Gemeentelijke nota's over beleid kom ei de vier jaar m i Ik - u Speciale commissie politiezaken Moeten nutsbedrijven wel winst maken? Presentatie maatschappelijke dienstverlening verbeteren nieuws Eerste eis: herstel van woonfunctie binnenstad Kunstenaars inschakelen bij inrichten van straten In vroeger stadium overleggen met bewoners "ll m Algemene en bestuurlijke zaken Financiën en economische zaken Sociale zaken en volksgezondheid lilllllllllill! KANTTEKENING KANTTEKENING Illli!!l!IIDiniH!IililHIIIQD!!!iI!!!!!iililll!IIIIIIH Stadsontwikkeling en milieuzaken Onderwijs, cultuur en recreatie Welzijnsaangelegenbeden li m li ïii DINSDAG 10 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 burgemeester Lems verantwoording. Schiedam De burgemeester moet verantwoording afleggen over zijn politiebeleid aan de gemeenteraad en er zou een speciale raadscommissie voor politiezaken moeten komen. Deze beide uitspraken, afkomstig uit de verkiezingsprogramma's van enkele politieke partijen worden door burgemeester drs. A. J. Lems volledig onderschreven. Bij de politie zal de personeelswerving in de komende jaren veel aandacht blijven vragen. Dit om te voorkomen dat het normale selectie-criteria geweld wordt aangedaan. Men verwacht dat de trek naar ..gunstiger" gemeenten zeker zal toenemen en het is maar de vraag of het aanbod van nieuwe krachten beter wordt Het college is in dit opzicht enigszins bezorgd. Bij het gemeentebestuur is men bijzonder verheugd over het feit dat de verbouwing van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat bijna is voltooid en men is van mening dat het nu reeds nuttig is om te gaan denken aan de bouw van een goed geoutilleerd bij-bureau m Sc hied am-noord. Het steeds toenemende beroep dat op de brandweer wordt gedaan als hulpverleningsor ganisatie dwingt tot grotere aandacht voor de personeelsbezetting. Het aantal officieren zal in 1975 op sterkte rijn en thans wordt gewerkt aan het opbouwen van het middenkader. Het aantal vrijwilligers vertoont een stijgende lijn en men hoopt dit van 50 (nu) tot 80 man op te voeren. Men overweegt ook de her-oprichting van de jeugdbrandweer. Verder zal bij de brandweer een verhoogde efficiency de hoogste aandacht krijgen. Het voertuigenpark zal in de komende vijf jaren grotendeels worden vervangen. Naar verwacht zal nog voor het einde van het jaar het verslag worden uitgebracht van de commissie die een eventuele samenwerking van het gemeenteziekenhuis en het Nolet-ziekenhuis heeft onderzocht "Uitgangspunten daarbij zijn dat de ziekenhuis voorziening in Schiedam wordt behouden en zo mogelijk verbeterd. De belangen van elk personeelslid moeten zorgvuldig worden behartigd en er zal moeten worden gestreefd naar een democratische bestuursvorm Voor de lagere inkomensgroepen is het tekort aan woonruimte op dit moment nog het meest ernstig. Met de woningbouwcorporaties is er overleg gaande om binnen de sector waarover de gemeènte zeggenschap heeft tot een optimale woonruimteverde ling te komen. Verder zal worden nagegaan of het nuttig en mogelijk is de gemeente meer bevoegdhe den te geven bij het toewijzen van woningen die in particuliere handen zijn. Wethouder Bolmers .GTB-achterstand. Schiedam De positie van de gemeentelijke technische bedrijven zal nader moeten worden bekeken. Dit is noodzakelijk geworden nu in de afgelopen jaren de integratie van de technische bedrijven in Schiedam, VIaardingen en Maassluis niet is doorgegaan. Tijdens de besprekingen over deze eventuele integratie werd namelijk een aantal voorzieningen en investeringen stopgezet. Hierdoor is nu een aantal zaken achter gebleven bij de ontwikkelingen. In samenwerking met de gemeenteraadscommissie GTB zal deze achterstand moeten worden ingehaald. Deze zullen binnen afzienbare tijd in een afzonderlijke nota worden bekend gemaakt In rijn beleidsnota zegt het gemeentebestuur dat het wel een grote vraag is of de nutsbedrijven winst moeten maken. Men is tot deze vraagstelling gekomen hu steeds meer de tendens bestaat om wettelijke