SCHII DAMSCHE COURANT Ov erlegorga ai 11 iiissei i /ijken en gemeente Spot en hekeldichter de Kapper (87) overleden GEEF ZE EEN KANS m 1 975 §8» Hein wil dekens West krijgt ook wijkblad Nieuwe begeleidingscommissie sociaal raadsman: „Advocaat van arme luyden" Louis Clausing (25): Religieuze fresia's te koop Beginnend brandje in pension Bromfietser valt Spannende jeugdfilm in Harmonie Pils uit kantine meegenomen Bankbiljetten gestolen ■Zatordag 4 Januari 1975 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 100ste jaargang 'no. 25210 Schiedam Vertegen woordigers van wijk- en bewonersverenigingen in Schiedam mogen bin nenkort plaatsnemen in de op te richten begelei dingscommissie van so ciaal raadsman P. J. Suyling. De gemeente hoopt zo een permanent overlegorgaan te crëer- en tussen de wijken en de gemeente. De verenigingen mogen in totaal vijf leden voor de commissie voordragen. Ais eis wordt ge steld dat de verenigingen in beginsel voor alle bewoners van de wijken openstaan. De vijf zullen komen uit de wijken zuid, west, oost, Nieuwland en noord. De Sociale Adviescommissie zal een slag om de arm houden bij het benoemen van de vijf leden. De commissie (of het orgaan dat deze Sociale Adviescommis sie na de algemene herstructu rering van alle commissies op- volgt) houdt het recht voor de wijkindeling te wijzigen of een wijk toe te voegen, waardoor minder of meer dan vijf leden zullen worden benoemd. De begeleidingscommissie zal naast de vijf vertegenwoordi gers van de wijkverenigingen bestaan uit twee leden uit de gemeenteraad, een lid benoemd door de Federatie van Schie- damse Instellingen voor Sociaal Culturele Arbeid en Samenle vingsopbouw en de wethouder van wijkaangelegenheden H. van der Wiik De benoemde leden moeten inwo ners van Schiedam zijn. Verder zullen Schiedamse gemeente- Sociaal raadsman P. J. Suyling ambtenaren en andere functio- "narissen'die uirhbbfde'van Sim' dienstverband in Schiedam" werkzaam zijn in de gezond heidszorg, maatschappelijke dienstverlemng,^ sociaal-cultu- reef werlq wijk- en "buurtwerk of samenlevingsopbouw geen plaats mogen nemen in de com missie. Het is de laatste jaren meerdere malen gebleken dat de sociaal raadsman dringend behoefte heeft aan een begeleidingscom missie. Zijn veelomvattende taak bezorgde hem teveel werk om naast de spreekuren met de bewoners en het uitzoeken van hun problemen nog aan andere belangrijke neventaken te wer ken. DOELMATIG De in te stellen begeleidingscom missie gaat nu een deel ervan overnemen. Zij zal tevens zorg dragen voor de onafhankelijk heid van de raadsman en het bevorderen van zijn werkom standigheden zodat een doelma tige taakuitoefening gewaar borgd blijft en de communica tie (doen) bevorderen tussen de raadslieden en instellingen op maatschappelijk, cultureel en recreatief terrein. Een vereiste is volgens wethouder Van der Wilk dat alle wijken worden betrokken bij het werk van de raadsman. Daarom is men bereid ook vijf vertegen woordigers van de wijken in te schakelen. Zowel de Sociale Adviescommissie, als de ge meenteraad 2al nog akkoord moeten gaan met dit voorstel. Wat betreft het eerste orgaan, dit zal op woensdag 8 januari (20.00 uur. Stadskantoor) een advies uitbrengen over het in stellen van de begeleidingscom missie aan het college. Deze nieuwe vorm van inspraak van de wijken middels dit over legorgaan i? veelal het werk geweest van wethouder Van "dèr-Wilk. Op 'pagina''drié1 van vandaag geeft hij nog eens zijn visie op de problemen die in de wijken leven. Geert ze een kans in 1975: de nieuwjaarswens van de Schiedamse kteurmaker Louis Clausing. Schiedam De 25-jarige Louis Clausing uit de Schiedamse Damfaau heeft dit Jaar een bijzon dere Nieuwjaarswens getekend. Onder het motto: „Geef ze een kans in 1975" maakte hij een schets van een moeder met twee kinderen. De honger en de ellende straalt uit hun ogen. Voor hen geldt eigenlijk maar één vraag; halen we het einde van dit jonge jaar nog wel? Een bewogen tekening van een 25-jarige Schie dammer die in het dagelijks leven als kleurma- ker/huisschilder bij een Vlaardingse verffa- briek werkt- „Hij doet het gewoon ais een hobby", zo vertelt