Schiedam achterhaalt DCV Martinit zet streep onder „nomaden bestaan99 m a om i I II 4 'Na twee verschillende helften Wim Walthie stopt li m vr Hl GSS- Groenoord in sporthal Kritiek op arbiter Voorzitter Henk Br ener: „We wachten ai 25 jaar op een eigen clubhuis" Wethouder opent nieuwe clubhuis #f®ÈP mm i m rdfflÈÊÈÊm!»1 S tWmSBSÈÊÊÊÊh SM' m 1 MAANDAG 16 DECEMBER 1974 SCHIEDAMS CHE COURANT Krimpen a.d. IJssel DCV telt nog steeds volop mee m de race om de tweede plaats in 3C. Al devalueer den de Knmpense kansen wel enigszins door de deling met Schiedam, dat tegen het thuis nog onge slagen DCV tot een even verdiende als verdienstelij ke l—l kwam. Schiedam-trainer Hans Kuijtenberg: „Wel de verhouding. Voor rust waren wij beter en DCV erna. Al was het voor ons wel een gouden punt". Logisch want ^Gerard Blacquière mikte eerst zeven minuten voor tijd de gelijkmaker in de touwen. Schiedam De Schiedam- se Voetbalvereniging WF moet eraan wennen dat Wiüi Walthie geen deel meer uit zal maken van het bestuur. Wim Walt hie heeft namelijk be dankt als secretaris. Dat is niet zomaar ineens ge beurd. Walthie heeft er erg lang over nagedacht en cr met verschillende bestuursleden over ge sproken. Zeven jaren heeft hij het secretariaat waargenomen. Hij zegt daarvan: „Ik heb van alles in het bestuur en de vereniging meege maakt Hoogtepunten en dieptepunten, lief en leed. Hoe het komt kan ik niet zeggen. Ik weet het niet, maar ik ben er totaal op afgeknapt. Ik ben daar om van mening dat een ander beter mijn werk kan overnemen, want als je iets doet, moet je het met hart en ziel doen en niet halfslachtig en daar dreigde het met mij heen te gaan." Wim Walthie is voor "WF echter niet verloren. Hij blijft zijn club en spe ciaal bet eerste team trouw als grensrechter. Zij werk als secretaris wordt per 1 januari over genomen door de heer H. de Gids. Schiedam Het zaalvoet balprogramma dat van avond in de sporthal Margriet wordt verspeeld luidt: 19.15 uur Wico 5-Pechvogels 2, 20.00 uur Germinal 2-DESV 2, 20.45 uur OACN-boys-De Ro zet 21.30 uur WK-RFC, 22.15 uur GSS-Groe- noord. Voor rust maakte DCV met klei ne Jos Houweling als nuttig middenvelder geen moment waar een potentiële promotie kandidaat te zijn. Het volhard de in breedte-spel zonder durf, kwam statisch over en leed zichtbaar onder het gemis van voldoende persoonlijkheden in de ploeg. Schiedam daarentegen stichtte meer gevaar. Krimpense laatste man Jan Bonte: „Dat kwam vooral door hun middenveld, dat voor rust een paar keer goed door kwam. Maar ja, bij ons liepen ze zich toen niet vrij". Een juiste zienswijze, want terwijl voorposten Eef Krabbendam en Gerard Blacquière attentie ble ven opeisen en gaten trekken, mocht Bram Scholte tweemaal levensgevaarlijk doorgaan. De eerste keer redde uitstekende goalie Gerrit Visser met goed getimed uitlopen en daarna bracht Jan Bonte met een „noodgreep" redding. Merkwaardig dat volkomen onno- door Fred Ivens Van onze sportredactie Krimpen a.d. IJssel Arbiter Verstraaten was bij DCV- Schiedam een terecht bekri tiseerde man. De kalende leidsman floot het uiterst sportieve duel bijkans "ka* pot", terwijl daar volstrekt geen reden toe was. Maar als er een werkelijk belang rijke beslissing moest wor- dsn genomen, liet hij echter doorspelen. DCVs Piet Lagarde, die het zonder zieke elftalleider Koos Rook moest doen: "Je weet bij zo'n man gewoon niet waar je aan toe bent. Als er een Schiedammer in ons strafschop-gebied onder uit gaat dan fluit-ie niet voor een penalty en ook laat hij ons nog eens bijna scoren na een handsbal. Wat ben je op die manier aan het doen..." Schiedam-trainer Hans Ruïj- tenberg moest in de rust bij Verstraaten komen. "Vol gens hem werd er te veel gepraat in het veld. En dat terwijl er geen moer is ge beurd.." ke zaak. Dan kan het kleinste