maatregelen te nemen die zullen ingrijpen in de autonomie van de gemeenten met betrekking tot de organisatie, produktie en prijsbepaling bij het gas, water en elektriciteit In feite is het nu al zo dat de minimum gas- en elektriciteitsprijs door derden wordt vast gesteld en dat de gemeente Schiedam alleen maar ten aanzien van de watertarie ven een eigen beleid kan voeren. De GTB-huisvesting voldoet zeker niet aan de eisen. De technische afdeling zullen vermoedelijk in het voorjaar van volgend jaar al verhuizen naar een nieuw semi-per- manent gebouw. Het administratiegebouw vertoont ernstige gebreken, zoals lekkages, slechte sanitaire voorzieningen en ruimtelijke indeling. Het college wil in principe komen tot een toekomstige nieuwbouw. Zou hiervoor echter geen geld beschikbaar rijn, dan beseft men terdege dat het uit 1914 daterende gebouw in 1975 grondig zal moeten worden verbouwd. Datzelfde geldt ook voor het mag^zijnge- bouw. Op korte termijn zal ook worden onderzocht in welke gebieden van de oude stad de grondverwerving prioriteit krijgt in het kader van de-stadsvernieuwing. Beraad zal ook nodig rijn over de financiële gevolgen voor het grondbedrijf van het niet, respectievelijk niet verder in exploitatie nemen van de diverse in Nieuwland en Groen oord resterende percelen grond en de plangebieden Woudhoek en Spaland. Wethouder Collé ..Integratie GG en GD.. SCHIEDAM De presentatie en de bereikbaarheid van de instellingen voor maatschap pelijke dienstverlening moeten worden verbeterd. Men denkt daarbij bijvoorbeeld aan gezamenlijke spreekuren, die ook in de wijken moeten worden gehouden. Een onderzoek naar de mogelijkheden zal binnen de komende vier jaar worden gehouden. Ten aanzien van de sector gezondheidszorg hoopt men dat medio augustus 1975 de speciale werkgroep die een eventuele integratie van de GG en GD in Vlaardingen en Schiedam bekijkt met haar verslag zal komen. Deze integratie moet volgens het gemeentebestuur worden gezien als een bijdrage die uiteindelijk kan leiden tot een volledig geherstructureerde gezondheidszorg. Op dit ogenblik worden ook de mogelijkheden onderzocht om te komen tot het oprichten van gezondheidscentra, waarin wijksgewijs teams van deskundigen werkzaam dienen- te> rijn. Het ligt in de bedoeling dergelijke teams te laten bestaan uit huisartsen, fysiotherapeuten, tandartsen, wijkverpleegsters, maatschappelijk werksters en zuigelin genzorg. In de loop van volgend jaar zal een plan tot realisering van gezondheidscentra worden gepubliceerd. Verder zal getracht worden een goed inricht te krijgen over de behoefte bp korte en lange termijn aan specifieke woonvoorzieningen. Dit betreft onder meer gezinsvervan gende tehuizen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, als ook de verschillende woonvoorzieningen voor bejaarden. In dit laatste zal ook de raad voor het bejaarden- werk actief betrokken worden. Deze raad, die op dit moment wordt omgevormd tot een raad voor het bejaardenbeleid is een typisch voorbeeld van een samenwerkingsverband, zoals de gemeente dit zich voorstelt. Hierin trachten alle instellingen ter plaatste tot een gecoördineerd bejaarden beleid te komen. Verder zal in deze sector de aandacht uitgaan naar de plaatselijke voorzieningen, passend in een regionaal karakter. Zo zal de gemeentelijke sociale dienst in 1975 een nieuwe centrale huisvesting betrekken. Hierdoor kunnen meer mensen een plaats krijgen, maar wel is er enige zorg over het aanbieden van een voldoende gevariëerd werkpakket. Ten aanzien van het woonwagenkamp zal hopelijk nog dit jaar den gemeenschappelijke regeling tot stand komen voor de regio Westland, waartoe ook Schiedam behoort. In het kader van deze regeling is het gemeenschapsgebouw gerealiseerd. Heel slim heeft het college van burgemeester en wethouders het boekwerk waarin het be leid voor de periode 19741978 is opgenomen voorzien van de titel: „Nota's van overwegin gen", Want het lezen van dit nauwelijks 20 pagina's tellende manuscript levert slechts de conclusie op dat érf