SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeen te Har chief nu snei over naar Korte Haven Benw willen containers KAfiD VERBOUWING VAN PANDEN BEGINT SPOEDIG Hogere cijfers Spaarbank Meer recreatie in Groenoord „Heuvels" in Nieuwland Advies: VROM moet weer twee keer per week huisvuil ophalen SG peilt belang stelling voor „stuk voor vrouwen Opnieuw brandje op pijpenlegger liiiil Kunstwerk en keetwagen uitgebrand w Kerstdiensten van het Leger Kerst-inn Maandag 23 December 1974 D ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 6 pagina's 99ste jaargang no. 25202 SCHIEDAM EN KETHEL SCB1E0AMSC1 ta hoarl d N ouMSSlad Schiedam Het gemeen- I 'te-archief, dat nu is ge- I vestigd aan het Oude I Kerkhof 5, zal op korte 1 termijn naar een nieuw a gebouw verhuizen. De besprekingen hierover zijn volgens het gemeen- b tebestuur al in een ver bs gevorderd stadium Het Oude Kerkhof 5, waar- in nu nog het gemeente-ar chief is gevestigd, blijft be houden. Schiedam Bij de Spaar bank anno 1820 werd in de maand november 14.505.752 gulden en 26 cent ing^cgi en 14.09o.i23 gulden en 32 cent terugbetaald. In no vember vorig jaar lagen die bedragen duidelijk lager. De inleg was toen 11.808.288 gulden en 48 cent, de terugbetaling bedroeg 11.879.212 gul den en 93 cent. Er was nu dus een irüeg- overschot van 409.628 gulden en 94 cent, terwijl vorig jaar november de terugbetalingen de inla gen overtroffen met 70.924 gulden en 45 cent. Het inlegoverschot is in het jaar 1974 tot en met de maand november 9.365.237 gulden en 20 cent. In 1973 was dat in dezelfde periode, van ja nuari tot december veel minder: 5.902.297 gulden en een cent. Het tegoed van inleggers bedroeg per 30 novem ber van dit jaar 128.1(54.370 gulden en 3 cent. Eind november 1973 was dat 115.007.233 gulden en 86 cent Het tegoed van spaarders, het rentetegoed van in leggers en de andere toe vertrouwde middelen, te- samen 5 miljoen, alsme de de reserves (8 mil joen) waren eind novem ber *74 voor 52 miljoen gulden belegd in effec ten, 63 miljoen in onder handse leningen en 14 miljoen in hypotheken, terwijl de onbelegde en de op korte termijn be legde gelden samen 11 miljoen gulden bedroe gen. De onroerende goe deren staan voor nog geen 7 ton te boek. Wanneer het vrouwenco mité hiervoor interesse heeft, zal de SG contact opnemen met de Nieuwe Komedie uit Den Haag. Dit bekende toneelgezel schap zou bereid zijn om één of meer voorstel lingen te geven van een stuk, dat vooral voor de vrouw is bedoeld. De Nieuwe Komedie wil het stuk in studie nemen in het kader van het jaar van de vrouw (1975). De stichting Man-Vrouw- Maatschappij heeft aan het dagelijks bestuur van de SG gevraagd om naar mogelijkheden te zoeken of een dergelijk toneelstuk kan worden opgevoerd. Het archief zal worden onderge bracht in de panden 31 en 33 aan de Korte Haven. Het kre diet van 520.000 gulden zal dan eindelijk gebruikt kunnen wor den om de panden aan te pas sen aan de te stellen eisen. Het is de bedoeling dat op nummer 31 het archief-depot komt en nummer 33 wordt kantoor- ruimte voor het personeel en ontvangstlokalen voor het pu bliek. Het college van b. en w. en met name wethouder H. van der Wilk is ervan overtuigd dat de verhuizing nu spoedig gestalte gaat krijgen. Van der Wilk:, "Door allerlei omstandigheden is het steeds op de lange baan geschoven. De mensen op het archief zijn nu ook niet bepaald "harde" jongens, zodat het steeds werd uitgesteld. Maar het moet er nu maar eens van komen. Ik vind dat zc snel een nieuw onderkomen moeten hebben. Anders dreigen veel dingen van historische waarde in het gedrang te komen. Het Is veel te klein en te bekrom pen." Het probleem waarover jnog moet 7Worden' gesproken Is dat twee gemeentelijke diensten, waar onder het Bureau Huisvesting, uit de panden aan de Korte Haven weg moeten. Wethouder Van dor Wilk heeft daarvoor wel een tussenoplossing In ge dachten. Wat er met het oude pand zal gebeuren is nog niet bekend. Het gebouw staat op de lijst van beschermde monumenten en zal m