SGHIEDAMSCHE COURANT Brand bij Gusto snel bedwongen op complex 's-Gravenl ans< eweg Ook 75 woningen Blind echtpaar krijgt geld voor geleidehond Tentoonstelling Art Nouveau uit Hongarije geopend Weilmaehtsoratoriitm voortreffelijk uitgevoerd door Tooiikunstkoor Kopen eigen woning iets gemakkelijker Roetwolk van Wilton oorzaak overlast Commissie stadsontwikkeling zal vanavond plan beoordelen hinderwet vergunning Aanvragen Eén dronken man bij alcohol controle 6 pagina's. Maandag 16 December 1974 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 99ste jaargang.no. 25197 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL e De Hongaarse ambassadeur In Nederland, mevrouw Anna Bebrits, heeft vrijdagavond In de aula van het Stedelijk Museum de tentoonstelling Art Nouveau uft Hongarije geopend. Deze expositie, met "nieuwe kunst" (ook wel Jugendstil geheten) uit de periode rond en na 1900, duurt tot 20 januari. De belangstelling voor de opening van deze belangrijke tentoonstelling, die in Nederland alleen in Schiedam, En schede en Tilburg te zien zal zijn, was bijzonder groot. Een aantal ambassadeuren en zaakgelastigden van het "corps diplomatique" uit Den Haag was aanwezig, terwijl ook enkele vooraanstaande kunstliefhebbers en -verzame laars uit Schiedam zich lieten zien. In zijn inleidende toespraak zei museumdirecteur Hans Paalman het een eer te vinden, dat "zovele officiële personen op de openingsplechtigheid acte de présene gaven". Dat bewijst de belangrijkheid van deze expositie, aldus Paalman. De tentoonstelling Art Nouveau Hongrois geeft een boeiend overzicht van de stromingen in de Hongaarse kunst in de jaren rond en na de eeuwwisseling. Twintig meier boven water Schiedam In één uur tijd heeft Direct' rukten twee autospuiten de Schiedamse brandweer za- en een autoladder uit, terwijl de terdagmiddag een fikse brand Havendienst twee blusboten weten te blussen op de pijpen- stuurde. legger Viking I, die op de Het vuur was moeilijk te bedwin- scheepswerf Gusto ligt. Dat ge- gen» want de brand woedde op beurde ln samenwerking met de stelling ruim twintig meter de Rotterdamse Havendienst. boven het wateroppervlak. De bestrijding van de vlammen De brand ontstond doordat werd nog extra bemoeilijkt, gloeiende druppels ontstaan doordat op de stelling van de na gutsen, een nabewerking bij pijpenlegger gasflessen lagen lassen waren gevallen op het opgestapeld, wat gevaar voor dekzeil van een stelling op de. ontploffingen met zich mee- pijpenlegger. De vlammen gre- bracht. Om elk risico uit te pen direct om zich heen en in sluiten werd de brand vanaf korte tijd stond de hele stelling een daarnaast staande stelling in lichterlaaie. bestreden. Een surveiilanceboot van de Rot- Vooral het brandende dekzeil was terdamse Havendienst, die op moeilijk te blussen. Langs de dat moment toevallig langs de stellingplanken kropen de scheepswerf van Gusto voer op vlammen omhoog. Daardoor de Nieuwe Waterweg waar- werd ook het verfwerk bescha- schuwde onmiddellijk de digd. Na ruim drie kwartier alarmcentrale van de brand- blussen was de brand groten- weer in Rotterdam. Vandaar deels bedwongen. Hoe groot de werd de Schiedamse brand- totale schade is, wat nog niet weer gewaarschuwd. bekend. Schiedam De mogelijkheid om een eigen nieuwe woning te kopen door middel van een geldlening met gemeentelijke garantie zal iets worden verruimd. De gemeente wil de verordening daarvoor zo wijzigen dat bij de aflossing een zodanig schema wordt gehanteerd dat de jaarlijkse lasten geleidelijk stijgen. Het is namelijk gebleken dat door de ontwikkeling van de inkomens de hoge woonlasten na verloop van enkele jaren meestal aanzien lijk minder zwaar drukken. De minister van volkshuisvesting Gruyters heeft