zijn echtgenote. „Soms neemt hij een repro- duktie en dan tekent hij die gewoon over. Hij werkt de ene keer met olieverf en de andere keer gebruikt hij gewoon een potlood. Hij kan het erg goed". Schiedam Op 87-jarige leeftijd is afgelopen donderdag Matthijs Dollee, beter bekend onder de naam Koos de Kapper, overleden" Deze overbekende Schiedammer, die als beroep altijd opgaf gele genheids-, reclame-, klassiek, spot- en hekeldichter stond be kend als de „advocaat van ar me luyden". Zeer regelmatig verdedigde hij tijdens de zitting van de kantonrechter een Schiedamse arbeider. Bijvoor keur in rijm. Koos de Kapper, afstammeling van een beroemde Rotterdamse kappersfamilie, zal dinsdagmid dag om half drie in Rotterdam- Zuid worden gecremeerd. Voor lopig ligt hij opgebaard in het Nol et-ziekenhuis. Bezoek is nog mogelijk maandag van 7 tot? 7.3Ö uur. Matthijs Dollée werd in 1887 in Rotterdam geboren: Na het bombardement op de Maasstad in de Tweede Wereldoorlog ver huisde hij naar bet Schiedamse Edisonpiein. In zeer korte tijd werd Matthijs een echte Schie dammer die niet schroomde het plein waaraan hij woonde en zijn kappersnering dreef om te dopen in het „Koos de Kapper plein". Voor menige oude Schiedammer roept de gedachte aan Koos de Kpper het beeld op van de man die met een koffertje door de straten liep. Of met een kinder wagen vol met lege flessen; die hij ophaalde voor het statie geld. Daar naast deed hij het kappers winkeltje aan het Edisonpiein, waar volgens de verhalen menig Schiedams jochie zijn eerste condoom stiekum kocht Daarnaast kon je bij Koos ook terecht met allerlei soorten bon nen, die je dan weer kon ruilen voor anderen. Van Nelle, Spar. D-E, Castella en Simon de Wit; er was geen Nederlands bedrijf dat bonnetjes en spaarzegeltjes uitgaf, of het kwam wel in de „ruilhandel" van Koos de Kap per voor" Dollee was ook een veelgevraagd bezoeker van bruiloften en par tijen. Als animator van de feestvreugde kon hij nauwelijks worden gemist. Zijn sportdich- ten die hij vaak voor de ramen van zijn winkel hing, waren bij iedereen bekend en bemind. Koos de Kapper was ook voor de „gewone man" een rechtskun dig adviseur. Niet dat hij veel van de wetsteksten afwist, maar vaak slaagde hij er met zijn vaak in rijm gehouden „re quisitoir" de heren rechters te, overtuigen van de onschuld van 2ijn cliënt, die een gewone ad vocaat niet kon betalen. Een enkele keer ging dat de kan tonrechter te ver en liet hij de „advocaat door de deurwaarder verwijderen. Letterlijk werd Koos de Kapper „bij kop en kont" de zaal uitgesleurd. Maar deze ging door met dichten. Tot op de gang toe. Een van de laatste gedichten van Koos de Kapper was tevens het belangrijkste. Het heeft ook lang voor het raam van zijn winkeltje aan het Edisonpiein, pardon Koos de Kapperplein gehangen: Miljoenen, miljoenen is Neder- 1 lands giro rijk. De overgrote slokop van Neer- lands koninkrijk. De veilige bewaarplaats voor Neerlands kleine man. Die geld in eigen woning niet bewa ren kan, Een waardevol bezit in vredestijd. In oorlogstijd maar schijn. Een eeuwenoud bezit, al vele eeu wen oud. Dat is het goud, het goud. ■4K i Koos in zijn kapperszaak Schiedam Hein de Koster, ter rorist bij uitstek (dat wil rog gen dat hij voorstander is van geestelijk in plaats van licha melijk geweld), zegt dat hij lakens, dekens en slopen nodig heeft voor het sociale crisis centrum" dat hij wil oprichten. De Koster loopt al maanden rond met de gedachte om een pand te kraken dat hij kan aanbie den aan iedereen die geen dak boven het hoofd heeft „Ik heb de 2estig bedden al bijna rond", zo zegt Hein, die dage lijks op telefoonnummer 709451 te bereiken is. „Warhoofd" Hein wil verder dat iedereen de krant van vorige week zaterdag, waarin een uit gebreid verhaal over ."hem stond, naar hem toestuurt „Die kan ik dan als muurmanifes ten in Den Haag, Amsterdam en Groningen aan de wanden plakken. Dat is belangrijk", zo meldt Hein. Schiedam De politie heeft aan het Bart Verhatlenplein drie mannen aangehouden die zon der vergunning voor een reli gieuze groepering bloemen lie pen te venten. De 26-jarige Nederlander, de 22- jarige Engelsman en de 