Twee man uit veld gestuurd en vijf doelpunten Inaast DHS DHL knokt zich EXCELSIOR '20 IN SENSATIONEEL DUEL LANGS DSO SVDPW raakt voorsprong kwijt Ursus: één doelpunt niet genoeg Martinit naar zege Schiedam toch nog naast VIOS Van der Horst kopt MAANDAG 6 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Rhoon - Tot heel kort voor tijd heeft SVDPW in de wedstrijd tegen WCR de volle winst in handen gehad. Toen echter moest het toch nog genoegen nemen met een puntenverde ling van 11. Het is daar op het knusse veld van:WCR een spannende en goede voetbalwedstrijd gewor den. Het publiek zag twee elf tallen die aanvallend opereer den. Dat de 20 nodige doelpun ten uitbleven moet toegeschre ven worden, ten eerste aan de machteloosheid van de aanval lers en ten tweede aan de beide verdedigingen die van geen wij ken wisten. SVDPW kwam wat gelukkig, kort voor de rust aan het eerste doelpunt. Doelman Barend- recht was niet attent genoeg bij een diagonale lob van Albert Smit en dat betekende dan ook voor zijn ploeg een achterstand van 0I. Ook na de rust bleken beide par tijen goed aan elkaar gewaagd al moest SVDPW nu toch meer het accent op de verdediging leggen. Het kon echter goed stand houden. Een ieder dacht al aan een overwinning, maar: het venijn bleek in de staart te zitten. In de laatste minuut mocht WCR een hoekschop ne men. Daaruit scoorde Moret met het hoofd de gelijkmaker 1—1. Daarmee moesten de twee ploegen het dan maar doen. Zoetermeer DSO heeft voorlopig afgehaakt in de top van de derde klas. Want opnieuw verspeelde de Zoetermeerse voetbale quipe kostbare punten tegen een laag geklasseerd team. Werd eerder tegen VDL één punt „weggegeven", Excelsior '20 mocht zelfs de volle buit mee naar huis nemen. Een fraaie prestatie van de Schiedammers die hun opponent met veel'inzet tegemoet traden. En een 2G achterstand in een 3—2 overwinning ombogen. Toch moeten er diverse vraagte kens bij deze uitslag worden geplaatst. De scheidsrechter kende namelijk in het eerste bedrijf niet alleen twee Straf schoppen toe, hij stuurde ook twee spelers uit het veld. Peter van der Hoeve (Excelsior '20) en Bert Bakker (DSO) verlieten voortijdig het strijdtoneel we gens het trappen naar de tegen stander. Elftalleider Harry Salters van DSO hierover: „Als de scheids rechter vanaf de eerste minuut feller was opgetreden was dit nooit gebeurd. Bovendien had hij Bert er nooit uit mogen sturen. Hoogstens een notering. Maar ja, hij had er van Excel sior ook al één uitgestuurd. Ik ben overigens ook kwaad over wat hij op het wedstnjdformu- lier heeft geschreven. Het na trappen van Van der Hoeve doet hij af met „trappen naar de tegenstander" terwijl Berts overtredingen volgens hem het „op grove wijze trappen naar de tegenstander" was". Excelsiors oefenmeester Aad Bierhuizen wees ook scheids rechter Blankenstem als schul dige aan, dat het in de eerste helft uit de hand was gelopen: „Dit was toch helemaal niet nodig geweest. Hij floot hele maal niet slecht want hij zag alle overtredingen. Maar als hij in het eerste half uur strenger had opgetreden dan waren er nooit spelers uit het veld ge stuurd". Het zag er voor DSO aanvanke lijk rooskleurig uit. Hoewel bei de ploegen elkaar goed in even wicht hielden kwamen de Zoe- termeerders immers op een riante 2—0 voorsprong. "Voordat het echter 20 ver was, bleek al dat Excelsior via de counter bijzonder gevaarlijk kon wor den. Zoals André van Stralen die alleen voor Rob Oostdam opdook. De Zoetermeerse goa lie redde echter twee keer. door Oscar van der