SCHIEDAI ISChE COURANT Werkloosheid 1 tijnmond neemt af i Hechte keuken: g rootste klacht in Slaclitl misbuiirt B ero e p endag 9 74 oo a voor ouders Goedkeuringen van GS MBO Schiedam vastgepind op tarieven T GIN Duur van werkloosheid wordt korter Aardgasprijs moet wel omhoog Subsidie voor Rijnmond- band Traditionele kerstboom op Koemarktplein Kwart eeuw in dienst Uitslag bewoners-enquête: Kerstfeest van het Leger en Lentefeest Ambassadrice opent Hongaarse tentoonstelling Art Nouveau .'JA Maandag 9 December 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262S66 - klachtendienst 144144 6 pagina's 39ste jaargang no. 25191 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schiedam In te genstelling tot de verwachting zijn in november de werkloos heidscijfers practisch niet ge stegen: de vorige maand le verde slechts zeven werkloze mannen méér op dan oktober, niet minder dan ,55 werkloze vrouwen minder'bevolken de arbeidsmarkt. Daarbij consta teert drs. H. J. Harberts, di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord, dat ook al jn tegenstelling met de ver wachting het aantal lang durig werklozen afneemt, of tewel dat de duur van de werkloosheid korter wordt. GAB-dïrecteur Harberts, die deze ont wikkelingen „verheugend" noemt, stipt ook aan dat het district Vlaar- dingen/Schiedam/Maassluis/Maas- land/Rozenburg erg gunstig afsteekt bij het landelijk werkloosheidsge middelde. Ten opzichte van het vorig jaar is de werkloosheid in dit rayon slechts licht gestegen. In november 1973 steeg de werkloosheid, zowel bij mannen als vrouwen, sterker dan in de afgelopen maand. Toch ügt de werkloosheid dit jaar op een hoger, ongunstiger peil dan in '73. Ook over een andere ontwikkeling is Harberts tevreden. Werk tij dverko r-* ting, een vorm van verborgen werk loosheid, komt namelijk bijna niet voor in dit rayon. De GAB-directeur: „Voor zover bekend blijft dit beperkt tot een klein damesconfectiebedrijf en een aannemingsbedrijf met een twintig man personeel, die een nul- urenregeïing heeft in verband met omslachtige goedkeuringsprocedures na verkregen rijksgoedkeuring." Nog steeds is de vraag naar metaalbe werkers bijzonder hoog en deze is verantwoordelijk voor de helft van de totale vraag bij de mannen. Een klei ne stijging in het aanbod van werk loos geworden metaalarbeiders (plus zeven) weegt daar niet tegenop. De verschillen in het aanbod in de diver se beroepsgroepen zijn niet erg opval lend. In de handel kwamen tien man nen zonder werk te zitten en in de overige beroepen veertien. Bij de vrouwen steeg het aanbod in de sec tor huishoudelijk personeel en de minder geschikten. Een daling van het „aanbod" bij manlijk kantoorper soneel en manlijke minder geschik ten, bij vrouwelijke winkelbedienden, vrouwelijk kantoorpersoneel en vrou welijke overige beroepsgroepen. Ook liep fn november de werkloosheid onder de schoolverlaters „verheu-. gend" terug. Teveel optimisme In de werkgelegenheid voor jeugdigen is nu ook weer niet goed, vindt drs. Harberts. „Een deel van de jeugd blijkt slachtoffer te worden van de regelingen, die in hun belang zijn' getroffen." Jongeren tot en met 22 jaar zorgen voor een belangrijk on derdeel van de totale werkloosheid: bij de mannen voor bijna dertig pro cent en bij de vrouwen voor maar liefst ruim 47 procent. Schiedam „Als we van het door de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven opgestelde aardgasta rief afwijken dan zou de minister van economische zaken, Lubbers, kunnen ingrijpen. We zouden dan namelijk een economisch delict gepleegd hebben". Schiedam Het tamboer- en trompetterkorps