daarom deze nieuwe regeling ontworpen. De laatste jaren zijn de mogelijkheden tot het verlenen van garanties al enkele malen iets verruimd. Het is nu zo, dat iedere meerderjari ge de volledige verwervingskosten van een eigen woning door middel van een geldlening met garantie kan krijgen. Het eigen geld kan beperkt blijven tot slechts honderd gulden. De nieuwe regeling is gunstig met het oog op de voortdurende stijging van grond- en bouwkosten en in het bijzonder de huidige hoge rentevoet. Het rijk zal ook voor dit soort leningen met geleidelijke lastenverzwa ring voor vijftig procent deelnemen in het verlies dat eventueel voor de gemeente uitvloeit uit het garanderen van de rente en aflossing. Schiedam - Tijdens de Advents-kerstviering van Scouting Schiedam in de kerk van StJan de Doper is de opbrengst bekend gemaakt van de plaatselijke collecte in het kader van de landelijke actie "Kijk Uit". De hier aanwezige driehonderdvijftig leden van Scouting Schiedam brachten ruim achthonderd gulden bijeen. Het bedrag werd aangeboden aan het blinde echtpaar Reuser- Deichgróher dat de schenking namens het Koninklijke Ne derlandse Geleidehondenfonds in ontvangst nam. Voor de aanschaf van een geleidehond is vijfhonderd gulden nodig, aldus Aad van Oorschot, de voorzitter van Scouting Schie dam. Het ritueel van de offergave stond in het téken van het "licht" waarin de kerstviering isi geplaatst. Bij elke afdracht werd een kaars ontstoken aan een kerstster met als laatste handeling de onthulling van het beeld van een geleidehond. Schiedam - Bij het Openbaar Lichaam Rijnmond zijn en kele tientallen klachten bin nengekomen over Iuchtver- v ontreiniging, veroorzaakt door werkzaamheden op de scheepswerf Wilton-Feije- noord. Het afstellen van een klep in de machinekamer van de scheepswerf leverde nogal wat problemen op. Daar- door ontsnapte een roet wolk, die vrij aanzienlijke overlast veroorzaakte. Tot ver in de omtrek van de werf sloeg roet neer. Schiedam - Scandinavian Maskin Service, tevens "Scama Coolers" te Schie dam heeft bij de gemeente om een vergunning ge vraagd in kader van de hin derwet Deze moet gelden voor de in- richting tot het vervaardigen .en herstellen van luchtkoe- lers, condensors en dergelij ke aan de Warande 38. Er zullen ondermeer zeven elektromotoren en diverse werkplaatsmachines worden geplaatst Voor het aandrij ven van diverse slagerijma chines heeft de slagerij Ge broeders De Jong aan de Parkweg nog een vergun ning aangevraagd voor on dermeer acht elektromoto ren. Schiedam Het Rot terdamse bouw- en aannemingsbedrijf Muijs en De Winter BV wil ook wonin gen aan de 's Grave- landseweg gaan bouwen. was er slechts sprake van kantoorbe bouwing op het gras land nabij deze weg en de Delflandseweg. Er bestaan plannen om op dit terrein naast kan toorruimte ook een 15- tal woningen te creëren. De woningen zullen de kantoorflats aan weers zijden flankeren. De kantoorflats worden zes- hoog, het complex wo ningen aan de kant van de Delflandseweg wordt vijf verdiepingen hoog en de woonflat aan de Schie wordt waarschijn lijk nog een etage lager. redelijke termijn in gebruik ningen te realiseren, aan weers- kan worden genomen. zijden van de kantoorbebou- Door het kantoorvloeroppervlak wing, van 20.000 vierkante meter tot In de entreehal van de woonflats 15.000 te verminderen, is het zal een ruimte zijn gereserveerd mogelijk geworden om 75 wo- voor een klein winkeltje voor De gevel van de kantoren wordt verkoop van primaire levensbe hoeften. Dit winkeltje, ten ge rieve van de bewoners, zal da gelijks zijn geopend. een geprefabriceerde metalen montagegevel met een donker bruine kleur. Buitenzonwering en borstweringplaten voor de balkons krijgen een lichte kleur. Iedereen kan