SCHIEDAMSCHE COURANT Ook aarctgasprij s omhoog Laan van JoPes een koeiensluis Ministerie geeft geen extra subsic! ie Vlaardingen betaalt driekwart miljoen aan ijnmond Na de watertarieven: Schiedam: onder de 79.000 Vergoeding schoolzwemmen met 100 procent omhoog Schiedamse actie geven voor leven: ruim 300 mille Sint twee keer in De Kreek Mozartlaan moet Uitkomst brengen Binnenstad-huren hoger dan verwacht Inspraak voor - tijdelijk - groene Broekpolder Sportfondsenbad wacht nog op subsidie Openingstijden van postkantoor Maandag 2 December 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 4 pagina's 99ste jaargang no. 25185 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De aardgasprijzen zullen met ingang van vol gend jaar flink omhoog gaan. Al naar het gelang het ver bruik varieert de stijging van 19 tot 51 procent. Het is het direct gevolg van de verhoogde inkoopprijs die door de regering zal worden vastgesteld. De gasdistribu- tïebedrijven moeten vijf cent per kubieke meter meer gaan betalen en dat zal dan aan de verbruiker doorberekend worden. De "Vereniging voor exploitan ten van gasbedrijven in Ne derland (VEGIN) heeft daar om een nieuw tarievenstelsel ontworpen. De vier bestaande tariefgroepen worden^ hierin tot twee ingekrompen. De kleinverbruiker (0-600 m3) zal een vastrecht van 36 gulden per jaar gaan betalen. De prijs per m3 aard gas wordt vastgesteld op 26 cent. Dit alles betekent voor deze groep ge middeld twintig procent verhoging. Voor degenen die meer aardgas afne men (600 tot 170.000 m3) wordt het vastrecht 96 gulden en de prijs per m3 zestien cent Een - gemiddelde - stijging van veertig procent. Voor de btokverwarmmg zal de aparte berekening gehandhaafd blijven. Voor deze groep blijft het vastrecht op twaalf gulden per woning en zal de prijs per m3 van tien naar vijftien' cent stijgen. Deze taneven zijn exclusief de milieu heffing op aardgas die volgend jaar voor het eerst in Schiedam zal wor den opgelegd. Met ingang van 1 fe bruari wordt dat dertig cent per 1000 m3. STUDIES Bin de uitwerking van dit voorstel heeft de VEGIN gebruik gemaakt van een aantal studies die zijn verr;*ht met het oog op de onderhandelingen die met de Gasunie voor de herziening van het contract per 1 ïanuari 1976 moeten worden gevoerd. De uit de tariefsverhoging voorvloeiende meer opbrengst komt geheel ten goede aan de Gasunie. Al eerder is besloten naast het aardgas en de milieuheffing daarop de water tarieven te verhogen. Dat laatste is al goedgekeurd door de gemeenteraad, wat betreft het gas zal dat in decem ber gebeuren. Tenslotte zal de gemeente ook nog voor het nieuwe jaar een voorstel krijgen tot verhoging van de prijs van elek triciteit. Schiedam Ook in Schiedam heeft de ac tie Geven voor Leven de verwachtingen van de organisatoren over troffen. Voor de kan kerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft Schiedam een bedrag van 379.957,11 opge bracht. Urenlang hebben employees van het postkantoor en ver schillende banken vrijwillig het geld tijdens de mara- thontelevisie-Uitzending ge teld. 's Avonds om kwart voor twaalf was het totaal bedrag bekend dat de 1200 collectanten hadden bijeen vergaard. „Het is geweldig. Zoiets had den we nooit verwacht. De actie is prima verlopen". Dat was de eerste reactie van mevrouw O ems, de voorzit ster van het plaatselijke ac tiecomité. Ook over het lan delijke resultaat van ruim 65 miljoen was de burgemeees- tervrouw uiterst enthousiast. Het geld zal ten goede ko men aan de doktoren G. A. van Zaanen, J. A. de Vries en P. A. Voüte die in Rotter dam, Groningen en Amster dam kanker-onderzoek ver richten. Slechts één keer heeft de Schiedamse politie een tele foontje gekregen van een be woner van het Paassenplein die meldde dat iemand zon der legitimatiebewijs collec teerde. Bij het arriveren van de politie was de vrouw ech ter spoorloos verdwenen. Schiedam Sint Ni colaas zal centrum De Kreek aan de Lange Haven twee maal be zoeken. Omdat er „onnoem lijk" veel belangstelling be staat voor zijn komst in het centrum op aanstaande woensdagmiddag, heeft de leiding van het clubhuis be sloten hem nog een keer te inviteren. De 'goedheiligman blijft daar om, al is het eigenlijke feest dan al afgelopen, nog twee daagjes in De Kreek. Op zaterdag 7 december zal hij 's middags van twee tot vier uur de aanwezige kinderen nog eens met een bezoek vereren. Die middag is bedoeld voor alle kinderen, die woensdag de boot missen omdat alle plaatsen in het centrum nu al zijn volgeboekt. Om zater dagmiddag