Van Baar en: kritiek op laf |FC Vlaardmgenontzag wooa Johan Toonstra 1 Instelling SVV fataal PIM VISSER: "EEN GOEDS fefil Vuurwerk bij Arie van Gemert Knie bles sure iifiiniiiiiimrHriiiiHuijiifiNiüininiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiniiminiimiiuiiiijiiiiiiiminfiTnnnimiiniiniii. MAANDAG 16 DECEMBER 1974 i!llilllll!]l!!SIIISI!!lil!!HII11lilll)l!!!Sllin!ill!lini!!ll!l!llll!llll!llil!llll!lll!!!llll!||||||!ni!ll!l!|lininiil FC Vlaardingen haalde tegen Heerenveen voor de tweede maal (gratis) de jeugd binnen (weer duizend), maar tussen drieduizend kijkers was dat niet zonder risico. Want in de geest van oudjaar as het geknal van vuurwerk niet van de lucht. Ondanks proepen om zich met vuurwerk in te tomen, moest arbiter Arie an Gemert dat 90 minuten met gemengde gevoelens aanhoren Jan van Baaren, vorige week in VI uitgebreid bekritiseerd door collega Hans Alleman (die overigens binnenkort excuses zal aan- eden), stond ook bij Van Gemert in het verdomboekje, toen hij Dubbeldamse arbiter een handsbal van een Fries trachtte uidelijk te maken. Natuurlijk, zoals dat met trainers in het vuur an het spel gaat, met een schreeuw en juist daarop maakte WK's Arie aanmerkingen. In de geest: „Nog één keer en je gaat achter hekken". Welke speler van FC Vlaardmgen staat genoteerd in de boekjes an scouts van Sparta en Feyenoord. Men mag aannemen dat an der Hoek (Feyenoord) en Sonneveld (Sparta) hadden gericht topscorer Johan Toonstra, maar ook is hen het gedegen spel an Johnnie Jansen niet ontgaan. Juist met Heerenveen is „de ijker" begin dit seizoen in de slag geweest, maar omdat Fortuna n FC Vlaardingen werd omgetoverd, bleef hij op Vlaardingse bodem. Maar voor hoe lang nog? Jan van Gorsel deed weer eens Vlaardingen aan,maar dan als van een commissie die het betaalde voetbal op zijn meritus eoordeelt „Nee", 2ei de Vlaardingse drs., „ik ben niet gestuurd oor de KNVB, maar ik word. elke veertien dagen verzocht naar een wedstrijd te gaan. Natuurlijk begon ik bij de eredivise en nu daal ik af, naar FC Vlaardingert-Heerenveen. Geldprcmies, ze zijn de spelers van FC Vlaardingen volkomen vreemd, maar vier maal winst, vanaf Heerenveen, betekent 500 'piek, met zes punten 200 piek en bij zeven punten 400 piek. BU FC Den Bosch gaan de Vlaardingers het opnieuw proberen. Vlaardingen Jaloerse blikken richting Johan Toonstra, topscorer bij uitstek <15), die Heeren veen ook bij FC Vlaar dingen veel houvast gaf. Wel kreeg hij van het centrale duo Robbemon- d/De Ruiter veel vrijheid maar ook scouts van Feyenoord en Sparta ontging het niet dat de Fries erg sterk aan de bal is. Conclusie: FC Vlaardingen ver loor, ondanks veel inzet, alleen van Johan Toonstra omdat trai ner Laszlo Zalai zijn (verdedi gend) concept volledig op hem. afstemde. Voorts - ter compen satie - alleen Bouman, Van der Bol en Jansen frequente man- dekking gaf, „en daarmee", li spelde later de Hongaarse trai ner in een mengelmoes van Duits en Nederlands, „waren de giftanden uit de Vlaardingse club," Jan van Baaren, langzamerhand gewend aan weinig goals: „Zo'n defensieve instelling van Heer enveen is erg laf, rpaar ja - ter verdediging - onzè topscorer (Aat Reygersberg) heeft pas driemaal gescoord en Johan Toonstra nu al vijftien maaL Geen wonder dat de Friezen hun concept afstemden op de lange Fries, die zij trachtten te bereiken met lange halen, na dat de Vlaardingers energiek waren begonnen". Maar ondanks die dadendrang kwam doelman Griever zelden in moeilijkheden, enerzijds door zijn subliem verweer" - ge holpen door zijn lengte - maar ook waren de acties, hoe goed ook bedoeld, erg eenzijdig. Via