SCHIEDAMSCHE COURANT Met Pasen geen. oord-Ierse I onderen naar Schiedam 'Grote regio's maken gezond heidszorg ontoeganke lij k' Lange Haven blijft Lange Haven Serie van auto-inbraken in Groenoorcl „Belangen commissies reageren voorbarig" wedstrijd het inhalen Bromfietser valt bij PvdA zoekt contact met De Koster Zes snelle rijders gepakt Circelzaag gestolen Plaatselijk comité sterk uitgedund 4 pagina's Woensdag 4 December 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 99ste jaarsane no. 25187 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL scmtpAWsn Over kraken van pand voor daklozen Schiedam De PvdA in Schiedam wil contact op nemen met kunstenaar Hein de Koster naar aan leiding van enkele door hem m deze krant geda ne uitlatingen. Een werk groep van de socialisti sche partij heeft hem daartoe een brief ge stuurd, waarin zij voor stelt om in een gezamen lijk gesprek de wensen 1 van De Koster eens „op een rijtje te zetten". Enkele weken geleden ver klaarde Hein de Koster, dat Schiedam een tehuis voor dakloze mensen broodnodig heeft. Hij loopt nog steeds met het idee rond om een daar voor geschikt leegstaand pand te gaan kraken. Dit pand de artiest heeft op zijn lijstje ondermeer staan: het gereformeerd bejaardentehuis aan de Nieuwe Haven en Musis Sacrum aan de Lange Haven zou onderdak moeten verlenen aan zwervers en aan mensen, die door gezinsmoeilijk heden het huis hebben verlaten. De Koster denkt er echter niet aan om in zijn eentje een kraakactie te begin nen. Medewerkers van sociëteit de Tempel zou den hem al hulp hebben aangeboden. Ook zou er contact zijn geweest tus sen de kunstenaar en ex ploitanten van café de Quibus aan de Lange Ha ven. De zolder van het café is volgens De Koster ook een geschikte ruimte. De PvdA-werkgroep. die ach bezighoudt met het inventariseren van het welzij nsgebeuren in Schiedam, staat sympa thiek tegenover de ideeën van Hein de Koster. De socialisten hopen op een snel antwoord van de kunstenaar. SchiedamOnbe kenden hebben bij het Cornelia van Zantenplein iJijf auto's opengebro ken. Uit de gepar keerde wagens is voornamelijk ra- d s o-app aratuur meegenomen. Eén van de auto's, die is opengebro ken, is van de Schiedammer R.W. De dieven hebben het tochtraampje ingeslagen en een cassetterecorder ter waarde van honderdvijfentwin tig gulden meege nomen. Uit de wagen van E.B. werd alleen een bos sleutels ge stolen. De auto ver toont geen braak- schade. Waar schijnlijk hebben de dieven gebruik gemaakt van een valse sleutel. Een kofferradio heb ben de dieven uit de auto van A. van B. ontvreemd. Ook hier werd een toch- tropenge- dii :t. Deze methode is ook toegepast bij de au to van de Schie dammer B.L.W. waaruit een casset terecorder met een waarde van hon derdvijfentwintig gulden is verdwe nen. Aan het Straussplein hebben de nog on bekende dieven een linnen autokap opengesneden om vervolgens een paar handschoenen te pakken te krij gen. De J.T. M. braakschade tweehonderd den. VI aardingen Door voortijdige publicaties hebben de belan gen commissies Eksterlaanflats en Aalscholverlaan/Fazant laan, naar de mening van het Vlaardingse college van burge meester en wethouders, een evenwichtige benadering van de problematiek van buisves ting van alleenstaande buiten landse werknemers in Holy doorkruist De commissies had den niet eens Informatie Inge- wonnen bij de gemeente waar- om het nu eigenlijk ging, toen ze al een enquête hielden onder flatbewoners. Het college schrijft dit in ant woord op een brief van de com missies, waarin ze zeiden zich afzijdig te willen opstellen ten aanzien van het experiment om i qen aantal buitenlandse werk nemers te huisvesten in flats. Burgemeester en wethouders be nadrukken slechts dat het gaat om kleine groepjes buitenland se werknemers en dan nog al leen in de duurdere flats. Over de plannen is contact opgeno men met de stichting huisves ting migranten. "Deze stich ting", zo schrijft het college, "beschikt over ervaring met het huisvesten en begeleiden van deze buitenlanders". Schiedam SVV is uitgenodigd om op dinsdagavond 17 decem ber een licht wedstrijd