Kroon Na twintig minuten mocht de thuisclub voor het eerst jui chen. Jack Matray werd op links „gepakt" waarna Eddie Schouten de vrije schop nam. Dit deed hij erg goed, want Rob Thoms kon »n vrije positie gemakkelijk raak koppen. Tien minuten later was het opnieuw feest bij DSO. Rob Thoms plaatste in de diepte en bereik te de op snelheid liggende Pe ter Lakwijk. Dc spits werd echter door Theo van Deventer neergelegd en scheidsrechter Blankenstein nam de enig juis- Het is duidelijk. Peter La- kwijk wordt „gepakt". Scheidsrechter Blankenstein wijst dan ook gedecideerd naar de stip waar Jack Ma tray van elf meter DSO op 20 schiet. te beslissing, De strafschop werd door absolute uitblinker Jack Matray hoog in de touwen geschoten en DSO leidde met 2—0. Het was echter in diezelfde mi nuut dat Excelsior al dichterbij kwam. John Kloppers mocht alleen doorgaan, passeerde ook doelman Oostdam en zijn inzet, nog wel van richting veranderd door Bakker, trof doel: 2I. En er bleef in die fase van de strijd volop sensatie want Peter van der Hoeve liet zich kort daarop „gaan" contra Rob Thoms en zijn natrappen werd bestraft met het uit het veld sturen door scheidsrechter Blankenstein. Toch kwam Excelsior (met tien man) terug. Uit een hoekschop werd tijdens de senmmage di verse malen ingeschoten, waar bij Bert Bakker rijn hand moest gebruiken om een doel punt te voorkomen. Het bete kende een strafschop. Bert Bakker: „Natuurlijk, het was een penalty. Maar de scheidsrechter had. al eerder moeten fluiten. Want bij die hoekschop werd Rob Oostdam door vier man neergelegd. Hij stond er nota bene bovenop. Onbegrijpelijk dat hij daar met voor floot". De penalty werd in ieder geval door Wim T' beheerst benut waardoor b teams weer in evenwicht 1 Schiedam Hoewel Martini! in de thuiswedstrijd tegen Poor- tugaal veel en veel beter speel- L de dan in de laatste wedstrij- 'I den, heeft het toch maar een nipte overwinning van l-D be haald op het bezoekende Poor- tugaal. Een overwinning die in feite pas in de laatste minuten tot stand kwam. Martinit speelde met een veran derde opstelling omdat Joop Lupker, geblesseerd, de wed strijd langs de lijn moest vol gen. Dirk Hoogeboom moest daardoor het elftal wat door elkaar gooien. Invaller Spek ging o.a. in de spits spelen en Giel Gouka werd voorstopper - en dat ging hem uitstekend af. 'De gevaarlijkste man van Poor tegaal, middenvoor Talen kreeg bsj-< Giet geen poot aan de grorid. Hij werd zo goed als uitgeschakeld, door de op die plaats debuterende Gouka. De rechterspits van Poortegaal had het moeilijk bij de fel en bijzonder goed ingrijpende Jan Blom. Aan de andere kant was het de tot aanvoerder gebom bardeerde Brust, die met rijn fijne techniek de vleugel lam. legde. Daarom trachtte Poortu- gaal vanuit de tweede lijn met verre harde schoten tot een doelpunt te komen. Veel van de schoten gingen naast of ovkrr>-\'t maar eenmaal moest toch de lat,. redding brengen bij een schot vanBuyser. Het was maar goed dat toen Jan Blom toe kwam snellen om met een omhaal de bal weg te wer ken want andere verdedigers stonden als lam geslagen toe te kijken. Künemann kwam nog wel tot een doelpunt maar dat werd afgekeurd door de scheidsrechter omdat hij de bal in buitenspelpositie zou hebben gekregen. Zo verstreek de eerste helft onder veel spanning maar zonder doelpunten. Ook in de tweede helft hlzelfdè spelbeold. Twee aan elkaar ge-- waagde ploegen en maar steeds uitblijvende doelpunten. Span ning ten over dus. Een ieder, ook de meest fervente suppor ter van Martinit 2ag al niets meer dan een gelijkspel uit de bus komen. Maar zie, een paar minuten voor tijd mocht Brust een vrije trap nemen. Natuurlijk stond de lan ge Van der Horst in het straf schopgebied en het was via diens hoofd dat de bal tegen de touwen kwam: 1-0 dus tot grote vreugde van Martinit. Wel scoorde Poortugaal nog een te gen doelpunt, maar dat vie] net even na het laatste fluitsignaal van de arbiter en daarmee slof ten de Schiedammers toch wel.