SCHIEDAMSCHE COURANT 700 jaar Schiedam wordt toch nog een echt feest VUURWERK IS ONBEREKENBAAR KAM Afdeling gaat anders heten CONTACTEN MET OMROEPORGANISATIE Af geheid van 1974 Doktoren staan Idaar HONDSVOL Bromfietser van de weg geblazen Fietser onderuit Teacli-In in Instuif Tekenfilm in de Kreek JA Werf WF gaat Sea Lion I verbouwen Shag van voetballers gestolen Etalagetikkers slaan toe A Dinsdag 31 December 1974 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 pagina's 99ste jaargang no. 25207 SCHIEDAM EN KETHEL ?rnaejp imn Schiedam Het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam in 1975 zal toch feestelijker worden dan aanvankelijk werd gedacht De gemeente heeft besloten een extra bedrag van 50.000 gul den aan het feestcomité te geven. Daarbij komt nog dat men bezig is een omroeporganisatie, waarschijnlijk de KRO, te strikken voor recht streekse uitzendingen zo wel via radio als televi sie. Afwijkend van het ogrspronkelij- ke gegeven, om een open ver- maakcentrum in de vorm van een "oud stadje" in te richten op het Emamaplein, is nu be sloten op die plaats twee grote tenten te plaatsen. Men is te ruggekomen op het eerste idee wegéns de "Hollandse weersge- steldheid" en de financiële ge volgen. In de twee. tenten zullen allerlei activiteiten gaan plaatsvinden - gedurende de nele feestweek van zaterdag 24 tot en met za terdag 31 mei. Ook zal daar de televisie-avond worden gehou- den. In de grootste tent zullen onge veer 20GÖ tribuneplaatsen en 500 stoelen worden geplaatst In de tweede tent wordt een ver- maakcentrum ingericht waar men ook een hapje kan eten "terwijl men kijkt naar het op- treden van een muziekgroep in een ouderwetse muziektent De gemeente doet tevens een be roep op alle winkeliers om de stad zoveel mogelijk een feeste lijk aanzien te geven. Het feest- v comité zal er zelf zorg voor dragen dat historische objecten, zoals het Provienïershuïs, Koopmansbeurs, Zakkendra- gersbuisje, de ruine, bruggen, Grote Kerk, Stedelijk Museum etcetera worden verlicht In de Lange Haven zullen vijf ver lichte fonteinen worden ge plaatst en in de Nieuwe Haven (tegenover Burgemeester Knap- telïjkheden die in de verschil lende wijken zullen worden ge houden. Er staan in ieder geval al drie pleinconcerten op het programma. Verdere evenementen, los van de vermaakcentra op het Erama- plein: drumbandconcours, pro menadeconcert, levend schaak spel draaiorgelconcours, specia le jeugdavond, grote gymnas- tiekmamfestatie, balavond met Limburgs carnavalsgezelschap, historische tentoonstelling in museum, revue "Krijgh de Claere" in Passagetheater, brid gedrive, schaak- cn damsimul- taan, Pierre Jansen met een kunstgreep "Terug m Schie dam", koorzang in Grote Kerk, Oude Ambachten Markt op Emmaplem, Standwerkerscon cours (Lange Kerkstraat/- Broersvest) en een hondenten toonstelling op het Emmaplein. Verder nog de nodige sportwed strijden zoals schermen, zaal voetbal toernooi, sportavond in Proosje van Schiedam publiciteitskabouter.... de Margriethal, voetbal en rug by. De publiciteit, vooral voor het naar buiten brengen van het eeuwfeest, is in handen gelegd van het kabouterfiguurtje 'Proosje van Schiedam", een ontwerp van Harr Wiegman. De totale kosten van het feest (voor de gemeente): 150.000 gulden. pertlaan) één. MARINE In de feestweek zal ook een klein marinebezoek plaats vinden, terwijl het schip "Jan van Gel der" van de Schiedamse zeeka- detten een ligplaats kiest aan de Nieuwe Haven, vanwaar men rondvaarten gaat organi seren. Hoewel de meeste activiteiten in het centrum zullen worden ge houden, zijn er een aantal even ementen die noodgedwongen een andere lokatie hebben ge kregen. Zo zal de grote handels- en industriemanifestatie "Schiedam maakt 't" in de Mar- griethal worden gehouden. De ze begint at op zaterdag 26 april - en duurt tot en met 4 mei. Met de wijk verenigingen zal nog worden gesproken over de fees- Schiedam Vanavond 12 uur nemen we afscheid van het jaar 1974. Vandaar dat we vandaag een bijzondere Schiedamsche Courant brengen. 