Overal nieuwe „loten" aan stam van de Rugby Bond jaar- Hengelsportverenigingen vhb straks m een organisatie VAN JONGEN TOT MAN. VAN MAN TOT KEREL! Het is rugby vergadering ■■■HBHSKBBBflESEDBBBUBBMMnBSnBDI HUBlBW S S Stel u voon een voetballer, die plotseling de bal op raapt en daarmee naar het doel van de tegen stander rent. Hij zou de „risee" zijn van het pu bliek om van gele, c.q. rode kaarten, maar te zwijgen. Maar moeten wij de geschiedenis gelo ven, dan Is zo in 1823 de ruby-sport ontstaan en de vader Is ook bekend: De 19-jarige William Webb Ellis, student aan de Public School van het Engelse stadje Rugby, vereeuwigd door een ge denksteen in genoemde school van het genoemde stadje. Leen van Oosten - old timer in de Nederlandse Rugby Bond - vindt het een verhaal, zoals van het jongetje, dat zijn vin ger in de dijk stak en daarmee een overstro ming voorkwam. De Grieken en de Romeinen hebben al een soortgelijk spel gekend en het zal wel ergens in Engeland zijn opgedoken, zoals het ook op de een of andere dag naar Nederland is gebracht, men zegt door Plm Muller, die alge meen als de vader des voetbals wordt vereerd. Belangrijker vindt Leen van Oosten, dat rugby na .vele, vele jaren in de schaduw van z*n beroem de, broertje voetbal te hebben geleefd nu toch eindelijk wat terrein jgaat winnen. Uiteraard Hog niet van de klasse van de grote rugbylan- den, mar Nederland is nu toch van de C- naar de B-ponle gepromo veerd, met sterke tegen standers als Joegoslavië, Marokko, Polen en West- Dulisland. En era Neder landse selectie verloor onlangs eervol van Schotland B, zo eervol dat het (verwende) Schotland** publiek het verlaten van de arena met applaus begeleidde. Nog belangrijker vindt Leen van Oosten, dat de groei - barrière van rug by clubs eindelijk is doorbroken, dat om de Delftse Studenten Rugby Club - de oudste van Ne derland - nieuwe clubs zijn ontstaan - in Wate ringen en Hoek van Hol land - en elders wordt geprobeerd om nieuwe clubs van de grond te brengen. Wie nog geen keus heeft gemaakt uit de vele mogelijkheden, die er zijn voor een „mens sana in corpore sano" (een gezonde ziel in een gezond lichaam) krijgt het niet gemak kelijk, want hier is de heer Van Oosten Leen voor de intimi die u toeroept: „Word een man, wordt een kerel: ga rugby spe len!" En wie Leen van Oosten bekijkt moet toegeven dat het geen holle frase van hem is, want voor me zit een reus, die ondanks zijn leeftijd hij is bijna vijftig nog iedere week de velden op trekt om rugbywed strijden te arbitreren, na een kwart eeuw zelf de sport te heb ben beoefend. Waaneer het waar is, dat „on bekend" een synoniem is voor „onbemind", dan heelt ook de rugbysport recht van spreken. JDoe jij aan rug by. Wie dat al niet aan Leen van Oosten gevraagd heeft in zijn lange sportcar- rière, als lid van de RJLC. (de Rotterdamse Rugby Club) Hij heeft er geen min derwaardigheidscomplex van gekregen en kan er als voorzitter van de Neder landse Sociëteit van rugby- scheldsrechters glimlachend op terugzien. Jarenlang heeft hij er als ijverig pro pagandist tegen gevochten, tegen het algemeen misver stand dat er over zijn sport bestond, maar hij zou nu misschien nog een roepende in de woestijn zijn, wanneer hij en zijn rugby-bond geen steun hadden gekregen van de NOS. Want wat bleek? Dat uitzen dingen van belangrijke rug bywedstrijden, zoals Schot land Wales, of Engeland Frankrijk bij