~ Trainer Bierhuizen: „Een vol komen verdiende overwinning. We hebben eindelijk karakter getoond. Tegen een toch sterke tegenstander terugkomen van Schiedam De mogelijkheden van een tweede plaats in de competitie voor Ursus zijn weer wat kleiner geworden. Dit maal speelden de Schie dammers gelijk legen Raptim: 1-1. Schiedam Dat het DHS in de tweede helft is gelukt het gelijkspel tegen DHL vast te houden, is meer te wij ten aan de te gehaast op succes jagen de Delftenaren dan aan eigen kunnen. Het laatste half uur was de terugval bij de geelzwarten zo groot, dat het onvermoeid doorknokkende DHL een beter resultaat had verdiend. I Vanaf het begïsisignaal van scheidsrechter Mulder, ontwikkelde zich een levendige strijd op de zware grasmat m Rethel, DHL, spelende met de wetenschap dat zij de meeste punten in uitwed strijden behaten, startte direct met een fel offen sief. De driemans voorhoede, regelmatig ver sterkt met snel opkomende middenvelders, wist het de Schiedamse verdediging knap lastig te maken. Door onzuiver en te zacht schieten had dit offensief geen resultaat en ebde na een kwartter weg. DHS kreeg meer vat op het spel en wist het strijdtoneel te verleggen naar de andere helft. De aanvallen van de geel-zwarten waren wat geraffineerder dan die van DHL en er kwamen dan ook kansen. Vooral de vele hoekschoppen die rechts back Nico Nieuwpoort weggeef (in de eerste helft acht), en die door Leen Koekebakker op ouderwetse wijze hoog vnor de pot werden gegooid, waren knap gevaarlijk. Om beurten kopten Ronald Dijkstra en Sjaak SuvaaJ de corners terug naar de opkomende spelers. De scholen die hierop volgden gingen echter naast of over. Doelman Mans Galjé hoorde de ballen wel om de oren fluiten maar hoefde niet te vissen. DHL zat echter ook niet stil en de uitvallen van de Delftenaren, waarbij ze meestal het middenveld over sloegen, waren knap gevaarlijk. Eenmaal wisten zij zelfs te doelpunten maar scheidsrechter Mulders keur de de treffer terecht wegens buitenspel af. DHS bleef drukken en het was jammer dat de voorhoede te weinig steun van de middenlinie kreeg, zodat de DHL-verdediging steeds een numerieke meerderheid had en het karwei kon klaren. Tien minuten voor rust een uitgesproken kans voor Paul Nijs. Hij kreeg de bal uit een afgeslagen DKL-aanvai en stootte snel door. Hij omspeelde laatste man Wim Tettero en schoot hard en laag in. Het leer ging net naast de paal. Zo haalden beide ploegen de rust met een 0—0 stand. In de tweede helft ontwikkelde het spel zich aanvankelijk op de zelfde wijze als voor de rust. Trainer Harry Bouquet had de niet fitte Henny Sla vervangen door Kees van de Windt maar dit was van weinig invloed. Het spel bleef heen en weer golven tussen beide doelen. Beide elftal len speelden fors op de aanval en als kijkspel was er dan ook genoeg te genieten. Vooral DHL-aanvoerder Jan Schiiperoort verplaatste het spel na iedere afgeslagen DHS-aanval weer met lange trappen naar zijn voorhoede. Ër ontstonden voor beide doelen kansen. DHS zau het eerste profiteren. De als altijd lastige Ro