'Behalve het gewone dagelijk se nieuws ook drie foto-pa gina's met daarop een te rugblik op vrijwel alle be langrijke evenementen van het afgelopen jaar. Verder een groot artikel van de hand van drs. A. J. Lems, die sinds 1 augustus burgemeester van Schie dam is. Ten slotte wensen wij al onze lezers vee! ge luk en gezondheid in het komende jaar. Burgemeester Lems ..terug blik.,. Schiedam Verbrande handen en verschroeide haren. Dit is slechts een kleine greep uit het poli tierapport van de afgelo pen jaren na de nieuw jaarsviering. Ook van avond zal zeer zeker de ziekenwagen van de GG en GD tijdens het feest gedruis moeten uitruk ken om iemand op te halen die het zijn leven lang zal heugen dat hij vuurwerk onvoorzichtig heeft afgestoken. "Vuurwerk is onberekenbaar", zegt hoofdinspecteur P. A. J. Broeders, die vanavond het feest en vooral de kerstbomen- jacht van de jeugd in de hand moet houden. "Het kan het best met een sigaar of een sigaret worden aangestoken. Ben luci fer heeft een. te grote vlam en dan hoeft er maar een korreltje kruit vlam te vatten en het vuurwerk ontploft Het is dan ook geen speelgoed voor kinde ren, maar voor volwassenen. Helaas gaan die er ook nog vaak ondeskundig mee om. Elk jaar zijn er bijvoorbeeld wel een paar Schiedammers die ro-> tjes in flessen afsteken. Levens gevaarlijk, want kruit heeft in een kleine ruimte een grote kracht. Alles wat de lucht in' wordt geschoten komt ook te rug. De buurman vindt het vast niet leuk, wanneer dat op zijn autodak is." v Wettelijk is het niét toegestaan om vuurwerk af te steken voor vanavond elf uur en na morge nochtend half twee. "Wanneer iemand buiten die uren op he- Schïedam - Met een lichte her senschudding en een geschaaf de knie is de 18-jarige brom fietser RL Th D. in het gemeen- £lecht begin van het nieuwe jaar. tordaad wordt betrapt, krijgt dat nu op straat aan de kinde hij", aldus de heer Broeders, ren verkopen. "zonder pardon een bekeu- Kleine kinderen zijn ook de dupe ring". bij de zogenaamde kerstbomen- Misdadig is volgens hem ook het jacht van de wat oudere jeugd, optreden van enkele ouderen Bendes, gewapend met fietsket- dje de afgelopen dagen vuur- tingen en stokken, stropen de werk in de winkels kochten en stad af. Rake klappen worden daarbij uitgedeeld aan een ie der die niet vlug genoeg zijn kerstboom afstaat- 'Hou de bomen in huis tot de kerstbomenverbranding van de VROM", raadt de heer Broe ders dan ook aan. SCHlEDAMSq Ja, ook u kunt deze fdeale krantenkombinalie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de pnj's van een. Profileer ervan' P S Mochl u n teirte veigei'jkwig kunnen bedenken als aanvulling op onderstaande inde Don dan maakt U kans opeen exclusieve gasaansleker de wij wekelijks uitloven vtw demeest o'igrnele inaen- ding I woonptaals ate loon zoals I Hoort bij I co hoort de Sch-edamscHe Cou'ant b'j hel Rollenjamsch 3 euwsbiad O Oliebollen, En niet te vergeten de appelflappen. Zij zijn weer rijkelijk aanwezig op de diepe schalen die vermoedelijk wel in elke huiskamer rondgaan. Al is de oliebol en appelbeignet dan wel duurder geworden in vergelijking met vorig jaar, toch zullen we er best weer van genieten. Zelfs Dino, een van de vier baasloze viervoeters in het dierenasiel aan de St. Anna Zusterstraat, denkt er het zijne van, maar hij laat ze zeker ni#»t staan. Zo is het al enige jaren bijna een traditie gewor den dat de eigenaar van de „bollenkraam" aan het Spmhuispad zijn „oude bollen" afgeeft bij het asiel. „Die beesten hebben geen thuis, maar daarom mogen ze van mij best goed Oudejaar vieren", aldus asielbeheerder Egge Boerma, En de bas taardreu Dino wist er wel raad mee, Weer. eens wat anders dan die hapklare brokken. Al raak je wel hondsvol van die oliebollen Schiedam - De scheepswerf Wilton- Fijenoord gaat de ertstanker Sea Dion I verbouwen tot een gecombineerd kraanschip-pij pen- legger. Opdrachtge ver van de verbou wing van het motor schip, dat