een middenveld (Bouman, Van der Bol en Huyèr) dat erg aanvallend was ingesteld, zelfs te gretig speelde en daarom hadden de Friezen, met hun tactisch uitverdedigen, steeds weer het lege middenveld tot hun beschikking. Waarin mees tal Johan Toonstra zich opstel de om het Vlaardingse centrale duo weg te lokken. En met Arie Don in duel. De Vtaardinger staakte de strijd voortijdig. Ger Robbemond komt te ïaat. Goed keepende Azing Griever grijpt klemvast in. dieptepasses of snelle 1—2 com binaties zichzelf weer in stelling bracht, zoals in die 21ste mi- nuut, toen Wiebe de Jong fel oprukte, Johnnie Jansen ont liep en via een secure pass de voet van Johan Toonstra al klaar stond: 0-1. „Uitvloeisel van kwaliteitsverschil", lichtte trainer Jan van Baaren later toe, „omdat zo'n speler niet lang bij Heerenveen zal spe len". De Vlaardingers raakten door die supervroege goal wat ontmoe digd, „omdat", ging Jan van Baaren verder, „het accent vol ledig op de aanval lag en men daarom geruime tijd de weer stand niet had om tegen die onverdiende achterstand op te boksen". Toch slaagde de thuisclub erin het spel naar zich toe te trek ken via bijvoorbeeld Rob van der Bol die simpel langs Teun Door Bas van den Berg Kist gleed en Aat Reygersberg, buiten bereik van doelman Griever, in stelling bracht. „Maar", oordeelde later de Westlander, „die bal kwam zó hard aan, dat ik geen tijd meer had om mijn voet te richten". In de laatste fase voor rust kroop de Heerenveense defensie ver schillende malen door het oog van de naald, vooral wanneer er door de aanhoudende druk „missers" uitkwamen, die dan in laatste instantie door Griever werden opgelost Vreemd genoeg prefereerde Heer enveen na de thee de aanval omdat het zich met vier spitsen snel in de „kijker" wilde spelen. Een vloeiende actie tussen Toonstra en Wierts leidde bij FC Vlaardingen de aandacht af, maar ondanks die „trub bels" bleef het gretig aanvallen. Tot aan het oneindige toe. Want de acties bleven steriel. Alleen maar „Koog voor de pot" en daar had de. Friese defensie geen enkele moeite mee. Zelfs Jan Roodbol moest geblesseer de Arie Don doen vergeten, maar het in de breedte secure uitverdedigen van Heerenveen bleef de aandacht vragen. Slechts een schot van Johnnie Jansen, uit een vrije trap, le verde veel beroering op, toen doelman Griever de bal onder zijn arm door liet glippen, maar het houtwerk redding bracht. Zelfs René Pas moest zich de laatste twaalf minuten nog trachten te bewijzen in plaats van Frans Stans, „om de aan val te versterken", aldus Jan van Baaren, maar werkelijk uitgespeelde kansen waren-er niet bij. Slechts een serie hoek schoppen van snel in paniek geraakte Friezen deden het aar dig, maar het effect bleef toch nihil. Tien minuten voor tijd moest doelman Peter Eikelenboom nog uitlopend redden op een inzet van slimme Toonstra en nadat ook Wiebe de Jong nog gevaar had gesticht, was snel duidelijk dat FC Vlaardingen aan het eind van zijn latijn was. Waarmee het nu al een streep zette onder de forse beloning die het krijgt wanneer het vier duels ongeslagen bleef: 500 piek. Bij zes punten krijgt het 200 piek en bij zeven punten 400. Dus er is nog genoeg kans voor iets extra's Van onze sportredactie Leeuwarden Onder leiding van de uitblinklende aanvoerder Wamaar heeft SVV zich in het duel met SC Cambuur tot halverwege de tweede helft over eind kunnen houden. Daarna was het echter snel gebeurd en behaalden de Friezen een dik verdiende 3-1 overwinning, SW liet de ruim 2500 toe- fluitconcerten aan het schouwers weten niet adres van de Schiedam- van plan te zijn het. of- Diers, fensief te zoeken, maar