het tv-kij- kend publiek aansloegen. „Het waren dan nog wel flit sen, maar de mensen von den het leuk en Bob Spaak", vertelt Leen van Oosten, kreeg veel response. Onget wijfeld door de televisie en ook door de enthousiaste commentaren van een man als dokter Van Swol en - Hans Brian hebben de rug bysport een beetje uit het verdomhoekje geholpen, waarin zij vele jaren ge dwongen WQ3 te blijven. Er was nog een misverstand zo hardnekking als duivelsnaai garen, namelijk dat rugby alleen maar een sport was voor de jongetjes van zoge naamde betere komaf: stu denten en zo Leen van Oosten: „Het is waar, dat de Delfste Studen ten Rugby-club de oudste rugbyclub is van Nederland. Maar in de D.R.CV74 heeft deze stad nu ook een niet- universitaire dub, waarvan de wedstrijdsecretaris, R. 1 Looyaard, in Pijnacker woont; Wegendoomlaan 3. GEMENGD Het ledenbestand van rugby clubs is altijd een beetje gemengd geweest, want wie bijvoorbeeld de ledenlijst van de Rotterdamse Rugby club bekijkt komt daarop bestuurs- en commissiele den tegen uit Berkel-Roden- rijs, Barendrecht. Ridder kerk, Den Briel, Hoek van Holland, Vlaardingen, Bleiswijk. Eensdeels omdat zij misschien uit Rotterdam naar de omliggende plaat sen zijn „geëmigreerd", an derdeels omdat in die plaat sen nog de mogelijkheid ontbreekt hun geliefde sport te beoefenen. Maar het verandert Vorig jaar was er in Zoe termeer een interlandwedstrijd om in de ze snelgroeiende sub-stad vab Den Haag propaganda te maken voor de rugby sport „Een propaganda", vertelt Leen van Oosten, „die misschien niet helemaal geslaagd was omdat het door Bart in 'Hout veld, waarop gespeeld moest worden, er zich niet zo" goed voor leende. Want een rug- by-veld is nu eenmaal geen veld, omdat er ook achter de doelen wordt gespeeld". Waar een oude club als de RRC dertig jaar over gedaan heeft: om een eigen veld te krij gen, dat realiseerde men veel vlugger in Wateringen, dat,vol gens de heer Van Oos ten, een sport-accomo- datie heeft, waar vele grote steden jaloers op kunnen zijn. Wate ringen, met de Wate- ringse Rugby Club, behoort tot de nieuwe loten aan de stam van de Rugby Bond. Er zijn er in deze con treien nog meer. Zo heeft sinds kort ook Hoek van Holland z'n. eigen rugbyclub, uit de duinen gestampt door oud RRC-lid Jan van Burg, President J. van Wierdsmastraat 172, Hoek van Hol land. En Dordrecht heeft z'n A.V. Hercu les, te bereiken bij de heer P. Barends, Ver eniging 27. Leen van Oosten vraagt me nadrukkelijk, deze namen en adressen bekend te maken, om dat deze clubs In tegenstelling met an dere sportclubs geen ledenstop héb ben. Integendeel hoe meer zielen hoe meer vreugd. Een ver heugend verschijnsel noemt Leen van Oos ten ook: de doorbraak naar het noorden des lands. Met steun van C.R3L heeft de Rug bybond een geslaagde poging gedaan het noorden uit zijn Isole ment te krijgen, met nieuwe clubs in Gro ningen, Leeuwarden, Assen, Drachten, Dwingelo en Delfzijl. In vele andere steden groot en klein we doen maar een greep: Ijmuiden, Arnhem, Culemborg, Naald wijk) zijn verheugen de initiatieven om rug by van de grond te krijgen. In Vlaardin gen bijvoorbeeld heeft Sprey van de meubel fabriek het al eens jammer nog zonder resultaat gepro beerd. Maar overal is belangstelling, kleine re gemeenten hebben veel medewerking van „sportzaken" en zo mag de Rugby Bond niet klagen. ORGANISATIE De problematiek voor de Ko ninklijke