te spelen in Capelle aan de IJssel. Op die avond wordt de nieuwe lichtin stallatie van Zwervers in ge bruik genomen. De wedstrijd tegen Zwervers begint om half acht. Schiedam Zes automobilisten zijn op de Horvathweg bekeurd voor te hard rijden. De radar controle werd gehouden van 's morgens elf uur tot 's middags een uur. De hoogste snelheid die werd gemeten was negenen zeventig kilometer per uur. Schiedam In het weekeinde is uit een keet een cirkelzaag ge-' stolen. i De eigenaar, de 46-jarige uitvoer-, der H. L. C. T. uit Schiedam, heeft bij het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat aangifte van diefstal ge daan. De waarde van de zaag wordt geschat op een bedrag van drieenoenhalfhonderd gul den. Tijdelijk directeur Wolfs (GG en GD) Projectleider J. van Hoon: „Pasen halen we nooit maer..." Schiedam Bij het vallen van zijn bromfiets heeft de 17-jarige M B.. var» M. uit Vlaardingen schaafwonden aan het gezicht opgelopen. De bromfietser reed te hard en onvoorzichtig toen hij de 61-jarige fietser W. P. uit Schiedam inhaalde. De bromfietser kwam hierbij te vallen. Met de ziekenwagen van de GG en GD is hij naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Na een korte medische behandeling kon hij naar huis terugkeren. Schiedam De Lange Haven blijft de Lange Haven. Dit lijkt een waarheid als een koe, maar iedereen zal toegeven dat er van dit stukje oud-Schiedam weinig was overgebleven als de verlich ting had bestaan uit blauw kwik-licht. Gelukkig heeft men dat bij de Gemeentelijke Technische Bedrijven op tijd ingezien en heeft men speciaal een aantal nieuwe armaturen besteld, In ouderwetse stijl. Deze week is men begonnen de nieuwe „kapjes" voor de lantaarns op de haven aan te brengen. Het eindresultaat mocht er zijn. Vooral 's avonds is het een sfeervol en pittoresk gezicht Met een beetje fantasie waant men zich in de jaren aan het begin van deze eeuw. Jammer alleen van die geparkeerde auto's. mm) Schiedam Het plaatselijk comité van de landelijke stichting hulp aan Noord-Ierland ligt uit elkaar. Hoewel projectleider J. van Roon alles in het werk stelt om 20 snel mogelijk weer een nieuwe Schie* damse afdeling van de stichting op te richten» is duidelijk geworden dat er voorlopig geen groep Noordierse kinderen naar deze stad wordt gehaald. Paisley voor het verkapte rooms-rode gevaar, „Ieder ge vaarlijk oecumeruscn streven, wat de buitenlandse bemoeienis met Noord-lerland is, werkt neo-roarxisme in de hond," schreef de predikant Schiedamj Vlaardin gen De regiona lisatie van de ge zondheidszorg in Rijnmond mag niet vorder gaan dan tot de regio's van driehonderd duizend personen. Een groter gebied maakt de gezond heidszorg, volgens de Vlaardingse di recteur GG en GD Wolfs, voor de pa tiënt ontoeganke lijk en onoverzich telijk. De heer Wolfs is on langs ook voor een half jaar benoemd tot tijdelijk direc teur GG en GD in Schiedam. Dit om dat hier een vaka- ture ontstond na het vertrek van de heer Stevens naar Hilversum. Voorlo pig wil men nu de regionalisaUepïan- ncn afwachten al vorens men een de finitieve opvolger van de heer Ste vens wil benoemen. „Hoewel ik de be- stuurhjke voorde len van eer» grote Rij nmond-organi- satie 2ie, ben ik ge neigd de overzich telijkheid voor de patient belangrij ker te vinden. Per soonlijk contact blijft vooral op het welzijnsgebied een grote rol spelen", aldus Wolfs, die hiermee reageert op de onlangs ver schenen structuur nota gezondheids zorg van staatsse cretaris Hendriks volksgezondh eid). Hij pleit voor een tus senvorm met de bestuurlijke voor delen van een grote organisatie en de voordelen voor de patiënt van kleine re eenheden. „Ik ben voorstander van sub-regio's van zo'n driehonderd duizend personen. AJ deze sub-regio's worden dan over koepeld door een soort directie-insti tuut voor heel Rijn mond. In het direc tie-instituut zijn dan alle superspe- GG en GD-di- recteur Wolfs...