Als gevolg van de defensieve te proberen een punt te houding van SW was de eer- Danny Mofendïjk...enïge doelpunt.. pakken. Het Friese pu bliek had weinig waar dering voor die instelling en het regende dan ook ste helft de moeite van het aankijken nauwelijks waard. Ondanks het grote overwicht zag SC Cambuur geen kans een bres in het,Schïedamse bastion te slaan, waardoor SW met een hoopgevende 0-0 stand aan de tweede helft kon beginnen. Een overtreding van Jeup tegen de doorgebroken De Blaauw, even na het begin van de twee de helft, betekende in feite de ommekeer in de wedstrijd. Jeup kreeg een boeking van scheidsrechter Jonker. Dat was uiteraard rtiet zo erg, maar het inspireerde de Friezen er nog wat feller tegenaan te gaan. Of SW dat nu wilde of niet, de ploeg moest ver naar achteren onder een vrijwel constante druk. In de Schiedamse doel- mond leverde dat een aantal zeer spectaculaire momenten op, waarbij SW enkele malen door het oog van de naald kroop. Zo haalde Groeneweg de bal een keer weg van de doel lijn, nadat doelman Van der Velden was bezweken voor een inzet van De Groot en mikte Jeup de bal bijna in eigen doel. In de 20ste minuut hielp er echter geen moedertje lief meer aan. De Groot bracht Hoekstra in stelling en toen was er ook voor Van der Velde geen hou den meer aan: 1-0. gen en nadat Haan eerst nog een keer de onderkant van de lat had geraakt, werd SW na een half uur spelen op een 2-0 achterstand gezet. Een soepele combinatie tussen de Zuidslaaf Kuzmanovic en Haan werd door eerstgenoemde speler af gerond met een puntgave tref fer. Omdat SC Cambuur daarna de teugels wat liet vieren kon SW nog even terugkomen. De Schiedammers zagen kans een veldoverwicht te veroveren en. het was Molendijk die acht mi nuten voor het einde de bal in De Fnese formatie bleef aanörin- het Friese doel mikte: 2-1. STRAFSCHOP Direct zocht SC Cambuur op nieuw de aanval en toen bleek dat SW niet meer de kracht had om nog iets terug te doen. Een minuut voor het einde liep SC Cambuur uit tot 3-1, dankzij de niet gewilde medewerking van SWer Meerhof, Hij vloer de tot twee keer toe De Groot en volgens scheidsrechter Jon ker was daar maar één ant woord op te geven; strafschop. Haan greep dit buitenkansje gretig aan en joeg de bal via de paal voor de derde maal langs de vertwijfeld reagerende Van der Velde. Haarlem Voor Hermes-verdedi ger Arie Brouwer ziet de voetbal toekomst er een stuk minder roos kleurig uit. De ex-Spartaan suk kelt al enkele maanden met een hinderlijke knie blessure. Afgelo pen week ging hij er weer door heen, waarna er foto's zijn ge maakt. Arie Brouwer: „Ik weet nog van niks. Dinsdag hoor ik de uit slag, maar ik ben bang dat het een meniscus is". Haarlem Hermes blijft de laatste weken voor opvallende ge beurtenissen zorgen. Boekten de Schiedam mers vorige week te gen UVS nog hun grootste overwinning sinds anderhalf jaar, deze keer kwam er een eind aan een an der, even merkwaar dig als bewonderens waardig record, dat al sinds januari 1973 be stond. De 4-1 neder laag tegen een opper machtig EDO bete kende namelijk de - eerste nederlaag, die Hermes in die bijna twee jaar in. een uit wedstrijd leed. Extra vervelend voor de Schiedammers is het, dat zij juist vanmid- dag voor het eerst konden horen, dat koploper Rood-Wit had verloren. Een unieke gelegenheid om naderbij te komen, is daarmee in rook vervlogen, hoewel het natuurlijk ook wel prettig is, dat de ach terstand op deze ma nier niet groter is ge worden. Zoiets kan echter wel heel spoedig het geval zijn, wanneer^ Hennes zo slecht blijft voet ballen als het tegen EDO