Een persoonlijk woord over 1974 m mm gs&ü m Chauf:feur in de clinch met werkgever m 'fé V Auto tegen lichtmast 'mmmm ■BW INWlbestuurder: Klassiek voorbeeld van wegpesten99 'fï WÊÊm Bromfietser tegen auto BARBECUE !NN Pc DINSDAG 31 DECEMBER 1974 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Ondanks het feit dat de mens de natuur goed weet te beheersen, ja zelfs te overheersen, blijft hij een seizoenge- voelig wezen. Zo nopen de donkeredagen van december ons telkenja- re tot een terugblik. Dit balans opmaken is po sitief te waarderen wanneer wij ons ten doel stellen om verdrie tige ervaringen te ver werken en in het verle den te laten rusten al smede om uit momen ten van vreugde inspi ratie op te doen voor de toekomst. Door ziekten en ongevallen zijn velen ontrukt aan familie- en vriendenkring. Ofschoon het menselijk leven per definitie van tijdelijke aard is, zijn ve len te vroeg, te jong heenge gaan. In dit licht was het re sultaat van de actie Geven voor Leven in onze stad hoop vol voor de toekomst van veel jonge mensen. Misschien kun nen we een dergelijke gezind heid ook eens tentoonspreiden in het wegverkeer dat on danks het gelukkig dalende aantal dodelijke slachtoffers blijkbaar niet alleen een transportfuntie heeft, maar ook moet dienen om op ano nieme wijze ons gebrek aan verantwoordelijksgevoel te demonstreren. Door de oliecrisis, welke aan het begin van dit jaar nog heer ste, werden wij er nog eens overduidelijk aan herinnerd dat wij op zuinige wijze met natuurlijke hulpbronnen moe ten omspringen. Distributie van benzine, autoloze zonda gen en zuinigheid met verlich ting (op straat, in etalages en thuis) waren de gevolgen hier van. Voor de toekomst van onze ge meente zijn belangrijke beslis singen genomen. Het bestem mingsplan Binnenstad werd vastgesteld en het ontwerp-be- stemmingsplan Winkelcen trum Kethel kwam gereed. De verwezenlijking van het N.S.- station Nieuwland komt bin nen de gezichtskring. Hetgeen eveneens het geval is met het Novotel en de verbouwing van het pand Wenneker voor de Sociale Werkvoorziening. Op 27 februari bezocht rar. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin, onze gemeente. Op 29 mei werden de raadsver kiezingen gehouden en een nieuwe raad trad op 3 septem ber voor het voetlicht. De vor- door drs. A. J. Lems, burgemeester van Schiedam asss ming van een nieuw college heeft aanleiding gegeven tót menige vergadering, doch op 4 september kon een uitge breid college, nl. 5 inplaats Aan de verbouwing van het van 4 wathouders zoals tot Passagetheater werd tijdig be- dan gebruikelijk, aan de slag gonnen, zodat onze gemeente gaan. vóór de jubileumviering over een modem cultureel centrum zal beschikken. De verbete ring van het leef- en woonkli maat in de wijken werd ter hand genomen. De inschake ling hierbij van de bewoners acht het gemeentebestuur van grote betekenis- Ondanks het feit dat de bench- ten uit de bouwwereld gedu rende dit jaar somber waren, is toch een aantal gebeurtenis sen te vermelden zoals de ope ning van de provinciale bi bliotheek m de Goede Haven- kerk in januari, de opening van het zwembad-Zuid in fe bruari en die van de Molen de Vrijheid in november. Verder de ingebruikneming van de brandweerkazerne m novem ber en het gereedkomen van het wijkpark Stnckïede. Het Prinses Beatrixpark werd uit gebreid, de doorgaande we gen naar Schiedam-Noord werden aangelegd en de wo ningbouw toonde resultaten m Kethel-Oost Er werden ve le eerste palen geslagen* voor een complex van 48 woningen m de binnenstad, de school aan het Faassenpletn, het Kruisgebouw en. de V.R.O.M.- behuizmg. Allerlei Verder was er allerhande nieuws van positieve en nega tieve aard. Het openbaar taxi vervoer naar Schiedam-Noord kwam tot stand. De Muziek school bestond in februari 100 jaar. Het J.O.P. staakte na een brand de werkzaamhe den. In maart vertrok de HAV-bank. Sinds 1 maart is een parkeerverbod voor grote voertuigen van kracht. Opgra vingen bij het Huis te Riviere confronteerden ons met het voorgeslacht. Op 20 mei werden de bejaarden- pasjes ingevoerd met als be langrijkste faciliteit de reduc tie bij de R.E.T. Dit vervoer bedrijf voerde per 1 septem ber overigens het zone-tarief in. In juni zag het er naar uit dat Schiecarton zou sluiten, gelukkig werd deze onderne ming door een andere