Nederlandse Rug by Bond is om de groei van de bond bij te houden. Want zoals In vele amateuristi sche sportbonden Is de orga nisatie in handen van ama teurs, dat wil zeggen van goedwillende leden, die „het er even bij doen". Gelukkig heeft men sinds kort een betaalde kracht, een admi nistrateur, die veel schrijf werk opknapt. Door de groei vallen er ook leemten in het kader. Want rugby moet ook worden ge leerd en is geen eenvoudige sport, men probeert oefen- meesters aan te trekken van het CIOS en van de Acade- mie voor Lichamelijke Op- weding. De arbitrage is de tweede steen des aanstoots. Leen van Oosten de oppe- rarbiter kan ervan mee praten. We denkt een rug by-wedstrijd op z'n akkertje te kunnen fluiten vergist zi ch. Er is een gedegen spel- kennis en een goede li chaam scondi tie voor nodig. Leen van Oosten kan het nog wel bijbenen, maar dan moet wel een beetje op z'n gewicht letten. „Want", zegt hij, ,je bent na een wed strijd bekaf. „Om nieuwe scheidsrechters te krijgen worden nu drie nieuwe cur sussen beraamd: in Gronin gen, Arnhem en Den Haag of Utrecht Dit jaar is er door de groei ook een nieuwe competitie- indeling: 1 ereklasse, met 12 teams - 2 eerste klassen (waarin Wateringen al een plaats heeft veroverd) en verder wordt er, om grote reisen te voorkomen, in dis tricten gespeeld. De ereklas se en de eerste klassen wor den gefloten door scheids rechters, aangewezen door de bond de regio door aankomende en clubscheids- rechters. Liefhebbers kun- nen zich aanmelden bij de Nederlandse Rugby Bond, secretariaat Theo Maan Bouwmeesterlaan 800, telef. 070—244747. JEUGD Wie de Jeugd heeft, zegt men. heeft de toekomst Hoewel rugby op de scholen prak- tiseh onbekend is, heeft de Kon. Nederlandse Rugby Bond toch en misschien juist wel daarom een mi ni-rugby voor de school jeugd ontworpen. Eerlijk heidshalve dienen wij eraan toe te voegen, dat het idee Is ontstaan In Wales, waar men zeer tot verdriet bij de jongens onder de 12—13 jaar de belangstel ling voor rugby zag slinken. Het spel, zoals het door de ouderen wordt gespeeld, bleek voor de jongsten niet zo aantrekkelijk. „Too rough" om het maar duide lijk te stellen- Het moest speelser worden en niet met 15 doch met 9 spelers in een team, 4 voorwa artsen en 5 driekwarten. „Enfin, wie het allemaal precies wil weten", vertelt Leen van Oosten, hij richte zich tot de Nederland se Rugbybond, die folders stuurt, waarin het allemaal haarfijn wordt uitgelegd. En voor de rest verwijst Leen van Oosten ook graag naar een poster van de Neder- landse Rugby Bond, met de opwekking: RUGBY van jongen tot man..van man tot kerel! De nieuwe structuur van de georganiseerde hengel sport was een der agendapunten tijdens de door de VHB gehouden algemene jaarvergadering. De Stichting ter voorbereiding van de Landelijke Hengelsportorganisatie kan begin volgend jaar haar taak beëindigen. Dit betekent, dat dan de eenentwintig federaties van hengelsportverenigin gen, die thans in de stichting samenwerken, kunnen overgaan tot de oprichting van één grote" organisatie. De naar schatting 300.000 leden kun nen in 1975 gaan beschikken over een z.g. „grote vergunning" die het mogelijk maakt te vissen in 70.000 hectaren viswater. Dit is de helft van het totale binnenwater van ons land- De VHB ressorteert nu nog onder de federatie „Randstad". Na de oprichting van de grote landelijke organisatie is de bond met de overige