foutje achter al de gelijkmaker betekenen. En dat gebeurde. Lagarde ging echter wat al te lichtvaardig om de feiten heen. Piet Bonte: „We hebben ge woon slecht gevoetbald. Drie maal achter elkaar gilde ik op een gegeven moment om. de bal Ik stond helemaal vrij. Maar ja, ik kreeg 'm maar niet". Bram Scholte passeert Jan Quist, terwijl arbiter Verstraaten toekijkt. GELIJKMAKER Doordat Wim Verwey (verkeerde linkerbeen) en Piet Bonte de mogelijkheden niet verzilver den en doordat René Hofland onzuiver passte en zwoegende Cees Geleedst een teenlengte tekort kwam, kwam Schiedam er zonder grotere averij van at En kwam, nadat Bram Scholte de fout van Jan Bonte had Bijna nog had Schiedam gewon- verzuimd af te straffen, alsnog nen. In de laatste minuut be- op gelijke hoogte. Bram Schol- reikte Scholte opgekomen Hen- te nam "drie hoekschoppen op nie Hagen, die te ver uitweek rij en trof met z'n derde corner waardoor Visser 2'n diagonale de voorste paal. Het leer inzet kon pakken, sprong voor de voeten van Ge- Bram Scholte, Schiedams excelle- rard Blacquière die voor een leeg doel niet meer missen kon 1—1, In de 39ste minuut zoals Ef Krabbendam in de rust al had voorspeld. rende nummer acht: „Duurt de wedstrijd nog tien minuten dan pakken we ze. Want DCV was goed kapot. Achter liepen er zelfs al twee met kramp," RC Schiedam veertig jaar Schiedam Het was goed vol in het Rotterdamse buurthuis De Put, waar de RC Schiedam herdacht dat het veertig jaar geleden werd opgericht Om precies té zijn op 18 oktober 1934. Reden voor diverse sprekers om even terug te blikken in het verleden. Zoals vice voorzitter van de sportraad Arie Verlinde, die memoreerde dat enige tijd geleden een versnippering plaatsvond waardoor Schiedam momenteel twee wielerclubs bezit Nog verder terug ging erevoorzitter Teun van der Ent, momen teel 81 jaar, die aanhaalde hoe gezellig het vroeger was geweest op het Mather,essebaantje in de buurt van de huidige Parallelweg. Ondanks de vele tegenslagen heeft de Rennersclub zich in die veertig jaar opgewerkt tot een vereniging met ruim 200 leden, waaronder bekende coureurs als Jan Breur, Peter van Wijk, Gerrie Mak, Klaas Koetje en de nog immer hard fietsende veteraan Manus Brinkman. Uiteraard werd er tijdens de receptie nog even stilgestaan bij de mannen van het eerste uur, die het hadden aangedurfd om Schiedam sinds lang weer een eigen Rennersclub te geven: Willem Vingerling, Toon Koevermans, Henk Breur, de gebroeders Tinus en Gies Heyster, de gebroeders Wim en Bill van der Heiden, Rinus -Visser, Jo Schafthuizen en niet vergeten „steun en toeverlaat" Runus Pijnen. Uit die tijd ook stammen namen van bekende renners als: Flip Vethaak, Piet de Vries, Gemt van Straten, en Manus Brinkman. Toch kampt de RC Schiedam sinds het verdwijnen van het Mathenessebaantje met een huisvestingsprobleem dat nog steeds niet is opgelost Het vaak gesuggereerde: ga maar naar de wielerbaan op Harga, blijkt door de moeilijkheden in het verleden - waardoor een groep mensen na een fikse ruzie weer enige tijd later de SWV Harga in het leven riepen - niet zo'n simpele oplossmg als het lijkt Maar het betekent wel dat de RC Schiedam - 25 jaar na het verdwijnen van de vorige accommodatie - nog steeds „in de kou" zit. Huidige voorzitter Henk Breur daarover: „We willen geen lokaliteit achter het een of andere café, dat kunnen we ten opzichte van onze jeugd niet ranken. Natuurlijk was het de bedoeling dat de kantine van de huidige wielerbaan in handen van de RC Schiedam zou komen, maar goed, dat is wat anders gelopen dan de bedoeling was. We hebben nu een parcours in de 's-Gravenlandsepolder, maar meer dan een kleedwagen hebben we daar niet. We hebhen aan de gemeente gevraagd of we er nog twee wagens bij mogen zetten. En laten we eerlijk zijn, vijfentwintig