overge nomen, zodat de werkgelegen heid bleef behouden. Het Li keurmuseum werd echter in juni gesloten. Na actie van de bewoners kwam de verkeersbeveiliging van het Borentzpleïn tot stand. In september werd een begin ge maakt met een studie over de samenwerking van de 2 zie kenhuizen die onze gemeente rijk is. In november vierden we het 40-jarig bestaan van het Sportfondsenbad. Enige losse grepen, dus een on volledig beeld. Daarom een volgend keer meer aandacht voor het culturele leven (b.v. Stedelijk Museum, Teerstoof, de vele koren enz.) en het zo rijk geschakeerde sport - en overig verenigingsleven in on ze gemeente. Deze sectoren van de samenleving, waarin beroeps- en amateurkrachten naast elkaar werkzaam zijn, hebben nog ongekende moge lijkheden voor de ontplooiing van de mens gedurende de tijd dat hij of zij niet uitslui tend deelnemer is aan het eco nomisch verkeer. Bur«emeestenvisscling O O In juni van dit jaar werd op hartelijke en welverdiende wijze tijdens een sene bijeen komsten en evenementen af scheid genomen van mijn voorganger, de heer Roelfsc- ma, en zijn echtgenote. Met zijn pensionering sloot hij een indrukwekkende bestuurlijke loopbaan af. Het feit dat het echtpaar Hoelfsema en hun zoon Schiedammers zijn ge bleven, heeft niet kunnen ver hinderen dat het bevolkings aantal beneden de 80.000 kwam te liggen. Mijn vrouw en ik zijn bijzonder plezierig ontvangen op I au gustus. We staan nog versteld van de manier waarop velen het ons mogelijk hebben ge maakt ons zo gauw thuis te voelen. Schiedam en de Schie dammers hebben een grote indruk op ons gemaakt. Recente hoogtepunten m net Schiedammer met de Schie dammers zijn vormden het Kerstfeest dat door het Leger des Heils en de Stichting Len tefeest m de Margnethal hal werd georganiseerd en de Kinderkerstzang in de Grote Kerk. Deze evenementen doen ons ai reikhalzend uitzien naar do festiviteiten m het kader van het 700-jarig be staan. 1974 telt nog slechts enkele uren. Met het feit dat wij in 1975 leven zullen wij spoedig vertrouwd zijn. Moge dat ge paard gaan met het besef dat geld en tijd wel schaars zijn, doch dat geluk dat allerminst behoeft te zijn. Met wat meer respect en waardering voor de medemens kan de rauwe consumptiemaatschappij een ander karakter krijgen. Om dat te bewerkstelligen zijn geen diepgaande studies of breedvoerige beschouwingen nodig. Wij behoeven m het leven van alle dag alleen maar onze goede voornemens in daden om te zetten. Schiedam Bij het gas geven is de 21-jarige J. M. van der B. met haar auto tegen een licht mast gebotst. De vrouw moest met een gekneusde linkerhand naar het gemeenteziekenhuis worden gebracht. Na een korte medische behande ling kon de vtouw naar huis terugkeren. Het is gebleken dat de Schiedamse met haar rech tervoorwiel een trottoirband had geraakt en dat zij daarna de macht over het stuur is kwijtgeraakt. Schiedam »Tet ontvellingen en lichte kneuzingen is de lS-jari- ge Schiedammer F, V. naar het gemeenteziekenhuis gebracht, nadat hij tegen een auto was gebotst. De bromfietser was op het kruis punt van de Nieuwe Daxnlaan en de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan door het gele ver keerslicht gereden. Hierdoor is de botsing met de 40-jange au tobestuurder R. P. ontstaan. Na een medische behandeling kon de jongen naar huis terugkeren. café-restaurant JJn de <r('jot{we-c^cil" OOK VOOR UW PARTIJEN EN DINERS Tel. 703984 Schiedam RESTAURANT VOOR DE SNELLE TREK Ook om mee te nemen TEL. 264191 DAM 22 - SCHIEDAM ^AFSPRAAK WE).;?- AMSXELBRQN U' - KOEMARKT v:.' 1 r - SCHIEDAM ry; VLAARDINGEN De Vervoersbond NVV heeft klachten gehad - over het Vlaardingse transportbedrijf Conti- nental Transport b.v. van een Schiedamse (ex- jwerknemer. Het bedrijf zon niet volgens de c.a.o. voor het beroepsgoede- renvervoer te werk gaan en zijn werknemers dienovereenkomstig be- talen. De Schiedamse chauffeur Jan Boer heeft de kwest- ie bij zijn vakbond aan hangig gemaakt Bij zijn - sollicitatie in februari •- 1973 zou hij c.a.o.