verenigingen wel genoodzaakt hierbij toe te treden. Vanaf dat tijdstip zullen hengelsportverenigingen uit- pyitrad landelijk georganiseerd kunnen zijn, De nieuwe struc tuur valt uiteraard toe te juichen maar brengt ook voor de VHB intem konsekwenties mee. In de nieuwe federatie gaan alle sportvissers een gelijke jaarcon tributie betalen, ongeacht de leeftijd, dus ook de 65-plussers. Het totale ledenbestand waarmee de VHB het nieuwe honds jaar ingaat, bedraagt 3248 leden. Vorig jaar waren dit er 3033, een toename dus van 215. Ongeveer duizend leden zijn houders van „B-ver gunningen gepensioneerden die hun bondsdocumenten tegen een geredu ceerde prijs ontvingen. Voor deze leden heeft het bestuur een tussenoplossing gevonden als uitwijkmogelijkheid om deze groep niet opzij te hoeven schuiven. Zij kunnen lid blijven van de bond tegen een contributie van 6,- per jaar maar krijgen evenwel geen ..Randstadvergunning" (oa voor de Brielse Maas) en „Grote vergunning" meer en ook geen gratis bondsblad of dat wordt L uitgeven door de nieuwe federatie. Het bestuur gaat hierbij uit van de mening, dat op leeftijd" gekomen sportvissers doorgaans niet al te ver meer van huis gaan om hun spert te beoefenen. Er is bovendien voor deze leden voldoende vruchtbaar viswater in en rond Vlaardingen. Voor de overige leden luidde het bestuursvoorstel: de contributie van 15,50 per jaar te brengen op 10,-. Het staat de gereduceerde leden natuurlijk vrij om over te gaan naar de z.g. gewone leden. Ze gaan dan inplaatsvan twee kwartjes per maand, éénguldenvijftig betalen. Als motivering voor de contributieverhoging voert het bestuur aan, dat naast de jaarlijkse afdracht per lid aan „De Rand stad", groot drie gulden, volgend jaar eenzelfde bedrag aan de Landelijke organisatie dient te worden betaald. Voor de houders van de z,g. „Singelvergunning" blijft alles bij het oude. Hiervan zijn er vorig jaar 1666 uigegeven. De volledige vergadering ging akkoord met de contributieverho ging voor beide ledeneatagorieën WESTLAND COMBINATIE Voorzitter Aad van Biezen gaf de vergadering ook een inzicht over de stand van zaken aangaande de mogelijke oprichting van een Westland Combinatie.Hierover zijn de besprekingen nog gaande. Hierbij zijn betrokken: bestuurders van Groot Rotterdam, De Toekomst (R'dam), VHB, Schiedam en Omstre ken, Delft, en enkele kleinere hengelsportverenigingen uit het Westland. Voordelen van zo'n combinatie, waarin de verenigin gen volledig autonoom blijven, zijn een gemeenschappelijk beheer van het viswater en het uitwisselen van vergunningen om in eikaars water te mogen vissen. BELEIDSPLAN 1975 Voor het jaar 1975 bestaan bij het bestuur de nodige plannen met betrekking tot de visstapel in de door de VHB beheerde waterpercelen. Met de aankoop van een elektrische opvisappa- ratuur, waarvoor 7100,- is geïnvesteerd, is het mogelijk om in de gesloten tijd alle percelen grondig af te. vissen. Waar nodig zal nieuwe vis worden uitgezet en voorts gecontroleerd of de verhoudingen aan soorten met de aanwezige roofvis aan de hiervoor gestelde eisen voldoet Aan de beroepsvissers die de palingrechten bezitten in Vaart en Maaslandse wateren wordt verzocht eventueel te vangen wilde karpers af te geven aan de VHB. Ze worden dan uitgezet in de overige waterpercelen teneinde de karpervissers meer sport te kunnen bieden. De vissers krijgen ook toestemming om de bliek-en