jaar geleden is ons al beloofd dat de accommodaties die toen moesten verdwijnen zo vlug mogelijk weer zouden worden neerge= zet". Thans, 25 jaar na de belofte, wordt gewezen naar de kantine van de wielerbaan op Harga. Maar wie de problemen want die zijn er, al dan niet terecht - kent, zal moeten erkennen dat de jubilerende RC Schiedam ddérmee niet is geholpen. Want al zegt Henk Breur: „Echt moeilijk hebben we het niet", het gemis van een eigen clubhuis geeft zelfs een veertigjarige een klein beetje het gevoel in de kou te staan dig veel te kort leidende arbiter Verstraaten nu niet op z'n fluit blies, want .een strafschop was het alleszins. Scholte: ,,'t Is wel erg ook. Vorige week kreeg ik 'm ook al niet". Geriit Visser, die ook nog een „kogel" van Blacquière met de vuisten moest bewerken, had het heel wat drukker dan wat onzekere collega Kees Heijdra die het alleen even lastig had met een trekbal van Wim Krijgsman een iets te zachte kopbal van Wim Verwey. DCV-trainer Piet Lagarde, hal verwege het duel: „Schiedam speelt stukken beter dan des tijds, toen we wat schlemielig met 2—0 verloren". Diezelfde Lagarde diende zijn pu pillen in de rust wel enige „pep talk" toe. Met succes. De ex- goalie: „In de tweede helft wa ren we feller en niet meer zo passief. Ook werd er meer diep gespeeld. Alleen hebben we te veel kansen nodig". RAAK De eerste de beste mogelijkheid in de tweede acte was echter meteen raak. Al in de tweede minuut liep René Hofland zich los van Peter Rietveld (even later vervangen door Emiel Vervloei) en passte met het „buitenkantje" effectvol rich ting hoofd van Piet Bonte. De lange spits miste evenwel, maar kreeg via Wim Krijgs man een niet te missen herkan sing. Dat was 1—0 en Fiets vierde competitietreffer (van de negen DCV-gosls). „Toen zakten we een kwartier helemaal weg" analyseerde Ruijtenberg achteraf volgens de waarheid. „Als DCV wat meer het koppie had gebruikt bij de counters dan was het 2—0 geworden". „We hebben het wel slim genoeg gespeeld" was Lagardes weer woord, „Maar als je vergeet te scoren, dan is het een duidelij- Schiedam Onder grote belangstelling van vrijwel de gehele plaatselijke sportwereld verrichtte de wethou der van sportzaken, Clara Visbeen-Stroman zaterdag de officiële opening van de eerste eigen accommoda tie van de SVV Martinit. Ét Het officiële moment. Wethouder Clara Visbeen onthult de tekst; na 46 jaar Martinit eindelijk thuis. Een gebeurtenis waar deze sport- gemeenschap in verschillende ledengeneraties naar toe is ge leefd, Ze was al jaren gerech tigd om naast de naam Marti nit" (duurzaam en sterk) ook het devies van de provincie Zeeland „Luctor et Emergo" aan het blazoen toe te voegen. Want geworsteld habben de™. Martnionen. in feite vanaf de *2 r1"*? E™IS° oprichting in 1928, om boven te komen in 1974. Baas in eigen huis: en wat voor een huis. nen te ontwerpen voor het zo lang begeerde „eigen home". Een gedeelte van de van Spuit overgenomen accommodatie ging tegen de grond. Wat bleef staan is ingericht als klee druimte, vier voor spelers en één voor scheidsrechters. De rest van de 112 m2 dient nu als opslagruimte voor materiaal. Aan een devaluatie tot Voor de bouw van een kantine roet gelegenheid voor het bie den van recreatiemogelijkhe den is druk gerekend en plan nen gemaakt. Wel vijf tekenin gen kwamen op tafel ingediend liggen 45 lange jaren van een soort nomadenbestaan. Toen Martinit, als personeélsclubje van de gelijknamige fabriek van asbest-cement en leiplaten, overging tot de oprichting van een zelfstandige vereniging, stond de oprichters uiteraard al een eigen clubgebouw voor ogen. een, sfÉI&MpP Vï i A het Volkspark om het hier gele gen speelveld te delen met de Korfbalclub Schiedam. Voor de senioren was HBSS de gastheer en voor de junioren SW. Met heel wat