weinig nieuws in staat. Natuurlijk is het wel aardig om te horen dat men onderzoekt of het mogelijk is dat de gemeente meer bevoegdheden kan krij gen bij het toewijzen van wo ningen die in particuliere han den zijn. Datzelfde geldt voor het streven om in een steeds vroeger stadium met de bewo ners te zullen overleggen. Maar de vraag rijst of al deze onderzoekingen en dit streven voldoende rijn als basis voor een goed gemeentelijk beleid. Dit programcollege met vertegen- woordigers uit PvdA, PPR/en CPN heeft kort na de totstand koming de indruk gewekt dat er een wezenlijk ander beleid zou komen. In dit verband werd ook gewezen op de aan wezigheid van de nieuwe, pro gressievere, burgemeester. Dat schiep zeker verwachtingen.- De eerste maanden kon men zich nog wel eens verschuilen achter opmerkingen als „We moeten ons nog inwerken" en „wacht de beleidsnota's maar af'. In dit licht bezien is het resultaat een beetje tegengevallen, De- schuld daarvan ligt zeker bij het college dat zelf die illusies gewekt heeft Eén ding is wel zeker: de wil om tot een ander beleid te komen ïs er wel, maar men erkent met deze publikatie dat zoiets niet in één dag te realiseren is. Het zou goed zijn als het college nog eens het rapport van de vroegere directeur Den Uyl van de Wïardi Beekman-stichting over de „smalle marges van de democratie" zou lezen. Wethouder" Zijdeveld .herstel woonfunctie. Schiedam De binnenstad zal bij de stadsontwikkeling de meeste aandacht vragen. Als eenmaal de bezwaarschriftenprocedure ten aanzien van het binnenstad-bestem mingsplan ten einde is, heeft het college een stuk gereedschap om verder te werken. Het negeren van deze bezwaarschriftenprocedure, waarop volgens het college van commerciële zijde al of niet verkapt wordt aangedrongen, zou de beginselen van onze rechtsstaat wezenlijk schaden. Het college wil echter voorkomen dat de bezwaren tot een absolute stilstand leiden. Daarom zal worden getracht die delen van het plan waartegen geen bezwaren rijn ingebracht zo snel mogelijk te realiseren. In de praktijk betekent dit dat het herstel van de woonfunctie van de binnenstad het eerst aan bod komt. Er zal naar worden gestreefd, dit op basis van ervaringen elders, om zo aantrekkelijk mogelijke binnen stadswoningen te bouwen. Daarnaast heeft het gemeentebestuur ook aandacht voor een eventuele verdere uitbouw van de stad naar het noorden. Men is van mening dat de discussie over dit onderwerp vrij snel zal moeten plaatsvinden. Het is mogelijk dat dan het totale structuurplan aan de orde zal worden gesteld. Bij de discussie zal ook het verschijnsel renovatie een rol spelen. De snel stijgende waardering voor oude wijken, zo meent het college, doet immers steeds vaker de balans doorslaan naar vernieuwbouw in plaats van gerichte sloop- of sluipende verpaupering. Wanneer renovatie in deze stad op enige schaal zo mogelijk is en dat doel zal het college zeker nastreven dan zal dit vanzelfsprekend van invloed rijn op de behoefte aan nieuwe woningen. Tot echte daden in het kader van het milieu zal men voorlopig niet komen. Een inventarisatieperiode zal in dit gebied noodzakelijk, zijn. "Wel constateert het zittende college dat het feit dat het milieubesef pas kort in ruimere kring is ontstaan, verklaart dat het milieubeleid op gemeentelijk niveau veelal versnipperd en „ad hoe" plaatsvond. Het gemeentelijke verkeersbeleid zal in hoofdzaak worden gericht op het voorkomen en verminderen van botsingen tussen „sterke" en „zwakke" verkeersdeelnemers. De straatinrichting die tegenwoordig wordt omschreven als ,Jeefstraat" wordt als een welkom en goed instrument gezien. Men drenkt ook aan dit soort straten in de nieuwere wijken. Schiedam Het gemeentebestuur wil proberen zoveel mogelijk de bevolking te betrekken bij het cultureel gebeuren. Men denkt in dit verband in het bijzonder aan een uitbreiding van de kunstklassen naar de wijken. Verder aan het organiseren van wijktentoonstellingen en het inschakelen van kunstenaars bij het inrichten van pleinen, straten en andere