- niet meer dan 300.000... cialismen vertegen-^ woordigd". Een eerste stap in het streven om tot gro tere eenheden te komen wordt al ge zet door de GG en GD van Schiedam en Vlaardingen, Zoals bekend gaat een werkgroep zich oriënteren over de mogelijkheid om van de twee GG en GD's één dienst'te maken. Het Vlaardingse col lege moet nog zijn fiat geven aan de werkgroep. Het ini tiatief tot de be sprekingen is uitge gaan van Schie dam, omdat men zich afvraagt of men na het vertrek van de heer Ste vens überhaupt wel een directeur GG en GD moet benoemen. Ja. ook kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en getieel vrijblijvend, m de bus krijgen Het Rotterdamse^ Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk meuws Twee kranten voor de prijs van een Profiteer ervan' I I i Adres I i g woonolaai!. J lele'oon - I I i I 'lOort B»J JO ftoorf de Schtedamscht Courant t>i, net Rólteraümscn UeiiwUMlrl j Jr „Het ziet er naar uit dat we de Pasen niet halen," al dus een 'teleurgestelde Van Hoon. „Jammer, want omstreeks die tijd hadden we wel weer een groep protenstantse en rooms-katholieke jonge ren uit Noord-Ierland in Schiedam tot rust willen laten komen. Maar door verhuizing, gezondheids redenen en andere werk zaamheden van onze me dewerkers is het comité behoorlijk uitgedund." Momenteel zoekt Van Roon, sa men met enkele overgebleven enthousiaste helpers, naar nieuwe medewerkers. „Om met een nieuw comité van start te kunnen gaan, hebben wc nog minimaal acht mensen nodig voor een aantal werkgroepen," berekent de projectleider. „Be langrijk is dat we een kundige voorzitter en coördinator krij gen, daarnaast hebben we man kracht nodig voor de werk groepen propaganda, financiën en programma." Was het aanvankeleijk de bedoe ling dat de afdelingen Schie dam en Vlaardingen van de stichting Hulp aan Noord-Ier land zouden samenwerken (met Pasen komt ook een groep Noord-Iertjes in onze buurstad), de Vlaardingse afdeling zal al les nu alleen moeten regelen. GETROFFEN Een groep van ongeveer dertig kinderen zal enige weken in die stad verblijven onder leiding van Noord-Ierse leiders. „Het zullen zeer waarschijnlijk kin deren zijn uit zwaar getroffen gezinnen of uit families, waar van leden zijn geïnterneerd," aldus Van Roon. „Uiteraard SLAGEN hebbeb we ook kinderen op het oog» die duidelijk aan een rust periode toe zijn. Er zal strikt toezicht zijn op het evenwicht in aantal tussen protestanten en katholieken." Het bes tut. f van de stichting hulp aan Noord-Ierland heeft ook aan de leiders van extreem militante groeperingen en or ganisaties laten weten, dat zij doorgaat met veroordeling van het geweld en polarisatie, door de humanitaire akties in, het kader van de samenlevingsop bouw voort te zetten. Jeugdlei ders uit deze extremistische groeperingen worden door de stichting niet aanvaard. Van Roon lacht om de uitlatin gen, die de Noordierse predi kant Ian Paisley onlangs deed in een brief aan de Nederlandse Als er ooit weer Noordier se kinderen naar Schiedam komen, zuilen dat-jongeren zijn uit zwaar getroffen ge zinnen. Evenals brj de groep, die begin dit j'aar in deze stad was, zullen er evenveel protestanten als rooms-kath- olieken bij zijn. afdeling van de "Wereldraad van kerken. Hierin waarschuwde Van Roon daarover: „De verkla ring van Paisley bevestigt, hoe gek dat ook klinkt, het slagen van onze akties. Het besef wordt in Noord-Ierland groter, dat het eigenlijk belachelijk is dat men voor een beetje rust en vrede naar Nederland moet. Paisley en ook wel de extreme groeperingen zoals de IRA zijn zich »ervan bewust, dat als het conflict tussen protestanten en rooms-katholieken weg is, zij in feite overbodig zijn geworden." In Engeland is alle medewerking aan de Ned-riandse stichting gestopt. „Men heeft daar de handen van Noord-Ierland af getrokken. Er groeit daar een antipathie tegen alles van Noord-Iers is. Dat komt door het véle geweld. De stichting, en ook de restanten van de Schïedamse afdeling, trekken zich echter mets aan van de publieke opinie in Engeland, Wij gaan door met de hulpver lening." Van Noordierse aktiegrocpen en wïjkcomités uit Belfast ont ving de slichting het dringend verzoek om vooral de steun aan vredes- en verzoenings werk niet te verminderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1