nald Dijkstra werd even buiten het strafschop gebied gebied gevloerd en DHS kreeg een vrije schop te nemen. Kees van Schie gaf een beke ken lob voor het doel, waar Paul Nijs via de handen van Hans Galjé raak kopte'; 1—0. DHL was er echter de ploeg niet naar om zich bij een achterstand neer te leggen. Vol energie gingen de Delftenaren in de aanval en oefenden zo'n druk uit op de DHS-verdcdigmg dat er wel gaten moesten vallen. Vijf minuten later was het dan ook weer gelijk. Peter Bommelé bracht de bal voor doel, waar Jim Peters hem naar links schoof. Peter Lips probeerde door te stoten maar stuitte op een Schiedamse verdediger. De bal sprong van diens lichaam terug, precies voor de voeten van Peter Lips. Hij bedacht zich geen moment en schoot hard in. Het diagonale schot was té machtig voor doelman Jos Sparla en het was 1—1. Vanaf dat moment was het DHL dat de toon aangaf. DHS was zo aangeslagen, dat er van de organisatie niet veel meer klopte. De DHL-aan- vallen golfden keer op keer op het doel van Jos Sparla af. Het was aan het te gehaast en te onzuiver schieten van de bezoekers te danken dat de stand in die periode met gewijzigd werd. De laatste vijf minuten zag DHS nog kans het spel te verleggen en onder de druk uit te komen. Trainer Bouquet wisselde KeCs van Schle In voor Nol Roozen. Twee minuten voor het einclignaal gaf Nol Roozen een pass op Ronald Dijkstra die Paul Nijs vrij zag staan en hem de bal In de voeten schoof. Doelman Galjé zag hel gevaar en dook op de schoen van Paul Nijs. Hiermee voorkwam hij dat DHS meer kreeg dan het gezien het vertoonde spel verdiende. De eerste helft kon Ursus vrijwel niets uitrichten en een doelrijpe kans zat er dan ook het eerste half uur niet in. De wedstrijd speelde zich hoofdzakelijk op het middenveld af, er werd vrij wel niet in de diepte gespeeld. Dc inworpen weren niet te tellen, waardoor snel spel totaal on mogelijk werd. De enige twee kansen die Ursus zichzelf ver wierf waren schoten van Blom- steel na zo'n half uur spelen en nog eens ongeveer vijf minuten later. In de eerste helft was Van I.oenen een duidelijke uitblin ker door al het werk wat hij verzette, vooral rijn snelle sprints. De tweede helft was een stuk aantrekkelijker dan de eerste. In de eerste minuut werd ech ter Van Loenen hard onderuit geschopt en naarmate het spel vorderde beloofde het niet al leen een aantrekkelijker, maar ook een hardere tweede helft te worden. Ursus was de eerste minuten dui delijk de sterkste en Raptim moest dan ook alles in het werk stellen om geen achterstand op te lopen. Al deze moeite bleek na een kwartier al vergeefs te zijn geweest omdat Ursus een strafschop toegewezen kreeg. Hans Schinkel benutte deze feilloos, wat een voorsprong van 1-0 betekende. FANATIEK Na een kwartier spelen dus al een voorsprong voor Ursus en men was nu toch wel van plan hem deze keer te behouden. Raptim ging zeer aanvallend spelen en erg fanatiek ook, wat soms re sulteerde in te hard spet, iets wat na de afloop nog een on derwerp van verhitte gesprek ken tussen de spelers onderling betekende- Stompend houdt de Raptim-goalie Ursus van succes af. De wedstrijd vorderde in snel' tempo en het zag er naar uit dat de overwinning dit keer* naar de Schiedammers zou gaan. Het bleef voor Raptim een onmogelijke zaak om door de verdediging van Ursus heen te breken. Er moest dan ook een geluksdoelpunt aan te pas komen voor Raptim om naast Ursus te komen, nota bene m de laatste minuut. Vóór deze laatste minuut had keeper Joop Kuiters de Schie dammers al