Rijnmond- hand heeft van het Anjer fonds een subsidie gekregen van 3000 gulden. De band oefent op dit moment "al hard voor nieuwe shows in 2975. Voor de senioren staat een show op stapel met een buitenlands karakter. Terugblikkend op dit jaar is men by de Rijnmond-band bijzonder tevreden. De ju nioren werden in een nieuw uniform gestoken en dit mo del heeft volgens het bestuur vooral door de stijlvolle een voud overal succes. Dit jaar is men ook verder gegaan met de realisatie van bet termijnen-plan om de se nioren te laten overgaan op dne-ventïelmstrumenten. Al leen de laatste zending, te weten vier tuba's, moet nu nog afgeleverd worden. Schiedam Burgemeester Lems zal vanavond om ze ven uur de lichtjes ontsteken van een Zweedse kerstboom, 4te traditiegetrouw op het Koemarktplein ia geplaatst. De elf meter hoge kerstboom is geschonken door de Schiedamse vestiging van het Zweedse bedrijf Sandvik AB - uit Sandviken, een plaatsje 200 kilometer ten noorden van Stockholm. De Schiedamse dochteronder neming van dat bedrijf biedt het gemeentebestuur jaar lijks een boom uit eigen, land aan. Sandvik AB, fabrikant van handgereedschappen als za gen, beitels, vijlen en tuinge reedschappen, heeft de 1 boom per boot naar Amster dam vervoerd. Vandaar ging deze „bloem van de naaldbo zen familie" per trailer naar -de Koemarkt Aldus de heer J. van Willigen, directeur van de Technische Bedrijven in Schiedam tijdens een commissievergadering Maassluis M. C. Alers, hoofd van de afdeling plant soenen van de dienst van gemeentewerken in Maas sluis,-viert op donderdag 12 december zijn 25-jarig. ambtsjubileum. De jubilaris wordt namens het college van burgemeester en wethouders die dag om 25.00 gehuldigd in de aula van hopenbare scholengemeen schap voor havo en mavo iXoningin Juliana" aan het Kastanjedal 2; In aansluiting op deze bijeenkomst zullen de heer en mevrouw Alers vanaf 16.00 uur recipiëren. Oprits Comelis Alers werd op 24 mei 1925 geboren te Rotterdam. Van 1953 tot 1956 was hij werkzaam bij de provinciale waterstaat van Zuid-Holland. Na tot I960 werkzaam te zijp ge weest op de afdeling plant soenen van de dienst van gemeentewerken in Vlaar- dmgen, trad dè heer Alers op 16 januari 1960 als op- achter eerste klasse in dienst bij de afdeling plant-' soenen van de gemeente Maassluis.. Na achtereenvol gens de rangen van tech nisch ambtenaar te hebben doorlopen, werd hij op 1 ja nuari 1972 bevorderd tot technisch hoofdambtenaar Weste klasse. Schiedam Bijna drie kwart van de bewoners van de Slachthnisbuurt is ontevreden over de keuken van hun huur woningen. Men vindt de ze niet alleen te klein, maar vaak ook is de aanrecht gescheurd of onhygiënisch. In sommi ge gevallen komen er vuil en maden uit de luchtkoker en nemen de muren geen vocht op. Het- aantal „keuken"~klach~ ten had vermoedelijk veel hoger geweest, om dat degenen die wel te vreden zijn de keuken zelf hebben verbouwd of verbeterd. Dit is een van de belang rijkste conclusies uit een enquête die de bewo- nersveremging Schie dam-west in deze wijk heeft gehouden. Met deze Inventarisatie zal men nu op 9 december om 8 uur in gebouw De Kreek aan de Lan ge Haven een bijeenkomst hou den waarop men zal bespreken wat men gaat doen om deze situatie te veranderen. In totaal werden 206 entjuete-for- mulieren rondgebracht Daar van kwamen er 168 ingevuld terug. De antwoorden zijn in twee groepen te verdelen. Het ene deel gaat over de woonom geving, het andere over het wo nen zelf. Meer dan 60 procent van de be woners vindt dat hun buurt door het snelverkeer wordt „misbruikt", om de stoplichten