te laat wordt gekomen. Maar wel een mooie „ge wone school", duidelijk nieuw, ruim en met een kantine in de haL openingsdag, legt hij in zijn ka mer uit. Geen vemieuwerstype, de directeur. Een degelijk uit ziende vijftiger die in zijn ge- spreksopbouw geen stap wenst over te slaan. Zijn enthousias me over de kleine revolutie die niettemin op zijn school plaats heeft, voert ons na wat be- schouwingen over het ontstaan en de groei al snel naar de bovenste van de drie verdiepin gen. Daar rechts zitten twee eerste klassen bij elkaar voor het groepswerk in wiskunde. Hier, om ons heen, zitten de examen- kandidaten hun iiteratur door te nemen. We hebben hier al het begin van een bibliotheek. En achter die kasten heeft het team-teaching plaats. Enkele le raren geven gezamenlijk leesles aan een grote groep kinderen". door Peter l'Ami Deze observatie in de zithoek In de hal wordt beëindigd door de nadering van directeur D. Ok- ker. De twee heren met wie hij in gesprek was, waren voor de aankleding van de aula voorde Gewoon, via het trappenhuis, ko men we er. Eén grote ruimte waarin verspreid leerlingen zit ten. „Op deze verdieping komt dat experimentele, dat nieuwe geheel tot uiting1', leidt de heer Okker in, „Er zijn hier op het ogenblik vijf klassen bezig. EXPERIMENTEEL Op een filmzaal na is de boven ste verdieping waar, ruim te Is voor zes lokalen geheel als experimentele studiezaal inge richt. Door het schuiven met stoelen, kasten en harmonica- gewijze opvouwbare kamer schermen kan men er leer- en Team-teaching en groeps werk: het experimentele op de bovenste verdieping. studieboeken naar de gewenste grootte „van de dag" matron Team-teaching en groepswerk zijn de twee begrippen die aan dit experimentele onderwijs ten grondslag liggen. Bij team-tea ching houden twee of drie lera ren respectievelijk 20'n veertig of zeventig leerlingen tegelijk bezig. Gedurende vier jaar heb ben de leraren voor deze nieu we onderwijsmethode college gelópen bij drs. H. J. Jacobs, ondrwijsmedewerker aan. Jiet Algemeen Pedagogisch Studie centrum in Amsterdam. Ook werden zij door hem getraind in het greoepswerk dat in de brugklassen plaatsheeft. Groep jes leerlingen krijgen hier geza menlijk een wiskundig, taal kundig of ander probleem op te lossen. In de groep wordt al discussiërend naar de uitkomst gewerkt „Deze ruimte is enorm flexibel Hij leent zich er uitstekend voor om problemen samen uit te dokteren. Laatst heeft een leraar de kinderen van bepaal de klassen aangespoord om el- les over Karei de Grote te we ten te komen. Ze hebben er een krant van gemaakt die hele maal op die tijd was afgestemd. Hij is zo dik als een boek ge worden". ORTHODOX Als we over de twee onderliggen de verdiepingen wandelen, j->TV?J 7A AH OTJTi voelt de heer Okker een vraag 1 ■LC'iY VUU 325 leeilingen en 20 leraren. De Koningin Julianaschooi is tien jaar geleden met 45 leerlingen als mulo aan het Vincent van Goghpleïn begonnen. Voor de komst naar het nieuwe door Muys De Winter in de Dijk- polder neergezette gebouw was de school, inmiddels mavo-on derwijs vertrekkend, over twee lagere schoolgebouwen ver deeld in de Spechtstraat geves tigd. „Op ?n gegeven moment", aldus directeur Okker, „waren we over vier panden verdeeld. Toen kreeg ik ook autovergoe ding om alles te kunnen afrij den". Borgen Een dreuntoor. van fe was er reeds cormnis_ waarónder het talenpraktikum» verder lokalen voor handvaar digheid, biologie, scheikunde, de experimentele derde verdie ping met filmzaal, voor de jon gens en meisjes elk een gym zaal met was- enkleedgelegen- heid, kamers voor directeur, onderdirecteur, leraren