-loon bedongen hebben en dit zou hem zijn toegezegd. De werkgever zou dus over dat loon sociale las- ten betalen. Boer kreeg bij zijn loon nooit een specificatie en veronder stelde dat het allemaal wel in orde was. Toen hij door een hernia een jaar werd uitgeschakeld kwam hij er aehter dat zijn werkgever, toch de c.a.o. niet had toege- past en hij ondernam stappen om zijn rechtmatig aiektegeld --■te verkrijgen. Dat scheelde hem naar zijn zeggen honderd tien gulden per week. Bij het transportbedrijf zouden de so ciale lasten alsnog gevorderd zijn. In mei van dit jaar belde Jan Boer zijn werkgever Arie Don op met de mededeling dat hij uit het ziekenhuis was ontsla gen en weer thuis was. Volgens Boer hij heeft het gesprek op de band staan heeft Arie Don bij deze gelegenheid gezeg- d: „Ontslaan kan ik je niet, maar prettig zal je het hier niet meer hebben. Ik hou met van die vuilakkenstreken". Sinds dit telefoongesprek ging Jan Boer elke vrijdagmiddag om half vier gewoon zijn geld halen, Arie Don: „We hebben hem daarbij nooit een cent in de weg gelegd. Hij heeft elke week van ons keurig driehon- derdzevenentwintig gulden schoon ontvangen". Twee we ken gèleden belde Jan Boer zijn werkgevers op: Hij was weer arbeidsgeschikt verklaard en moest maandag beginnen. Dat kón zei Don: maandagoch tend om acht uur werd hij ver wacht. Maar er was geen wagen vrij, werd hem gezegd. Boer zou in de werkplaats moeten helpen totdat dat wel het geval was. Boer verscheen die maan. dag niet. Hij meldde zich bij het Gwestelijk Arbeidsbureau als werkzoekend chauffeur. Volgens hem staan er namelijk twee wagens stil en heeft Conti nental onder de naam Eruopa Trucking in twee grote dagbla den chauffeurs gevraagd. Vol gens Boer is Continental het zelfde bednjf als Europa True- king: het zou zijn verkocht per 1 januari, maar de eigenaren zouden dezelfden zijn, de ge broeders Don. Volgens Jan Boer heeft Arie Don dit toege geven. „EEN LIJKJE Don zou dit gezegd hebben toen hij Jan Boer opbelde met de mededeling dat deze voortaan uit zijn hoofd moest laten om zijn vrouw te bedreigen. Vol gens Don heeft Boer mevrouw Don opgebeld en gezegd: „Uw man is voor de eerste dag van het nieuwe jaar een lijkje". De recherche kan hier volgens Arie Don weinig aan doen en hij besloot om dan zelf zijn chauffeur maar op te bellen. Op zijn beurt dreigde Arie om Jan Boer bïj één verkeerde be weging" een kopje kleiner te maken. Jan Boer ontkent dat hij mevrouw Don bedreigd heeft; hij weet nergens van. Ook dit gesprek heeft de Schie dammer op de band opgeno men. Hij zegt erover: „Don zegt op dit bandje ook dat hij niet kan bewijzen dat ik gebeld heb, maar ik heb op de band staan dat hij mij bedreigt". Mevrouw van der Weck van de actiegroep „Beroepsgoederen- vervoer" kan zich niet voorstel len dat Jan Boer iemand is die zou gaan dreigen. „Bovendien" zegt zij, „weet ik niet wanneer hij dat dan gedaan zou moeten hebben, want hij ts bijna altijd hier geweest". ADVERTENTIES Over de twee wagens die stil staan zegt Don: „Die zijn stuk en Jan Boer had die wagens juist moeten maken. Wat wil hij dan? Dat ik voor een chauf feur die een jaar uit de roulatie geweest is een nieuwe W3gen koop?" Ook voor de adverten ties van Europa Trucking heeft hij een verklaring: „Dat is een ander bedrijf, 't Bestaat naast Continental. Dat zit Tn in de vergunningen, 't Is helemaal niet zo dat Continental is over gegaan in Europa Trucking. En voor Europa Trucking hoeven we meneer Boer niet. We zijn hem eerlijk gezegd liever kwijt dan rijk". Districtsbestuurder Van der Heul van de Voervoersbond van het NW zegt over de affaire: „Het is een klassiek voorbeeld van een chauffeur die om zijn rech ten komt Die kunnen ze met gebruiken en dan wordt 'ie weggepest..Zo'n uitdrukking van „ontslaan kan ik je met, maar prettig zul je 't hier niet meer hebben" is een stereotype uitdrukking voor een werkge ver beroepsgoederenvervoer". Van der Heul gaat verder: „Jan Boer moet als chauffeur weer BROERSVEST119 ï.-r.T KTj?-' - ïf- H, 'ri V"ï"' Cahffeur Boer gaat deze week met zijn bandjes naar het Ministerie van Verkeer enT Waterstaat. in dienst komen van Continen- Arbeidsrecht procederen", tal en wèl onder een goede Jan Boer gaat deze week met zijn verstandhouding met zijn werk- bandjes naar het Ministerie van gevers. Als dat met gebeurt Verkeer en Waterstaat, hij weet gaat de bond via het Bureau zich gesteund door zijn vak bond en de actiegroep „Be roepsgoederenvervoer" Arie Don zegt „er niet wakker van tc liggen": „Bandjes zijn toch niet rechtsgeldig!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1974 | | pagina 3