op de doorgaande routes te ont wijken. Verder meent men dat de veewagens veel te hard door de straten rijden. Een oplossing hiervoor zien de Slachthuis buurtbewoners in het aanbren gen van zogenaamde drempels in de Poelslaan. Eveneens 60 procent zegt in de enquête dat de speelgelegenhe- den. in de wijk onvoldoende zijn. Iets meer dan 30 procent vindt deze matig en 6,7 procent zegt dat het goed is. Slachthuislaanbuurt wordt „misbruikt" Over de verzakkingen zegt 83 procent van de geënquêteerden dat in ieder geval de stoep moet worden opgehoogd. Achtenzes tig procent meent dat ook de straat moet worden opgehoogd. Over het algemeen is men van oordeel dat er in ieder geval iets aan dit euvel'moet worden gedaan omdat hierdoor regel matig de rioleringsbuïzen bre ken en zich ruimtes onder de flats vormen waar het rioolwa ter dan inloopt. „Hierdoor on- staat soms een soort beerput", aldus een bewoner. Onder het hoofdstuk „wonen" staan niet alleen klachten over de keuken. Meer dan 81 procent zegt dat de huizen erg tochtig zijn. Dit komt volgens velen vooral doordat de deuren en ramen slecht sluiten. De elektrische bedrading is in veel gevallen zeer oud. Bij35 procent gaat de gehele elektrici teitsvoorziening over één groep. Schiedam/Vlaardingen „Ouders leven nog van uit hun oude denkwe reld en zijn niet hele maal op de hoogte van de hedendaagse toe stand op de scholen" is een opmerking van de Schiedamse schoolde caan W. Meinen, die na d'e beroep endag *74 (in de Vlaardingse Lijn baanhallen) als „on waar" moet worden be schouwd. Met de beroepen dag, waar aan de kring van school decanen uit het district Nieuwe Waterweg vee! waarde hecht vanwege de uitgebreide voorlich ting over studiepakket ten en keuzemogelijkhe den, willen de schoolde- Schiedam Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben goedkeuring verleend aan de volgende besluiten van de Schiedamse*" gemeenteraad, waarbij kredieten zijn verleend; O 7.400 in verband met de te werkstelling van drie werkloze technici bij de gemeentelijke womngdienst. 25.000 voor een geldlening ten behoeve van de Schiedamse Muziekschool. P ƒ4.000 voor de aankoop van vier snoeizaagjes door Gemeen tewerken. O 671.000 voor het elektriciteits bedrijf; ƒ161.500 voor het wa terleidingbedrijf en 298.500 voor het gasbedrijf. Al dit geld wordt beschikbaar gesteld m verband met de woningbouw m Kethel-oost P ƒ200.000 voor de aankoop van panden krachtens delegatie bui ten het gebied van de binnen stad. Verder hebben GS ook twee wij zigingen goedgekeurd op de be groting van 1974. Deze betref fen de deelneming in de Stich ting molen de Vrijheid en de nieuwe dienstregeling voor de VROMküenst. carten dan ook niet al leen hun leerlingen voor lichten, maar ook de ou ders van alle scholieren uit het Waterweggebied. Ongeveer 45 voorlichters zullen de bezoekers op de beroepen- dag (aanstaande woensdag en' donderdag) aan de hand van informatie in woord en beeld duidelijk proberen te maken, hoe leerlingen hun keuzepak- keilen moeten kiezen opdat zij voor het gewenste beroep in aanmerking komen. „Het gebeurt namelijk nog veel te vaak, dat na hun studie blijkt dat de scholieren nog een ander schoolvak in hun pakket had den moeten opnemen, om niet bij de sollicitatie al afgewezen te worden", aldus Meinen. Aan de beroependag verlenen en kele bedrijven uit Schiedam en Vlaardingen en omstreken hun medewerking. BednjfsvoorUch- ters en jonge werknemers zul len vertellen en laten zien, wat hun beroep inhoudt, ter örien- tatie van de bezoekers. „Het is jammer dat sommige be drijven zelf baat wilden hebben bij eventuele