recreatievoorzieningen. Met spoed zullen trouwens de mogelijkheden worden onderzocht om aan de stijgende behoefte aan ateliemiimte voor beeldende kunstenaars tegemoet te komen. Om de integratie kleuter-basiscnderwijs zo optimaal mogelijk te laten verlopen vindt voortdurend overleg plaats. Het onlangs gereed gekomen concept speel-leerplan en concept raamleerplan is op dit ogenblik punt van discussie in de overlegorganen van de leerkrachten. De onderwijscommissie zal dit speel- en werkplan dan in februari ter bespreking aangeboden krijgen. Binnen enkele maanden zal ook het plan ontworpen rijn dat een aantal suggesties bevat oyer het multi-functioneel maken van schoolgebouwen. In samenwerking met het bijzonder, onderwijs wordt thans ook gewerkt aan een plan om gezamenlijk elk een boventallige kracht aan te stellen die kan invallen bij absentie van andere leerkrachten. De huidige vijfde klassers van het basisonderwijs konden door verschuiving van de zwemroosters in het schooljaar 1973/1974 geen rwemonderricht ontvangen. Deze leerlingen hebber dus ook geen examen kunnen doen. B. en w. hebben nu besloten om deze vijfde klassers per 6 januari aanstaande alsnog een half jaar zwemonderricht te geven. Binnenkort zal ook ©en rapport vrijkomen waarin het tekort aan gymnasUek-accommo daties in Schiedam wordt aangetoond. Verder zullen in dit rapport enkele suggesties worden opgesomd om deze weg te werken. Ook de eventuele consequenties daarvan zullen in dit rapport worden opgenomen. Het contact tussen de verschillende sportverenigingen in Schiedam en de gemeente maet volgens het college worden versterkt Het participeren van de gemeente in culturele stichtingen en in stichtingen die sportaccommodaties beheren, zal nog nader worden, bezien. Wethouder Van der Wtlk .communicatieverkeer Schiedam Het Schiedams college zal zich met kracht inspannen om bet huidige eenzijdig gerichte voorLchtingsverkeer om te bouwen naar een echt communicatiever keer met de bevolking. Over dit onderwerp is thans een nota in voorbereiding. Deze zal het uitgangspunt vormen voor de discussie die de gemeente gaat houden met grote groepen onder de bevolking zoals bewonersverenigingen. Vanuit de wijken komt steeds meer de roep om decentralisatie van beleid met betrekking tot die zaken die voor de wijken van belang rijn. Het college zal er dan ook naar streven, mede op grond van deze wensen, in een steeds vroeger stadium met de bewoners regelmatig overleg te hebben over zaken die de wijken betreffen. Dit proces verwacht aanpassingen van zowel de burger als de overheid, temeer omdat geen van beiden dit overleg gewend is. De gemeente zal verder het aanstellen van opbouwwerkers stimuleren en de bewoners-", en wijkverenigmgen accepteren als gesprekspartners. Inmiddels worden ook stappen genomen om de opbouwconsulent voor stadsvernieuwing metterdaad aan te trekken. In goed overleg met het particuliere initiatief zullen rich democratische beheers- en bestuursvormen moeten ontwikkelen, zodat er van een echte basis-democratie gespro ken kan worden. Na het verdwijnen van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ) zal getracht worden een nieuwe aanzet te geven tot het voeren van een goed jeugdbeleid Ook dit zal volgens het college moeten gebeuren in goed samenspel van gemeente en p articuli er initi atief Verder maakt het college zich grote zorgen over de specifieke problematiek, waarmee Schiedam in steeds verdergaande vorm te maken krijgt, namelijk de steeds stijgende j e ügd wer klooshe id Na het stopzetten van het bijzonder JOP-project is nu een studiegroep bezig om een soortgelijk initiatief opnieuw van de grond te krijgen. Binnenkort zal hierover, een rapport verschijnen. Inmiddels zal dan de gemeenteraad ook moeten besluiten over het aantrekken van een ambtenaar jeugdzaken, conform het advies dat destijds door een commissie ad hoc is gegeven. In het komende voorjaar zal over deze zaken een meerjaren-beleidsplan verschijnen. i-w| 131 f®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3