en voor de dokter (nu als leermiddelen bergplaats gebruikt), een aula met tweehonderd zitplaatsen en buiten de school ruimte om uit te breiden. ven in klassikaal verband blijft desondanks nodig. Je kunt niet alles op de nieuwe wijze doen". In het oude gaat toch weer een hoop nieuw schuil als Okker de lokalen toont voor biologie, scheikunde, handvaardigheid (met de hond van een lesgevend echtpaar slapend op tafel) en gymnastiek. Langdurig staat hij stil bij het talenpraktikum, dat ook als „normaal" leslokaal kan worden gebruikt. De elek tronische apparatuur is boven de hoofden van de scholieren op een soort rail aangebracht en wordt daar na gebruik opge- moeilijke Engelse woorden symboliseert het oude, dat nog niet verlaten kan worden. Terug in de directeurskamer, waar de herdershond ons ner veus verwacht De heer Okker resumeert de excursie in cij fers. Negen theorielokalen, sie gevormd om deze scholenge meenschap voor te bereiden. Daaruit ontstond de bouwcom missie, waarin onderwijswet houder J. Smit rich als een groot voorvechter ontpopte voor havo-onderwijs in Maas sluis. Je voelde indertijd de tekortkomingen van het mulo- en van het hbs-onderwijs", zegt de heer Okker. „Er moest iets anders voor komen en wat het uiteindelijk is geworden, is voor 'n groot deel te danken aan de wethouder. Bij de opzet van de nieuwe school gingen we niet uit van het oude klassikale stel sel. Hoe moeten we de beschik bare ruimte gaan benutten? De ze vraag stond zowel bij de bouwer als bij de leraren cen traal Wethouder Smit heeft als maar op 'n nieuwe onderwijs methode aangedrongen. Wat wij op de bovenste verdieping doen, gebeurt geloof ik nog nergens in Nederland", De scholengemeenschap heeft op 't ogenblik zes brugklassen, di re klassen mavo-2, twee mavo-3 en 3 mavo-4 en een havo-2 klas. Als de havo-opleiding bevredi gende resultaten oplevert, kan de school over een jaar of vier uitbreiden met een atheneum- afdeling. De heer Okker ziet op zijn school ook mogelijkheden voor leao (lager economisch en administratief onderwijs). STREEKSCHOOL „De school beoogt een streek school te zijn voor voortgezet onderwijs voor zoveel mogelijk typen kinderen. Ik verwacht dat de kinderen uit Maassluis straks voor vwo, atheneum of gymnasium niet meer naar Vlaardingen of Delft hoeven te gaan", zegt de heer Okker, die van een stormachtige groei evenwei geen voorstander is. Directeur D. Okkerelke, dag wat anders... „Daar heb je die voorzieningen en leerkrachten niet voor. We zijn nog zo in de problematiek van dit experiment Je kunt niet nog meer van de leraren verlangen. Die zitten al tot htm nek in het werk". Leerkrachten die er tegenop rien om op deze manier te moeten werken. Daarom hebben wij ook het aanbod afgeslagen om als eontaetschool te fungeren voor het middenschoolonder- wijs. Toen de vraag hier gesteld werd, was het voor zestig pro- cent nee. "We besloten het niet te doen, want we ritten zélf. Waarmee de heer Okker niet wil zeggen dat er op rijn school te hoog is gegrepen. „Bat experi mentele, daar blijf je bij leven. Het is elke dag wat anders. Dat houdt je bezig". Zolang de ex perimenten met team-teaching en groepswerk nog niet rijn te betitelen (pas twee maanden is men nog bezig), is hij er nog geen voorstander van om hoofden van andere scholenge meenschappen over rijn schou der te laten meekijken. Gedurende de proef sluit hij rich af voor kritiek. „Op basisscho len wordt weieens gezegd: „O, wat jullie doen, doen wij ook". Maar dit is totaal verschillend. Ze hebben er geen idee van wat hier gebeurt". Een beetje be grip zou volgende week bij de feestelijkheden kunnen "ont staan. Mr. Vrolijk, de man die de regering moet adviseren over de dag hoorde hij ae fracties in de Vlaardingse raad aan. Veei burgemeestersbenoeming in Vlaardingen. Vrij- eensiuidende verlangens kreeg hij niet te horen. 