meerdere malen gered door een serie prachtige reddingen. Maar nu toch de laatste minuut, waarin Ursus zich al zeker van de overwin ning dacht. Raptim kreeg een vrije trap vlak bij het straf schopgebied van de Schiedam mers. In eerste instantie werd het schot gestopt door Joop Kuiters, maar de bal die hierna tegen de paal terug het veld inrolde, werd het doei ingelo pen; eindstand 1-1. Trainer Harry van der Meer was natuurlijk niet tevreden met het behaalde resultaat, maar naar zijn woorden de oordelen is Ur sus nog niet kansloos om de zo belangrijke tweede plaats te be halen. Wim Tettero ruimt op voor DHL. Lang heeft het er naar uitgezien dat Ursus het dit keer wel zou hikken, maar die illusie werd in de laatste minuut teniet gedaan door een tegentreffer. Het weer was ook dit keer niet erg fraai, maar het was een van de weini ge keren dat er gespeeld kon worden. men. Voordat de" rust inging was er nog meer sensatie te beleven. Bert Bakker week uit naar rechts om daar in te grijpen maar hij deed dit volgens scheidsrechter Blankenstein zo grof dat ook hij de kleedkamer voortijdig moest opzoeken. Een half uur na rust werd het vonms over DSO voltrokken. De gevaarlijke aanval van Ex celsior brak weer eens door na een verdedïgingsfout en André van Stralen kwam alleen voor zelf te schieten legde hij de bal schitterend terug en John Klop per kon in het lege doel schiete- n: 23. Rob Oostdam. In plaats van Volop vreugde bg Excelsior '20. Schiedam - De wedstrijd uit de derde klasse tussen Schiedam en VIOS (1—1) had twee totaal verschillende speelbelften-,1 Oorzaak hiervan was de toch, wel felle wind, die in de lengte over het veld stond en een goed bondgenoot bleek te rijn. In de eerste helft hadden de bezoekers de wind mee en dat had tot gevolg dat zij het spel - dan ook maakten en Schiedam rich veelal moest beperken tot verdedigen hoewel de counters 1 van de thuisclub toch niet oek' gevaarlijk bleken te rijn. -> Reeds toen al moest Schiedam ondervinden dat de keihard, maar niet onsportief ingrijpen de verdediging van Vïos een haast onoverkomelijk struikel blok betekende. Na een half uur spelen kwam Vios toch nog wet gelukkig aan de leiding. Uit een voorzet werd door eenrder^, aanvallers gedeeltelijk mis''gé-" kopt. Het had wel tot gevolg dat het leer, heel toevallig, op het hoofd van Meuldijk terecht kwam- Deze had maar een sim pele hoofdbeweging te maken om zijn club op 0—1 te brengen. Bram Scholte kwam nog wel tot een tegentreffer maar die werd, wegens buitenspel, afgekeurd- Na de rust was het spelbeeld totaal veranderd, Schiedam ging drukken. Nu hadden zij de wind tot bondgenoot Toen werd overduidelijk hoe stug de graag en goed trappende verde diging van de bezoekers was. Recht toe recht aan, zonder franje werd er opgeruimd en het was voor de Schiedammers om een beetje moedeloos te worden. Hoewel Vios fysiek sterker bleek te zijn gaf Schiedam de moed niet op. Joop Krommenhoek begon aan een solo. Belandde ongeveer bij de hoakvlag. Hij "rommelde" daar wat en zag kans om na twee verdedigen van zieh af te hebben geschuc de bal voor het doel te brengen Daar kwam de ver opgedron gen linker vleugel verdedigei ,r Wim Sehemkens en tegen zijr schot was niemand bestand 11. Schiedam heeft toch noi wel kansen gehad om de over winning tot zich te trekkei maar dat mocht niet lukken Het bleef 1—1. een 2—0 achterstand en tenslot te zelfs nog winnen is een fraai staaltje van doorzettingsvermo gen. We rijn duidelijk op de goede weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5