vroeger Sea Swallow heette, is de Panama Euro pe Offshore Ship ping Company Inc. uit Panama. De Delftse bv Netherlands Offshore Company zal het schip na gereedko men charteren voor het uitvoeren van installatie- werkzaamheden en het leggen van pijpleidingen ten behoeve van de olie- en gasmdustrie. Behalve uitgebreide voor zieningen voor het op slaan, bewerken en las sen van pijpen zal een 2000-tons kraan worden geïnstalleerd. Deze kraan zal worden geleverd door American Hoist Compa ny Inc. en worden geïn stalleerd door de Rotter damse Droogdok Maat schappij bv, evenals Wil- ton-Fijenoord l»d van de Rijn-S chelde-VeroIme Groep (RSV). Het kraanschip annex pjjp- enlegger dient op 31 de cember 1975 door WF te worden opgeleverd. Schiedam - De gemeentelijke afdeling „bevolking, faurgelijke stand, militaire zaken en verkiezingen" krijgt een andere naam. Met ingang van 1 januari heet de afdeling „secretarie-afdeling burger zaken". Dit heeft het Schiedamse college van b. en w, besloten in navolging van Rotterdam, waar men vorig jaar al besloot tot de naamswijzi ging. Aangenomen wordt, dat ook het Vlaardingse college dit voorbeeld zal volgen. De te lange huidige naam geeft ook in Schiedam allerlei misverstan den. Bovendien kan op landelijk niveau begripsverwarring ont staan door de grote verscheidenheid van benamingen voor de afdeling. Het college acht het zinvol, dat binnen bet Rijnmondge bied voor dezelfde secretarie-afdelingen ook dezelfde namen wor den gebruikt Men streeft ernaar om de nieuwe benaming in-het hele land door te voeren. In Schiedam groeide de benaming in de praktijk mee met het pakket van werkzaamheden. De allereerste aanduiding voor de afdeling was gewoon „Afdeling B'\ Gemeentevoorlichter D. Buschkens: „In de wandeling werd de lange naam van de afdeling afgekort tot afdeling bevolking c.a. Het college heeft daarom ook nog overwogen om de naam te verande ren in „bevolkingszaken", maar het schijnt dat op landelijk niveau aan dat begrip een engere betekenis wordt gegeven". texiekenhuis opgenomen. De" vrouw was met haar bromfiets,1 op de Eduard van Beinumlaan van de weg gewaaid en geval len. Schiedam - Inbrekers hebben voor honderd gulden schade aange richt in de kantine van de voetbalvereniging Demos in het sportpark Harga. Bij deze inbraak hebben zij slechts vijf pakjes shag buit gemaakt. De dieven hebben een raam opengewnkt Schiedam - Door onbekende oor zaak is de 74-jarige fietser W. Met de ziekenwagen van de GG C. S. op de Sportlaan van zijn en GD is hij naar het gemeente- fiets gevallen. De man liep bij ziekenhuis gebracht, van waar de2e val een gebroken rechter- hij na medische behandeling pols op. naar huis kon terugkeren. Schiedam - Voor ruim duizend gulden Is uit de etalage van een radiowfnkel aan de Van Ruijsdaellaan gestolen. f Onbekenden hebben een ruit van 150 x 85 cm verbrijzeld om vervolgens met elektronisch materiaal uit de etalage te pakken. Zij hebben een stereo-radio, een mono-radio en een draagbare televisie meegenomen. De waarde van de kapotgeslagen ruit is honderd gulden. Schiedam - Woensdag t januari zal in gebouw Arcade aan de Lange Haven een "grote avond" worden gehouden van de stichting "Instuif Schiedam". Eregasten tijdens deze instuif zullen de leden van de formatie Teacb-In zijn. Het is de laatse jaren zo langzamerhand traditie geworden dat men bij deze "jaarfeesten" een professionele pop groep uitnodigt. Andere jaren waren dit al The Buffoons, The Dizzy Man's Band en The George Baker Selection. Teach-In is een groep afkomstig uit Enschede. De formatie word onder meer bekend door de hit: "In the summernight". Schiedam - Tekenfilms met Donald Duck, Fopye, Beertje Colargol, Woody Woodpecker en nog andere striphelden worden morgen middag vertoond in centrum de Kreek aan de Lange Haven. Deze nïeuwjaarsfilmmiddag is speciaal bedoeld voor kinderen van vier tot elf jaar.-Het gebeuren begint twee uur. De toegangsprijs is één gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 1