deed. Gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd do mineerden de Haar lemmers, die over een geoliede ploeg bleken te beschikken, waarin met name middenvel der Van der Lubbe en voorwaartsen "Uiten- daal en Herman Ka- moen uitblonken. Ger Ruseier, praktisch altijd uitblinkend als spitsenbedwinger, had de grootste moeite met dit tweetal, dat makkelijk van positie wisselde. Beiden wa ren trouwens ook no gal eens sterker in de lucht, iets wat Ruseier tegen andere tegen standers zelden over-' komt. v Nu trof Ruseier en met hem de andere Her mes-verdedigers, het niet, dat voor hen een zeer matig blauw-wit middenveld opereer de. Door de kniebles sure van Wim van Baarle was Ger Bak kes weer in de ploeg opgenomen, maar de ze onderstreepte nog eens zijn recente vormgebrek. Bakkes is nu eenmaal geen verdediger, maar kan door knappe aanval lende acties vaak erg veel goedmaken. Het kwam er deze middag niet uit. Daar kwawm bij dat ook Arie Riedijk in verdedigend opzicht ernstig tekort schoot en dat ook Ton Vor- stenbos niet helemaal uit de verf kwam (wel licht kreeg hij teveel te doen, doordat zijn collega's faalden). ACTIES Slechts in de eerste tien minuten kwam Her mes tot gevaarlijke ac ties. Meteen al raakte Riedijk via een EDO verdediger de paal en na tien minuten werd een treffer van Aad van de Voort afge keurd, omdat Riedijk buitenspel stond. In die fase speelde Her mes vrij geïnspireerd, een inspiratie die ech ter steeds verder weg zakte naarmate de wedstrijd vorderde en EDO met meer ver trouwen ging voetbal len. Hermes moest al snel te rug en nadat Commijs in de 14e minuut op de doellijn had gered, was het na 19 minuten 1-0. Bij een scrimmage voor het Hermes-doel werd tot driemaal toe ingeschoten. Eerst brachten de lat en het been van Jacques van de Kroon nog redding, maar de derde knal (van Kamoen) kwam wel in het net terecht Pim Visser over die tref fer: „Die goal was te kenend voor onze in stelling. Het mag toci niet voorkomen, dat jc tegenstander in je ei gen strafschopgebied tot drie keer toe de kans krijgt om aan te leggen. We hebben het echt te makkelijk op gevat vanmiddag. Ik hoop, dat dit een goe de les geweest is." Na die eerste treffer zakte Hermes beden kelijk diep weg. Slechts Komaat (hard werkend en slim pas send) en Piet van de Burg konden zich aan de algemene malaise onttrekken, maar ook zij konden met z'n tweeën geen potten breken. In de 35ste minuut verloor Ruse ier een kopduel van Uitendaal die daar mee Van der Lubbe lanceerae. Met een vrij veld voor zich scoorde deze beheerst: 2-0. Wie na rust had ge hoopt, dat Pim Visser succes zou krijgen met zijn pauzespeech (Pim Visser: "Ja, ik heb in de rust mijn mond niet dichtgehou den. Een toespraakje was wel op z'n plaats") kwam bedro gen uit, want binnen twee minuten scoorde Kamoen 3-0. Nog even leek Hermes terug te komen, toen Bakkes een penalty mocht ne men, nadat Van der Voort onderuit was gehaald. Bakkes schoot onzuiver, zodat doelman Tent de bal kon grijpen. Ondanks deze tegensla gen voetbalde Hermes in die fase goed en het was dan ook "nor maal", dat Riedijk na goed voorbereidend werk van Komaat in de 16de minuut voor 3-1 zorgde. Hermes gooide alles op de. aanval; Plet van de* Burg ging naar voren en met slechts drie verdedigers werden de EDO-aanvallen be streden, Voor beide doelen leverde deze strijdwijze 'ouder wetse' momenten op, maar het was uiteind elijk EDO, dat via Ui tendaal scoorde: 4-1. Pim Visser: „We hebben zwak gespeeld. Het is zeer waarschijnlijk, dat ik wat wijzigingen ga aanbrengen. Ik ga er maar eens een paar nachtjes over slapen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3