tegen het aan vragen van deze vergunnin gen bezwaar maken .tijdens hoorzittingen die respectie velijk om 11.30 en 11.45 uur op dinsdag 24 december be ginnen op de gemeentesecre tarie in het Stadskantoor. Voor 1 januari kan men zijn bezwaren ook schriftelijk aan de gemeente kenbaar maken. Schiedam - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie op de Churchillweg 397 automobilisten en be stuurders van andere ver voermiddelen op alcohol- verbruik gecontroleerd. Bij de alcoholcontrole, die vie- reneenhalfuur duurde, liep één automobilist tegen de lamp. Tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt, om dat hij dronken achter het stuur zat. Vier andere auto rijders kregen een rijverbod opgelegd. de achterzijde van de flats,' langs het *s Graveland, zal een parkeerterrein worden aange legd, dat plaats biedt aan onge veer 285 auto's. Op verzoek van de dienst ge meentewerken zal de commis sie voor stadsontwikkeling en stadsuitbreiding zich vanavond in haar vergadering buigen over het plan om behalve kan toorflats ook woningen aan de 's Gravelandseweg te doen ver rijzen. Halverwege dit jaar werden de* plannen voor kantoorbebou wing al goedgekeurd door Ge deputeerd e Staten van Zuid- Holland. Inmiddels heeft de ge meente echter de wens geuit om meer woningen in de buurt van de binnenstad te laten bou wen. Er is al overleg gevoerd met Muijs en De Winter. Daar vleoide dit schetsontwerp uit voort, Alvorens verder te on derhandelen met het bouwbe drijf verlangt de directeur van gemeentewerken, H. G. de Block, een principe-instemming met het ontwerp van het college van b. en w. zijn drie redenen waarom ge meentewerken meer woningen in de buurt van de binnenstad Wil. De heer De Block in een brief aan b en w: „Een vergro ting van het aantal woningen in de directe omgeving van de binnenstad is voor het functio neren van de binnenstad van belang. Daarnaast is een inte gratie van wonen en werken voor de sfeer en de beleving gewenst". Als derde overweging noemde De Block „een verkleining van het aantal vierkante meters kan tooroppervlakte". Volgens de directeur zou dat garanderen, dat het hele complex op een Schiedam In de vrijwel geheel bezette Grote of St. Janskerk gaf het Toonkunst koor zaterdagavond een voortreffelijke uitvoering van de vier eerste cantates van het Weihnachtsoratorium van Johaan SebasÜaan Bach. Het is de derde keer dat dirigent Aad van der Hoeven zijn koor dit magistrale werk van Bach liet verklanken. Ditmaal met een muzikale begeleiding van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland, het concert werd een groot succes. Eeeds bij het inleidingskoor van de eerste cantate geraakte de toehoorders in de ban van Bach's muzikale geloofsbelijdenis. De' sfeer in de kerk geaccentueerd door flak kerend kaarslicht dat afstraalde van de koperen kroonluchters, droeg hieraan ui teraard het nodige bij. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de aria gezongen door tenor Paul Schotman, „Frohe Hirten" uit de tweede en mooiste cantate en „Schlafe, mein Liebster" gezon gen door de alt, Christiana van der Putten. Niet minder als evenwel de door de mezzo-, sopraan gezongen Echo-aria uit de vierde cantate: „Flösst, mein Heiland". Hierin steeg de stem van Rita van Harmeien naar grote hoogte. Fijnzinnig waren de bij de aria's en recitatieven gebezigde aecom- pagmenten met fluit, hobo en de door Tijn van Eyk virtuoos bespeelde clavecimbel. Het warme stemtimbre van bas, Aerde Kuiper en de belevende voordracht van Paul Schotman als evangelist mogen zeker niet onvermeld blijven. Evenmin de door het koor vol schoonheid verklankte kora len, strak geleid door Aad van der Hoe ven. Willem dê Èruin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1