ieder geval niet wor den afgebroken. "Er is geen enkele reden waarom we dat zouden slopen'V' hldus wethou der O. Zijdeveld. "In principe blijft het gewoon staan. Het wordt als het ware opgenomen in het complex van de 48 bin- nenstadswo ningen". Hoewel de gemeente Schiedam een aantal jaren geleden be sloot bij de kroon in beroep te gaan tegen het op de monumen tenlijst plaatsen van het ar- chiefgebOuw/vindt hët huidige' bestuur dit een 'achterhaalde Waren er destijds nog plannen voor sloop, het huidige college denkt er niet aan het oude gebouwtje te laten vallen on der de slopershamer. Formeel kan men bij de Monumenten- raad nog vragen of het van de lijst afgevoerd^-Jcan - worden, maar, zoals wëthóuderj,Zïjdë- veld zegt "het is voor 99,9 pro cent zeker dat het blijft staan" BUNKER 17e moeten nu snel beginnen. Het plan wordt steeds maar 'duurder. En dat krediet van een half miljoen ligt maar te wachten, aldus de wethouder die vindt dat de panden uiter mate geschikt zijn voor een ar chief. "Er zit zelfs een soort betonnen bunker in, uitstekend brand beveiligd, die als kluis kan gaan fungeren." Schiedam Een keetwagen op het De La Marrepleïn is in het weekeinde volledig uitgebrand. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan door vuur werk, zoals ook het geval was bij een brandje in een polyes ter kunstwerk aan de muur van de Willem Gehrelschool De buik van het beestenfiguur aan de Peter van Anrooylaan is door het vuur vernield. Na de bluswerkzaamheden heeft de brandweer de keetwagen van het aannemersbedrijf A. C. B. uit Rotterdam gesloopt. Schiedam De wijkvereniging Groenoord gaat zich de komen de tijd concentreren op de re creatieve doeleinden. De sa- menwerking met de Stichting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord blijft bestaan. Dit lijn de hoofdzaken die deze week op de laatste bestuurs vergadering van dë wijkverenï- sring zijn besproken. Tijdens déze vergadering is de samenwerking met de stichting doorgelicht. Het bestuur meent dat er wel duidelijke voordelen aan de2e samenwerking zijn, zoals de aktiviteiten van op bouwwerkster Gera Bot. In tegenstelling tot de laatste tijd gaat men nu in plaats van zoge naamde bewoners vereniging- aktiviteiten, zoals bijvoorbeeld het protesteren tegen de aanleg van de brede Mozartlaan. zich werpen op de recreatie in Groenoord. Voorzitter Winkelman heeft ook laten weten dat hij zich bij de nieuwe bestuursverkiezingen in februari van het volgend jaar niet herkiesbaar zal stellen. Dit als gevolg van andere aktivitei- - ten. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger wordt. Schiedam Het college van b, en w. gaat nader onderzoeken of bet opho gen van binnenterreinen in Nieuwland - gezien de hoge kosten van het op hogen van Straten en het vernieuwen van riolerin gen en dergelijke - wei zo noodzakelijk is". Men denkt daarbij dat het misschien best aardig is om deze binnenterreinen „laag" te houden zodat er een soort „heuvelland schap" ontstaat Dit plan kan echter alleen worden uitgevoerd als de bouwkundige toestand van de huizen - funderin- gen en toegangen bij voorbeeld - het toestaat. - Burgemeester en wet houders van Schiedam willen zoveel mogelijk de in deze stad aanwezige huisvuilcontainers laten camoufleren. Door mid del van het aanbrengen van een muurtje of een heg wil men het koude, ongezellige ka rakter van de grauwe contai ners wegnemen. Deze week heeft het college van b en w gepraat over de advie zen van de VRQM-coramissie. Besloten werd om, evenals deze commissie, zich uit te spreken, tegen het eenmaal per week doen ophalen van huisvuil. Men vindt dat die ene keer in één week te weinig is. - - -- - - "We zullen ernaar streven om de ophalers van de "VROM weer twee maal in de week door de wijken te sturen. Inkrimping van het ophalen van huisvuil was onverantwoord," aldus wethouder J. van der Wilk, die zijn communistische collega (met vakantie) vervangt Van der Wilk is nu tijdelijk belast met de ontsmettings- en reini- gingsproblematiek, twee taken van de