1 (bij Rotterdam). CHALETHUIS type A Schitterende CHALETHUIZEN vrij gelegen aan Waterpartij, met onbelemmerd uitzicht en turnen op het zuiden Garage en centrale verwarming mat warm wa tervoorzi ening. Royale living mat open haard.open keukenen open Irap Er zijn 5 slaapkamers en een luxe badkamer mei ligbad, wastafelcombinatie en 2e toilet. KOOPSOM f167.260,- v.o.n. Hoge hypotheek beschikbaar. Oplevering december 1974 Luxe 2-ONDER-1-KAPHUIZEN en VRIJSTAANDE VILLA'S Alle met royale tuin. garage en centrale ver warming met warmwatervoorziening Gemet selde open haard. open keuken en open trap Luxe badkamer met ligbad, wastafel combinatie en 2e todet De vrijstaande villa's zijn meestal gelegen aan het water met ca SGO m2 grond Luxe 2-onder-t-kap- huizen vanaf f 148.460,- v.o.n. Vnjstaande villa's va f 181.070,- V.O.fl. Hoge hypotheek beschikbaar CplevBnng januari 1975. aan de Wulp 12 te Ouderkerk a/d IJssel geopend s zaterdags van 12 00 tot 16 QO uur. Ingericht door Woonwinkel van Vliet te Krimpen a/d IJsset. Vóórri januari kópen is prijsverhoging ontlopen INLICHTINGEN -* Mijnsherenlaan 206-2D8 (nabij Zuidpletn). Rotterdam Elke werkdag van 9 00-17 30 uur BOVENDIEN 'S ZATERDAGS VAN 1 11.00-16.O0 UUR.Telefoon 010-655590-859376,na kantoortijd. I S OI IQ 070-232949. 01830-13390 en 01399-14352 NOOTEBOOM AUTOBANDEN B.V. Kerkt jan 17 j Schiedam/Kethjl Tel. 700069 - 708976 - b.g.g. 708328 Zaterdags lot 13.00 uur EN GROMF1ETSHANDEL Donderdagavond koopavond" Nassaulaan 55 te Schiedam, tel 010-2646.00 vraagt voor een zo spoedig mogelijke in diensttreding: Leeftijd tot 30 jaar. Geen part-time. Gevraagd wordt een Mavo-diploma of een gelijkwaardige opleiding. Geschikte kandidaten kunnen een uitste kende salariëring tegemoet zien. Vlaardingen Burgemeester j. C. Aschoff van de Zeeuwse ge meente Terneuzen maakt een goede kans mr. Jan Heusdens in april van het volgend jaar op te volgen als eerste burger van Vlaardingen. Aschoff (lid van de CHU) heeft gesollici teerd naar de post in Vlaardin gen. Door de PCG, KVP en SGP/GPV wordt hij gezien als de meest geschikte kandidaat. Het etiket „Meest geschikt" krijgt Aschoff niet in de laatste plaats omdat hij ook bestuurlijke er. -vanng heeft in het Rijnmondge bied. Tot voor zes jaar geleden was hij burgemeester van Ro zenburg. In zijn toenmalige en in zijn huidige gemeente had en heeft Aschoff te maken met de problematiek van industrieves tigingen en van milieuverontrei niging. De PCG in Vlaardingen om schrijft Aschoff als „redelijk progressief'. Henk Westrate van de PCG-fractie: „Het is echter geen geprononceerde po litieke figuur. Hij beweegt zich niet op het terrein van de lan delijke politiek". De PCG denkt een goede kans te maken, een burgemeester van Vlaardingen Het Vlaar dingse korps van bet Le ger des Heils houdt woensdagavond 18 de cember half acht in de Lijnbaanhal een kerst viering voor bejaarden. Voorbereidingen voor het programma met veel muziek en zang worden al getroffen. Vlaardingse ingezetenen van alle gezindten, maar wel ouder dan zestig jaar, kunnen nu al kaarten aanvragen bij het Leger des Heils, Van Hogen- dorplaan 98 in Vlaardin gen. Daarop moeten de zestig plussers hun naam adres en leeftijd vermel den en of zij alleen of met twee personen de viering bijwonen. De kaarten worden dan toe-* gestuurd. Het Leger des Heils wil, voor diegenen die de Lijnbaanhal