betere voor uitzichten trok Martinit de afge lopen zomer naar Thurlede waar de Hockyclub Spirit, uit zijn jasje was gegroeid en el ders een onderkomen had be vochten. Hoe het Martinit hier is vergaan met medewerking van de gemeente inzonderlijk de plantsoenendienst tonen de twee speelvelden met een afras- tering van stalen buizen. Een handdruk tussen voorzitter Aad van der Horst en voomtter bouwcommissie Luc Franken (rechts) bezegelt de Een in het leven geroepen bouw- overdracht. commissie kreeg als taak plan- overigens overal welkom geheten, „Zwerver" dacht toen niemand. Gastheren werden de clubs, die de terreinen van De Boshoek bespeelden en die later gebruik maakten van het complex aan de laan van „Spieringshoek". Toen dit complex dienstbaar gemaakt moest worden voor woningbouw trok Marünit naar De oplossing kwam nog geheel gekende weelde voor deze> sportgemeenschap. Verantwoord Over deze laatste worsteling gaf de voorzitter van de bouwcom missie, Luc Franken, alvorens de accommodatie aan voorzit ter Aad van der Horst over te dragen, een uitvoerig exposé. Tevens hoe Martinit er in ge slaagd was een verantwoorde financiële basis te vinden voor een project dat maar even voor 160.000 gulden is verzekerd. door »n aannemer. De Mn nog ClubUefde speelde hierin, een be- aanlokkelijker dan de andere, maar waar het op schortte wa ren de benodigde financiën. onverwacht. In Rotterdam was een geprefabriceerd schoolge- bouwtje te koop en dat is de basis geworden voor het paleis je waarover Martinit nu kan beschikken. Met eigen man kracht is de fundering gestort, waarna de aannemer de zaak langrijke rol. De oprichting van een „club van 100" waarvan elk lid een bankje met hetzelfde cijfer op tafel deponeerde. Ver schillende subsidies moesten ui teraard een handje helpen evenals een renteloze lening. Maar alles staat er en vrijwel lastenvrij. Met recht, dat voor zitter Aad van der Horst zei trots te zijn op wat hier met vereende krachten tot stand is gekomen. overeind zette na een ruimtelij. Met het onthullen ke wijziging van het casco. Een ruime recreatie ruimte en een oergezellig eigentijdse bar waar de sfeer van afstraalt, compleet met keuken, is het resultaat Alles met eigen leden gecreëerd tot aan de bestuurskamer toe De jeugd van Martinit zal hier allereerst worden opgevanger bij terreinafkeuringen; een on van een ge denkplaat verrichtte wethouder Visbeen de eigenlijke opening van de accommodatie in zijn geheel. „In Schiedam valt nog veel te doen voor de sport," zo constateerde de wethouder. Bij het realiseren van de bestaande plannen is het noodzakelijk dat er een samenwerking tussen de gemeente en sportvereniging over en weer tot stand komt Niet minder ook tussen de ver enigingen onderling. Martinit zelf lang een „nomade" geweest heeft hierbij een voorbeeld ge steld. Het bieden van inwoning aan de zaterdagclub W.K. Voor deze openingsreceptie was de belangstelling bijzonder groot. Bestuurders van vrijwel alle sportverenigingen maakten hun opwachting bij het bestuur. Hieronder bestuursleden van VVK en van de Hockeyclub Spirit en afgevaardigden van de KNVB en de RVB, respek- tievelijk in de persoon van de heren A. van Bokkum en J. Bijlo. Esn weelde aan bloemstukken zette het nieuwe clubhuis in een ware feesttooi. Ook kreeg voor zitter Aad van der Horst nog de nodige praktische geschen ken en bedragen onder couvert in ontvangst te nemen. Veel oud-leden en werkers van het eerste uur, waaronder ere voorzitter Willem v.d. Kant wa ren hiervoor naar het overigens natte sportcomplex Thurlede gekomen. De drumband van QBK, vergezeld door charman te maar kleumende majorettes gaven met een muzikale show reliëf aan dit voor Martinit zo heugelijk gebeuren. I rij 'Hl M ■Hl nil ÏI;| /jï| ;-u|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 5