19-jari- ge Zweed vertelden flatbewo ners in Groenoord dat de op- brengst van de verkochte fre sia's bestemd was voor de Uni fication Church International Een van de bewoners van het Bart Verhallenplein kreeg ech ter argwaan en beide de politie. Het ventend trio kon aan de agen ten geen vergunning laten'aaen en zij werden daarom meegeno men naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat Een tele foontje naar het zogenaamde centrale archief in Amsterdam waar alle soorten collectes gere gistreerd staan, leerde de re chercheurs dal deze sekte daar niet ingeschreven staat. Tegen de venters is proces-ver baal opgemaakt. Hoeveel zij reeds opgehaald hadden is niet bekend. Vlaardingen ïn een pension voor buitenlandse werknemers aan de Schiedamseweg ont stond donderdagavond een be gin van brand. De ketel van de centrale verwar- ming raakte oververhit, hetgeen met een enorme rook- en roe- tontwikkeling gepaard ging. De bewoners zelf hebben de ketel afgezet en met een schuimblus- ser het beginnende brandje ge blust. De gealarmeerde brand weer hoefde niet in aktie te komen. Vlaardïngen Op de Schiedam seweg reed donderdagmiddag de achttienjarige J. R. met zijn bromfiets tegen de achterkant van een personenauto. De wagen was net tot stilstand gebracht. R. kwam te vallen en moest in het Holyziekenhuis worden behandeld. Vlaardlngen In de Harmonie aan de Schiedamseweg ver zorgt Maro-film woensdagmid dag 8 januari weer een jeugd filmprogramma. Dit keer is het een prachtige kleu renfilm. Het gaat over zes kin deren, die proberen om achter het geheim te komen wat er. zich afspeelt op het woonschip De Gouden Draak; de film heet dan ook Het geheim van De Gouden Draak. De voorstelling begint om twee uur. De kaart jes kosten een gulden en vijfen twintig cent. De kassa is op de dag van de voorstelling geo pend vanaf elf uur. Schiedam De bewoners veren icing West gaat ook een verenigings blad uitbrengen. Eind januari zal het eerste nummer huis aan huis In de wijk worden verspreid. De volgende nummers zijn alleen verkrijgbaar voor leden van de vereniging. Het tien tot twaalf pagina's dikke blaadje zal on der de boofdredaktie staan van een speciale werkgroep van vijf buurtbewoners. Deze is onlangs opgericht. Het is de bedoeling van de be stuursleden om het blaadje dat in stencilvorm zal verschijnen in het begin eenmaal per kwar taal uit te brengen. De naam van het verenigingsblad is nog niet bekend. Gedacht wordt, aldus voorzitter Van Vooren, aan de naam die ook het blad van de bewonersver-, eniging Oost heeft- De Buurt krant. In het eerste nummer zal aan dacht worden besteed aan de nieuwe huurregeling van. minis ter Gruijters, het huren of ko pen van een huis, het parkeer probleem in de wijk en de speelplaatsen voor de kinderen. De bewonersvereniging West was tot nu toe de enige in Schiedam die nog geen verenigingsblad had. Schiedam Het doorknippen van een draad heeft enige die ven toegang verschaft tot de kantine van de voetbalvereni ging D.ïl.S. aan de Schiedamse weg. Uit het gebouw zijn acht kratten met elk vierentwintig flessen pils gestolen. Van de dieven ontbreekt echter nog elk spoor. Schiedam Inbrekers hebben het huis van de familie O. aan de Warande helemaal door zocht en overhoop gehaald, na dat zij door een bovenlicht naar binnen waren geklom men. Uit een slaapkamerkast stalen zij achthonderdvxjftig gulden aan bankbiljetten. Uit de voorka mer wordt een tafelaansteker vermist Het totale bedrag dat bij deze inbraak werd vernield wordt geschat op honderd gul den. SCHlEDAMSa i wi-tdk mm Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Schiedamsche Courant met piiur, plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prrjs van een. Profiteer ervan? P S Moe*! u n leuke vergelijking kunnen bedenken ai» aanvulling op ondjersriind» m de Con dan maakt U kan» op een e«ciuv>e*e gasaamieksr d« mij wekelijks uitloven »oor de «een o»gme<*<njen. I A Slwur ""'i grabs en ur.jblijwencJ nel nu plus wr* Scn.edamicneCourant loe I I I adf*i I woonplaats iele loon roais I noon bi to hoori de Scbied^msche Couram N euwsblad l hei Potterdamscn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1