assistentie aande beroependag", verklaart Mei nen. „Wanneer er een perso neelstekort was toonden ze zich bereidwillig om mee te werken. Enkele bedrijven echter hebben het laten afweten, omdat inmid dels alle daarvoor openstaande vacatures waren ingevuld". Minister Lubbers ...ingrij pen. Schiedam Het Leger des Heils houdt voor zieken, bejaarden en invaliden een kerstfeest Jn de sporthal Margriet Het feèst wordt op zaterdag 21 december, gehouden in samenwerking me£ de Stichting Lentefeest. In elk van de wijken heeft het Leger een adreswaar aanmeldingen kunnen worden -opgegeven. Voor Groenoord en Kethel is dat aan de Puccinistraat 11. De Van Hogendorpstraat 60 is het adres waar de Nieuwlanders te recht kunnen. Voor de Zuid- wijk is dit aan de IJsselmondes- estraat 30. In Oost kan men terecht aan de Rotterdamsedijk 218B. De aanmeldingen kunnen tevens worden, opgegeven aan de Ant Muysstraat 27B en Nieuwe Haven 123K. Gasten van de Stichting Lente feest kunnen zich opgeven bij mevrouw R. Konings aan de Rossinistraat 25, Het Leger en de Stichting Lente feest zoeken nog vrijwilligers voor het vervoer van de zieken en bejaarden. over de nieuwe aardgasprijzén per 1 januari Al naar gelang het gebruik zullen de prijzen in Schiedam per ku bieke meter fors stijgen. De gemeente heeft uitgerekend dat het nieuwe tarief van de VE- GIN inhoudt, dat degenen die meer verbruiken ook meer moeten gaan betalen. Destij- ging varieert ruwweg van twin tig tot zelfs vijftig procent van het huidige tarief. Schiedam ziet geen mogelijkheid om onder deze tariefsverhoging uit te komen. Commissielid P- Roos sen (CDA) vertolkte de mening van de leden met de woorden: „Het is een zaak die ons wordt opgedrongen. Ik kan me best voorstellen dat we hier wat progressievere tarieven wil len hebben. Maar nu staan we voor een voldongen feit We halen het echt niet juichend binnen". Naast de mogelijke „dreiging" van Lubbers tot eventuele maatregelen is er nóg een reden waarom Schiedam het best het door de VEGIN voorgestelde tarief kan volgen. De heer Van Willigen: irDe Vereniging heeft een beroep op ons gedaan om het tarief te volgen. Anders on dergraaf je namelijk de positie van de VEGIN bij de volgende onderhandelingen". De totaalopbrengst van de ver hoogde tarieven in Nederland levert de staatskas een slordige 750 miljoen gulden op. Wat be- treft de gemeente Schiedam;' een klein deel van de extra opbrengst ongeveer 40,000 gulden magjpj zelf houden. Ondanks dat de tarieven volgend jaar veel hoger worden, zag directeur Van Willigen spoedig daarna al weer een tariefsver hoging opduiken. „Volgend jaar zullen de prijzen ongetwij feld weer omhoog worden ge schroefd", vertrouwde hij de commissieleden toe. Schiedam De Hongaarse am bassadrice in Nederland, me vrouw Anna Brebits, zal op vrijdag 13 december in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat de tentoonstel ling Art Nouveau Hongrols openen. Dat gebeurt om kwart over acht 's avonds. De Hongaarse nieu we kunst" is voor publiek te' bezichtigen van zaterdag 14 de cember tot 20 januari. SCHIEQAMSÖ Ja. ook u kunt deze ideale krantenkoribmatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamscb Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant me) puur plaatselijk, nieuws Twee kranten voorde pnjs van een Profiteer ervan' P S u n leu*« ««r{jeii|imvg «urm op onót t sta a nfle jmmaeöön d an maa gasaarweKe' dn» wij wuksli|hsuiHov«i vs I naam »<lr«s I I woonplaats leleteon* I I Poort Cu) io hoon de Sch>edamscha Courant Pij het ftouerdamseh w^liGuwsblad J 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1