de "Sint nog te kunnen aanschouwen, moe ten belangstellende kinderen van 4 tot 11 jaar zich vddr woensdagmiddag laten in schrijven. Hen wacht niet al leen een verrassing van de Sint, maar ook nog een spannende film. Schiedam De Laan van Bol'is is nabij de drie sprong met de Eduard van Beinumlaan een koeiensluis, 20 vindt de wijkvereni ging Groe- noord en omstreken. In het wijkblad Noorder Akkoorden schrijft de heer C.A.P. Kortrijk, medewerker van het blad, dat de drukte op deze belangrijke ver keersader voortdurend toeneemt. "Als koeien, die één voor één int een kraal worden gedreven, zijn automobilisten op deze driesprong gedwongen om druppelsgewijs de splitsing te passeren. Het verkeer komt op dit punt van drie kanten. Het is er zo druk, dat zich vaak files vormen, zodat men lange tijd moet wachten voor er weer een gaatje is waardoor een auto heen kan glippen", zo is de mening binnen de wijk vereniging- 'Ook een agent van de politie kan aan deze situatie weinig doen. Zelfs nu de Chur chili weg in beide richtingen begaanbaar is, loopt het verkeer van en naar Vlaardingen, Schiedam-N oord èn rijksweg 20 en de Nieuwe Damlaan nog altijd vast op de - splitsing Laan van Bol'es/E- duard van Beinumlaan," klaagt heel autorijdend Noord-Schie- dam. Men rekent erop, dat de Mozart- - laan binnenkort een groot deel van het verkeer zal omleiden van de Churcilllweg naar Woudhoek vice versa. "Hopelijk wordt dan de verkeersdrukte op de Eduard van Beinumlaan wat beperkt, waardoor het ver keer op de Laan van Bol'es beter kan doorstromen," hoopt de wijkvereniging. De hoek Laan van Bol'es/Eduard van Beinumlaan. "Een koeiensluis," vindt de wijkvereniging Groenoord e.o. De Mozartlaan moet een groot deel van het verkeer In Schiedam-Noord opvangen. Voor een betere doorstro ming op de Laan van Bol'es, hoopt de wijkvereniging. Schiedam Het ministerie van volkshuisvesting gaat niet akkoord met het verlenen van een ex- tra-subsidie voor de 48 Zoals de Schiedaxnsche Courant stad. De gemeente heeft van wnensa„K covemter nu officieel bericht ont vangen dat de huizen hier niet voor in aanmer king komen. reeds vermeldde betekent dit dat de huren zestig honderd gulden duurder worden. Wanneer het ministerie ook geen toestemming geeft om de hui zen in de wontngwetsector te bouwen zal de huur nog hoger worden. Bij premiewoningen komt de huur dan te liggen tussen de 450 en de 600 gulden. In de vrije sector zal dit bedrag schommelen tussen de 600 en de 800 gulden. Wethouder Zijdeveld: „Het is jammer, maar wc geven de moed met op, we blijven het proberen." Schiedam De bevolking van Schiedam is tot on der het aantal 79.000 ge daald. Volgens cijfers van het bureau bevolking van de gemeente zijn er 78.980 inwoners- In de maand oktober vol trok rich dit feit: het in wonertal daalde met 69. De grootste oorzaak is het vertrek van 493 inwo ners dat slechts ten dele werd opgevangen door vestigingen (406 perso nen). Door overlijden daalde het aantal inwoners met 54; door geboorten konden 72 Schiedammers inge schreven worden. Op merkelijk in de bevol kingsstatistiek van Okto ber is, dat er meer men- sen uit Rotterdam rich hier vestigen dan anders om (respectievelijk 152 en 75). Doordat echter veel Schie dammers zich elders in Zuid-Holland wensten te vestigen (227) bleef de al gehele daling zich voort zetten. Liefst 83 Nederlanders die uit het buitenland kwa men, vestigden zich in Schiedam. Drieendertig personen verhuisden in omgekeerde richting. Verder kwamen er zes personen uit Suriname naar de stad, één vertrok naar dat Rijksdeel. In Nederland zelf bleek voor de vertrekkende Schiedammer (na Rotter dam) Noord-Brabant (48 personen), Gelderland (21) en Zeeland (21) in trek. Slechts 198 perso nen van hen die verhuis den bleven in het Rijn mondgebied: ongeveer veertig procent van het totaal. Vlaardingen Be Vlaardingen moet volgend jaar meer dan driekwart miljoen gulden betalen aan het open baar lichaam Rijnmond, om precies te zijn f 756.948. Buur gemeente Maassluis betaalt 264820 gulden. De twee ge meenten dragen samen meer dan tien procent bij in de tota le kosten die door de 23 Rijn- mondgemeenten moeten wor den opgebracht. Het bedrag dat de aangesloten steden betalen bedraagt bijna tien miljoen, Rotterdam neemt het grootste gedeelte voor z'n rekening met meer dan zes mil- Vlaardingen In februari of maart zal een voorstel in de Vlaardingse raad komen over de Broekpolder. Het voorstel geeft de tijdelijke bestemming van het opgespoten gebied bestemd als toekomstige stads wijk en voltooiing