VROM-dienst Een ander advies van de VROM- commissie werd afgewimpeld. De commissie vindt een snelle uitbreiding van het aantal huis vuilcontainers in Schiedam zeer gewenst, maar het college geeft er de voorkeur aan om eerst te bekijken of de containers goed in de omgeving kunnen worden ingepast. "Als tot verbetering van een buurt wordt overgegaan en daarbij een straat wordt geher- profileerd, dan is het aanbren gen van aantrekkelijke camou flage makkelijk en eenvoudig. In andere gevallen, waarin de straat eigenlijk niet zou moeten worden opengebroken, brengt plaatsing van een container met zich mee, dat er toch moet wor den gebroken: wanneer er bij voorbeeld een heg moet worden geplant." Het daarvoor benodigde geld zou uit een speciale geldpot moeten komen: "In het investeringspro gram voor het komende jaar nemen we het wensenpakket van alle gemeentelijke diensten op. Ais de VROM bijvoorbeeld camouflage van containers wil realiseren, dan proberen we er in dat program rekening mee te houden en daarvoor geld uit te trekken." t Wanneer het investeringspro gramma door de gemeenteraad zal worden besproken, is nog niet precies bekend. Wethouder Van der Wilk: "Waarschijnlijk zal dat in maart gebeuren". Döor een heg te plaatsen rond de containers, wil de gemeente de buurten in Schiedam gezelliger maken. In een overvolle Julia- nakerk aan de Burge meester Knappe rtlaan is zaterdagavond een kerstzangdïenst gehou den. Deze door het Schie- damse Christelijk man nenkoor georganiseer de bijeenkomst is 20 langzamerhand een tra ditie geworden. Dit keer had het man nenkoor dat zelf uite raard een flinke bijdra ge aan het programma (everde, onder meer.het" bekende Schiedamse jeugdkoor "The Young Joy Singers" uitgeno digd. Medewerking ver leende ook het Loos- duinse Ontmoetings- koor. Hoogtepunten waren zeker de momenten dat de sopraan Clazien van der Vinne zong. Schiedam Het dagelijks bestuur van de Schie damse Gemeenschap gaat bij het centraal vrouwencomité in Schié-? dam informeren of Tear belangstelling bestaat^ voor de opvoering van 1 een toneelstuk, dat spe ciaal voor de vrouw is bestemd. Schiedam Voor de tweede maal binnen een week is bij de scheepswerf Gusto brand uit gebroken op de pijpenlegger Viking 1. Net als In het vorige weekeinde is de brand bij las- werkzaamheden ontstaan. Personeel van de werf is er deze keer in geslaagd het vuur zeif met koolzuursneeuw te blussen. Het bleek dat slechts een kleine hoeveelheid lorren had vlam gevat. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, behooefde hierdoor niet in ak- tïe te komen. Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombmatie t4 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen Het Potterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk meuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan' P S Mocht o n leuke vergeliiking kunnen bedenken als aanvulling op onderstaande am in de öon dan maakt U kans op een eaclusiave gasaansteker die wif wekelijks uitloven voor de meesi ongmeie inten ding I naam I adres I woonplaats teleloon Scfiiedamsche Courant b>( bel Ratlerdamscb Schiedam Het Leger des Heils in Schiedam zal in de komende dagen een aantal kersfeestvie ringen voor jeugdigen houden. Voor de kinderen van 6 tot 12 jaar is dit zondag 22 december vier uur 's middags. De kleuters van 4 tot 6 jaar zijn diezelfde dag om half drie aan de beurt. Deze bijeenkomsten worden ge houden in het gebouw Lange Haven 27. Schiedam Het diensteneend trum De Vier Molens aan de* Nieuwe Damlaan houdt op eer-] ste en tweede kerstdag een ker st-inn van 's morgens half elf tot 's avonds elf uur. Op beide dagen worden tevens kerstdi ners gegeven. Tal van aktiviteiten worden tij-; dens de kerst-inn georgani seerd Filmvoorstellingen en kooruitvoeringen zijn daar voorbeelden van. Zoals gebrui kelijk is er ook volop de gele genheid om aan diverse spelen deel te nemen. Kaarten voor de kerstdiners zijn 8 50 verkrijgbaar bij het dienstencentrum.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1