brasemstand in genoemde wateren wat uit te dunnen. Bij het optreden van een overbezetting van beide soorten ontstaat bodemconcurrentie met de overige grondazers wat de ontwikkeling in algemene zin teveel afremt WATERKWALITEIT De gemeente liet in 1973/1974 regelmatig de kwaliteit van het viswater onderzoeken. Deze kwaliteit in de Vlaardingse Vaart is redelijk. Bepaald onvoldoende echter in de waterpartij van park 't Nieuwelant Om een betere doorstroming van het water te bevorderen ligt het in de bedoeling van de gemeente de singels en vijvers te laten uitbaggeren. Met dit werk is 150.000,-gemoeid. UITBREIDING VISWATER In 3975 krijgen de leden meer vangmogelijkheden door een uitbreiding van het waterareaal. Dan mag ook gevist worden in de vijver van het Kolpabad en die gelegen nabij „Het Zonnehuis" en Huize „Vaartland". Voorheen was dit kweek- water, waarin nu ook zware karpers worden uitgezet. De vijvers bij het Holy-ziekenhuis blijven verboden water. Ze gaan diene als groei vijver voor de karpers. De snoekvissers krijgen er eveneens water bij. In overleg met de Delftse Hengelaarsbond kan volgend jaar ook op snoek worden gejaagd in het bovenstuk van de Oost Gaag, in de Zijde en nu in de gehele Vlaardingse Vaart. BESCHERMING VISSTAND Het bestuur deed een beroep op de leden om toe te zien op ontoelaatbare visrrethodes, zoals het in de gesloten tijd vissen op snoek met gebruik van de spinner of met het grote vishaken trachten te enteren van aan de oppervlakte zwem mende karpers. Praktijken waaraan paal en perk dient te worden gesteld met behulp van de goed willenden onder de leden. „Bij het constateren van deze feiten is het wenselijk het bestuur hiervan op de hoogte te stellen", aldus voorzitter Aad van Biezen. VISSTEIGERS Nog voor het begin van het nieuwe visseizoen kan worden overgegaan tot de bouw van vijf vissteigers. Met bemiddeling van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie is hiervoor een subsidie verleend. Alleen motorisch gestoorde leden mo gen van deze steigers gebruik maken. Zij immers kunnen alleen in invalidewagentjes aan de waterkant komen. JEUGDVTSSEN OP WOENSDAG Op de begroting voor 1975 is ook een bedrag uitgetrokken voor het jeugd vie sen op de woensdagmiddagen en tijdens de vakan ties. Initiatiefnemers hiervoor zijn de heren A. Dirks en J. HoUenberg die zich nu reeds van de nodige hulp verzekerd weten. Naast de eigen jeugd zullen ook meisjes en jongens van de basisscholen worden aangezocht aan dit jeugdvissen deel te nemen. Dit kan echter alleen met protectie van de sportraad en het gemeentelijke bureau lager onderwijs waarmee contact zal worden opgenomen. UITBREIDING WEDSTRIJDCOMMISSIE Doordat het bestuur voornemens is over uitbreiding van het wedstrijdprogramma voor - te gaan tot een wedstrijdprogramma voor 1975 met attrac tieve evenementen zijn enkele leden toegevoegd aan de be staande weds try dcommissie. Hiervoor werden gekozen de heren D. Berveling en C. Hoogwerf. Aftredend waren de leden L. Benjert, A. van Bommel en C. vink sr. die allen werden herkozen. In het bestuur waren voorzitter Aad van Biezen en Rinus de Goede eveneens periodiek aftredend doch stelden zich weder om herkiesbaar. Ze werden bij acclamatie in hun functies herkozen. Niet herkiesbaar, wegens ziekte was Henk KuyL In zijn plaats werd Jaap HoUenberg door de vergadering geko-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 4