van de uit< brei ding van Vlaardingens woongebied aan, in afwach ting van de toekomstige. Zoals bekend mag die toekomsti ge bestemming pas na 1986 wo nen zijn, en dan nog alleen maar omdat dat in Rijnmond-1 verband moet. Vaak is gepleit de Broekpolder rijn recreatieve waarde te laten behouden. Wet houder Goudriaan wil nu vast - de recreatie van de Broekpol der indelen, vooruitlopend op een woonbebouwing. Maar het plan moet dan wel mogelijkhe den bieden om, mocht blijken dat de Broekpolder geen wo ningen krijgt, een recreatieve bestemming uit te bouwen. Goudriaan: „Je reserveert: plaatsen voor woningbouw, daartussen kunnen we vast aan de gang. Het gaat om de vraag wat is er eerst, de kip of het ei, de recreatie of de womn gen". Maar inspraak is inspraak, zijn tijdelijk plan zal or eentje on der voorbehoud zijn Pas na een inspraakprocedure weet de gemeente zeker wat de tijdelij ke bestemming zal zijn joen. Dat blijkt uit de Rijn mond begroting voor het ko mendejaar. De kosten zijn per stad omgere kend naar het aantal inwoners. Daarbij is Rijnmond in de bes groting uitgegaan van de inwo neraantallen per 1 januari *74. De kosten per inwoner bedragen 9,44. Dit jaar worden de kosten geraamd op 7,30; vorig jaar be droegen die kosten nog maar 6,06. Daarin zijn ook de bijdra gen voor de dienst centraal mi lieu beheer Rijnmond opgeno men, die bedragen voor vol gend jaar 1,84 (vorig jaar 1,02 en dit jaar 1,77). Schiedam De vergoeding die de gemeente verstrekt voor de schoolzwemlessen in het Sportfondsenbad zal hoogstwaarschijnlijk met ruim honderd procent omhoog gaan. Bovendien krijgt de gemeenteraad spoedig een voorstel om over te gaan tot subsidiëren van het noodlijdende bad. Volgens mevrouw C. J. Th. Ham broek. directrice van het bad aan de Burgemeester Knap pert laan ïs de verhoging van de vergoeding eigenlijk een farce. „Het is echt geen mee valler". legt zij uit, „want de gemeente heeft nog nooit de kostprijs betaald". Volgens haar is het dankzij het normale bezoek aan het bad geweest dat men het tot voor enkele jaren het financieel kon redden. „Altijd heeft de ge meente ons onderbetaald. Door dat er echter veel particuliem- verenigingen etcetera kwamen zwemmen sprongen we er nog redelijk uit", aldus de directri ce. Als de gemeenteraad een positief besluit neemt zal de vergoeding per zwemuur met terugwerken- Schiedam Op 5 december zal het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat in verband met het Sinterklaas-feest geopend zijn van 's morgens half negen tot 's avonds zeven uur. De gebrui kelijke openstelling tot half né gen zal deze keer vervallen. In de openingstijden van andere posttnrichtingen zal volgende week donderdag geen verande-' ring komen. de kracht tot 1 januari dit jaar worden uitbetaald. Dat zou be tekenen dat de vergoeding van 82,50 op 154,05 wordt ge bracht. Met ingang van 1975 komt daar nog eens een extra bedrag bij. Dan wordt het na melijk 175,20 per uur. Het standpunt van het college inzake dit voorstel: „Wij achten het billijk dat de gemeente aan het Sportfondsenbad thans de 3uiste badprijs vergoedt", daar mee aantonend dat in het verle den niet is gebeurd. Uit het oogpunt van concurrentie-over- wegingen zal deze nieuwe prijs ook voor het Zwembad-Zuid gaan gelden. Datzelfde Zwembad-Zuid is trou wens één van de oorzaken dat het met het Sportfondsenbad de laatste jaren niet meer zo best gaat. Mede door kostenstij gingen van water, gas en olie zal het verlies dit jaar tussen de 80 en 100.000 gulden schom melen. Reden voor de directie om de gemeente, die tenslotte het con currerende Zwembad-Zuid liet bouwen, om hulp te vragen. „De aanvraag voor subsidie loopt nu al een hele tijd", aldus mevrouw Hazebroek. „We had den gehoopt dat het in de raad van november zou komen, maar dat is niet gelukt In ieder geval is het voorstel in voorbe reiding". SCHIEOAMSa mm Ja, ook u kunt deze ideate krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, m de bus krijgen Het Rotterdam sch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schtedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws Twee kranten voorde prijs van een P rol i teer ervan' f S Moe 1*1 u n leiAo ve>qeti>*inr| kunnen Bedenke» .l's aanvulling oo oodenslaande /il m <J«* Oon dan n»aik1 U kam ap een puctukieve qiiaansteke' «fce *'j we»eii|kc. uitloven voor ce meest originele in;en i JA I njam 1 adres 1 «aonpiddl telefoon I B I I I B i /o loan de su eddituciic Couram tn 'f Rottetd^nscn '/w x

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1