moeilijk kunnen bereiken, voor vervoer zorgen. Dat moet dan ook op de briefkaart vermeld worden. Het le ger is op 2oek naar men sen die één of meer be jaarden naar de Lijn baanhal willen vervoe ren. eigen politiek karakter in Vlaardingen benoemd te krij gen. De christelijke groeperin gen in de raad rijn niet de enige die er zo over denken. Ook PPR-voorman Willem Kwakkel- stem zei gisteren te verwachten dat in Vlaardingen een CDA- burgemeester benoemd wordt. Kwakkelstein: „Ik geloof niet dat de regering het kan maken om na Schiedam en Rotterdam ook in Vlaardingen een PvdA- man neer te zetten". Desalniettemin heeft ook de PPR een kandidaat voor Vlaardin gen. Het is burgemeester Her mans van de gemeente Culem- borg (een van de twee PPR-bur- gemeesters in den lande). Juist omdat de PPR maar twee bur gemeesters heeft denkt de par tij toch wel enige aanspraak te maken op Vlaardingen. Oud-wethouder van Rotterdam Hajo Viersen (ook lid van de CDA) heeft volgens de PCG- woordvoerder Weststrate, niet gesolliciteerd. „Hij wil een an dere kant op in de politiek". Hij kan natuurlijk door de regering altijd nog gevraagd worden voor Vlaardingen. In dat geval voldoet hij net zo goed aan het door ons geschetste profiel". Het PCG-profiel zoals fractie voorzitter Wijnstok dat vrijdag avond tijdens een speciale raadsvergadering, die werd bij gewoond door de commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk, schetste spreekt van een man „met kennis van de Rijnmon dregio in bestuurlijke zin" en „die in staat moet rijn Tegenspel te geven aan Rotterdam en Rijnmond". PvdA in Vlaardingen heeft geen speciale kandidaat op het oog. Onderonsje tussen de huidige burgemeester en mr." Vrolijk. Mr. Vrolijk heeft een lijstje met een stuk of zes PvdA-namen in zijn bezit. Duidelijk verschil met de overige partijen is, dat de Partij van de Arbeid (afge zien van het feit dat hij lid is van de PvdA, natuurlijk) een man wil, die voorstander is van gewestvorming. Fractievoorzit ter Jo Vermeide: „Hij moet be reid rijn medewerking te verle nen aan de opheffing van de gemeente Vlaardingen om te komen tot een groter geheel". Ook de WD claimde (welke par tij deed dat eigenlijk niet) vrij dagavond een burgemeester uit eigen politieke kring. Bezoekuren ziekenhuizen Gemeenteziekenhuis: Burg Knap pert la an 25, Schiedam, Tel. 269126. Afspraken polikliniek, tel. $63351. Bezoektijden: zaal: 13.3(>—14 en 1919,30 uur; klas: 13,30-15 en 1920 uur; kraa- mafdeling: 13.30—14.30 en 19—19.30 uur. Dr. Noletzl ekenhuis, Stadhouder slaan 98, Schiedam, tel. 260080.' Afspraken polikliniek, tel. 260080, tst. 117. Bezoektijden: zaal: 13.30—14 en 19—20 uur, kinderen: zo, di, wo, vr, en za. 15—19 uur, ma. en do. 18—19 uur. Holyziekenhuis, Holysmgel 3, Vlaardingen. Tel. 345666. Af spraken polikliniek, tel. 347478. Bezoektijden: zaal; 1414.30 en 19—19.30 uur; Klas: 14—15 en 19—20 uur; kinderen 1414.30 en 18—18.30 uur. U belt in Schiedam Politie, Lange Nïeuwstraat 55. tel. 260760. Brandweer, Singel 81a, tel. 268578 en 262623. Sociaal raadsman P. J. Suyling, spreexuur op dinsdag van &-13 uur in Centrum De Ark. Har^a- plein 101, teL 708276, op vrijdag van 9-11 uur in het Informatie centrum Broersveld HO GG en GD, Tuinlaan 80, tel. Actie moeders voor moeders» Diepenbrockstraat, teL 702646. Gemeentelijke Sociale Dienst, Nïeuwstraat 26, tel. 269051; spreekuren ma. t/m vrij. van 8.30-11.00 uur en volgens af spraak. Gemeentelijke Technische Be drijven, Dwarsstraat 42, tel. 264980. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, tel. 266727.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3